Меню Закрити

Як відкрити бізнес в Іспанії: посібник для інвестора

Зростаюча і стабільна економіка, відносно дешева, але компетентна робоча сила, жорсткі, але прозорі та справедливі для інвесторів умови. Це далеко не всі причини, чому сьогодні найкращий час, щоб відкрити бізнес в Іспанії. Економіка держави зацікавлена у залученні іноземних інвестицій, тому що чинне законодавство не ставить нерезидентів у менш сприятливе становище, ніж місцевих: умови для всіх рівні.

Бізнесмен в Іспанії

Особливості бізнес-середовища в Іспанії

Незважаючи на статус промислової країни, як і в будь-якому іншому європейському державі основу економіки Іспанії становить малий і середній бізнес. Місцеве законодавство визначає бізнес-структуру Іспанії як країни малих і середніх підприємств, підкреслюючи їх центральне місце в питаннях збільшення національного багатства, створення робочих місць і підтримки зайнятості, а також гнучкості на випадок економічних колотнеч.

Історичне переважання сільського населення і мала кількість великих промислових підприємств зумовило певну, якщо можна сказати, іспанську національну традицію, такий «народний економічний стиль». Малі та середні підприємства (МСП) виступають фундаментом підприємництва та виробничої структури в Іспанії в цілому, що показово підтверджується статистикою:

 • 99,8 % іспанських підприємств відносяться до МСП;
 • 95,8 % з них – це організації, в діяльності яких задіяно до 9 чоловік;
 • 97 % МСП мають прибуток менше ніж 2 млн євро;
 • лише у 0,1 % іспанських компаній оборот перевищує 50 млн євро;
 • 66 % робочих місць і 65 % іспанського ВВП припадає на малі та середні підприємства.

За єдиними критеріями, що діють в ЄС з 2005 року, в Іспанії створюються:

 • мікропідприємства: 0-10 найманих працівників, з оборотом до 5 млн євро;
 • малі підприємства: 10-49 найманих працівників, з оборотом до 10 млн євро;
 • середні підприємства: 50-249 найманих працівників, з оборотом до 50 млн євро.

Близько 25 % всіх цих організацій працює в торгівлі, другим за значимістю в цьому контексті виступає будівельний бізнес – на нього припадає близько 12,7 % від загального числа всіх невеликих підприємств.

Близько 9 % компаній припадає на готельні комплекси.

Показово, що 53,5% від всіх мікро, малих і середніх підприємств здійснюють надання послуг і лише близько 7% припадає на малих і середніх промисловців: виробництво меблів, продуктів харчування, взуття, одягу, металопродукції і так далі.

Чималий потенціал має туристичний бізнес, однак він в більшості має сезонний характер. Серед інших перспективних напрямків торгівля нерухомістю, оренда, автомобільний сервіс, громадське харчування, приватна охорона здоров’я, страхування та інші послуги.

Характерною особливістю іспанських МСП є їх постійне оновлення: такі компанії з’являються так само швидко, як і зникають. Це не означає, що всі вони закриваються через нерентабельність – більшість зазнає перетворення: зміну профілю, поділ або, навпаки, злиття.

Це все говорить про те, що підприємництво в Іспанії є певним простором для розкриття власного потенціалу – більша частина зареєстрованих іспанських компаній взагалі не мали найманих працівників, тобто по суті були самозайнятими, що характерно саме для іспанського населення.

Цікаво, що переважна частина МСП в країні є національними: частка іноземних компаній становить лише близько 7 %. Розуміючи фундаментальне значення іноземних інвестицій для зростання національної економіки, іспанський уряд намагається створити позитивний інвестиційний клімат: зрівнює закордонний та національний капітал у правах, реалізує програми бізнес-імміграції, забезпечує інвесторів видом на проживання, розглядає пріоритетні бізнес-плани.

Інвестиції в Іспанії

Такі заходи дають свої плоди: у цьому році обсяг іноземних інвестицій досяг 36,1 млрд євро, що на 0,7 % більше, ніж в минулому році. 70 % з них припадає на країни Єврозони. Більшість з них – 19 %, – припали на сферу нерухомості: іспанська нерухомість постійно зростає в ціні вже який рік.

Також пріоритетними для іноземних інвесторів вважаються сфера послуг, дрібна промисловість, фінансовий сектор і будівництво: на них сукупно спрямований 41 % від всіх іноземних капіталовкладень.

Примітно, що більшість інвестицій (61 %) сконцентровані в Мадриді. Разом з Каталонією і Країною Басків столиця утворює трійки найбільш привабливих регіонів для вкладення іноземного капіталу – на них припадає 85 % усіх інвестицій; більшість вкладені у відкриття нових компаній.

Організаційно-правові форми ведення бізнесу в Іспанії

Іспанське законодавство передбачає безліч організаційно-правових форм ведення бізнесу, більшість з яких доступні іноземцям та мають при цьому свої особливості.

Організаційно-правова формаРозмір статутного капіталуЧисло засновниківПриміткиПереваги та недоліки
Організація фізосіб
El empresario individual (ІП, індивідуальний підприємець)Немає1Традиційна форма реєстрації самозайнятостіПлюси: повний особистий контроль над бізнесом, відсутність обмежень за кількістю вкладів;
Мінуси: необмежена відповідальність, відсутність диференціації між комерційними та особистими активами.
Emprendedor de Responsabilidad Limitada (ІП з обмеженою відповідальністю)Немає1Традиційна форма організації професійної діяльностіПлюси: обмеження відповідальності (не поширюється на житло), мінімум реєстраційних процедур;
Мінуси: необхідність реєстрації в Registro Mercantil (комерційний регістр), високий рівень економічної відповідальності.
Sociedad Civil (Громадянське суспільство)НемаєМінімум 2Об'єднання капіталів 2 і більше осіб з метою отримання прибутку без створення юрособиПлюси: підписання договору, яким регулюється внесок і частка кожного партнера, простота реєстрації та підписання договору у нотаріуса;
Мінуси: необмежена солідарна відповідальність партнерів, відсутність сталості та стабільності, характерних для юросіб.
Comunidad de Bienes (Товарне товариство)НемаєМінімум 2Об'єднання активів, право власності на які належить кільком особамПлюси: відсутність мінімальних внесків, добровільний вихід з партнерства, простота реєстрації допомогою підписання договору;
Мінуси: необмежена відповідальність особистим майном, оподатковується не саме партнерство, а кожен з партнерів окремо.
Комерційні компанії
Sociedad Limitada (Товариство з обмеженою відповідальністю)3 тис. євро початковий внесокМінімум 1Капітальна компанія, створена внеском одного або декількох осіб, який розділений на акціїПлюси: відповідальність обмежена вартістю вкладу, компанія може бути організована 1 засновником;
Мінуси: заборона на роботу іноземця без відповідного дозволу, можливість внести капітал тільки майном або правами.
Sociedad Limitada de Formación Sucesiva (ТОВ послідовного освіти)Формується послідовно: як тільки досягне 3 тис. євро, компанія перетворюється в ТОВ1Компанія, за своєю природою схожа на ТОВ, але з деякими обмеженнямиПлюси: відсутність статутного капіталу, обмежена розміром вкладу відповідальність, відсутність обмежень за кількістю партнерів;
Мінуси: відсутність свободи при передачі акцій партнерам, обмеження при розподілі прибутку, солідарна відповідальність партнерів у випадку браку спільного вкладу для покриття зобов'язань.
Sociedad Limitada Nueva Empresa (Нова компанія з обмеженою відповідальністю)Від 3,012 до 120,202 євроВід 1 до 5Спеціалізоване ТОВ, розроблена для малих і середніх компанійПлюси: спрощена система звітності, реєстрація за єдиного електронного документа (DUE), комплексні консультації для МСП;
Мінуси: обмежена кількість партнерів (лише фізичної особи), необхідність внесення статутного капіталу грошима, обмежена кількість видів діяльності.
Sociedad Anónima (Акціонерне товариство)Мінімум 60 тис. євро (25 % на момент регістр.)1, якщо це акціонерна компанія, або мінімум 2, якщо це фізособиКапітальна компанія з обмеженою відповідальністю, капітал якої розділений на акції, що підходять для вільного обігуПлюси: відповідальність обмежена вартістю акцій, компанія призначена для великої кількості акціонерів та ведення великого бізнесу, можливість вільного продажу акцій;
Мінуси: великий статутний капітал, не підходить для ведення малого або середнього бізнесу
Спеціалізовані комерційні компанії
Sociedad Laboral (Трудове товариство)3 тис. євро для ТОВ і 60 тис. євро для АТМінімум 3Формується у вигляді АТ або ТОВ, де акціонерний капітал належить працівникам, які надають платні послугиПлюси: працівники є одночасно партнерами, хоча передбачений наймання і звичайних працівників, відповідальність обмежена розміром вкладу;
Мінуси: 1 партнер не може володіти більше ніж 33 % акцій, на найманих працівників не може приходиться понад 15 % загального робочого часу (не більше 25 %, якщо кількість працівників менше ніж 25).
Sociedad Cooperativa (Кооперативне товариство)Визначається статутомМінімум 2 або 3 – в залежності від класуСуспільство, що формується фізособами в цілях підприємницької діяльності як за рахунок майнових внесків, так і за рахунок праці партнерівПлюси: відповідальність обмежена паєм, величезна кількість форм кооперації для тих чи інших цілей, свобода приєднання нових учасників;
Мінуси: максимальний внесок одного члена – 33 %, обмеження у наймі працівників, проблеми з зовнішнім кредитуванням.

Незважаючи на таку різноманітність організаційно-правових форм, найбільшою популярністю користуються лише три з них: це ІП, товариство з обмеженою відповідальністю та акціонерне товариство. Але оскільки автономна робота вимагає отримання попереднього дозволу, розглянемо алгоритм відкриття фірми на прикладі юридичної особи.

Як відкрити фірму в Іспанії

Оскільки українці не є громадянами Євросоюзу, відкриття фірми пов’язане з деякими особливостями та вимогами. Але відразу розвіємо міф: для відкриття власної фірми нема потреби отримувати візу або ВНП і бути резидентом Іспанії: якщо вся робота буде виконуватися найманим персоналом або іспанськими партнерами, якийсь цивільний статус засновнику оформляти взагалі не обов’язково. Якщо ведення справ буде здійснюватися самостійно – без як мінімум бізнес-візи не обійтися.

Ще краще – отримання виду на проживання для створення бізнесу (Residencia temporal y trabajo por cuenta propia) Для його отримання, відповідно до Положення, затвердженого королівським указом № 557/2011, іноземець повинен:

 • не бути громадянином ЄС;
 • перебувати легально на іспанській території;
 • не мати судимості в Іспанії й країні проживання протягом останніх 5 років;
 • не мати заборон на в’їзд в Іспанію і не розглядатися як особу, небажану для допуску в Іспанію;
 • дотримуватися вимоги законодавства до конкретного виду комерційної діяльності;
 • володіти необхідною кваліфікацією та досвідом для реалізації конкретного бізнес-плану (якщо це орендний бізнес – кваліфікація ріелтора, якщо будівельний – будівельну освіту);
 • довести достатність запланованих інвестицій для реалізації бізнес-плану відкриття та необхідних робочих місць;
 • довести джерела фінансування і наявність коштів для власного змісту й утримання членів сім’ї.

Незалежно від форми власності юридичної особи, алгоритм реєстрації майже завжди буде складатися з наступних кроків, які включають:

 1. отримання консультації, підготовку необхідних документів;
 2. отримання сертифікату в Центральному торговому реєстрі про унікальний назві фірми;
 3. підготовка і підписання установчих документів, реєстрація їх у нотаріуса;
 4. відкриття розрахункових рахунків;
 5. реєстрацію в податковому агентстві, отримання номера платника податків;
 6. реєстрації в Торговому реєстрі провінції;
 7. отримання муніципальної ліцензії, залежно від виду діяльності;
 8. реєстрацію в системі соціального забезпечення, якщо планується найманий персонал.

Але так це все виглядає лише коротенько, на практиці кожна з зазначених процедур має ряд особливостей. На головних з них ми зупинимося докладніше.

Підготовка документів

Весь вищеописаний алгоритм проходження обов’язкових процедур, по суті пов’язаний зі збором необхідних документів. Це досить трудомісткий і кропіткий процес, який багато хто вважає за краще доручити фахівцям-посередникам.

Сьогодні в Іспанії діють Punto de Atención al Emprendedor (PAE) – так звані Точки уваги до підприємців, де вони можуть отримати необхідні консультації, допомогу в підготовці дозвільної документації, оформити DUE – єдиний електронний документ.

Знайти найближчу Точку уваги можна тут, а отримати більше інформації щодо діяльності PAE можна на їхньому сайті.

Втім, ніхто не забороняє готувати документи самостійно. Однак врахуйте, що крім бізнес-плану і вищеописаною дозвільної документації потрібно також підготувати установчі документи, офіційні книги обліку, реєстраційні папери та масу іншої документації.

Вид діяльності й назва

Ведення бізнесу – завдання не для дилетантів, тому до вибору роду діяльності варто підходити більш ніж грунтовно, виходячи з наявної кваліфікації та досвіду, розміру потенційних інвестицій та ситуації на ринку. Паралельно варто визначитися з формою власності. Якщо в планах наймати працівників, залучати партнерів і при цьому обмежено відповідати за зобов’язаннями підприємства, логічніше всього зупинитися на Sociedad Limitada (ТОВ).

Наступний важливий етап – вибір назви для компанії та реєстрація в Центральному торговому реєстрі (Registro Mercantil Central). Назва повинна бути не тільки милозвучною, відповідним діяльності компанії, але й унікальним. Річ у тім, що законодавство не дозволяє називати фірми іменами вже існуючих організацій, а тому потрібно докласти чимало фантазії.

Сама реєстрація назви фірми не вимагатиме значних зусиль. Вона можлива або поштою, або через RMC. Заявнику дозволяється запропонувати до 5 ідей назв власної компанії – це робиться спеціально на випадок, якщо обрана номінація вже зайнята: в такому разі реєстрації підлягатиме таке унікальне назву за списком.

Заявка буде розглядатися протягом 3 днів, у результаті заявнику поштою надсилається сертифікат, що підтверджує відсутність у реєстрі компаній фірми з такою ж назвою (Certificación negativa del nombre de la sociedad).

Ділові переговори

Він буде діяти протягом трьох місяців з можливістю продовження терміну дії на той же період. За цей час засновники комерційного товариства повинні зробити реєстрацію в провінційному торговому реєстрі.

Підготовка установчої документації

Наступний етап – підписання публічного акту (Escritura pública) – документа, яким засновники домовляються про заснування нового комерційного товариства, незалежно від форми його власності. Він підписується усіма засновниками, будь вони фізичні або юридичні особи, і в тому числі повинен містити вказівку на всіх засновників, їх внесок, на адміністрацію створеного підприємства, першопочаткових представників суспільства, угоди засновників, що не суперечать закону.

Крім того, публічним актом затверджується Статут майбутньої компанії, який також є установчим документом і повинен містити:

 • повне найменування компанії;
 • юридичну адресу для реєстрації;
 • розмір статутного капіталу і його частки, що належать кожному з партнерів-засновників;
 • предмет діяльності створеного суспільства, принципи його діяльності, об’єднують засновників;
 • засіб управління компанією чи інший спосіб адміністрування, колегіальні органи товариства;
 • спосіб прийняття рішень колегіальним органом.

Відкриття розрахункового рахунку компанії

Очевидно, що підприємства для ведення господарської діяльності потрібно розрахунковий рахунок, відкритий у банку Іспанії. Відкрити його без податкового номера підприємства (NIF), мова про який піде нижче, не представляється можливим.

Разом з NIF, підписаними у нотаріуса установчими документами, довіреністю (для представника) довірена особа має звернутися в будь-який банк в Барселоні, Мадриді чи іншому регіоні.

Для фізичних осіб процедура відкриття розрахункового рахунку має деякі особливості, залежно від того, є вони резидентами Іспанії. За великим рахунком, отримати пластикову карту в банку можуть і нерезиденти, однак для них можуть бути передбачені деякі обмеження.

Отримання податкового номера

Кожен платник податків, будь то фізична або юридична особа, повинен володіти унікальним податковим номером, який присвоюється йому Податковою службою (Agencia Tributaria). Юридичним особам присвоюється індивідуальний податковий номер (NIF), що складається з 9 знаків: букви, що позначає форму власності, 7 випадкових цифр і контрольного символу.

Отримати такий номер необхідно до вчинення будь-яких фінансових або господарських операцій від імені товариства, в тому числі й до відкриття розрахункового рахунку.

Для оформлення NIF представник товариства повинен звернутися в місцеве Управління податкової служби (Administración de la Agencia Tributaria) за місцем реєстрації компанії. З необхідною інформацією та адресами податкових управлінь в регіонах можна ознайомитися тут.

Запитати NIF можна і до оформлення установчої документації, однак до її подання податковим органам номер буде вважатися тимчасовим.

Для отримання тимчасового NIF необхідно представити:

 • заяву за формою 036, яке можна сформувати та роздрукувати тут;
 • угода сторін про наміри створити компанію (El de acuerdo voluntades);
 • сертифікат торгового реєстру про відсутність іншої фірми з обраним назвою;
 • перелік партнерів, які до реєстрації фірми несуть за неї солідарну відповідальність.

Для отримання остаточного ідентифікаційного номера заявникам доведеться представити:

 • заяву за формою 036;
 • копія публічного акту, засвідченого нотаріусом;
 • свідоцтво про реєстрацію в товарному реєстрі;
 • податковий номер представника суспільства, що подає декларацію про перепис (la declaración censal);
 • довіреність для представників (якщо вони не є такими за установчими документами).

Реєстрація фірми

Протягом місяця після підписання у нотаріуса публічного акту необхідно зареєструвати фірму в Провінційному торговому реєстрі (Registro Mercantil de la provincia) за місцем реєстрації компанії. Реєстрація буде здійснюватися на підставі заяви представника суспільства, публічного акту, копії документа, що підтверджує NIF, у тому числі тимчасового, а також документа, що підтверджує Liquidación del Impuesto de Transmisiones Patrimoniales.

За результатами заявникам видається свідоцтво про реєстрацію, що є важливим кроком для здобуття компанією правосуб’єктності: з цього моменту товариство стає юридичною особою й отримує всі відповідні права й обов’язки.

Але на цьому процедура оформлення не закінчується. Для ведення повноцінної господарської діяльності компанії потрібно легалізувати бухгалтерські та корпоративні книги (Legalizacion libros de), зареєструватися в реєстрі роботодавців, системі соціального забезпечення, отримати у міській раді ліцензію на здійснення діяльності, зареєструватися в інших реєстрах, в залежності від виду діяльності компанії, а також здійснити інші дії та пройти процедури, ознайомитися з якими можна тут.

Терміни створення компанії в Іспанії та витрати

Терміни створення компанії та витрати

Згідно з доповіддю Світового банку Doing Business, Іспанія не входить в число країн з можливістю швидкої реєстрації бізнесу. За даними Світового банку, королівство займає 85 місце у світі за цим критерієм: з-за безлічі бюрократичних процедур відкриття компанії в Іспанії займає в середньому близько 13 днів, проти 8 днів, які в середньому витрачають підприємці в інших країнах ОЕСР. Втім, такі дані виведені лише на підставі розрахунків СБ, а за даними соціологів, підприємці витрачають на створення компанії в середньому 47 днів!

Які витрати доведеться понести підприємцю в Іспанії? На прикладі ТОВ це буде:

 • отримання свідоцтва про реєстрацію назви у ЦТР – близько 40 євро;
 • формування статутного капіталу – мінімум 3 тис. євро;
 • розробка установчої документації – 100-150 євро;
 • послуги нотаріуса – 150-300 євро в залежності від регіону;
 • реєстрація в провінційному торговому реєстрі – 150-300 євро;
 • інші адміністративні витрати – до 200 євро.

Звертаємо увагу: якщо не враховувати розмір статутного капіталу, то це витрати, не пов’язані з майбутньою діяльністю організації, і здебільшого їх можна віднести до адміністративних витрат.

Як купити бізнес в Іспанії

Враховуючи складнощі реєстрації бізнесу в королівстві, іноземний капітал нерідко віддає перевагу купівлі вже готового іспанського підприємства. Мова в цьому випадку йде про більш серйозні суми. Але покупка готового бізнесу має свої переваги.

Якщо коротко, це наявність готової цільової аудиторії, налагоджені корпоративні механізми, устаткування, реклама, ймовірно стабільний дохід. Серед найбільш популярних напрямків – готельний і ресторанний бізнес, салони краси та торгові комплекси, кав’ярні та автозаправні станції.

Цікаво, що для покупки компанії іноземцеві не буде потрібно спеціальний статус резидента. Більш того, після купівлі підприємства інвестор може претендувати на отримання бізнес-візи або навіть ВНП.

Податки для бізнесу

Як і в будь-якій іншій країні, іспанська бізнес обтяжений великим переліком податків і зборів. Місцеве податкове законодавство зобов’язує комерційні підприємства, зокрема і ТОВ, платити:

 • корпоративний прибутковий податок (Impuesto sobre Sociedades) – загальна ставка 25 %, хоча, згідно із законом № 27/2014 від 27.11.2014, можливі й інші податкові режими (30, 15, 20, 10 %);
 • ПДВ (IVA) – 21 % загальний, 10 % – знижений, 4 % – для виробників продуктів харчування, окремих видів ліків і процедур, книг, шкільного приладдя та інших соціально орієнтованих товарів;
 • податок на ведення економічної діяльності (IAE – виплачують компанії з доходом понад 1 млн євро) – розраховується за правилами, встановленими королівським декретом № 1175/1990 від 28.09.1990;
 • соціальні внески на працівників (страхування від безробіття, від нещасних випадків, освітні фонди) – близько 31 % від загального зарплатного фонду.

Перспективні напрямки бізнесу

Найбільш перспективними напрямками інвестування в Іспанії вважається нерухомість, фінансовий сектор, будівництво і туризм. Ці сфери дійсно щільно зайняті, а тому логічно шукати розвивається галузь з відносно низькою конкуренцією. Тим більше що самі українці-іммігранти – прекрасна цільова аудиторія.

Перспективними логічно вважати:

 • Сільське господарство: пережило системна криза, воно часто відлякує іноземний капітал. Однак для бувалого аграрія умови іспанського середземноморського клімату можуть здатися куди привабливіше. До того ж відкривається весь ринок ЄС.
 • Рекрутинг: не новина, що іммігрантам потрібна робота. Стати посередником із працевлаштування для вихідців з СНД в Іспанії – не найгірша перспектива, враховуючи їх інтерес.
 • Автомобільний сервіс: ремонт, мийка/чистка, фарбування/рихтування і будь-які інші послуги автосервісу в Іспанії популярні не менше, ніж в Україні. Ну а автомобільних умільців з-поміж іммігрантів вистачає завжди.
 • Торгівля: з огляду на більш ніж 200-тисячну діаспору вихідців з країн СНД, магазин українських товарів – не найгірша ідея. Втім, торгівля має чимало перспектив і при роботі на іспанського покупця.

Корисні поради

Іноземному інвестору буде корисно пам’ятати, що:

 • Вигідно мати в якості партнера іспанця. Як мінімум це дозволяє уникнути попереднього оформлення візи та дає можливість покласти оформлення підприємства на нього.
 • Перспективними вважаються маленькі іспанські курортні міста. Якщо ви не володієте фінансами для стабільних і довготривалих капіталовкладень, розвивати справу у великому центрі начебто Мадрида або Барселони не має сенсу. Куди менше конкуренції в маленьких містечках на кшталт Бенідорм, Вальядоліда або Пуенте-ла-Рейна.
 • В Іспанії є свої офшори. На Канарських островах – іспанської автономної території – діє вільна економічна зона, і, відповідно, пільгове оподаткування. А у продажу завжди є вже готові компанії.
 • Іспанська економіка орієнтується на інновації. Впровадження інноваційних технологій в бізнес само по собі вже є бізнес, який має високу рентабельність. Однак корисність продукту – це майже гарантована можливість отримати грант на розвиток.

Перспективні напрямки бізнесу

Поширені запитання

Вище ми постаралися відповісти на всі можливі питання. Якщо ж ваше питання ще не вирішене, напевно, відповідь на нього ви знайдете нижче.

Коли можна оформляти громадянство, якщо відкрив свій бізнес в Іспанії

Громадянство Іспанії, відповідно до ст. 22 Codigo Civil, надається за місцем проживання лише в разі легального безперервного проживання на протязі 10 років. Тобто сам по собі бізнес в Іспанії права на підданство королівства не дає. Однак законом передбачено деякі винятки, що дозволяють скоротити термін, наприклад, для подружжя/вдів(вдівців) громадян Іспанії або біженців.

Чи дають кредит на відкриття фірми в Іспанії іноземцю

Як і в будь-якій іншій країні, іспанські банки зацікавлені у поверненні кредитів. А тому претендувати на кредит на розвиток бізнесу може лише іноземець-резидент Іспанії, тривалий час проживає в королівстві, має хороший бізнес-план і ліквідне майно чи інші активи, які можуть бути обтяжені у якості застави за кредитом.

Чи можна працювати на своїй же фірмі в Іспанії

Управління – це теж робота, а тому формально обіймати посаду директора власної фірми іноземець може лише у разі, якщо оформить бізнес-візу з правом на роботу або ВНП з правом на роботу. В іншому випадку буде потрібно місцевий керуючий.

Висновок

Підсумовуючи все сказане, можемо виділити кілька очевидних плюсів і мінусів створення бізнесу в Іспанії. Серед переваг:

 • відкритий ринок ЄС;
 • дешева робоча сила, в тому числі й з-поміж самих вихідців з країн СНД;
 • наявність посвідки на проживання, що відкриває свободу пересування по Шенгену;
 • захист іноземних інвестицій та зростаюча економіка країни.

Недоліки:

 • дорожнеча, бюрократизація і тривалість реєстрації підприємства;
 • складнощі у розумінні місцевого законодавства;
 • необхідність оформлення візи та ВНП для самостійного ведення справ;
 • необхідність великих інвестицій.

Відкриття бізнесу в Іспанії: Відео

Статті по темі