Меню Закрити

Особливості організації дитячих садків в Ізраїлі

Оплачувану декретну відпустку в Ізраїлі становить всього 3 місяці, неоплачувана – у 2 рази більше. Тобто перебувати з малюком мама може максимум півроку без втрати місця роботи. Якщо після закінчення строку, визначеного на догляд за новонародженим, жінка вирішує вийти на роботу, дитині наймають няню або, як правило, віддають в ясла. Підбирають відповідне установа зазвичай заздалегідь, оскільки дитячі садки в Ізраїлі різних типів як за вартістю, так і за умовами перебування.

дитячі садки в Ізраїлі

Система дошкільної освіти в Ізраїлі

Закон, прийнятий ще в 1949 році, регулює дошкільну освіту в Ізраїлі. Обов’язковим, згідно з ним, є освіта дитини з 3 до 12 років. Тобто всі діти повинні відвідувати дитячий садок з 3 років. Для більшості маленьких ізраїльтян освіта починається ще раніше – з 3-місячного віку.

Оскільки найняти няню дозволяє собі не кожен із-за високої вартості подібних послуг, немовля віддають в ясла. Перебування в них платне, незалежно від того, це приватні установи чи державні.

Відвідувати ясла можна до 3 років, далі дитина переходить в дитячий сад. У муніципальних закладах діти перебувають не весь день, а до 14:00. Якщо батьки не можуть забирати його так рано, вони додатково домовляються про продовжений день.

У дитсадках формують групи за віком: 3-4 роки, 4-5 років, 5-6 років. По досягненні 5 років всі діти зобов’язані пройти 1 рік дошкільної підготовки у державному дитячому дошкільному закладі (ДДЗ), навіть якщо до цього відвідували приватний сад. Школу в Ізраїлі починають відвідувати з 6 років.

Різноманітність дитячих садків

Запис в ДДЗ проводиться заздалегідь, батькам при цьому важливо спочатку визначитися з типом дитячого садка:

 • приватний;
 • муніципальний (державний).

Серед них є заклади звичайні (світські), а є релігійні:

Розглянемо докладніше типи ізраїльських ДДЗ:

 1. Ясла або маон (на івриті) – розраховані на малюків від 3 місяців до 3 років. Це приватні заклади, які у свою чергу діляться на:
  • домашні (мишпахтон) – розташовуються дома, не проходять перевірок, групи по 5-8 дітей;
  • розташовані в спеціальних приміщеннях або будівлях (пеутон, інша назва – маон йом) або від приватних осіб, або від Міністерства Мисрад а-Тамат (тоді називаються «бепикуах»). В останньому випадку до приміщень і вихователям пред’являються певні вимоги, на відміну від всіх інших різновидів ясел. Також є можливість претендувати на знижку на оплату саду від держави.
 2. Державні ДДЗ (ириевские) – для дітей від 3 років. За віковими групами діляться на підтипи:
  • молодша група (тром тром хова) – з 3 років;
  • середня (тром хова) – з 4 років;
  • старша (ган хова) – з 5 років.
 3. Група продовженого дня (цаарон) – підключається, коли діти переходять в підготовчу до школи старшу групу саду. Група платна, також може бути від держави, тоді вона працює з 14:00 до 18:00, або приватна, де дитина може залишитися до домовленого з батьками часу. Якщо група продовженого дня знаходиться не в одній будівлі з садком, дітей забирають працівники групи продовженого дня.

Залежно від саду відрізняються оплата та умови утримання дітей. Починаючи з 3 років, в муніципальних дитсадках дітей не укладають спати та не годують, або організовують їм один невеликий перекус. Досить багато в країні російськомовних садків, що особливо важливо для громадян, які прибули в Ізраїль за програмою репатріації.

Оформлення дитини в ізраїльський дитячий садок

Оформлення дитини в ізраїльський дитячий садок

Щоб дитина почала ходити в державний ДДЗ, його записують на сайті муніципалітету. Зазвичай перелік садків, де доступні вільні місця, надсилає батькам сам муніципалітет в певні дати, або можна відслідковувати інформацію на порталі відповідного району.

Запис триває весь січень, але може бути продовжена і до середини березня або навіть довше при необхідності.

Документи, які потрібні для того для оформлення:

 • посвідчення особи обох батьків (теудат зеут);
 • довідка від власника саду, якщо він приватний.

Звичні сертифікати про щеплення або медичні карти не потрібні, це турбота сімейного лікаря (рофе мишпоха). А повне обстеження дитини включено у вартість страховки, яку батьки зобов’язані сплачувати щомісячно.

Оплата за відвідування дитячого садка

Обов’язковий платіж у муніципальному дитячому садку – 34 шекелі в місяць на оплату страхового поліса. Додатково може знадобитися оплата за різні культурні програми – банкети, екскурсії, випускні. Сума коливається і в середньому досягає близько 250 шекелів/місяць.

Продовжена група коштує близько 850 шек./міс. Найдорожчі приватні сади можуть обійтися у 2-3 тисячі шек./міс.

Дитячі садки під наглядом Міністерства коштують дешевше – 1-2 тисячі шек./міс. Деяким категоріям громадян доступні знижки.

Дитячі садки в Ізраїлі всередині та зовні

Основний принцип ізраїльтян – виховувати тільки пряником, не застосовуючи батога, – діє повною мірою в ДДЗ. Вважається, що тільки так можна виростити щасливу та успішну людину. У садах створюється тепла та дружня атмосфера, у малюків намагаються розвивати самостійність і відповідальність, повага до оточуючих, вміння слухати та знаходити рішення у випадку конфліктів.

Державні дитячі садки в Ізраїлі, які приймають малюків з 3 років, використовують затверджену програму навчання. У 3-4-річному віці діти повинні навчитися:

 • відрізняти літери від цифр та інших знаків;
 • запам’ятовувати невеликі уривки з казок;
 • відчувати рими в піснях;
 • впізнавати своє ім’я, написане на папері.

Наступний віковий період – черговий етап розвитку, де діти вчаться ділити слова на склади, римувати слова, писати своє ім’я і рахувати до 10. А дошкільнята (5-6 років) вже повинні вміти написати деякі імена, прочитати певний набір слів, відрізнити голосну від приголосної та додати нескладні цифри.

Багато занятть спрямовані на розвиток креативності та логіки у дітей, вони займаються живописом, музикою, творчістю, активними іграми та спортом, спілкуються з тваринами. У садах, як правило, є телевізор, комп’ютер і невелика власна бібліотека.

Приміщення в держустановах просторі, є окремі кімнати для занять, ігор. Обов’язково обладнана майданчик на вулиці з гірками та гойдалками. Територія закрита від сторонніх, по периметру – огорожа, на вході кодовий замок.

Рекомендації щодо вибору дитячого закладу

Вибрати дитячий садок для дитини – справа зовсім не така проста, як здається. Не можна помилитися, адже від того, хто буде з дитиною в ранньому віці залежить його розвиток та емоційний стан. Першим ділом, звичайно ж, важливо визначитися до якого часу дня малюк буде під опікою вихователів.

Дитячі садки в Ізраїлі всередині та зовні

Якщо батьки працюють повний день, доцільніше звернути увагу на приватний заклад. Рекомендується вивчити відгуки про сади, попередньо виявивши найближчі до будинку. Непогано б відвідати садочок, звернувши увагу, як поводяться діти та педагоги, чим вони займаються, яка обстановка в закладі. Не менш важливо відзначити, безпечно в саду і на майданчику, чисто і прибрано всередині.

Наприклад, такі чудові дитячі садки в Бат-Ямі, як «Сонечко» або «Смішарики», приймають малюків з 3 місяців. Для маленьких гостей доступно 5-разове домашнє харчування, денний сон. Приємна новина для батьків, які обрали «Сонечко», – гнучка система оплати, яка залежить від годин, проведених дитиною в саду. Адреса закладу – вул. Хашмонаим, 20 (сайт закладу).

Подібні установи можна знайти у всіх містах. Для приїжджих з України особливо приємно, що деякі з них – двомовні, як дитячий садок в Хайфі “Теремок”, розташований за адресою: Неві Шеанан, вул. Ціон, 14 (сайт саду Теремок).

Або дуже популярний дитсадок «Шемеш сіті» у місті Петах-Тіква: вул. Салант, 28 (сайт Шемеш-сіті).

Також часто рекомендуються наступні дитячі садки в Ейлаті: «Джерельце»: розташований в будинку 887, район Йеда ве-Ний, сад «Школа після школи» в районі Лев Ейлат, сад «Поутон шель Естер» за адресою вул. Шор, патіо 852.

Кілька слів на закінчення

Короткий відпочинок по догляду за дитиною для мам в Ізраїлі – одна з причин того, що в країні так багато дошкільних закладів. Тут є і приватні, і державні садки, і окремі групи продовженого дня. Нерідкі й заклади від релігійних чи інших громад.

Вибір того чи іншого саду, як правило, залежить від заможності сім’ї, місця проживання та особистих уподобань. З 3 років відвідування дитсадка є обов’язковим згідно з ізраїльськими законами. А з 5 до 6 років діти повинні відвідувати муніципальні садки для підготовки до школи. Плюс для україномовних приїжджих – наявність як чисто українських, так і двомовних садів для малюків.

Дитячі садки в Ізраїлі: Відео

Статті по темі