Якщо ви хочете отримати якісну європейську освіту, важливо правильно обрати навчальний заклад. У 2025 році одним із прийнятних варіантів може стати Гельсінський університет у Фінляндії.
Провідний університет Європи
Гельсінський університет (University of Helsinki) – один з найстаріших навчальних закладів у Європі. Він був заснований в 1640 році в місті Або (Турку), який у той час знаходився під протекторатом Швеції, а з 1809 року, коли Фінляндія була приєднана до Російської імперії, став одним з найкращих навчальних закладів Росії. Після пожежі 1827 року, яка знищила значну частину міста Або, університет був перенесений в Гельсінкі.
Серед відомих викладачів – засновник пластичної хірургії Юлій Шимановський, родоначальник фінської хорального співу Хейккі Клеметті, філософ Вільгельм Болін, історик Онні Окконен, геолог Віктор Аксель Гакман. В університеті Гельсінкі навчалися композитор Ян Сібеліус, лауреат Нобелівської премії Бенгт Холмстрем, перша жінка-президент країни — Тар’я Халонен, творець операційної системи Linux Лінус Торвальдс.
В даний час це найбільший державний внз і науковий центр Фінляндії, який входить в топ-100 World University Rankings-2018 і Ліги європейських дослідницьких університетів (LERU), а також вважається одним зі світових лідерів в області мультидисциплінарних досліджень.
Факультети та спеціальності
В університеті працюють 11 факультетів. На них вивчають:
- сільське і лісове господарство;
- біологію та екологію;
- медицину;
- юриспруденцію;
- фармацію;
- педагогіку;
- ветеринарію;
- богослов’я;
- суспільні науки.
Є також факультет природничих наук (фізика, хімія, математика, комп’ютерні технології) та мистецтв.
Студенти отримують освіту на рівні бакалаврату, магістратури та докторантури.
Надається широкий вибір спеціальностей, серед яких не тільки традиційні, але й ультрасучасні: наприклад, космічні технології, сейсмологія, спектроскопія вищого рівня в хімії, моделювання молекул і наносистем, геоінформатика, семіотика, етнічна інтеграція, глобальна комунікація.
Факультети університету Гельсінкі мають науково-дослідні бази по всій території Фінляндії та за її межами. В університеті навчається понад 31 000 студентів, у тому числі близько 2 000 іноземців. Для студентів з-за кордону пропонуються 33 магістерські та 32 докторські програми з викладанням англійською мовою.
Умови вступу
Вступ до фінського ВНЗ для громадян України та інших пострадянських держав можливо в тому випадку, якщо вони відповідають вимогам, що пред’являються до студентів-іноземців. Для цього необхідно мати атестат про повну середню освіту в рідній країні або диплом бакалавра (для вступу на магістратуру), і добре володіти англійською мовою (IELTS – мінімум 6.0, TOEFL – 550).
Прийом проводиться за результатами конкурсу атестатів і вступних іспитів. Конкуренція дуже висока, і студентами стає тільки 15 % абітурієнтів, які подали заявки.
Документи для вступу на бакалаврат приймаються з 19 листопада по 31 січня, на магістратуру – в грудні, на докторантуру – з 1 по 14 лютого і з 2 по 15 квітня. На деякі міжнародні докторські програми заявки потрібно подавати у вересні.
Щоб дізнатися подробиці, що стосуються надходження, і терміни іспитів на різних факультетах, потрібно звернутися на офіційний сайт Гельсінського університету.
Оплата навчання
Іноземці, які є громадянами країн ЄС, країн Європейського економічного простору та Швейцарії, а також мають статус постійно жителя в цих країнах, можуть навчатися в Гельсінському університеті безкоштовно. Для студентів з усіх інших держав навчання платне.
На бакалавраті викладання проводиться фінською або шведською мовою. Програми розраховані на 3 навчальні роки. Також діють програми бакалаврату англійською мовою на факультеті природничих наук.
Магістратура у Фінляндії також доступна англійською мовою. Термін навчання за всіма пропонованими програмами – 2 роки. Вартість навчання складає 13 000-18 000 євро в рік в залежності від спеціальності. Оплата вноситься за повний навчальний рік, розстрочка не передбачена. Сума встановлюється в рік вступу і не може бути збільшена в наступні роки навчання.
Після повідомлення про прийняття у внз студент повинен сплатити перший рік навчання протягом 30 днів. Для тих, хто здійснить оплату серед перших, діє бонус – безкоштовний інтенсивний курс фінської мови в літній мовній школі.
Для студентів магістратури з країн, що не входять в ЄС або Європейський економічний простір, університет виділяє стипендії. Їх можуть отримати ті, хто мав відмінні оцінки під час навчання на бакалавраті.
Інформацію про призначення стипендії студент отримує одночасно з повідомленням про прийняття на магістратуру.
Є 3 основних види стипендій:
- Оплата повної вартості обраної навчальної програми та додаткові 10 000 євро для компенсації проживання у Фінляндії.
- Повна оплата навчання.
- Цільовий грант у розмірі 10 000 євро, який призначений для покриття основної частини плати за навчання.
Стипендія надається на два роки, але на другий рік виплачується тільки тим, хто набрав за перший рік навчання не менше 55 кредитів (120 кредитів, які дають право на отримання диплома). Якщо студент не отримав стипендію відразу, він може подати запит на неї на другий рік навчання, якщо в першому мав відмінні результати академічної успішності.
Інші варіанти стипендій для іноземних студентів, які хочуть вчитися у Фінляндії, можна знайти на сайті ScholarshipPortal.
Навчання в докторантурі для іноземних аспірантів безкоштовне. Є програми фінською, шведською та англійською мовами, їх тривалість становить 4 роки. Молоді науковці можуть отримати гранти на наукові дослідження.
Структура університету
Університет має 4 навчальні комплексу в Гельсінкі та 9 філій в інших районах.
У центральному кампусі працюють факультети юриспруденції, педагогіки, теології, мистецтв і соціальних наук. У комплексі Кампула розташовується факультет природничих наук, Мейлахті – медичний факультет, Війккі – біологічний, ветеринарний, фармацевтичний і сільськогосподарський факультети.
Бібліотека університету Гельсінкі – найбільше зібрання наукової літератури у Фінляндії. Вона розташовується в будівлі з унікальною футуристичною архітектурою, яке було побудовано у 2012 році та відразу стала популярною міською визначною пам’яткою. Процеси пошуку і видачі книг максимально автоматизовані, в читальних залах створені всі умови для комфортної роботи та відпочинку.
Навчання студентів також проводиться на профільних науково-дослідних об’єктах: на Хюйтляляській лісо-польовій станції, науковій фермі Війккі, біологічних і зоологічних станцій, в Інститутах фізики та сейсмології, на субарктичній науковій станції Вярріє.
Студенти-медики проходять практику в університетській клініці, педагоги – у Ніццському ліцеї Гельсінкі та Школі підготовки вчителів.
Ботанічний сад університету Гельсінкі ділиться на дві частини: Кайсаніємі та Кумпула. У Кайсаніємі розташовується дендрарій, оранжереї, альпінарій і сад ботанічної систематики, в Кумпее – барвиста колекція рослин з різних країн світу. Тут був заснований перший в країні банк насіння рідкісних рослин. Ботанічні сади – не тільки науковий об’єкт, але і відома пам’ятка фінської столиці.
Цікаві факти
Кожен вуз має свої легенди та досягнення. Ось деякі цікаві факти, що стосуються Гельсінського університету.
- Спочатку викладання велося латиною. Студент проходив базовий курс на філософському факультеті, а потім міг спеціалізуватися в теології, юриспруденції або медицині.
- В перше сторіччя існування університету викладачі отримували основну частину заробітної плати продуктами, а не грошима.
- Викладання фінської мови ввели на вимогу студентів у 1826 році.
- З 1836 по 1917 рік навчальний заклад мав назву «Олександрівський» – на честь російського імператора Олександра I.
- Вперше представниця прекрасної статі – Емма Ірен Острем – отримала диплом магістра в 1882 році.
- Учасники «Суботнього суспільства», яке складалося з викладачів і випускників університету, стали авторами національного гімну Фінляндії.
- Професора Гельсінського університету винайшли панорамну рентгенографію і протизаплідні спіралі.
- З 2013 року всі дипломні роботи студентів перевіряють на плагіат з використанням комп’ютерних програм.
- 69 % випускників університету, які отримали ступені бакалаврів і магістрів, і 62 % докторів наук – жінки.
Висновок
Гельсінський університет – один з найкращих вищих навчальних закладів у Європі. Щоб в нього вступити, потрібна відмінна академічна підготовка, але талановитих і старанних студентів тут всебічно підтримують. Навчання в магістратурі та докторантурі можна англійською мовою.