Меню Закрити

Кращі школи у Фінляндії для іноземців


Географічне положення й поширеність української та російської мови зробили Фінляндію оптимальним варіантом для іноземних громадян, бажаючих отримати освіту у 2021 році. Школи у Фінляндії – одні з кращих в Європі за підсумками аналітичного дослідження Newsweek, а міжнародна перевірка PISA підтвердила високий рівень підготовки учнів.

Школи у Фінляндії для іноземців

Як вчаться діти у Фінляндії

Фінська школа, як і українська, передбачає два навчальних семестри, осінні та зимові канікули.

Новий навчальний рік починається в період з 8 по 16 серпня – фіксована дата не передбачена, а закінчується у кінці травня. Навчальний тиждень складається з п’яти днів, п’ятниця – скорочений день.

Учневі зі Східної Європи канікули можуть здатися короткими: всього 3-4 дні восени, два тижні взимку та великодні свята.

У Фінляндії у школярів електронні щоденники, доступ до яких мають всі батьки. Крім того, раз на місяць шкільний куратор надсилає батькам інформаційний лист з усіма досягненнями учня.

Школи у Фінляндії для іноземців

Оцінки виставляють за десятибальною шкалою, починаючи з 4 класу.

Якщо говорити про те, скільки років навчаються в школі фіни, то середня освіта триває 12 років. Воно включає в себе не тільки освоєння базових шкільних знань, але й отримання професії у професійному ліцеї чи коледжі. Після закінчення 12-го класу школярі отримують можливість вступити до будь-якого університету країни.

Типи шкіл

Шкільна освіта у Фінляндії неоднорідна, навчальні заклади заведено ділити на школи нижньої та верхньої ступенів, а також ліцеї. Крім того, у 2021 році в країні функціонують приватні школи та заклади пансіонного типу.

Школа нижньої ступені – alakoulu

Навчальний процес стартує з молодшою або нижній школи, яка передбачає навчання з першого по шостий клас.

Як і в Україні, в перші роки діти вчаться в одному приміщенні та з одним викладачем. За перші два роки школярі знайомляться з фінською мовою, вивчають читання, математику, малювання, музику і фізкультуру. За згодою батьків дитина також вивчає релігію, згідно з віросповіданням сім’ї. Атеїсти можуть освоїти курс життєрозуміння.

Початкова школа передбачає змішаний формат занять: на одному уроці дітям можуть викладати відразу кілька дисциплін.

В 3-6 класах учні вже вивчають англійську мову, а також обирають другу іноземну. Серед факультативів, доступних для дітей, зазначимо комп’ютерні курси, хоровий спів і роботу по дереву.

Читайте також:  Університет Аалто: вступ і навчання

У молодшій школі велику увагу приділяють творчому розвитку дитини. Однак не забувають і про фундаментальних науках. Вже на п’ятому році навчання діти починають опановувати історію, хімію, фізику та географію.

Школа верхньої ступені – yläkoulu

З сьомого класу діти переходять в старшу школу, де навчаються три роки – до дев’ятого класу включно. На цьому рівні до роботи з учнями підключаються педагоги-предметники. До основних предметів додаються факультативні – відповідно до майбутньої професії учня.

Школи у Фінляндії для іноземців

У 9-му класі школярі знайомляться з професійною діяльністю.

Окремо слід сказати про десятий клас – він у Фінляндії не вважається обов’язковим. Довчитися цей рік можуть хлопці, які хочуть покращити свої показники, підтягти або поглибити знання в певному напрямку.

Ліцей – lukio

Відразу вступати до університету після дев’ятого або десятого класу неможливо. Середня освіта завершується в коледжі чи ліцеї. Стандартний термін навчання – 2 роки, так звані 11-й і 12-й класи.

Після закінчення навчання випускники в урочистій обстановці отримують атестати та білі кашкети. Після цього молоді хлопці та дівчата можуть вступати в університет або працювати за вже освоєної спеціальності.

Навчання в приватній школі

Приватних шкіл у Фінляндії не так вже й багато, оскільки рівень навчання в державних навчальних закладах досить високий. Крім того, держава робить все можливе, щоб забезпечити рівність навчальних закладів середньої школи.

Приватні заклади в основному націлені на профільну освіту.

Тут учні отримують можливість зі шкільної лави навчатися обраної професії, якщо в стандартних освітніх установах такої можливості немає. Наприклад, серед приватних виділяються дитячі спортивні школи.

Школи-пансіони

Школи-пансіони або школи-інтернати призначені для дітей, чиї батьки не мають змоги жити в місті, де навчається дитина. Такі школи облаштовані як університети: на одній території знаходяться кампуси, де діти живуть під наглядом кураторів, і шкільні зали, де проходить навчання.

Навчання в таких школах коштує дорожче у порівнянні з класичними варіантами, проте на додаток до безпечного проживання учень отримає корисне дозвілля. Життя мешканців кампусу наповнена екскурсіями, спортивними та інтелектуальними розвагами.

Читайте також:  Як вступити до фінського ВНЗ

Школи у Фінляндії для іноземців

А ще пансіони – це міжнародні школи, де буде комфортно почувати себе громадянином будь-якої країни.

За рахунок зручної системи “проживання + навчання” пансіони залишаються найбільш затребуваними серед іноземців.

Як вступити до школи у Фінляндії

Діти іммігрантів зараховуються до школи за місцем проживання. Якщо дитина не знає фінську мову, то її визначають в російсько-фінський клас. Як правило, для цього потрібно надати мінімальний пакет документів: заповнену заявку та копію паспорта одного з батьків.

Якщо дитина надходить не в перший клас, то до пакета документів доведеться додати табель успішності за попередній рік та рекомендаційний лист від керівника попередньої школи.

Приватні школи мають право вимагати результати мовних іспитів або організовувати додаткові тести.

Процес надходження в школу Фінляндії нескладний, але якщо батьки приїхали в країну з дитиною спеціально для навчання, то потрібно оформляти дозвіл на проживання.

При продовженні такого документа особливе значення має здатність іноземця утримувати дитину.

Конкурс відносно маленький, тому в школи вступають всі.

Кілька навчальних закладів у Фінляндії практикують так зване очно-заочне навчання. Воно не являє собою дистанційне навчання, але передбачає якусь частину навчальних годин в мережі. Такий варіант зручний для дітей, які проживають далеко від школи.

Вартість навчання в школах Фінляндії

Середня освіта у Фінляндії безкоштовна. Держава щорічно виділяє на середні школи кілька мільярдів доларів – вони покривають не тільки заробітну плату викладачам, але й освітні матеріали та харчування дітей.

Вступивши в державну середню школу, учень може безкоштовно харчуватися в їдальні та отримувати підручники. Крім того, передбачені шкільні автобуси – вони доставлять дитину в школу і назад.

Школи у Фінляндії для іноземців

Купувати канцтовари, звичайно, повинні батьки.

Приватні школи у Фінляндії мають право стягувати плату за навчання. Один рік навчання в міжнародній школі в Гельсінкі обійдеться в 12 000 євро.

Пансіони – найдорожчий варіант середньої освіти, оскільки у вартість входить не тільки освітня програма, але і проживання в навчальному кампусі.

Особливості фінських шкіл

Територія фінських шкіл не огороджена, охорона всередині найчастіше відсутня. Однак самі будівлі обладнані системою автоматичного замка на вхідних дверях, так що потрапити всередину можуть тільки викладачі, учні та їх батьки.

Читайте також:  Нові горизонти: мовні курси у Фінляндії

Діти не завжди сидять за партами: деякі предмети проходять в ігрових кімнатах, де учні розташовуються на килимах, диванах або кріслах.

Шкільна форма відсутня, як і будь-які вимоги щодо одягу. Теоретично дитина може прийти навіть у піжамі, і його за це не насварять. Але змінне взуття необхідна, молодшим дітям дозволяють бігати по школі в шкарпетках.

Якщо погода дозволяє, то уроки проводяться на свіжому повітрі – хлопці розташовуються на траві або на лавочках.

Зміни школярі проводять на свіжому повітрі.

Домашнє завдання не є обов’язковим атрибутом навчання, його ставлять рідко, відповідно, батькам не доводиться робити уроки з дітьми.

Також немає жодних викликів до дошки та переказування навчального матеріалу.

В їдальні у кожної дитини є свій власний стіл, а меню можуть коригувати самі батьки. При цьому величина порцій не обмежується, діти можуть накладати собі в тарілку скільки завгодно.

Школи у Фінляндії для іноземців

Школи Фінляндії для іноземців

Багато читачів намагаються завчасно з’ясувати, де знаходяться хороші школи для іноземних громадян, і це логічно – батьки бажають, щоб їх діти отримали кращу освіту.

Основний принцип освітньої системи цієї країни – рівність. Всі без винятку фінські школи дають високий рівень знань, і практично всі з них можуть надійти діти мігрантів.

Навіть якщо школа не є фінсько-українською, а дитина не говорить фінською, вона може піти в школу, де її разом з іншими іноземцями визначать в окремий клас – хлопцям будуть викладати фінську як іноземну. Як свідчить практика, вже за рік навчання діти починають вільно спілкуватися фінською.

Висновок

Фінські школи вже давно завоювали довіру всієї Європи ліберальністю, ефективністю і новаторським підходом до процесу навчання. Українські діти можуть навчатися у Лахті, Гельсінкі, Порвоо та інших містах.

Фінські школи організовані таким чином, щоб кожна дитина відчувала себе легко і комфортно. Іноземні школярі спочатку освоюють фінська мова, що дозволяє їм швидше влитися в нове середовище.

Фінська система освіти: Відео


Статті по темі