Меню Закрити

Навчання в школах Ізраїлю

Імміграція до Ізраїлю всією родиною разом з неповнолітніми дітьми накладає велику відповідальність на батьків. Сам переїзд в чужу країну, де говорять незнайомою мовою і все навколо поки не знайоме, — великий стрес для дитини. Для майбутнього дітей важливо, наскільки легко їм вдасться адаптуватися в нових умовах, на що вони можуть розраховувати та яку зможуть отримати освіту. Важливу соціальну роль виконує школа в Ізраїлі. Тому перше завдання для іммігрантів з дітьми — познайомитися з системою освіти країни та правильно вибрати школу у 2025 році.

школа в Ізраїлі

Шкільна освіта в Ізраїлі

Шкільна освіта в Ізраїлі – тема постійних суперечок всередині країни. Її критикують за надто м’який підхід до учнів, багато хто вважає, що слід збільшити навчальне навантаження. У репатріантів же, які закінчили свого часу школу в СРСР, викликає система освіти в Ізраїлі знайоме для українців почуття здивування: чому дитина без зазубрювання і домашніх уроків, граючи, починає говорити на новому для себе мовою, вирішує приклади, не боїться вчителів і поганих оцінок.

Цікавий факт. Щороку Ізраїль виділяє на потреби освіти 10 % ВВП країни, що в кілька разів перевершує подібні витрати в Україні.

Середня освіта в Ізраїлі регулюється низкою законів: «Про обов’язкову освіту» 1949 р. з подальшими поправками (гарантує безкоштовну освіту для осіб від 3 до 17 років), «Про державну освіту» 1953 р., «Про особливу освіту» 1988 р., «Про права учня» 2000 р.

Структура шкільної освіти відбивати неоднорідність населення країни. Включає три ступені.

Перша ступінь — початкова освіта — “хинух йесоди”. Приймаються діти-шестирічки — 6 років має виповнитися до встановленої дати в грудні (Міністерство освіти щорічно встановлює точну дату згідно з єврейським календарем).

Говорячи про те, скільки класів в ізраїльській школі, слід зазначити, що для Ізраїлю характерна нумерація класів за літерами івриту. Існує два варіанти початкової школи:

  • 1-6 класи або “алеф—вав” — з 6 до 11 років;
  • 1-8 класи або “алеф—хет” — з 6 до 13 років.

Дітей не сильно завантажують навчальними предметами та завданнями додому. Відбувається процес соціалізації, засвоєння основ математики, письма, читання, мов, музики, живопису, природознавства, фізкультури.

Друга ступінь — середня та старша освіта —”хинух аль-йесоди”:

  • середня школа — “хативат бейнаим” — 7-9 класи, або “заін—тет” — з 12 до 14 років;
  • старша школа — “хатіва эльйона” — 10-12 класи, або “йуд—йуд-бет” — з 15 до 17 років.

У середній школі дітей очікує більш глибоке засвоєння матеріалу, поділ на групи за успішністю, обрання майбутньої спеціалізації у старшій школі — фізмат, гуманітарний напрям, біологія та інші. Є школи з продовженим навчальним вдень — до 15.00.

У багатьох містах (наприклад, в Афулі) середні та старші школи об’єднує в один комплекс.

Старші класи (тихон) бувають трьох типів:

  • академічні — націлені на активну підготовку для здачі тестів і отримання “багрута” — атестата зрілості, без якого не візьмуть в університет (приблизно 50 % випускників старшої школи “багрут” не отримують);
  • професійні — учні мають можливість здобути робітничу спеціальність;
  • універсальні — ті, що поєднують риси академічних і професійних.

Третя щабель — середню спеціальну і вищу освіту (з 18 років).

Навчальний рік в Ізраїлі починається для всіх 1 вересня, закінчується 20 червня (для старшої школи) і 30 червня (для початкової).

Школи в Ізраїлі: типологія та особливості

Ізраїльське законодавство визнає кілька видів шкільних установ відповідно до ступеня держконтролю над їх діяльністю:

  • державні школи (світські) — навчається близько 70 % всіх учнів дітей в країні (першою світською школою в Ізраїлі була ПІКУ в Петах Тіква). Контроль над їх діяльністю здійснює Міністерство освіти Ізраїлю: 75 % всіх предметів викладаються за програмами міністерства, а 25 % – на розсуд самих шкіл. Середня кількість учнів у класах — до 40 осіб;
  • державно-релігійні. У релігійно-сіоністських школах (25 % учнів) — у більшому обсязі викладаються релігійні предмети, педагогічний персонал в них — іудеї;
  • ортодоксальні школи — близько 4 % дітей. Тут переважають релігійні предмети.

У державних школах навчання безкоштовне, а приватні школи в Ізраїлі платні. Батьки повинні забезпечити дитину підручниками, канцтоварами та одягом.

Щорічно Міністерство освіти розраховує розмір разового грошового внеску батьків у «кошик культури» – для оплати екскурсій, виставок та інших заходів, які відвідують школярі (900-1100 шекелів). Новим репатріантам та малозабезпеченим надається знижка 98 %.

В Ізраїлі також є державні спецшколи (мистецтв, технології, науки та інші) з пайовою участю батьків в оплаті навчання. У таких школах навчальна програма ширше міністерської.

приватні школи в Ізраїлі

Присутні в країні також іноземні та приватні школи (наприклад, школа “Лео Бек” в Хайфі), які визнані Міністерством освіти, дотримуються в основному міністерські програми, але ряд предметів викладають в розширеному обсязі, часто застосовують власну методику викладання.

У багатьох подібних школах викладання ведеться англійською мовою. Навчання в них, як правило, платне. Так, наприклад, в школі “Евен-Йегуде” під Нетанія програма навчання в якій базується на американській, найбільш висока плата за навчання по країні: 95-103 тис. шекелів на рік. Зате диплом після закінчення дозволить вступати до ВНЗ США і Європи.

В Ізраїлі активно використовуються унікальні освітні методики – система Монтессорі, методи Уолдорфа, генного потоку, освіта ТАЛІ.

У 1991 р. у зв’язку збільшенням іммігрантів з колишнього СРСР, в Ізраїлі було створено навчальний американський центр «Шуву», під патронатом якого сьогодні діють 15 початкових та 10 старших шкіл з релігійним ухилом. Фінансування із США, безкоштовне харчування для дітей приваблює до нього дітей з малозабезпечених сімей.

Уряд Ізраїлю спільно з єврейським агентством розробило програму “НААЛЕ 16” — “Діти іммігрують перед батьками”, яка надала можливість іноземним школярам, які мають право на репатріацію, завершити середню освіту та отримати атестат в Ізраїлі в школах “Адассим”, “Йоанна”, “Кфар” “Галім” та інших.). Більше інформації можна отримати на сайтах шкіл (наприклад, “Мевоот Ирон” — mevoot-eron.elvistudio.com).

Крім середньої освіти надходження в класи Техніона дозволить вже після школи отримати диплом інженера I ступеня (наприклад, в Нахаляли) і вступити в технічний університет.

Цікавий факт. В Ізраїлі школи не нумеруються. Кожна має власну назву на ім’я відомого діяча або за назвою вулиці. Учні школи повинні носити однотонні футболки з емблемою (семель) школи — це шкільна форма в Ізраїлі. Емблеми можна проставити безкоштовно в магазині при покупці одягу або за 7 шекелів видрукувати на принесеній футболці.

Розклад уроків і шкільні канікули в Ізраїлі

Ізраїльські школи працюють за п’яти – і шестиденному тижні, що починається в неділю. П’ятниця — короткий день (4 уроки). У багатьох школах уроки спарені — до 90 хвилин. У початковій школі в тиждень проводиться 31 урок (у першокласників — 30).

Діти вивчають основи математики, івриту, Танах, природознавство, англійська, історію, музику та ін. Заняття у звичайних школах — з 8.00 до 13.00, у релігійних — до 14.00.

Кожна школа має офіційний сайт, на якому розміщують всі новини, домашні завдання, розклад уроків.

У старших класах додаються нові предмети: хімія, фізика, біологія. Учні крім обов’язкових предметів можуть відвідувати додаткові — театральна майстерність, економіку та інші.

Деякі навчальні предмети в середній і старшій школах (математика, іноземна мова) викладаються за рівнями: легкий, складний і дуже складний.

Канікули в Ізраїлі у школярів прив’язані до юдейських свят і тому рухливі:

  • 18 днів під час Песаха (квітень-травень);
  • 7 днів Суккот (вересень-жовтень);
  • 7 днів Ханука (грудень);
  • чотири рази в році відпочинок за 3 дні — на Рош ха-шана (вересень-жовтень), Йом Кіпур (вересень-жовтень), Пурим (березень) і Шавуот (червень);
  • два рази в травні — по 1 дню (День Незалежності та Лаг ба-Омер).

Крім того, ізраїльські школярі відпочивають два місяці літа — липень і серпень. В іноземних або міжнародних школах, що діють на території Ізраїлю, терміни канікул збігаються з прийнятими у Європі та США.

Як влаштувати дитину в школу в Ізраїлі

З питань запису дитини до школи слід звертатися у відділ освіти місцевого муніципалітету і подати туди документи: посвідчення особи батьків, посвідчення репатріантів, свідоцтво про народження дитини, папери з місця попереднього навчання.

Слід також вивчити всі відгуки у соцмережах про школи, що знаходяться в окрузі. Репатріанти можуть записати дітей у віці 6 років в клас “алеф”. Якщо дитині виповнилося 7 років, але він не отримав обов’язкової освіти до школи — “ган-хова”, його на прохання батьків також можуть записати в перший клас.

Згідно з ізраїльським законодавством, початкова та середня школи повинні знаходитися в крокової доступності для учнів, тому дітей віддають навчатися за місцем проживання.

Старшу школу можна вибирати за бажанням, в тому числі й в інших містах (там може бути до 15 паралельних класів). Для зарахування діти повинні пройти психотест; для нових репатріантів він може проводиться російською мовою.

Кращі школи в Ізраїлі для репатріантів

Діти, які закінчили престижні школи, мають набагато більше шансів на успіх, ніж ті, хто жив і навчався в благонадійних районах. Чим краще район проживання, тим більше ймовірність того, що школи на його території будуть перебувати у верхніх ешелонах рейтингу.

Рейтинг шкіл Ізраїлю враховує досягнення школярів, ступінь комфортності їх перебування в школі та інші параметри. Провідні позиції займають школи з Герцлії, Раанана, Рамат ха-Шарона, Савьони, Хулона, Тель-Авіва. Серед аутсайдерів — навчальні заклади з Акко, Беер-Шеви, Йерухама.

Детальніше ознайомитися зі школою будь-якого населеного пункту Ізраїлю можна на карті, підготовленої Міністерством освіти. Так, наприклад, згідно з даними міністерства, кращі школи в Рішон-ле-Ціон:

  • “Адіні” (район Наве-Адарим);
  • “Мерхавім” (західний Рішон);
  • об’єднана середня — старша школа в Маарав а-ватиці;
  • гімназія “Ган-Ханум”;
  • “Каценельсон” (Холон);
  • “Ндр-а-Емек” – школа-інтернат у селищі молодіжному ВИЦО (Изреельска долина).

Для репатріантів, які проживають у південних районах країни, цікавим варіантом буде міжрегіональна школа “Маале Шахарут” (40 км від Ейлата), яка обслуговує мешканців 11 кібуців.

Дітям, захопленим театром, можна порекомендувати школу мистецтв і наук Іцхака Рабіна в Нагарії, з додатковими заняттями івритом для репатріантів.

При найбільш затребуваних і відомих старших школах часто функціонують “пнимии” — інтернати, в яких можуть жити та вчитися школярі з віддалених районів країни. Так, у Єрусалимі це старша школа “Бойєр”.

Підіб’ємо підсумки

Багато іммігрантів, які приїхали з України в Ізраїль з дітьми, що стоять перед проблемою, яку школу для них вибрати. Місцева система шкільної освіти сильно відрізняється від української: різні вимоги, інші підходи. Незалежно від місця проживання — на півночі в Тель Хай або на півдні в Ейлаті – законодавство Ізраїлю забезпечує право на безкоштовне навчання в середній школі.

Якщо при виборі школи намагатися порівнювати з тим, що звично українцю, нічого доброго не вийде. Слід просто прийняти, що тут все не гірше і не краще, а просто інше. При виборі місця проживання слід враховувати наявність в районі хорошої школи.

Факти про ізраїльські школи: Відео

Статті по темі