Меню Закрити

Чим особливі дитячі садки у Фінляндії


Фінляндія – одна з привабливих міграційних напрямків для українців, враховуючи територіальну близькість, високий рівень життя і якістсь освіти (входить в топ-10 світових рейтингів). Дошкільна освіта представлена й україно-фінськими дитячими садками, які розташовані в багатьох великих містах. Тому українським мігрантам з дітьми цікаво дізнатися, чим особливі дитячі садки у Фінляндії, яка вартість місця і як оформити туди дитину у 2021 році.

дитячі садки в Фінляндії

Система дошкільної освіти

Діти у Фінляндії з самого народження є повноправними членами суспільства.

У декретній відпустці один з батьків перебуває, поки малюкові не виповниться 9 місяців. Батько або мати має право продовжити відпустку до 3 років, написавши відповідну заяву. Протягом цього часу виплачується допомога по догляду за дитиною (kotihoidon tuki) від управління Пенсійного KELA у розмірі близько 500 євро. Коли батько бажає вийти на роботу, він може віддати дитину в дитячий садок.

Згідно із законом про освіту, з 2001 року відповідальність за дошкільну освіту у Фінляндії покладено на місцеву владу.

Дитячі садки як муніципальні, так і приватні приймають дітей у віці від 9 місяців до 6 років. Місце в дошкільному закладі платне, але якщо сім’я малозабезпечена (батьки мають низький дохід) або багатодітна, передбачені пільги.

В основному установи двомовні: основна мова – фінська, другим може бути англійська, шведська, німецька, французька.

Існують дитячі садки змішаного типу, де разом займаються здорові малюки та діти з обмеженими можливостями.

Завдання вихователів – денний догляд за дитиною, а головна вимога до дошкільних закладів – створення сприятливої атмосфери та різноманітності в навчанні.

Вихователі, які мають ступінь бакалавра або магістра, тісно співпрацюють з батьками: радяться, які виховні заходи застосовувати, якщо дитина вередує або неправильно себе поводить.

Фінське дошкільна освіта не має єдиної програми, але базується на наступних принципах:

 • любов;
 • повага;
 • свобода дій, яка дається як дошкільнятам, так і їхнім вихователям (не ведуть звіти, їх дії не координуються управлінням освіти).

В дошкільних установах всіляко заохочують самостійність та ініціативу вихованців.

Обов’язковим етапом дошкільної освіти є esikoulu/eskari – підготовка до школи дітей віком від 6 років, яка триває 1 рік.

Читайте також:  Загальна характеристика системи освіти у Фінляндії

Типи дитячих садків

Фінська система дитячих садків охоплює кілька типів:

 1. Муніципальний (kunnalliset päiväkoti). У кожній групі від 10 до 25 дітей, з якими займаються 2-3 вихователі.
 2. Приватний (yksityinen päiväkoti). Мають різні напрямки: мистецтво, мови, спорт і так далі.
 3. Приватний, у якого муніципалітет купує послуги. Сума оплати така ж, як і в муніципальному.
 4. Сімейний (perhepäiväkoti). Може розміщуватися у квартирі або приватному будинку вихователя або дитини. Один вихователь може проводити заняття з 4 дітьми, які перебувають повний день, і з 1 дитиною, яка перебуває півдня. При цьому повинні бути обладнані місця для ігор, спальні місця і майданчик для прогулянок.
 5. Груповий сімейний (ryhmäperhepäivähoito). Розрахований на 8-12 дітей.

Існують відкритий дитячий садок (avoin päiväkoti), де за дитиною стежать його батьки, і дитячі дошкільні установи, в яких заняття проводяться іноземною мовою (vieraskieliset päiväkoti). Перший є своєрідним клубом за інтересами: батьки разом з дитиною ліплять, малюють, читають казки, грають в ігри. Заняття в такому садку безкоштовні.

Як записатися в дитячий садок

Щоб записати свою дитину в дошкільний заклад, батьки обов’язково повинні мати посвідку на проживання.

Заява на місце варто подавати в дитячий садок за 4 місяці до того, планується віддавати туди дитину.

Перед тим як подати документи, необхідно пройти медичне обстеження, зібрати та надати медичним працівникам довідки.

Подати заяву в муніципальний дитячий заклад можна як особисто, так і через інтернет, у приватний – тільки особисто. Бланки заяв є в дитячих садках, у бюро соціального забезпечення і Пенсійне управлінні KELA. Важливо знати, що до цього часу дитина повинна мати особистий ідентифікаційний код – henkilötunnus.

У фінські дошкільні установи іноді бувають черги, але якщо подати заяву завчасно, то шанси, що дитина потрапить у вибраний садок, досить високі. Коли необхідно терміново змінити садок, наприклад, по причині переїзду або з-за того, що батьки виходять на роботу, заяву може бути розглянуто у терміновому порядку. Але тоді дитина потрапить в той заклад, де знайдеться місце.

Читайте також:  Гельсінський університет: вступ і навчання

Вартість

Вартість місця в дошкільному закладі залежить від кількох чинників: рівня доходів, кількості членів сім’ї та від того, яку кількість годин дитина буде перебувати в садку.

Як записатися в дитячий садок

Мінімальна плата за садок малозабезпечених сімей – 26 євро в місяць. Вартість перебування дитини в дитячому садку становить від 220 до 260 євро в місяць (точна сума залежить від розміру сімейного доходу і конкретного муніципалітету). Для дітей з малозабезпечених сімей виділяється кілька безкоштовних місць.

Якщо дитину влаштували у приватний дитячий садок, плата за відвідування в якому перевищує 290 євро в місяць, то можна звернутися в службу KELA за компенсацією. Для підтвердження рівня доходу необхідно звернутися в бюро соціального забезпечення.

Заняття

У фінський дитячий садок діти починають ходити зазвичай з 1,5–2 років. Мінімальний вік – 9 місяців.

Стандартний режим роботи дитячого садка: з 6-6:30 до 17:00-17.45.

Протягом дня діти займаються музикою, спортом, плавають у басейні, малюють, ліплять з пластиліну, глини й так далі. Особлива увага приділяється груповим видами роботи, коли педагоги разом з вихованцями роблять спільний проект.

Окрему увагу у фінському дошкільному вихованні приділяється налагодженню контактів з оточуючими. Діти вчаться правильно взаємодіяти з людьми, виявляти до них повагу: вибачатися, дякувати, допомагати, співчувати.

Педагоги надають дітям відносну свободу: не забороняють сидіти в калюжах або грати з мокрим піском. Діти можуть не робити те, що їм не хочеться: наприклад, якщо малюк не хоче їсти, змушувати його не будуть.

Діти виходять на вулицю в будь-яку погоду, будь то сонце, сніг, мороз чи дощ. Тривалість прогулянки становить близько 4 годин. Таким чином фіни готують зростаючі організми до життя в не зовсім сприятливому кліматі.

Популярною уніформою для дошкільнят є теплий комбінезон, гумові штани на лямках і гумові чоботи. Перед походом на вулицю вихованці надягають світловідбиваючі жилети.

Дозволено брати в дошкільний заклад улюблену іграшку – unikaveri, що в перекладі з фінського означає «товариш для сну». Вона обов’язково повинна бути м’якою і матер’яною. В сімейний садок вихователь може дозволити дитині приносити домашнього улюбленця, за умови, що в інших дітей немає алергії на тварин.

Читайте також:  Навчання в університетах Фінляндії

Популярні дошкільні установи

До найбільш популярним дошкільним установам ставляться:

 1. Мережа фінських дитячих садків Idelia (Гельсінкі), в яку входять: «Усмішка»;«Нотка»;«Вогник»; «Буратіно»;Pikku Enkeli. Тут особливу увагу приділяється розвитку мови – з дошкільниками займаються кваліфіковані логопеди. Дізнатися детальну інформацію і подивитися контактні дані можна на офіційному сайті.
 2. Дитячий садок “Тік-Так” функціонує для дітей від 1 до 6 років. Кількість вихованців у кожній групі не перевищує 12 осіб. Протягом дня проходять заняття з декількох дисциплін: музика, малювання, ліплення, спорт. Для прогулянок обладнана спеціальна площадка. Харчування триразове. Контактну інформацію можна знайти на офіційному сайті.
 3. Мережа Touhula Päiväkodit включає в себе понад 150 дитячих садків, які розташовані по всій Фінляндії. Дошкільні заклади мають кілька напрямків: мова, спорт, мистецтво і культура. Детальну інформацію містить офіційний сайт (сторінка фінською мовою).
 4. Приватний дитячий садок у Гельсінкі “Колосилта” (Kellosilta Kindergarten) надає заняття фінською та англійською мовами. Дошкільний заклад працює з 7.30 до 17.00. Протягом навчального дня діти грають у розвиваючі ігри та займаються творчістю. Всі вихованці гарантовано надходять в Kielo International School. Отримати цікаву інформацію можна на офіційному сайті.
 5. Дитячий садок Lastentalo Onnimanni знаходиться в Еспоо (регіон Великий Гельсінкі). Відкритий в 1995 році. Має 19 місць для малюків від 1 до 6 років. Заняття включають фізкультуру, образотворче мистецтво, музика, природознавство. Офіційний сайт фінською мовою.

Висновок

Дошкільне виховання у Фінляндії базується на любові та повазі до особистості дитини. Система дошкільної освіти передбачає кілька типів установ: муніципальний, приватний, сімейний, відкритий. Навчання платне, але для дітей з малозабезпечених сімей існують пільги. Заняття проходять цікаво і захоплююче, часто з творчим підходом, при цьому заохочується ініціативність самого малюка.

Дитячий садок в Гельсінкі: Відео


Статті по темі