Меню Закрити

Яка валюта в Чехії


Валюта Чехії – це чеська крона. Саме крони знадобляться туристам, які подорожують по країні. Хоча якщо ви візьмете з собою долари або євро, вони вам теж знадобляться. І все ж з фінансовими питаннями краще розібратися заздалегідь. А для цього варто з’ясувати, які гроші варто брати з собою, яка сума буде достатньою для комфортного проживання на території Чеської Республіки й можна користуватися там банківськими картами.

Валюта в Чехії

Трохи про історію чеської валюти

Чеська крона була і залишається основною валютою Чехії з 1993 року. Після розколу Чехословаччини чехам довелося в терміновому порядку вводити власну валюту, що вони й зробили. Причому всього за місяць. Перші купюри номіналом 200 крон з’явилися в тому ж 1993 році.

Однак історія цієї грошової одиниці почалася майже тисячу років тому. Перша крона була виготовлена ще у 1340 році на території сучасної Франції. Протягом багатьох сотень років крона була засобом для проведення розрахунків у багатьох європейських країнах, але в даний час ці гроші котируються тільки в парі держав.

У Чехії крону вперше стали використовувати в 1882 році, коли країна входила до складу Австро-Угорської імперії. У той час крона складалася з сотні копійок – гелерів.

У 1919 році цю грошову одиницю перейняла Чехословаччина, а згодом, після розвалу країни, і Чехія. Національний банк Чехії не став міняти звичну систему розрахунків, але все ж йому довелося відмовитися від використання дрібних монет – гелерів. Сьогодні їх не вдасться обміняти навіть у банках.

Тому туристам слід бути обережними – продавці сувенірів та іншого дрібного товару часто намагаються нав’язати людям монети, які нічого не варті, під виглядом здачі.

Які монети та банкноти використовуються для розрахунків у Чехії

Чеська Республіка має власну грошову структуру. Як і в багатьох країнах, грошові знаки випускаються у вигляді монет і банкнот. Код чеської валюти по ISO 4217 – CZK (чеська крона).

Що стосується розмінних монет – гелерів, то їх вже давно вилучили з грошового обороту країни. Тепер розраховуватися за покупки можна тільки кронами. Тим не менш вийшли з обігу монети мають величезну цінність – нумізмати влаштовують справжнє полювання за геллерами, пропонуючи за них шалені гроші.

Які ж монети мають ходіння в Чехії? Насамперед, зазначимо, що монети номіналом 10 і 20 гелерів вилучені з обігу ще у 2003 році, через п’ять років, у 2008 році, до них приєдналася і монета номіналом 50 гелерів.

Монети в Чехії

На сьогодні мінімальна грошова одиниця в країні – 1 Kč. Крім того, використовуються такі монети:

 • 2 Kč – відмітними особливостями цієї монети є зображення великоморавської прикраси з пташиними мотивами, а також 11-гранна, злегка закруглена форма;
 • 5 Kč – монета важить 4,8 м, на ній зображений Карлів міст;

Чеські п'ять крон

 • 10 Kč – на монеті зображено місто Брно і частини годин;
 • 20 Kč – монета має тринадцять граней і закруглену форму. Прикрашена різьбленням у вигляді деталі астрономічного приладу, крім того, на ній зображений пам’ятник святому Вацлаву. Вона досить важка – її вага 8,43 р. Раніше існувала ще й банкнота точно такого номіналу, але її разом зі згаданими вище монетами вилучили з обігу у 2008 році;
 • 50 Kč – монета найвищого номіналу в Чехії. На ній зображена столиця країни Прага. Банкноту такого ж номіналу із зображеною на ній Anežka Česká вилучили з обігу у 2011 році.
Читайте також:  Як отримати кредити в Чехії

Чеські п'ятдесят крон

Паперові гроші – банкноти – є справжньою гордістю чехів. Саме через зовнішній вигляд більшість громадян країни не хочуть відмовлятися від крон.

Річ у тім, що чеські банкноти більше схожі на картини. Їх дизайн розробляв художник Олдржих Кулганек. Будучи ще і судовим експертом в області нумізматики, він зумів поєднати відмінний зовнішній вигляд і максимальну захищеність грошей від підробки, що було визнано навіть на міжнародному рівні – у 2008 році чеську банкноту номіналом 1000 крон навіть визнали найкращою у світі.

 • 100 крон – вважається банкнотою найменшого номіналу в країні. При цьому вона і за своїм розмірам досить маленька – всього 140 мм х 69 мм На лицьовій її стороні зображений імператор Карл IV, а на зворотному – прикраса зі складним малюнком.
 • 200 крон – розмір цієї купюри трохи більше: 146 мм х 69 мм На лицьовій її стороні розміщено зображення великого педагога Яна Амоса Коменського, а на звороті – тягнуться руки дитини та дорослого.
 • 500 крон – на лицьовому боці банкноти розміром 152 мм х 69 мм зображена чеська письменниця Божена Нємцова, а зі зворотного боку – дівчина у квітках.
 • 1000 крон – ця купюра має розміри 158 мм х 74 мм На лицьовій її стороні зображений історик Франтішек Палацький, а на звороті – герб Чехії й собор.
 • 2000 крон – розміри цієї банкноти 164 мм х 74 мм Спереду її прикрашає портрет Емми Дестінової – знаменитої оперної співачки, а на зворотній стороні зображена муза ліричної музики та поезії Євтерпи, а також скрипка і віолончель.
 • 5000 крон – це найбільша купюра як за номіналом, так і за розміром: 170 мм х 74 мм. Її цінність і вагомість підкреслює зображення Томаша Масарика – першого президента Чехословаччини.

Банкноти Чехії

Паперові гроші в Чехії дуже красиві, ними зручно користуватися: чим більше розмір банкноти, тим вона дорожча. І якщо вже говорити про те, чим оплачувати купівлю – пластиковою карткою або готівкою, слід зазначити, що старі добрі крони тримати в руках набагато приємніше. Хоча б в естетичному плані.

Як обміняти валюту і зняти готівку з картки в Чехії

Туристи рідко приїжджають в країну з кронами в кишені, вважаючи за краще долари та євро. Тому гроші потрібно спочатку обміняти. І тут виникає питання: а де можна обміняти гривні або євро на крони?

Читайте також:  Оцінка рівня життя в Чехії

В принципі, обмін легко здійснити як в аеропорту, так і в місті. Однак обмінні курси там можуть відрізнятися, особливо якщо мова йде про високий туристичному сезоні. Тому слід виходити з того, що вам треба якось дістатися до міста, а для цього необхідно мати хоча б кілька тисяч крон, щоб заплатити за проїзд у транспорті.

Міняти гроші слід у банках або спеціалізованих обмінних пунктах. З рук проводити обмін валюти категорично не рекомендується – вас просто можуть обдурити. Для початку варто звернутися в обмінні пункти в аеропорту, щоб мати гроші на проїзд. Якщо ви обміняєте невелику суму, невигідний курс засмутить вас не так сильно.

На інтернет-форумах бувалі туристи частенько висловлюють свою думку і діляться досвідом подібних конвертацій. За їх словами, туристам з України легше і вигідніше конвертувати гривні в крони наступними способами:

 1. Арабські обмінники. Якщо ви знаходитесь в Празі та маєте на руках євро, краще міняти гроші саме у арабів. У них вигідний курс і ліміти адекватні. Але не поспішайте міняти всі гроші відразу – краще почекайте більш привабливий курс, щоб зробити конвертацію максимально вигідною. Якщо ж немає часу чекати, просто вибирайте ті арабські обмінники, які пропонують найцікавіші умови на поточний момент.
 2. Не міняти, а просто розрахуватися карткою того ж Ощадбанку. Така можливість дійсно існує. Причому досвідчені люди стверджують, що в цьому випадку вигідніше використовувати карту MasterCard. Карти Visa туристи забракували як занадто дорогі. Однак в якості запасного варіанту підійдуть і вони. При цьому слід мати на увазі, що ощадбанківська карта робить конвертацію за дуже невигідним курсом, плюс ще потрібно сплатити комісію Visa, адже це американська платіжна система, а тому дорога.
 3. Використання валютних карт (для євро і доларових). Це відмінний варіант для людей, які отримують заробітну плату в євро або доларах. Така карта підійде для тих, хто прилетів в Чехію ненадовго, використовуючи цю країну в якості перевалочного пункту – вони можуть спокійно зняти євро в Празі з картки.

Спеціально конвертувати гривні на євро, щоб потім міняти їх на крони, не має особливого сенсу, хіба що на момент конвертації такий шлях більш вигідний. Тому бажано проводити аналіз курсів обміну не перед самим відльотом, а хоча б за тиждень, щоб оцінити, коли та де курс вигідніше.

Якщо ж у вас немає часу і бажання розбиратися у всіх цих нюансах, можна здійснити обмін валюти в Празі по прильоту, використовуючи при цьому готівкові або банківську карту. І хоча, можливо, ви втратите трохи на обміні, зате отримаєте крони швидко і без зайвих клопотів.

Які питання часто задають мандрівники

Туристичні поїздки завжди породжують безліч питань, особливо у людей, які вперше вирушають за кордон. Зазвичай вони стосуються фінансової складової подорожі, адже ціни в інших країнах помітно відрізняються від українських. Наприклад, туристи, які їдуть в Чехію, цікавляться такими нюансами:

Читайте також:  Пивні заклади в Празі

Яку валюту краще брати в Чехію і скільки грошей везти (з розрахунку на одну людину?

Туристам краще взяти з собою трохи крон і кілька тисяч євро і витрачати останні вже на місці, обмінявши їх на місцеву валюту. Якщо планується насичена розважальна програма, тоді на одну дорослу людину знадобиться 1500-1800 крон на день. Але це без урахування витрат на проживання.

Наприклад, номер в хорошому готелі обійдеться приблизно в таку ж суму, якщо не дорожче. Виходить орієнтовно близько 3500 крон на людину в день.

Чи можна не міняти гроші, а розраховуватися євро або доларах?

Ми звикли думати, що якщо мова йде про Європу, значить, краще їхати з доларами або брати з собою євро. У Чехії це правило не працює. Тим не менш, якщо у вас є євро, ними можна розплатитися в деяких великих магазинах (але не у всіх).

Зазвичай оплату в євро проводять у тому випадку, якщо покупка дорога – не менше 500 євро. Курси в торгових центрах не дуже вигідні (їх можна побачити на спеціальному табло біля каси). До того ж, якщо після оплати вам покладена здача, вам її повернуть вже в кронах. З доларами така ж ситуація.

Іншими словами, купити склянку води за євро не вийде, а от заплатити за готель – запросто.

Який розрахунок в Чехії краще – готівковий або безготівковий?

Якщо у вас гривнева карта, то однозначно вигідніше розраховуватися готівкою. Правда, для цього гроші спочатку треба обміняти. В банкоматах конвертація проводиться автоматично, але курс кусається.

Що стосується безготівкового розрахунку, то практично всі магазини в Чехії працюють з євро, тому покупки цілком можна робити за допомогою карти. Однак тільки в тому випадку, якщо у вас карта для євро, а сума в чеку велика. Найкраще розплачуватися карткою з рахунком в кронах, але якщо ви приїхали в країну на пару тижнів, сенсу заводити таку карту немає.

Висновок

Багатьох туристів, які планують поїздку в Чехію, турбує не зовсім зрозуміла фінансова політика держави. Всупереч тому, що в країні тільки одна національна валюта – чеська крона, практично у всіх магазинах на цінниках вказані подвійні ціни – у кронах та євро. А все тому, що до 2020 року (якщо нічого не зміниться) Чехія повинна перейти на євро, і чехи повинні до цього звикнути.

Однак, прямуючи до Праги або Градец Кралове, кожен мандрівник вирішує сам, з якою валютою йому їхати. Причому в Чехії можна їхати навіть з гривнями – обмінників Ощадбанку цілком достатньо. Але є одне «але»: курс змінюється, і нерідко в невигідну бік. Тому слідкуйте за умовами обміну і по можливості майте при собі як крони, так і євро. Причому вони повинні бути й на карті, і готівкою.

Обмін валют в Празі (особистий досвід): Відео


Статті по темі