Меню Закрити

Податки та система оподаткування у Фінляндії

Як і в будь-якій іншій країні, податки у Фінляндії є основним джерелом поповнення бюджету. У країні діє традиційна для Євросоюзу система оподаткування, де відносно високі податки стягуються за прогресивною ставкою по мірі зростання доходу платника. Але прибутковий податок – лише один з безлічі обов’язкових зборів, які доводиться платити фінським резидентам. Сукупне збирання податків у минулому році досягла 65,6 млрд євро, і це в країні з населенням усього в 5,5 млн осіб.

податки в Фінляндії

Платники податків і типи податків

Оподаткування у Фінляндії поширюється на всіх резидентів країни, в тому числі:

  • фізичних осіб, незалежно від їх громадянства, які проживають на фінській території понад 183 днів у році;
  • юридичних осіб, зареєстрованих на фінській території або створених згідно з фінським законодавством іншим чином.

Решта, в тому числі й фіни, якщо вони не проживають постійно в країні, платять податки у Фінляндії у 2024 році тільки тих доходів, які отримані з фінських джерел. Такий режим оподаткування вважається обмеженим, ним в основному користуються іноземці, іноземні компанії – партнери фінських підприємств, а також трудові мігранти, які приїжджають на сезонні роботи та перебувають у країні менше півроку. Оподаткування нерезидентів значно відрізняється як в принципах, так їм застосовуваних податкових ставках.

Види податків у Фінляндії традиційно можна розділити на прямі та непрямі. Прямими вважаються всі податки, які нараховуються на отриманий дохід або прибуток. До їх числа відносять:

  • державний податок на прибуток (Ansiotuloverotus);
  • податок на приріст капіталу (Pääomatuloverotus);
  • податок на переведення активів (Varainsiirtovero);
  • податок на дарування і спадщину (Lahjaveron);
  • муніципальний податок на доходи у Фінляндії (Kunnallisveroa);
  • корпоративний прибутковий податок з підприємств (Yhteisövero) та інші.

Непрямими прийнято вважати всі споживчі збори, тобто всі, які додатково нараховуються на товари та послуги, наприклад:

  • податок на додану вартість (Arvonlisävero);
  • акцизи та митні збори;
  • податок з алкоголю та алкогольних напоїв (Alkoholijuomavero);
  • податок на тютюнові вироби (Tupakkavero);
  • податок на паливо (Polttoainevero);
  • податок на телебачення у Фінляндії або так званий податок на суспільне мовлення (Yle-vero) та інші.

Залежно від бенефіціарів податки в Суомі в основному поділяються на державні та муніципальні. Також можуть бути стягнуті общинні податки, наприклад на церкву, і внески на соціальне страхування. Адмініструванням зборів і перерозподілом грошей займаються місцеві податкові адміністрації – Verohallinto.

Пропонуємо детальніше розглянути, які податки сплачують у Фінляндії, на кого і в якому розмірі вони поширюються.

Податок на прибуток організацій

Найпоширенішими правовими формами юридичних осіб, на які поширюється корпоративне оподаткування, є товариства з обмеженою відповідальністю (Osakeyhtiön) і кооперативи (Osuuskunta). Місцеве законодавство дозволяє виділити наступні податки у Фінляндії для юридичних осіб:

  • корпоративний прибутковий податок;
  • податок на приріст капіталу.

Основним, безумовно, є прибутковий податок, який стягується за ставкою 20 % від суми отриманого прибутку. Передбачається три можливі джерела отримання прибутку – комерційна діяльність, сільське господарство і пасивний особистий дохід. Витрати по кожному з них можуть враховуватися тільки в рамках того джерела, в якому вони були понесені.

Податок на прибуток організацій у Фінляндії вираховується із сукупного доходу, отриманого за кожним із джерел.

Закон допускає перерозподіляти понесені юридичною особою збитків, враховуючи їх у звітності протягом наступних 10 років по мірі виникнення доходу, але тільки в рамках того джерела, в якому вони були понесені. Більше інформації тут.

Податок на приріст капіталу

Податок на приріст капіталу товариств з обмеженою відповідальністю і кооперативів вже включений в корпоративний податок і оподатковується за ставкою також до 20 %.

Податок на приріст капіталу

Інша справа приватні підприємці та самозайняті особи, товариства і відкриті компанії, що ведуть бізнес не як юрособи. Їх дохід оподатковується сукупно, без розподілу на джерела. Базова ставка – 30 %. Але розмір податків у Фінляндії прийнято стягувати за прогресивною ставкою, тому якщо сума доходу зазначених осіб перевищить 30 тис. євро, розмір ставки збільшиться до 34 %.

Прибутковий податок для фізичних осіб

Основний збір, який підлягає сплаті фізичними особами, – прибутковий податок. Відповідно до закону про прибутковий податок (Tuloverolaki 1535/1992, TVL), він включає державний, муніципальний, а також церковний податки.

Поширюються такі податки у Фінляндії на зарплату працюючих, пенсії, стипендії, соціальні виплати та інші подібні доходи, які вважаються заробленими. Окремо від них стягується податок на приріст капіталу, тобто пасивні капітальні доходи, наприклад, від ренти або здачі майна в оренду.

Всі прибуткові податки в Суомі обчислюються за прогресивною ставкою: скільки відсотків становить прибутковий податок у Фінляндії, залежить від розміру отримуваного доходу і в 2024 році розраховується за таблицею, наведеною нижче. Більше інформації на сайті податкової адміністрації.

Оподатковуваний дохід у рік, EUR Податок на нижній межі, EUR Податок на частину доходу, що перевищує мінімальний ліміт, %
17 600-26 400 8 6
26 400-43 500 536 17.25
43 500-76 100 3 485.70 21.25
76 100- 10 413,25 31.25

Муніципалітети встановлюють власні ставки ПДФО самостійно. Муніципальний розмір прибуткового податку у Фінляндії коливається в межах від 17 до 22,5 %. Середня ставка муніципального збору – 19,86 %.

Дізнатися ставку, яка буде поширюватися на конкретну заробітну плату у 2024 році, можна тут. Всі платники податків отримують від податкової адміністрації примірники податкових декларацій, які вже попередньо заповнені. Їх можна доповнити актуальною інформацією або оскаржити.

Капітальний дохід або збір на приріст капіталу буде стягуватися за базовою ставкою 30 %, а якщо він перевищить 30 тис. євро – за ставкою 34 %.

Система оподаткування Фінляндії, застосовувана до дивідендів, залежить від виду компанії, яка їх виплачує, а також від одержувача. У загальних випадках 75 % отриманих дивідендів оподатковуються прибутковим податком, 25 % – податком на приріст капіталу. Якщо сума дивідендів перевищить 150 тис. євро на рік, 15 % від них звільняється від оподаткування.

Майнові податки

Майнові податки містять всі збори, які сплачують власники майна – рухомого і нерухомого. Податок на нерухомість у Фінляндії (kiinteistovero) розраховується виходячи з її вартості та включає вартість самої будівлі та вартість землі.

Вартість будівлі не передбачає диференціації за регіонами та визначається однаково по всій країні. Вона включає площу, вік будівлі (може стати причиною вирахування) і його тип. Більше інформації на сайті податкової адміністрації.

Для розрахунку вартості на землю використовуються муніципальні карти. Земля може бути як самостійним об’єктом оподаткування, так і включатися в вартість податку на нерухомість разом з нормативною вартістю будівель. Сільськогосподарські землі можуть бути звільнені від оподаткування.

Майнові податки

В цілому застосовуються до землі ставки залежать від її категорії. Отримати більше інформації можна на сайті адміністрації.

Податки на нерухомість у Фінляндії для іноземців і інших власників будівель і землі розраховуються за муніципальним ставками в діапазонах, зазначених нижче. Подружжя, спільно володіють нерухомістю, вказують її в декларації тільки одного з них.

Загальна ставка податку на майно. Використовується для землі, виробничих будівель, машинних залів і промислових будівель. 0,93 – 2,00 %
Ставка на місце постійного проживання. Поширюється також на комерційні будівлі в постійному житловому будинку, такі як сауна, гараж та інші будівлі. 0,41 – 0,90  %
Податки на інші житлові будівлі. Наприклад, приватна сауна та інші господарські будівлі, розташовані на ділянці. 0,93 – 2,00  %
Ставка на незабудовану будівельний майданчик. 2,00 – 6,00 %
Ставка для деяких установ Міська рада може окремо встановлювати ставку податку на будівлі та споруди, належать електростанції та об’єкту утилізації ядерного палива. Не більше 3,10%

Податок на нерухомість у Фінляндії для українських власників буде залежати від місця розташування належить їм об’єкта. Дізнатися і завантажити ставки по муніципалітетах можна тут.

У разі продажу нерухомого майна сума доходу буде обкладатися податком на приріст капіталу в діапазоні 30-34 % від вартості угоди. Якщо об’єкт знаходився у власності понад 2 років або в ньому проживала сім’я власника понад 2 років, продаж податком не обкладається. Більше інформації тут.

Податок на автомобіль у Фінляндії (autoveron) та інші транспортні засоби залежить від їх типу, класу, категорії, вартості та викидів, які вони здійснюють. Так, вартість можна визначити відповідно до калькулятора на сайті податкової адміністрації. Дотримуючись інструкцій на сервісі та вводячи всі необхідні дані, у тому числі про викиди СО2 або потужності та інших характеристик двигуна, можна розрахувати суму податку. Особливості оподаткування ТЗ і конкретні ставки можна подивитися тут.

Податок на майно у Фінляндії сплачується також у випадку одержання майна в подарунок (Lahjaveroa). Такий податок застосовується, якщо вартість перевищує 5 тис. євро. Застосовується податкова ставка становить від 8 до 36 % і залежить від року дарування, вартості подарунка і податкового класу. Дізнатися конкретні цифри та розрахувати суму збору можна тут.

Оподаткування отриманої спадщини

Податок на спадщину у Фінляндії (Perintöveroa) стягується за умови, що померлий на момент смерті проживав в країні, а вартість отриманого спадкоємцями майна перевищує 20 тис. євро. Законодавство ділить спадкоємців на 2 податкових класів:

I клас – це подружжя, цивільні партнери, діти, онуки, батьки, дідусі та бабусі. До них застосовуються такі ставки.

Вартість майна Мінімальна сума податку Податкова ставка
Від 20 000 до 40 000 100 7
Від 40 000 – 60 000 1500 10
Від 60 000 до 200 000 3500 13
Від 200 000 до 1 000 000 21700 16
1 000 000 -∞ 149700 19

II клас – це всі інші спадкоємці, в тому числі за заповітом. До них застосовуються такі ставки.

Вартість майна Мінімальна сума податку Податкова ставка
Від 20 000 до 40 000 100 19
40 000 – 60 000 3900 25
Від 60 000 до 200 000 8900 29
Від 200 000 до 1 000 000 49500 31
1 000 000 – 297500 33

Більше інформації тут.

Податок на додану вартість

ПДВ у Фінляндії (arvonlisävero) обов’язково сплачується усіма представниками бізнесу, чий оборот товарів та послуг перевищує 10 тис. євро в рік – вони реєструються в податковій службі, про що робиться спеціальний запис у реєстрі. Ті, чий оборот нижче, можуть зареєструватися і сплачувати податок добровільно, зменшуючи на нього оподатковуваний дохід.

Розраховується ПДВ за наступними ставками.

Вид ставки Розмір ставки
Загальна ставка, яка поширюється на більшість товарів і послуг 0.24
Знижена ставка для продуктів харчування та послуг громадського харчування 0.14
Знижена ставка для книг та інших друкованих видань, кіно, спортивних послуг, культурних і розважальних заходів, пасажироперевезень, послуг телебачення та радіомовлення, наркотичних препаратів 0.1

Деякі підприємства повністю виключені з ПДВ, наприклад, організації охорони здоров’я та медичних послуг. Сплачений компанією ПДВ завжди включається у вартість товарів і послуг. Іноді він може бути компенсований.

Повернення ПДВ

Повернення податків у Фінляндії практикується в якості податкових стимулів, не виняток і ПДВ.

Повернення ПДВ

По-перше, на частковий податковий відрахування можуть претендувати компанії, чий оборот перевищує 10 тис. євро, але менше 30 тис. євро. Відрахування розраховується за формулою:

Сума ПДВ – (оборот – 10 000 євро) x податок
20 000 євро

Більше про розрахунок вирахування з ПДВ читайте тут.

По-друге, для нерезидентів ЄС передбачено повернення податку при купівлі у Фінляндії. Існує 2 способи отримання такого повернення – це такс-фрі та інвойс. Tax free повертається в розмірах 10-16 % від вартості купленого товару – його ціна повинна бути не нижче 40 євро. Процедура отримання повернутих коштів передбачає заповнення форми в магазині, де вказується вартість, відомості про покупця та інші необхідні відомості, в тому числі й розмір суми ПДВ.

Схожим чином оформляється й інвойс у Фінляндії, але за нього покупець-нерезидент ЄС має право повернути від 19 до 24 % вартості – все залежить від категорії товару.

Але це тільки перший етап повернення ПДВ. Покупцю важливо зберегти чеки, а товар повинен бути належним чином упакований і в такому вигляді пред’явлений у спеціалізованому відділі на кордоні Фінляндії чи іншої країни при виїзді за межі ЄС. Оформляючи повернення податку на кордоні Фінляндії в митному органі, отриманої в магазині формі необхідно поставити позначку митниці про дату вивезення товару за межі ЄС. Попередньо уточніть у продавця, як довго буде діяти можливість повернення. Поставивши позначку, опустіть конверт з бланком з магазину в спеціально передбачений на кордоні поштову скриньку. ПДВ буде повернутий протягом 2-3 місяців на зазначений у формі рахунок.

Транспортний податок

Як такий транспортний податок у Фінляндії у вигляді плати за використання автомагістралей відсутня. Діє тільки податок на ТЗ, про який ми писали вище. Якщо у Фінляндію ввозиться новий автомобіль, крім autoveron його щасливий власник також повинен буде сплатити ПДВ, розмір якого складе 24 % від вартості.

Інші податки в Суомі

До числа найбільш поширених податків можна віднести:

  • Церковний податок у Фінляндії (Kirkollisvero) – розраховується з суми зарплати парафіян Фінської євангелічної лютеранської та православної церков. Розмір податку регулюється місцевим законодавством і зазвичай становить 1-2 %.
  • Податок на суспільне мовлення (Yleisradiovero) – з фізичних осіб стягується у розмірі від 50 до 163 євро в залежності від доходу, навіть якщо вони не користуються послугами громадських телерадіокомпаній. Збір також сплачують підприємства: у розмірі від 140 до 3 тис. євро, якщо їх дохід не перевищує 50 тис. євро.
  • Туристичний податок у Фінляндії (turistivero) – збір муніципального рівня, що стягується з мандрівників у готелях. Зазвичай не перевищує 5 євро на добу.

Відрахування в соціальні фонди

Для працевлаштованих осіб обов’язково також соціальне страхування. Правила соціального страхування включають сплату страхових внесків на страхування по хворобі (Sairausvakuutusmaksut) і страхування по безробіттю (Työttömyysvakuutusmaksut).

Страхування здійснюється обопільно працівником і роботодавцем. Розмір страхових внесків визначається від розміру зарплати та від обсягу фонду оплати праці для працівника і роботодавця відповідно.

Відрахування в соціальні фонди

У 2024 році ставки за страхуванням по безробіттю встановлено у розмірах:

  • 1,9 % від зарплати працівника;
  • 0,65 % від фонду оплати праці (2,6 %, якщо ФОП перевищує 2 млн 83 тис. євро);
  • 0,92 % – від зарплати акціонера компанії (і 0,65 % від роботодавця акціонера).

Розмір страхових внесків на випадок хвороби в 2024 році встановлено для тих, чия зарплата вище 14 тис. євро в рік, у таких розмірах:

  • 1,53 % від розміру зарплати для працівників;
  • 0,86 % від фонду оплати праці для роботодавців.

Крім того, стягується пенсійний внесок в розмірі 5,51 % від зарплати.

Оподаткування іноземців у Фінляндії

Для цілей оподаткування не має значення громадянство платника податків, куди більш важливо його податкове резиденство. Вище були описані правила оподаткування для резидентів, які проживають в Суомі понад 183 днів у році (для фізичних осіб) або створених у Фінляндії та провадять господарську діяльність з фінськими законами (для організацій). Нерезиденти Фінляндії зобов’язані платити податки тільки з доходів, які отримані ними від фінських джерел.

Окремо розглянемо податки у Фінляндії для фізичних осіб, які не є резидентами, наприклад, сезонних працівників, які перебувають у країні від 3 до 5 місяців. На них поширюється єдина ставка для нерезидентів у розмірі 35 % від зарплати, і ця модель має назву «спрощене оподаткування». Нерезиденти можуть зменшити суму податку на розмір податкового вирахування в розмірі 17 євро в день або 510 євро в місяць. Розрахунок страхових внесків здійснюється до застосування зазначеного вирахування.

Процес сплати податків

Порядок сплати податків у Фінляндії фізичними особами відносно простий. Податковим агентом з прибуткового податку на зарплату є роботодавець. Самостійно заповнювати податкову декларацію та подавати її в податкові органи не потрібно, податкова адміністрація самостійно розсилає податкові декларації платникам податків фізичним особам у березні-квітні кожного року.

Якщо в декларації все вказано правильно і враховані всі оподатковувані доходи, ніяких дій робити не потрібно. У разі внесення виправлень повернути в податкові органи декларацію необхідно до 21 травня. Крім того, електронний сервіс податкової служби дозволяє попередньо повідомити податкову про нові доходи.

Наслідки несплати

Якщо податкове відомство викриє платника в податкових порушеннях, це загрожує для нього притягненням до відповідальності. Ухиленням може бути визнано, наприклад, внесення до декларації неправдивих даних, приховування доходів, запровадження податкової служби в оману, недооцінка податкової бази й так далі. Такі дії є кримінально караними та залежно від ступеня тяжкості можуть призвести до накладення великого штрафу або навіть до ув’язнення (до 2 або навіть 4 років, за умови отримання фінансової вигоди.

Звільнення від сплати податку

Фінське податкове законодавство враховує рівень життя і базові потреби платників податків. Застосовувані ставки оподаткування за різними податками зазвичай передбачають мінімальні неоподатковуваними податками суми. По кожному податку вони різні. Наприклад:

  • прибутковим податком не оподатковується дохід, який нижче 17,6 тис. євро в рік;
  • не обкладається збором спадкове майно, вартість якого менше ніж 20 тис. євро;
  • не платять податок на суспільне мовлення фізособи, чий дохід нижче 14 тис. євро в рік;
  • аналогічний мінімум 14 тис. євро встановлений для страхових внесків по хворобі;
  • не обкладається ПДВ компанія, чий річний оборот нижче 10 тис. євро і так далі.

Приклади податкових розрахунків

Розрахунок податків здійснюється за стандартною простою схемою. Розглянемо приклади розрахунку по найпоширенішім податкам.

Ситуація 1. Громадянин України приїхав до Фінляндії на сезонні роботи на 2 місяці. Розмір його зарплати – 8 євро/год або при 10-годинному робочому дні 1680 євро в місяць або 3360 євро за 2 місяці.

Загальна ставка соціальних внесків – 8,94% (1,9%+1,53+5,51) або 300,3 євро за 2 місяці.

Застосовується податкове вирахування – 1020 євро за 2 місяці (510*2), 3360-1020 = 2340 євро – оподатковувана база.

2340*35% = 819 євро прибуткового податку з нерезидента.

3360 – 819 – 300,3 = 2240 чистого доходу.

Ситуація 2. Громадянин України приїхав на постійну роботу у Фінляндію та отримав ПНП з правом на працевлаштування. Його зарплата до вирахування податків складає 3 тис. євро в місяць, або 36 тис. євро в рік.

Загальна ставка соціальних внесків – 8,94% (1,9%+1,53+5,51) або 3218 євро за 12 місяців.

Податкове відрахування не застосовується. Особиста ставка ПДФО – 17,25% + 536 євро.

36000*17,25 + 536 = 5090 євро + 2240 = 7330 євро прибуткового податку і соціальних внесків в рік, чистий дохід – 28670 євро в рік.

Висновок

Система оподаткування Фінляндії являє собою складний фіскальний механізм, практикуючий застосування прогресивних ставок, розмір яких залежить від розміру оподатковуваної бази. Залежно від суб’єкта оподаткування, роду його діяльності та джерела доходу до нього можуть застосовуватися як державні, так і муніципальні податки. Різні види доходу можуть обкладатися двома податками відразу. Несподіваними для вихідця з СНД опиняться такі платежі, як церковний збір або збір на суспільне мовлення.

Як податки платять у Фінляндії: Відео

Статті по темі