Меню Закрити

Як і де перетнути польсько-український кордон

Польща та Україна мають 535 км спільного кордону і 14 спільних пунктів пропуску, вісім з яких автомобільні. При цьому межа Польщі та України є також і зовнішнім кордоном Європейського союзу, а тому користується великою популярністю у громадян, які подорожують по Європі. Щодня десятки тисяч людей стають перед вибором контрольно-пропускного пункту – від цього залежить те, скільки часу піде на проходження кордону та стояння в чергах. Так, великі черги – це характерна особливість польсько-українського кордону у 2023 році.

Як і де перетнути польсько-український кордон

Загальні відомості про кордон України та Польщі

Потік громадян, які щодня перетинають польсько-український кордон, величезний. Хтось їде на роботу, хтось за покупками. У звичайні дні пункти пропуску перетинають близько 80 тис. осіб, що створює чималу навантаження на прикордонні органи та прикордонний рух у цілому. У вихідні дні і перед святами пасажиропотік значно зростає: на популярних пунктах пропуску кількість бажаючих перетнути кордон може зрости на 20-60 %.

Все це створює чималі черги на КПП, в яких пасажирам доводиться стояти годинами. Середній час очікування, в залежності від пункту перетину, становить 1-3 години.

Але це лише в стандартних умовах – у пікові дні час очікування в черзі може досягати 7-8, а іноді і 10 годин. Щоб громадяни могли заощадити свій час і вибрати менш завантажений пункт перетину, прикордонні органи публікують онлайн-відео з меж в інтернеті.

Ситуацію на українських КПП можна дізнатися на сайті ДПСУ, на польських – на сайті Granica.gov.pl. Черги онлайн можна подивитися і зі смартфона за допомогою програми Mobilna Granica.

Умови перетину кордону

Оскільки українсько-польський кордон є зовнішнім кордоном Євросоюзу, перетин цього кордону здійснюється за правилами в’їзду в Шенгенську зону. Це означає, що при в’їзді з території України на територію Польщі кожен, хто проходить прикордонний контроль, зобов’язаний дотримуватися правил перетину, встановлені Регламентом ЄС № 2016/399 від 09.03.2016.

Не вдаючись у зайві подробиці, зазначимо, що для в’їзду в Польщу, незалежно від способу, фізична особа повинна:

 • обґрунтувати мету, терміни і умови свого перебування в Польщі або іншій країні ЄС, у тому числі надати бронь місця проживання, проїзні квитки в обидві сторони, а також достатні кошти для забезпечення себе у період перебування;
 • не перебувати в європейській базі SIS як небажане для пропуску особа;
 • не становити загрози для громадського порядку і внутрішньої безпеки країн-членів.

Крім того, громадянину доведеться надати ряд документів. Те, які документи потрібні для перетину кордону, залежить від способу перетину, а також підстави, на якому особа в’їжджає на територію ЄС. Так, при пішому переході або при перетині на автобусі громадянину потрібно:

 • дійсний проїзний документ (закордонний паспорт), виготовлений протягом останніх 10 років, з терміном дії не менше трьох місяців після запланованої дати виїзду;
 • дійсна шенгенська віза (робоча, туристична, транзитна або інша) (не вимагається для громадян України з біометричними закордонними паспортами);
 • або Карта побиту, Карта поляка або інший документ, що дозволяє безвізовий в’їзд.

У разі проходження митниці разом з неповнолітньою дитиною, представнику також необхідно мати:

 • закордонний паспорт на дитину – за умови, що у батьків біометричний закордонний паспорт і дитина не може бути у нього вписаний або дитина досягла віку 14 років;
 • свідоцтво про народження дитини (для пересування по країнах СНД, крім України, для росіян старше 14 років обов’язковий закордонний паспорт);
 • нотаріально посвідчена згода другого з батьків (якщо дитина подорожує з одним з батьків) або згода від обох батьків, коли дитина перетинає кордон з родичами чи іншими особами, які не є законними представниками.

Якщо перетинати прикордонні переходи на автомобілі, крім вищезгаданого пакета документів на кожного з пасажирів, водієві потрібно:

 • водійське посвідчення міжнародного зразка; для українців, росіян і білорусів підійдуть національні водійські права тому, що відповідно до Віденської конвенції 1968 року вони визнаються за кордоном, у тому числі й в Польщі;
 • свідоцтво про реєстрацію ТЗ;
 • страховка міжнародного зразка, що діє на території ЄС;
 • довіреність, якщо керування транспортним засобом здійснює не власник і його немає в салоні автомобіля.

Пункти перетину українсько-польського кордону

На українсько-польському кордоні функціонує 14 пунктів пропуску, що розтягнувся на території двох областей (Волинської та Львівської) і двох польських воєводств (Підкарпатського та Люблінського).
8 з них автомобільні (піші), 6 – залізничні. З повним переліком пунктів пропуску можна ознайомитися на сайті ДПСУ.

На території Львівської області найбільшою пропускною здатністю в 71 автомобіль/год має два КПП: Краковець та Рава-Руська. Найбільшим на території Волинської області та в цілому на території України вважається КПП поблизу села Ягодин. Його пропускна здатність становить 161 легковий і 181 вантажний автомобіль/год.

Завдяки тому, що КПП Краківець лежить на шляху однієї з найбільших дорожніх віток, які з’єднують Львів, Краків і Вроцлав, саме він вважається одним з найбільш популярних пунктів пропуску – майже завжди тут великі черги, іноді навіть з громадян, що перетинають кордон пішки.

Водночас, близька відстань від польського Перемишля – всього 16 кілометрів, а також розвиненість пасажирської інфраструктури максимально підвищує популярність КПП Шегині. Розглянемо їх докладніше.

Польсько-українські КПП Львівської області

У Львівській області розташовано 6 з 8 автомобільних пунктів пропуску. Це пов’язано з прикордонним розташуванням найбільшого обласного центру західної України і його економічним значенням – від Львова до кордону всього близько 70 км.

На території області успішно функціонують КПП:

 • Шегині–Медика: пішохідно-автомобільний пункт пропуску, здатний пропускати 67 автомобілів на годину. Розвинена інфраструктура, маршрутки, велика кількість обмінників, магазинів з продуктами і страховиками.
 • Краковець–Корчова: один з найпопулярніших переходів, що пов’язано з його розташуванням на найбільшій європейській трасі Е-40, протяжністю близько 8 тис. км.
 • Рава-Руська–Гребенне: один з найбільших КПП Львівській області, відомий розвиненою інфраструктурою та прекрасною дорожнім полотном по території України.
 • Грушів–Будомєж: відкритий у 2013 році, не має торговельної інфраструктури, організований спільний польсько-український контроль;
 • Смільниця–Кросценко: хороша дорога від Львова, спільний польсько-український контроль.
 • Угринів—Долгобичув: відкритий у 2014 році, пропускає автомобілі та автобуси до 3,5 т, максимальна очікування до 5 годин.

Оскільки відстань між пунктами пропуску навіть в межах однієї області чимале і становить 30-50 км, публікуємо контактну інформацію для туристів. Якщо необхідна якась інформація при направленні на потрібний КПП кореспонденції, так і у випадках, коли необхідно зв’язатися з адміністрацією контрольно-пропускного пункту українського кордону або польського кордону.

Україно-польські КПП Волинської області

На території Волинської області розташовано всього два україно-польських КПП, оскільки регіон має на порядок менший відрізок україно-польського кордону. Однак це не робить напрямок менш популярним, ніж у Львівській області.

Волинські КПП це:

 • Ягодин–Дорогуськ: найбільший пропускний пункт з найбільшою пропускною здатністю в тому числі і щодо вантажних автомобілів, а тому перевезення вантажів і багатокілометрові черги з фур на ньому – буденна справа. Є найкоротшим шляхом для тих, хто рухається з боку Києва у Варшаву, Люблін або Хелм. Характеризується розвиненою інфраструктурою, наявністю торгових точок і заправних станцій. Часто бувають черги, в яких доводиться стояти аж до 8 годин.
 • Устилуг–Зосін: невеликий КПП зі спільним польсько-українським контролем, що пропускає лише легковик та пасажирський транспорт. Характеризується рівномірним завантаженням протягом усіх діб – середній час очікування у черзі становить 2-6 годин. Але завдяки розвиненій в місті Устилуг інфраструктурі пасажири завжди будуть нагодовані, зможуть поміняти валюту і придбати страховий поліс.

Які можуть виникнути проблеми при перетині кордону

Через те, що українсько-польський кордон – це зовнішній кордон ЄС, працівники митних служб з особливою пристрастю готові перевіряти будь-якого, хто намагається в’їхати на територію Шенгену. Тому заздалегідь подбайте про наявність повного пакета необхідних документів, підтвердження мети своєї поїздки та часу перебування в країнах Єврозони.

Крім того, майте на руках достатню кількість готівки чи виписку з банківського рахунку, що підтверджують наявність коштів на утримання себе на час перебування в подорожі. Єдиною проблемою при проходженні кордону можуть стати черги. Уникнути їх або, принаймні, мінімізувати витрачений на них час допоможуть онлайн-камери, про які ми розповідали вище.

Перед виїздом на кордон доцільно перевірити ситуацію на обраному КПП. А завдяки електронним сервісам Фіскальної служби України у Львівській і Волинській областях можна отримати актуальну інформацію про динаміку руху черг на пропускних пунктах, аж до кількості транспортних засобів, що перебувають у певний час на кордоні.

Використовуючи цю інформацію, водій може вибрати відповідний пункт пропуску, заощадити для себе і пасажирів кілька годин часу.

Поширені запитання

Що можна перевозити через україно-польський кордон?

Митні правила, встановлені Регламентом ЄС 2016/399, визначають для мандрівників ряд обмежень при перетині кордону. Зокрема, проходячи КПП, вони можуть мати товарів особистого користування не більш ніж на 300 євро – все інше обкладається ввізним митом.

При цьому є обмеження на безмитне ввезення і стосовно конкретної продукції. Перелік продуктів, дозволених для ввезення, включає в себе:

 • тютюнову продукцію (не більше 2 пачок сигарет, 10 сигар, 20 сигарил або 50 грамів тютюну);
 • алкогольну продукцію (не більше 1 л міцного алкоголю, 2 л алкоголю з вмістом не більше 22 % спирту, 4 л вина і 16 літрів пива);
 • плодово-овочеву продукцію – не більше 5 кг;
 • мед, яйця, інші продукти – не більше 2 кг;
 • будь-які інші харчі нетваринного походження можуть бути ввезені виключно для особистого користування, не більше 2 кг
 • будь-які продукти, до складу яких входить молоко або свиняче/яловиче м’ясо, заборонені до ввезення.

Чи є автозаправні станції на КПП Угринів-Долгобичув?

Оскільки КПП відносно новий, а потік туристів невеликий, українське керівництво так і не подбало про створення на кордоні належної інфраструктури. Відповідно й автозаправних станцій на кордоні теж немає. Прямуючи зі сторони Луцька, пам’ятайте, що остання заправка буде на території Нововолинська. Якщо ж їхати зі сторони Львова, не пропустіть останню АЗС в межах Червонограда.

Де можна оформити такс-фрі?

Такс-фрі (Tax free) – це система відшкодування ПДВ, чинна для іноземців-нерезидентів на території понад 50 країн, за умови, що придбаний ними товар буде вивезений за межі Польщі та ЄС у цілому.

Для цього на кордоні, проходячи митний контроль, необхідно спеціально оформити документи на придбану річ. Зокрема, отримати відмітку митниці про вивезення товару в обумовлені місцевими правилами терміни.
За інформацією польської митниці, оформити такс-фрі можна на будь-якій польсько-української митниці, крім пункту пропуску Смільниця–Кросценко.

Висновок

Польща та Україна мають величезний відрізок спільного кордону, що перевищує 500 км. На цій території розташовано 14 пунктів, в яких можна в’їхати на територію Євросоюзу, 8 з яких – пішохідно-автомобільні. Через великий потік громадян, які перетинають кордон ЄС, на КПП часто утворюються величезні черги, в яких іноді доводиться стояти по 6-8 годин. Для розв’язання цієї проблеми існують спеціальні електронні сервіси, що дозволяють відстежувати ситуацію на митниці та вибирати найменш завантажений КПП для перетину україно-польського кордону.

Статті по темі