Меню Закрити

Як можна підтвердити диплом в Ізраїлі

Фінансовий добробут мігрантів на новій батьківщині багато в чому залежить від можливості займатися улюбленою справою та отримувати гідну оплату. Незважаючи на те, що українські ВНЗ вже давно видають дипломи міжнародного зразка, в більшості іноземних держав для працевлаштування за цим дипломів, так само як і для продовження навчання і придбання найвищого ступеня, потрібно проходження процедури підтвердження освіти. Тому, плануючи переїзд і облаштування на новому місці, варто розібратися, як підтвердити диплом в Ізраїлі.

Як можна підтвердити диплом в Ізраїлі

Загальні відомості про нострифікацію

Історично система вищої освіти у більшості країн світу розвивалася власним шляхом. У старих університетів були свої традиції, унікальні методики викладання та набори дисциплін. Навіть у часи, коли система освіти перебувала під егідою духівництва, випускники, наприклад, Сорбонни та Болонського університету за однією спеціальністю часто мали різний набір знань і умінь.

Поки трудова міграція мала спорадичний характер, визнання іноземних дипломів не регулювалося на державному рівні та залишалася прерогативою роботодавця. Але по мірі глобалізації проблема стала привертати все більшу увагу законодавців. В результаті В багатьох країнах світу, включаючи Ізраїль, були вироблені правила визнання ступенів, присуджених за кордоном.

Процедура експертизи іноземного диплома та видачі рішення про його визнання в міжнародному праві відома як нострифікація.

Проходження нострифікації дозволяє потенційному роботодавцю оцінювати рівень кваліфікації та навичок потенційного співробітника згідно з критеріями, прийнятим саме в його країні, а не в державі, що видав диплом. Так і ВНЗ при прийомі абітурієнтів з іноземними дипломами набагато простіше не проводити власну експертизу, а надати це державі.

Проблема нострифікації для Ізраїлю завжди була особливо актуальна, тому що спочатку він являв собою державу мігрантів, об’єднаних спільним походженням та іудаїзмом. Тому аж до 1992 року всі дипломи про вищу освіту, видані на території Радянського Союзу, автоматично визнавалися аналогами ізраїльських дипломів за тією ж спеціальністю другого ступеня, що відповідає ступеню магістра.

Ситуація змінилася, коли після розпаду СРСР до Ізраїлю переїхало велика кількість колишніх радянських громадян, майже кожен з яких мав вищу освіту. Масовий приплив людей зі ступенем магістра змінив ситуацію на ринку праці та викликав невдоволення жителів країни, які не мали такої освіти.

Поповзли чутки про те, що володарі радянського освіти часто насправді не мають навичок, відповідних кваліфікації другого ступеня. Тому з 1992 року закон вимагає, щоб всі дипломи з України в Ізраїлі проходили верифікацію перш, ніж їх володар зможе працевлаштуватися за фахом або продовжити навчання.

Процедура підтвердження диплома

Варто відзначити, що в Ізраїлі рівень зарплат і перелік посад, на які ви можете претендувати як в державних, так і приватних підприємствах, дуже часто залежить саме від рівня освіти. До того ж для роботи з деякими спеціальностями в цій близькосхідній країні потрібно оформляти державні ліцензії, отримання яких без академічного ступеня неможливо. Особливо це стосується лікарів, юристів та інженерів.

Процедура підтвердження диплома

Тому підтвердження диплому в Ізраїлі – важлива процедура для будь-якого репатріанта або іммігранта, який збирається будувати кар’єру і досягти успіху.

Розглянемо докладніше пакет документів, який потрібно підготувати перед тим, як подавати заявку про нострифікацію.

Список документів

Для верифікації документа про освіту, відповідного першого ступеня (бакалавр) потрібні:

 • заяву, написану на івриті або англійською мовою на встановленому бланку;
 • завірений юристом диплом бакалавра з українського університету, а також додається до нього виписка з відмітками;
 • для тих, хто навчався за скороченою програмою на підставі диплома про попередню середню освіту (технікум, училище, коледж) або перейшли з одного ВНЗ в іншій – документ про попередню освіту;
 • документ, що засвідчує особу («теудат зеут» для громадян Ізраїлю або паспорт для іноземців);
 • інші документи репатріанта (“теудат оле”) або ізраїльтянина, який навчався за кордоном (“теудат тошав хозері”).

Для підтвердження другого ступеня вищої освіти знадобляться ті ж документи, а також диплом магістра з українського вишу і виписка до нього.

Для підтвердження наукового ступеня кандидата наук (третій академічний ступінь) знадобляться ті ж документи, а також:

 • оригінал та копія диплома про науковий ступінь (кандидата/доктора наук або PhD);
 • оригінал та копія документів про проходження курсів або аспірантури;
 • документи про складання кандидатських іспитів (іноземна мова, філософія, спеціальність);
 • протокол захисту дисертації з Вченої ради;
 • завірена виписка з даними наукового керівника та офіційних опонентів;
 • дисертаційна робота (можна в електронному вигляді), а також переклад автореферату на англійську чи іврит.

Варто врахувати, що до будь-яких документів, заповненим не на івриті, англійською, білоруською та українською мовами, повинен додаватися їх засвідчений переклад на іврит.

Якщо ви змінювали прізвище, або видав вам документ університет змінив назву, ці факти також повинен бути засвідчені відповідними довідками.

Якщо ваше навчання проходило в заочній формі, то додатково до всіх поданими документами ви повинні надати заповнену та завірену анкету.

При засвідченні всіх документів юрист, крім напису «копія вірна» та підпису, обов’язково повинен зазначати дату, номер своєї ліцензії та своє ім’я.

Актуальний перелік документів для вашого випадку, а також багато нюансів процедури можна уточнити на офіційному російськомовному сайті ізраїльського Міністерства освіти у розділі для мігрантів та репатріантів.

Організації, що займаються нострифікацією

Всі заявки на підтвердження дипломів про вищу освіту та вчені ступені перевіряє Міністерство освіти Ізраїлю.

Організації, що займаються нострифікацією

Запити приймаються як поштою (тільки для перших двох ступенів), так і на особистому прийомі.

Документи, отримані поштою, розглядаються в першу чергу.

 • В особистому порядку жителі Хайфського округу подають заявки р. в Хайфі, в офісі по вул. Паль Ям, 15. Записатися на прийом можна за телефоном +972-04-863-25-66.
 • Особи, які проживають у Південному окрузі, повинні звертатись у філію міністерства у місті Беер-Шева за адресою: вул. Тіква, 4, кімната 1803. Телефон для довідок +972 – 08 – 626-32-55.
 • Нарешті, жителі Єрусалимського округу можуть подавати пакет документів у будь-яку з цих відділень або звернутися в Єрусалимський філія за адресою: вул. Канфей Нешарим, 22, кімн. 122, телефон +972-02-560-16-84.

Остаточний результат перевірки залежить не тільки від оцінок, але і від рейтингу ВНЗ. Є ймовірність невизнання документів університетів, створених після 1992 року.

Існує можливість заздалегідь дізнатися, чи можлива нострифікація ваших документів і на аналог якою мірою і за якою спеціальністю ви можете претендувати. Для цього потрібно надіслати в Міністерство освіти поштою копію диплома та виписки до нього.

Особливості підтвердження дипломів за деякими спеціальностями

У більшості випадків для отримання позитивного рішення достатньо пройти експертизу. Так, наприклад, нострифікують диплом інженера в Ізраїлі.

Набагато складніше ситуація з професіями, пов’язаними з медициною. Верифікація таких дипломів зазвичай триває досить довго і для неї недостатньо просто подати відповідний пакет документів до міністерства. Незалежно від кваліфікації всі володарі медичних професій відразу можуть претендувати тільки на ступінь медсестри. Пов’язано це з тим, що багато медичні професії, яким навчають в Україні, не мають в Ізраїлі аналогів (наприклад, в країні немає спеціальністю «фельдшер»).

Ті фахівці, яким вдалося підтвердити диплом медсестри в Ізраїлі, можуть надалі складати чотири платних іспитів на підтвердження рівня знань (3 за фахом і один – з івриту), і лише після цього претендувати на визнання диплома лікаря-спеціаліста та ліцензію.

Навіть після отримання дозволу лікарі не можуть приступати до самостійної практики, а замість цього надходять в резидентуру (аналог ординатури для випускників), в якій працюють до 5 років.

Висновок

Для роботи і продовження навчання в Ізраїлі власникам українських дипломів потрібно обов’язково підтвердити їх. Займається цим Міністерство освіти. Подати заявку на визнання документа про освіту можна як поштою, так і особисто. Більшість документів вимагають завірення в нотаріуса, але, якщо вони видані українською, не переводити їх на іврит.

Підтвердження медичного диплома в Ізраїлі проходить у кілька етапів, вимагає більше часу та обходиться дорожче, ніж нострифікація за іншими спеціальностями.

Підтвердження диплому в Ізраїлі: Відео

Статті по темі