Меню Закрити

Навчання в університетах Фінляндії

Університети Фінляндії пропонують якісну освіту, затребуваний на світовому ринку диплом і можливість безкоштовно навчатися в країні з досить високим рівнем життя. Кожен навчальний заклад має власну методику викладання, при цьому студенти самостійно складають для себе індивідуальний навчальний план, вибираючи дисципліни для вивчення з тих, які пропонує вищий навчальний заклад у 2023 році.

Університети Фінляндії

Як влаштована система вищої освіти у Фінляндії

Вступити до фінського ВНЗ можуть випускники місцевих ліцеїв або професійних училищ. І хоча деякі з них воліють відразу після закінчення середніх навчальних закладів розпочати трудову діяльність, багато хто все ж вибирають студентський шлях.

Період, коли був заснований перший університет у Фінляндії, датується XVII століттям (1640 рік). Саме в цей час була створена Королівська академія Або, розташована в Турку (Фінляндія була частиною Швеції). У XIX столітті (1828 рік) університет змінив місце свого розташування на Гельсінкі.

Протягом довгого часу він університет залишався єдиним вищим навчальним закладом в країні. Тільки на початку XX століття були відкриті ще два фінських внз: Технологічний і Школа економіки та управління.

Університети Фінляндії

Навчання у фінському університеті передбачає декілька ступенів, а його тривалість залежить від категорії вишу:

 1. Загальні університети. Пропонують класичний тип освіти, заснований на науковій діяльності. Всього в країні 14 державних університетів, включаючи спеціалізовані (Школа бізнесу та економіки). Вузи даної категорії наділені повноваженнями самостійно розробляти навчальні програми та розподіляти фінанси. Етапи навчання:
  • бакалаврат – 3 роки;
  • магістратура – 2 роки;
  • докторантура – 4 роки.
 2. Університети прикладних наук. Тут можна отримати професійну освіту технічної спрямованості. Гнучкість навчального процесу та налагоджені контакти з бізнесом дають можливість корегувати процес навчання, виходячи з потреб ринку праці та змін в економіці.

Внз такого типу в країні 26. Етапи навчання:

 • бакалаврат – триває 3,5-4,5 роки;
 • магістратура – 1-1,5 року.

Вже перший етап вважається закінченою вищою освітою. Проте більшість студентів не зупиняється на досягнутому і далі продовжує навчання в магістратурі, а деякі й в докторантурі. Захист докторської дисертації дає право викладання у вищих навчальних закладах.

У рейтингу QS World University Rankings, складеному в 2018 році, знаходиться 10 університетів Фінляндії.

Вище всіх розташувався Університет Гельсінкі – 102-е місце.

Провідні загальні ВНЗ Фінляндії

У багатопрофільних університетах можна отримати диплом за такими напрямами: фізика, математика, лінгвістика, хімія, географія, історія, соціологія, геологія, медицина, психологія, право, педагогіка, архітектура.

Саме по собі навчання у таких навчальних закладах є академічним. Це означає, що студенти багато часу присвячують різними дослідженнями, працюють в бібліотеці. Їх чекає величезний обсяг інформації, значні списки підручників і посібників, багато індивідуальної роботи.

Після третього курсу належить захист дипломного проекту. Після цього деякі продовжують навчання в магістратурі, а інші починають пошук роботи.

Провідними багатопрофільними вишами країни є:

Назва Факультети Характеристика
Гельсінський університет мистецтв і гуманітарних наук, теологія, педагогічна школа, інформаційні технології та природничі науки: політологія, соціологія, економіка сільське і лісове господарство, біологія та екологія, ветеринарія, фармацевтика Перший вищий навчальний заклад в країні, раніше мав назву Імператорський Олександрівський університет. Тут навчається близько 40 тисяч студентів, з яких майже 2 тисячі — іноземці. 7 з 11 фінських президентів закінчували саме цей вуз. Навчання ведеться фінською, шведською та англійською мовою.
Університет Або в місті Турку інформаційні технології, біотехнології, права людини, органічна хімія, інформаційна та структурна біологія, інженерія, природничі науки Більша частина програм читається шведською мовою. Англійською доступні лише 3 (інженерна хімія, міжнародне право, бізнес допомогою мобільного та електронного зв’язку).
Університет у місті Ваас гуманітарні науки, бізнес, технологічний адміністрування Знаменитий великим конкурсом при вступі – 10 осіб на 1 місце. Кількість студентів не перевищує 6000, з яких 400 осіб – іноземці. 5 програм ведеться англійською мовою.
Університет Лапландії право, природничі науки, дизайн і образотворче мистецтво Рік заснування – 1979. Розташований у місті Рованіємі. Вважається самим північним освітнім закладом в Європі. Число студентів – 4000. Співпрацює з 260 університетами світу. Вагомим авторитетом користується Інститут арктичних досліджень.
Університет Східної Фінляндії лісове господарство, філософія, здоров’я, суспільні науки та економіка Розташований у місті Йоенсуу. Працює з 2010 року. У національному рейтингу займає 6-е місце. Провідний факультет — медицина. Кількість студентів – 12 тисяч.
Університет у місті Оулу медицина, гуманітарні науки, бізнес і економіка, технологічні та природничі науки Рік заснування – 1958. Розташований в північно-західній частині Фінляндії. Тут навчається 15 тисяч студентів (з них близько 500 є іноземними громадянами).
Університет міста Тампере інформаційні технології, медицина, гуманітарні науки, соціальні науки Працює з 1925 року. У ньому навчається понад 18 тисяч студентів, з них 800 осіб – іноземці. Включає в себе 9 інститутів. Пропонує 5 програм англійською мовою.
Університет Ювяскюля культурологія, біологія і фізкультура, музика, корпоративний менеджмент, сімейний бізнес, нанонауки, фінанси та економіка, спорт і фізіологія, поновлювані джерела енергії, бізнес і інформаційні технології Його історія сягає до 1863 році. У національному рейтингу входить в список 10 кращих вишів країни. Тут навчається близько 10 тисяч студентів.
Академія мистецтв у Гельсінкі музика, образотворче мистецтво, живопис, дизайн, ландшафтний дизайн Працює з 2013 року Навчає не більше 300 студентів на рік. Вважається авторитетним закладом у Європі

До внз цього типу також відноситься Шведський інститут менеджменту та економіки, розташований у фінській столиці Заснований в 1909 році, навчає близько 3000 студентів.

Технічні університети країни

Політехнічні ВНЗ користуються великою популярністю серед іноземних студентів. Навчання в них проводиться в групах, що складаються з кількох людей. В цих установах основна увага приділяється практиці та застосування отриманих знань.

Навчальний план включає програми по обміну студентами, а також стажування і великий обсяг предметів для вивчення. Все це збільшує перебування в статусі студента на 6-12 місяців.

Кількість технічних вишів у країні істотно перевищує число багатопрофільних.

У таблиці наведено провідні навчальні заклади даної спрямованості:

Найменування Факультети Особливості
Університет Метрополія м. Гельсінкі
www.metropolia.fi
бізнес, культурологія, медицина, інженерія Число студентів – 16,5 тисяч. Кількість програм: 68 фінською мовою і ще 11 англійською. У вузі навчається близько 900 студентів, які прибули з-за кордону.
Технологічний університет м. Лаппеенранта
www.lut.fi
бізнес-адміністрування, технології (хімія, електрика, енергозберігаючі системи та багато інших) Заснований в 1969 році. Навчає не більше 6 тисяч студентів на рік. Мова викладання – фінська. Бере участь у багатьох програмах з обміну студентами.
Університет в місті Лахті
www.lamk.fi
бізнес і менеджмент, дизайн, здоров’я і соціальний захист, технології Рік заснування – 1992. Внз практикує комбіновану форму навчання, що дозволяє студентам підробляти під час навчання.
Авіаційна академія
www.finaa.fi
підготовка пілотів Заснована у 2002 році. Фінансується урядом країни та національним авіаперевізником Finnair
Сайменський університет прикладних наук м. Лаппенранта
www.saimia.fi
технології управління бізнесом, туризм, образотворче мистецтво, охорона здоров’я та соціальний захист Пропонує програми англійською мовою (6 з 22 можливих). Тут можна пройти мовні курси. Кількість студентів – близько 4000.

Вибираючи навчальний заклад, слід звертати увагу на те, які факультети в ньому є провідними. Приміром, отримувати медичну освіту найкраще в Університеті Східної Фінляндії. А ось підготовка у сфері туризму найбільш затребувана в Університеті Сайма.

Навчання у фінських ВНЗ англійською мовою

Згідно зі статистичними даними Центру міжнародної мобільності (CIMO), 14,7 відсотка від загальної кількості студентів у Фінляндії становлять росіяни. А оскільки фінською або шведською мовою володіє далеко не кожен абітурієнт, багатьох з них цікавлять програми, які дозволяють освоїти спеціальність англійською або російською.

Вибір програм англійською мовою досить великий.

Багатопрофільні виші часто практикують таку схему: два роки студент навчається англійською і протягом цього часу вивчає фінську, після чого завершує освітній процес вже державною мовою країни.

За даними CIMO, у вузах Фінляндії налічується понад 400 англомовних програм. Однак потрібно бути готовим до того, що перелік навчальних дисциплін, передбачених цими програмами, може бути вже переліку тих, які читаються фінською або шведською.

Університети Фінляндії

Зокрема, мова йде про Гельсінський університет, який є провідним ВНЗ Фінляндії та не відчуває нестачі в студентах.

Напрями навчання можуть бути наступними:

 • Університет Гельсінкі та Університет в Ювяскюля: бізнес, економіка.
 • Університет Ваза: міжнародний бізнес, фінанси, міжкультурна комунікація, програмування для мобільних телефонів, нанотехнології.
 • Шведська економічна школа: фінанси, обробка фінансової інформації, інформаційні системи, інтерактивний маркетинг, корпоративне управління, ринок нерухомості.

Більшість програм за спеціальністю «Мистецтво» читається фінською мовою, проте багато викладачі говорять англійською. Повністю англомовним цей курс є тільки в Університеті Турку.

А ось освоїти туризм англійською мовою можна виключно в політехнічних внз.

Програм українською чи російською мовою вищі навчальні заклади Фінляндії не передбачають.

Вступ до вишів Фінляндії

Кожен університет встановлює свої терміни подачі документів і здачі вступних іспитів. Ця інформація завжди показується на сайтах освітніх установ.

Університети Фінляндії

Відправити заявку можна відразу в кілька ВНЗ. Зверніть увагу, що графіки прийому заяв від абітурієнтів на програми бакалавріату та магістратури можуть не збігатися.

Окремої уваги заслуговують вимоги для вступу.

Випускникам українських шкіл недостатньо закінчити 11 класів: щоб вступити на перший курс фінської вузу, доведеться 1 рік провчитися в українському вищому навчальному закладі.

Крім атестата та виписки з оцінками абітурієнту потрібно підготувати мотиваційний лист і скласти іспит на предмет володіння англійською або фінською мовою.

Поетапно процес виглядає наступним чином:

 1. Вибір університету та програми.
 2. Вивчення термінів і особливостей надходження.
 3. Відправка документів та очікування відповіді.
 4. Отримання запрошення для проходження іспитів.
 5. Поїздка на період проходження тестів.
 6. Очікування відповіді з приймальної комісії.

Відразу після отримання повідомлення про зарахування можна переходити до запиту студентської візи та подання заяви на місце в гуртожитку.

Особливості навчання на магістерських та докторських програмах

Про те, які спеціальності доступні для тих, хто бажає продовжити навчання після отримання ступеня бакалавра, дозволяє дізнатися офіційний сайт вишу. Отримання ступеня магістра можливо за такими напрямами:

 • економіка;
 • бізнес;
 • інженерна справа;
 • комунікації;
 • екологія;
 • фінанси.

Студенти магістратури можуть вибрати для вивчення як основні предмети, так і додаткові. В програму можуть бути включені й загальноосвітні дисципліни.

Університети Фінляндії

Тривалість навчання залежить від обраної спеціальності. При цьому можлива повна, часткова або заочна форма навчання. Завершується процес написанням наукової роботи.

У вступі до докторантури фінського ВНЗ не існує жодних обмежень щодо громадянської належності, національності та віку. Для цього необхідно:

 • мати магістерський ступінь;
 • володіти мовою, на якому ведеться викладання за обраною програмою;
 • розуміти, що чекає серйозна наукова робота.

У Фінляндії немає такого поняття як аспірантура, тому за ступенем магістра відразу слід ступінь доктора наук.

Тривалість навчання в докторантурі становить 4 роки. Починається процес з вибору теми дисертації, складання її плану, пошуку наукового керівника. Після цього кандидат захищає написану в процесі навчання монографію, набирає певну кількість кредитів (балів) і отримує докторський ступінь.

Скільки коштує навчання

Іноземці можуть скористатися можливістю отримати освіту на безоплатній основі, як і місцеві жителі, але тільки в тому випадку, якщо мова буде йти про програми, які викладаються шведською або фінською мовами. Всі англомовні курси починаючи з 2017 року є платними – в середньому 1500 євро в рік, проте кожен виш наділений повноваженнями самостійно встановлювати розмір внесків.

У таблиці приведені порівняльні дані з вартості навчання в Європі, в євро за 1 семестр (наведено усереднений показник):

Держава Вартість навчання
Австрія 720
Франція 300-450
Німеччина 200
Італія 450-500
Швейцарія 550
Іспанія 340-700
Фінляндія 750
Великобританія Від 2000

Інші витрати, які можуть виникнути в процесі навчання:

 • оплата навчальних посібників;
 • внески в студентський союз;
 • житло;
 • харчування.

Перші дві позиції зажадають приблизно 90 євро кожен місяць. На харчування доведеться відкласти десь 150-200 євро. Кімната в гуртожитку коштуватиме приблизно 150-300 євро в залежності від кількості сусідів та умов проживання.

Чи можна отримати стипендію або грант

Іноземні громадяни не можуть розраховувати на отримання стипендіальних виплат. Таке право є тільки в осіб, які мають фінське громадянство або статус постійного жителя.

Університети Фінляндії

Заохочення у вигляді стипендії студенти отримують не від самого вузу, а від Національного інституту страхування. Сам університет до цього відношення не має і може розпоряджатися лише деякими грантами.

Варіантів вирішення фінансового питання може бути кілька:

 • знайти стипендіальні гранти у своїй країні. В Україні діють численні програми з обміну студентами, а також урядові програми.
 • знайти державні програми у Фінляндії. Виконати це завдання буде складніше, оскільки, по-перше, їх дуже мало, а по-друге, вони в більшості своїй стосуються тільки докторантів. Сюди можна віднести стипендії від Центру міжнародної мобільності або фінського уряду. Сума виплат складає 1500 євро щомісяця.

Як живуть студенти у Фінляндії

Варіантів проживання під час навчання у студентської молоді два:

 • у гуртожитку;
 • на орендованій квартирі.

Практично всі університети мають власні кампусу, в яких селяться їх підопічні. При цьому безкоштовних дуже мало – в більшості випадків студенту доведеться оплатити надану йому кімнату або місце в ній. Вартість залежить від навчального закладу, але в будь-якому випадку гуртожиток обійдеться дешевше, ніж оренда квартири.

Для отримання місця потрібно зв’язатися з куратором, який займається цим питанням, відразу після отримання підтвердження про зарахування. Іноді вільне місце доводиться чекати, оскільки можна просто не встигнути на розподіл житла. В цьому випадку залишається лише оренда квартири.

Університети Фінляндії

Зазвичай студенти об’єднуються в групи по 2-3 людини, щоб заощадити на квартирному питанні. Вартість оренди залежить від міста. Наприклад, у Гельсінкі вона може досягати 300-500 євро в місяць. Однак перевагою такого виду проживання є те, що після отримання диплома мешканці можуть не з’їжджати з квартири, якщо планують і далі залишатися у Фінляндії.

Слід зазначити, що в країні дуже багато забудовників, які зводять кондомініуми безпосередньо для студентів. Проживання у них обходиться дешевше, а умови проживання можна вважати досить комфортними.

Фінляндію не можна віднести до дешевих країнам. Місцеві жителі не дуже задоволені своїми доходами, які дозволяють задовольняти їм лише основні потреби. Тут обходяться особливо дорого транспортні послуги: одна поїздка в трамваї чи метро коштує 2-2,5 євро, а літр бензину – близько 1,5 євро.

Податок з доходів у Фінляндії варіюється від 7 до 39 % і залежить від їх величини. Іноземці також сплачують податки, але тільки з тієї прибутку, яка була отримана саме у Фінляндії.

Але це далеко не все, на що щомісячно знадобляться гроші:

 • продуктовий кошик в місцевій мережі супермаркетів Prisma – 38,8 євро в тиждень;
 • обід в недорогому кафе – 12 євро;
 • мобільний зв’язок та інтернет – 25-30 євро в місяць;
 • відвідування музеїв, виставок і галерей – 8-14 євро за 1 квиток;
 • квиток в кінотеатр – 15 євро;
 • абонемент у фінтес-клуб на 1 рік – 87 євро.

Про що ще запитують абітурієнти

Перший час іноземцям доводиться буквально на кожному кроці стикатися з безліччю питань щодо життя в новій країні. Спробуємо їм допомогти, коротко відповівши на деякі питання, що часто зустрічаються:

 • Чи можна вступити до фінського вишу відразу після закінчення школи в Україні?

Ні, система фінської освіти дещо відрізняється від української. Тому перед вступом до ВНЗ у Фінляндії доведеться рік провчитися в коледжі в цій країні або закінчити один курс університету у себе на батьківщині.

 • У якому університеті можна отримати диплом медика?

Фінські ВНЗ славляться у всьому світі підготовкою фахівців високого класу в області медицини. Це й онколог Тімо Йоенсуу, і нейрохірург Юха Хернесніємі, і ортопед Сакари Орава. Стати лікарем можна, отримавши освіту в одному з 5 фінських університетів: у Турку, Гельсінкі, Оулу, Тампере, Йоенсуу (Університет Східної Фінляндії).

Можливість вивчення фінської мови надають всі вузи країни. Різні курси навчальних закладів дозволяють зробити це безкоштовно навіть іноземцям. В університеті Турку, наприклад, програма навчання розрахована на 3 роки. Після її закінчення випускник може вступити в магістратуру за спеціальністю «Фінська і споріднені мови».

Висновки

Навчання у Фінляндії – це прекрасна можливість отримати диплом про вищу освіту, який високо котирується у світі, на безкоштовній основі. Але для цього для початку доведеться вивчити фінську мову, оскільки всі англомовні програми з 2017 року в тутешніх університетах є платними.

Вищі навчальні заклади країни поділяються на загальні та політехнічні. Найбільшою популярністю користується Гельсінський університет, Університет Аалто, Університет міста Турку, Тампере, Східної Фінляндії та Ювяскюля.

Навчання у Фінляндії: Відео

Статті по темі