Меню Закрити

Навчання у Фінляндії для іноземців: особливості, тривалість, вартість

Якість вищої освіти у Фінляндії та унікальність фінської підходу до навчання добре відомі у всьому світі. Самоконтроль в процесі отримання знань не тільки виключає списування на іспитах, але і вивчення нецікавих дисциплін, не викликаючи при цьому несхвалення викладачів. Навчання у Фінляндії для іноземців у 2024 році відрізняється доступною вартістю, проходженням цікавою практики, а також демократичним ставленням до студентів з будь-яким рівнем підготовки.

Навчання в Фінляндії для іноземців

Особливості фінської системи освіти

Насамперед слід зазначити, що у Фінляндії відсутня диференціація системи освіти на державний і недержавний сектор. Держава докладає всіх зусиль до того, щоб нівелювати розрив між якістю навчання в різних навчальних закладах, і навіть фінансує приватні школи, які повністю підконтрольні Міністерству освіти.

При цьому в країні існує помітна різниця між університетами та інститутами. Це пов’язано з тим, що в інститутах відсутня база для проведення наукових досліджень, тому прав присвоєння студентам ступеня магістра у них немає.

Розташування навчальних закладів у країні обумовлено густотою населення, що проживає в тому чи іншому регіоні. Однак відносно великий університет є в кожному місті з чисельністю населення понад 40 тис. осіб.

Отримання освіти у Фінляндії приваблює іноземних студентів відсутністю плати за навчання. Однак вчитися за рахунок держави можуть лише ті, хто знає фінську мову на достатньому для здобуття освіти рівні.

При цьому вартість англомовних програм вважається цілком доступною в порівнянні з іншими європейськими університетами.

Специфіка дошкільного навчання

На відміну від вищих і середніх навчальних закладів дошкільні установи є платними. Дитячі садки можуть бути сімейними, приватними, муніципальними, проте вартість навчання в них однакова і залежить виключно від доходів сім’ї. Мінімальна плата складає 26 євро в місяць – цей тариф розрахований на малозабезпечені сім’ї. Ті, хто живе в достатку, оплачують навчання за максимальною ставкою – 283 євро на місяць. Отримані кошти спрямовуються на підтримку роботи саду і зарплату вихователям.

Місць у дитячих садках у великих містах вистачає не всім, тому держава виплачує 500 додаткових євро тим сім’ям, які згодні виховувати дитину вдома.

У дитячий садок приймають малюків з дев’ятимісячного до семирічного віку. Більшість садів розраховане на повний навчальний день – з 6.30 до 17.00.

За законом на одного вихователя повинно припадати не більше чотирьох малюків, це ж правило стосується і сімейних дитячих садів. З малюками ходять гуляти в будь-яку погоду, привчаючи їх до суворого клімату країни, при цьому відрізняється тільки одяг і мета прогулянки. Наприклад, в негоду дітей можуть відвести в міську бібліотеку, а в сонячний день організувати прогулянку в ліс.

Отримання середньої та середньої професійно-технічної освіти

Отримання дитиною основного загальної освіти починається в семирічному віці й триває протягом наступних дев’яти років. У Фінляндії діє загальнодержавний план навчання, який доповнюється місцевими програмами, що розробляються кожним навчальним закладом індивідуально.

Шкільні навчальні програми фінансуються з міського бюджету, тому комуни контролюють отримання дитиною середньої освіти, яке у Фінляндії є безкоштовним для всіх громадян.

Вчителі старшої школи в обов’язковому порядку мають диплом магістра, початкової школи – диплом про загальну педагогічній освіті, а викладачі середньої школи – спеціалізацію з тих дисциплін, які вони викладають.

Після закінчення школи випускники вступають в коледжі або спеціалізовані профтехучилища. Підручники та різні навчальні матеріали учні повинні набувати самостійно, однак навчання є безкоштовним.

Для тих, хто знає фінська мова недостатньо добре, існують підготовчі курси для вступу в середні спеціальні навчальні заклади. Навчання такого роду триває від 2 до 4 років.

Процес вступу до фінського ВНЗ

Вступити у вищий навчальний заклад можна після завершення навчання першого рівня (коледжу, гімназії).

Всі вузи Фінляндії поділяються на університети та професійні училища, які більше схожі на українські інститути. В першому випадку наголос робиться на науково-дослідну роботу, у другому студенти більше часу проводять на виробництві, де на практиці вивчають особливості купується професії.

У більшості випадків навчання ведеться фінською або шведською мовою, але у великих містах університети пропонують також англомовні та франкомовні програми.

Процес надходження в фінський внз

Перший стадія отримання вищої освіти – це бакалаврат, випускники якого можуть вступати в магістратуру, а потім і в аспірантуру, щоб згодом отримати ступінь доктора наук.

Подавати документи для навчання у вузах Фінляндії можуть лише ті абітурієнти, які отримали середню освіту і здали єдиний державний іспит (як у Фінляндії, так і в рідній країні).

Важливе значення має готовність оплатити навчання, яке проходить не фінською мовою.

Детальніше читайте в статті “Як вступити до фінського ВНЗ“.

Навчання на магістратурі та аспірантурі

Навчання з метою отримання ступеня магістра у Фінляндії є безкоштовним навіть для українців, але тільки за умови, що воно буде проходити фінською мовою. Складати вступні іспити нема потреби, оскільки відбір абітурієнтів ведеться на підставі поданого пакета документів, що включає диплом бакалавра, психологічний портрет абітурієнта та рекомендації з попереднього місця навчання або роботи.

Після вибору внз необхідно уточнити строки подачі документів для надходження, оскільки вони в різних навчальних закладах відрізняються, хоча зазвичай прийом документів проводиться з листопада по січень включно.

Якщо навчання буде проходити англійською мовою, до документів в обов’язковому порядку додається сертифікат типу TOEFL або IELTS.

Навчання в аспірантурі триває чотири роки, протягом яких студент проходить навчальні курси, практику за спеціальністю, пише захищає дисертацію.

Вступити у фінську аспірантуру можна за умови наявності диплома магістра, причому не обов’язково з обраної для навчання в аспірантурі спеціальності.

При вступі необхідно надати розроблений план наукових досліджень і підтвердити наявність джерел фінансування навчання (стипендії, гранти, спонсори).

Скільки коштує і скільки триває навчання

Програма бакалаврату, як правило, розрахована на 3-4 роки, а тривалість навчання залежить від типу обраного вузу. Університет пропонує трирічні програми теоретичного навчання, інститут – чотирирічну практику переважно політехнічного спрямування з навчальними програмами, після проходження якої студент готовий до виходу на ринок праці.

Мінімальна вартість програми бакалаврату англійською мовою становить 4 тис. євро, середня – 8 тис. євро в рік. Ті студенти, які обрали викладання фінською мовою, за навчання не платять.

Практично всі студенти після закінчення бакалаврату продовжують навчання в магістратурі, оскільки наявність диплома магістра підвищує шанси на отримання високооплачуваного робочого місця і швидкого кар’єрного зростання.

Тривалість навчання в даному випадку становить 1-2 роки, середня вартість залежить від спеціальності, навчального закладу і коливається від 6 до 10 тис. євро.

Оскільки магістратура передбачає вдосконалення знань, отриманих на бакалавраті, надходження можливо на аналогічну спеціальність або споріднену їй. Такі напрямки, як юриспруденція, медицина, психологія, передбачають проходження професійної практики.

Навчання в докторантурі триває чотири роки, при цьому кількість місць для вступу не обмежено приймають всіх бажаючих з хорошими оцінками за обраним профілем.

Тільки в деяких університетах існують квоти на вільне надходження, а для тих, хто не проходить по середньому балу диплома, влаштовують додатковий іспит. Навчання безкоштовне для всіх категорій студентів, плата стягується тільки за користування навчальними матеріалами.

Існує також альтернативна програма під назвою “ліценціат”. Отримання цієї наукового ступеня займає всього два роки. І хоча престижність ліценціата нижче, ніж докторантури, туди часто чинять люди, які працюють паралельно з навчанням.

Проживання, пільги, студентські допомоги

Завдяки допомозі, яку виплачує студентам фінське держава, вони мають можливість повністю зосередитися на навчанні. Існує навіть спеціальне управління забезпечення учнів, відоме як Кела – туди можуть звернутися всі студенти старше 17 років, які потребують матеріальної допомоги.

Запит на отримання допомоги стверджують лише студентам денної форми, чиє навчання триває не менше двох місяців. Студенти, які навчаються за заочною програмою, розраховувати на отримання допомоги не можуть.

Розмір допомоги розраховується виходячи з особистих потреб, тому у нього можуть входити знижки на харчування, проїзд, проживання, фінансова допомога або кредит на навчання, поручителем за яким виступає держава.

Якщо студент добре вчився і закінчив курс без його продовження, то після отримання диплома Кела за своєю ініціативою може перекрити до третини виданого банком кредиту.

Допомога та компенсація витрат на проживання дозволяють студентам жити самостійно, вчитися і разом з тим не витрачати час на підробіток.

Якщо студент проживає в заможній родині, то матеріальна допомога йому не видається до 20 років, оскільки держава покладає турботу про учня на його батьків. У виняткових випадках можна подати запит на компенсацію проїзду, якщо добиратися на навчання у виш припадає на поїзді або електричці.

В середньому сума допомоги становить 500-600 євро, приблизно половина цих коштів йде на оплату проживання в університетському гуртожитку. При бажанні можна орендувати квартиру: в цьому випадку компенсується лише частина витрат, яка дорівнює вартості проживання в гуртожитку.

Що стосується підробітків, то держава обмежує їх тривалість двадцятьма годинами в навчальну тиждень, на період канікул ці обмеження знімаються. Найчастіше студенти працюють у сфері обслуговування, де оплата здійснюється погодинно і становить приблизно 10 євро в годину. Допускається також пошук роботи за спеціальністю та проходження виробничої практики з оплатою за таким же мінімальним тарифом.

Проживання, пільги, студентські допомоги

Щоб завершити курс, студент повинен набрати мінімум 20 кредитів практики, при цьому один кредит дорівнює 40 годинам.

Дозвіл на роботу не потрібно ні фінським, ні іноземним студентам: щоб влаштуватися на підробіток, достатньо пред’явити студентську візу і довідку з університету.

Канікули у Фінляндії мають гнучкий графік, тому студенти в середньому відпочивають два з половиною місяці влітку і по одній тижня восени, на новорічні свята і Великдень. Під час канікул студент може з’їздити додому або зайнятися пошуком роботи у Фінляндії.

Якщо фінська компанія готова запросити на роботу іноземного студента після одержання диплома, Міністерство у справах іноземців надасть йому підтримку і допоможе врегулювати всі візові питання, пов’язані з працевлаштуванням.

Як вибрати фінський ВНЗ

При виборі навчального закладу для здобуття вищої освіти слід орієнтуватися не тільки спеціальність, але і на такі фактори як:

  • невисока вартість навчання англійською мовою;
  • досить високий розмір стипендії;
  • доступність дистанційного навчання;
  • відсутність необхідності пред’являти результати тестування TOEFL або IELTS;
  • можливість складання вступних іспитів в країні проживання.

Це значно спрощує процес надходження, а при рівної цінності дипломів фінських навчальних закладів збільшує шанси на отримання престижного вищої освіти.

Одночасно можна подати заявку не більше ніж у шість вишів – університети будуть розглядати документи в порядку пріоритетності, встановленому самим студентом.

Найбільшою популярністю серед україномовних абітурієнтів користуються університети таких міст, як Гельсінкі, Турку, Оулу, Баша, Південно-східний університет прикладних наук, Академія ABO, Університет прикладних наук JAMK. У список найпопулярніших вищих навчальних закладів входять також університети Savonia та Kajaani, школа бізнесу Henley.

Наостанок

Диплом про вищу освіту, здобуту у Фінляндії, високо котирується у світі та відкриває перед його володарем перспективи здобуття престижної роботи, кар’єрного зростання і високої заробітної плати. Наявність грантів, матеріальної допомоги та стипендій робить навчання у Фінляндії доступним для обдарованих студентів, що представляють цінність для фінської держави. Ті з них, які знають фінська мова, можуть навчатися безкоштовно, а оплата англомовних програм значною мірою компенсується соціальними допомогами, тому подавати заявки на вступ до вишу рекомендується всім бажаючим.

Навчання для іноземців у Фінляндії: Відео

Статті по темі