Меню Закрити

Загальна характеристика системи освіти у Фінляндії

Система освіти у Фінляндії отримала міжнародне визнання і вже давно асоціюється з якістю, новаторством і доступністю. Держави, які перебувають у процесі реформування даної галузі, з великим інтересом вивчають досвід фінських колег і успішно застосовують його на практиці. Для українців навчання у цій скандинавській країні привабливо ще й близькістю територій. Спробуємо розібратися, як влаштований освітній процес у Фінляндії у 2024 році та чому дипломи фінських вишів так високо цінуються у світі.

Система освіти Фінляндії

Особливості організації фінської освітньої системи

Ще 30 років тому фінська система освіти вважалася досить відсталою і не є прикладом для наслідування. Сьогодні ж її модель розглядається як одна з найефективніших у світі та гідних наслідування.

Мало хто наважується критикувати принципи освіти, впроваджені в даній державі. Будь-яка спроба знайти вади розбивається про високі рейтинги. Так, наприклад, за оцінками PISA (Міжнародна програма з оцінки досягнень учнів), протягом останніх 10 років Фінляндія упевнено займає верхні позиції.

Причому навіть найзатятіші опоненти фінської підходу до навчання визнають його основну характеристику – relaxed (розслаблення).

В основу освітнього процесу покладено принцип, запозичений у Китаю, точніше, в мистецтві єдиноборств, – розслаблена концентрація уваги.

Іншими словами, щоб бути ефективним, потрібно бути розслабленим. Напруга – це стрес, який змушує людину не розвиватися, а виживати.

Фінська модель освіти побудована на наступних принципах:

  1. Рівність (шкіл, учнів, предметів, вчителів, батьків, прав всіх учасників процесу).
  2. Безкоштовна основа.
  3. Індивідуально складена програма для кожного учня.
  4. Практичність – в шкільну програму включені тільки ті предмети, які дійсно знадобляться в житті.
  5. Довіра на всіх етапах навчання.
  6. Добровільність.
  7. Самостійність.

Процес утворення ділиться на кілька етапів:

  • дошкільний;
  • загальноосвітня школа;
  • середні навчальні заклади;
  • ВНЗ.

Мова викладання – фінська і шведська. В північній частині держави до них може додаватися регіональний діалект. Виявити плюси та мінуси фінської підходу до процесу навчання дозволить вивчення кожного з етапів.

Чим займаються діти у Фінляндії до школи

Віддати дитину в дитячий садок фінська сім’я може з 9 місяців. Триває виховний процес аж до 6 років. Усі садки можна розділити на три групи:

  • муніципальні;
  • приватні;
  • сімейного типу.

Вибір дошкільного закладу залишається за батьками. Дана щабель освіти є платною. Сума внесків визначається рівнем доходів сім’ї. Найбільша оплата – 250 євро, найнижча – 23 євро.

Система освіти Фінляндії

Особливості дошкільної етапи:

  • іноді у дитячих садках не вистачає місць для всіх малят. В цьому випадку влада виплачує сім’ї 500 євро щомісяця, щоб один з дорослих міг сидіти вдома з дитиною;
  • групи в садках маленькі, при цьому чим молодша група, тим більше вихователів нею займається. В середньому на одного викладача припадає 4 дитини;
  • основне завдання педагогів на даному етапі – догляд за малюками та допомога батькам в їх вихованні.

В 6 років починається підготовка дітей до школи. Заняття проводяться при дитячих садках або школах. Відвідування їх є обов’язковим навіть для тих дітей, які не ходили в дитячий сад. Оплата на даному етапі не передбачена.

Середня освітня щабель

Навчання в школі триває 9-10 років і складається з двох рівнів. Початок навчального року у Фінляндії припадає на серпень – приблизно з 8-го по 16-е число (єдиний день для всіх не встановлений). Кінець навчального процесу припадає на травень.

Протягом року передбачено 4 періоди шкільних канікул:

  • 3-4 дні восени;
  • 2 тижні на Різдво;
  • 1 тиждень в лютому;
  • 1 тиждень на Великдень.

Вчаться школярі тільки в першу зміну з вихідними в суботу та неділю. У п’ятницю Міністерство освіти встановило в школах короткий день.

Фінські школи не діляться на елітні та звичайні – всі мають однакові технічні можливості та фінансування.

Класифікація можлива тільки за формою власності:

  • державні;
  • приватні;
  • приватно-державні.

При зарахуванні у навчальний заклад адміністрації школи заборонено вносити в анкету, дані про місце роботи батьків та їх посади.

Система освіти Фінляндії

Навчання у школі є безкоштовним. Крім того, не вноситься плата за обіди, екскурсії, транспорт (якщо є шкільний автобус), канцелярське приладдя, підручники, планшети.

Для оцінювання застосовується 10-бальна шкала. При цьому аж до 7-го класу учні отримують за свої відповіді та виконані завдання тільки словесну характеристику: добре, задовільно, посередньо, відмінно.

У молодших класах (з 1-го по 3-й) оцінювати знання не прийнято ні в якій формі.

У всіх школах встановлена електронна система Willa. Отримавши індивідуальний доступ до неї, батьки можуть контролювати успішність дітей.

В цей віртуальний щоденник виставляються всі отримані учнями бали, відзначаються їх успіхи, вносяться пропуски, коментарі психолога, лікаря, вчителів. У цілому оцінювання носить тут суто формальний характер і використовується тільки для мотивації учня. Ні на рейтинг школи, ні на інші показники оцінки ніяк не впливають.

Навчання в початковій школі починається в 7 років. Перші два роки малюки вивчають всього 4 предмети:

  • читання;
  • математику;
  • рідна мова;
  • природознавство.

Всі заняття проходять в одному кабінеті з одним і тим самим педагогом. Окремим предметом йде фізкультура. Особлива увага приділяється розвитку творчого потенціалу учнів. З кожним роком збільшується кількість предметів, і до 6-го класу діти вже володіють ключовими знаннями по всіх загальних предметах.

Перехід в 7-й клас знаменує собою початок старшої щаблі школи. Предмети тут вже викладаються різними вчителями. Займає процес 3 роки, причому до основних предметів школярі можуть додати додаткові свій розсуд.

Навчання в гімназіях

Гімназія є альтернативою старшій школі. Вибрати навчальний заклад учень може самостійно. На поточний момент у Фінляндії працює 441 гімназія, загальна кількість учнів у них становить 130 тисяч осіб.

Навчання на цьому ступені також є безкоштовним. Держава оплачує всі, починаючи від проїзду та харчування і закінчуючи навчальними матеріалами.

Система освіти Фінляндії

Єдине, до чого повинні бути готові учні, так це велике навантаження і серйозною навчанні, оскільки гімназія є свого роду підготовкою до вступу у ВНЗ. По завершенні цього етапу навчання належить складати випускні іспити.

Середні професійні училища

Управління системи освіти передбачив ще один альтернативний варіант навчання для старшокласників – середні професійні училища. Їх в країні 334, загальне число учнів у них – 160 тисяч осіб.

Відбір в навчальні заклади цього типу здійснюється за середнього шкільного балу. Їх випускники отримують спеціальну освіту за певною професією. Тривалість навчання – 3 роки. Освоїти професію можна практично в будь-якій галузі: сільське господарство, спорт, мистецтво. По закінченні можна подати документи для вступу в університет. Після здачі випускних екзаменів учні можуть вибрати будь-який виш країни.

Отримання вищої освіти

Вищі навчальні заклади країни діляться на два типу:

  • університети;
  • політехнічні інститути.

Процес отримання спеціальності в вищій школі є якісним, сучасним, дає студентам впевненість у потрібності своєї майбутньої професії.

В університетах можна отримати диплом про освіту в усіх галузях економіки, соціальної сфери та управління.

Слід зазначити, що спрямованість кожного вишу максимально наближена до потреб регіону, в якому він розташований.

Одним з найбільш затребуваних є морська освіта, що дозволяє знайти престижну, добре оплачувану роботу.

Політехнічні інститути дають знання у всіх областях прикладних наук. Вони відрізняються від університетів великою кількістю практичних занять, починаючи з першого року навчання.

У ВНЗ Фінляндії можна отримати такі наукові ступені:

  • бакалавр – присвоюється після 3-4 років навчання в будь-якому ВНЗ країни. На деяких відділеннях вимагається написання дипломної роботи, в більшості випадків належить поглиблене вивчення відразу декількох предметів;
  • магістр – вимагає ще 2 років навчання. Випускники «політехів» зобов’язані три роки відпрацювати за набутою спеціальністю;
  • доктор наук – отримання ступеня займає 4 року навчання і передбачає написання наукової праці та захист дисертації.

У середині навчання студенти отримують ступінь ліценціата, яка не має аналогів в інших європейських країнах.

Викладання у вузах проводиться шведською і фінською мовами. Для іноземців пропонуються окремі програми англійською мовою. У 2024 році здобуття вищої освіти на безкоштовній основі можливо як для резидентів, так і для студентів з інших країн. Навчання на англомовних програмах з 2017 року є платним.

Система освіти Фінляндії

Інформацію про умови вступу містить офіційний сайт кожного окремого інституту та університету. Прийом документів в основному проходить з початку зими та до кінця березня. Обов’язкова вимога – складання іспиту на рівень володіння англійською мовою.

Прийом абітурієнтів в деякі ВНЗ здійснюється на підставі вступних іспитів, інші досить звичайного інтерв’ю та середнього випускного балу. Якщо процес увінчається успіхом, кандидат отримає запрошення з навчального закладу. Цей документ знадобиться для запиту студентської візи у фінському консульстві.

Освіта для дітей з особливими потребами

Основний принцип фінської освіти можна сформулювати так: «Школа для всіх». Інклюзивна освіта, яку можуть отримати всі діти на рівних умовах і на безкоштовній основі – ось постулати, яких дотримуються влади країни. Виходячи з цього, держава надає право кожному громадянинові країни навчатися на будь-який щаблі освіти незалежно від його місця проживання та фізичних особливостей.

Діти з особливими потребами отримують все, що їм необхідно для успішного навчального процесу:

  • обладнання для забезпечення мобільності;
  • особистого помічника;
  • сурдоперекладача і т. д.

Методика навчання передбачає індивідуальний підхід до навчання кожного окремого учня. По досягненню п’ятирічного віку всі малюки проходять психолого-педагогічне обстеження, яке дозволяє визначити, яка саме адаптаційна підтримка знадобиться їм у школі – загальна, інтенсивна або спеціальна.

Чи можна розраховувати на стипендію або грант

Практично всі фінські ВНЗ надають стипендії тим, хто навчається на платній основі. Зазвичай її вистачає, щоб повністю або частково покрити внесок за навчання, а іноді ще й на оплату гуртожитку і транспортних витрат.

Приміром, університет Лахті пропонує своїм студентам стипендіальні виплати у розмірі 50 % від вартості навчання на першому курсі. Ті, які успішно пройшли перший рік навчання, отримують можливість продовжити виплати на весь період навчання.

А в університеті Тампере стипендії та гранти присуджуються тільки відмінникам. Для них передбачено стовідсоткове покриття витрат на оплату навчання і сума в 7000 євро на рік для оплати житла.

Щоб отримувати допомогу від вишу, необхідно виконати одну з наступних вимог:

  • продемонструвати відмінну успішність;
  • мати в розробці науковий проект;
  • потребувати підтримки вишу в силу матеріальних або інших причин.

Іноді академія або університет надає виплати окремим студентам за особливий внесок у життя ВНЗ.

Перспективи пошуку роботи

Більшість ВНЗ надає допомогу випускникам у процесі працевлаштування. Для цього при кожному навчальному закладі працюють спеціальні центри, в яких можна пройти додаткові курси, освоїти навички проходження співбесід, отримати інформацію щодо відкритих вакансій.

Система освіти Фінляндії

Багато шансів вдало працевлаштуватися у тих, чия стажування і практика проходила у великій компанії. Добре зарекомендувавши себе, можна отримати запрошення про подальшу співпрацю.

Фінські роботодавці охоче беруть у штат випускників, які володіють українською мовою. Однак слід мати на увазі, що для влаштування на престижну посаду знання одного лише англійської мови буде недостатньо – як мінімум доведеться фінська або шведська.

У Фінляндії активно розвивається такий напрямок, як навчання для дорослих студентів, які хочуть підвищити кваліфікацію або, можливо, надалі емігрувати в цю країну. Якщо для випускника знайдеться робоче місце після закінчення ВНЗ, продовжити посвідку на проживання не складе проблеми.

Навчання влітку

Літні школи для студентів і тих, хто тільки збирається ними стати, це відмінна можливість в реальних умовах дізнатися, що собою являє фінська система освіти. Практично кожен виш країни пропонує учням зарубіжних університетів і шкіл пройти літні інтенсивні курси за різними напрямками. Охочих можуть зацікавити наступні програми:

  • літня школа при університеті Ювяскюля – запрошує студентів з партнерських ВНЗ. Напрями: культура, психологія, здоров’я і спорт;
  • школа при Університеті Східної Фінляндії – для студентів філософських факультетів, відділень лісового господарства, охорони здоров’я, природничих наук;
  • літній табір Лахті – організовується щорічно для всіх, кого хвилюють проблеми екології.

Лінгвістичні знання можна отримати в мовних школах, які також функціонують практично при всіх вишах. Великою популярністю користуються курси при Гельсінському університеті. П’ятдесят два уроки обійдуться приблизно в 180 євро. Тривалість курсу залежить від обраної програми. Прискорену можна пройти за 2 тижні. Якщо є час, можна затриматися тут на 1 рік.

Підсумки

Фінська підхід до процесу навчання сьогодні є прикладом для наслідування, який намагаються імплементувати багато світові освітні системи. Тут керуються принципом рівності та доступності освіти, демонструючи індивідуальний підхід до кожного учня. Платною є тільки дошкільна щабель освіти. Навіть вищу освіту тут можна отримати безкоштовно, якщо вибрати програми на шведському або фінською мовою.

Чому фінська освіта найкраща у світі: Відео

Статті по темі