Меню Закрити

Метро у Варшаві: молодість старого міста

Метро у Варшаві (польською Metro Warszawskie) ─ одне з найновіших у Європі та єдине в Польщі. Це красиве сучасне спорудження, що володіє всіма необхідними атрибутами безпеки та інноваційними технологіями, які спрощують його використання. Сьогодні це один із самих зручних видів транспорту в польській столиці – щодня варшавським метрополітеном користується до 400 тисяч людей, які цінують особистий час і комфорт. Кожен рік столична підземка перевозить понад 140 млн поляків та іноземців.

Метро у Варшаві

Історія варшавської підземки

Багато туристів навіть не задаються питанням, чи є у Варшаві метро. І дарма – цей вид транспорту дозволяє швидко і порівняно недорого пересуватися по великому місту.

Слід зазначити, що метрополітен у польській столиці планували побудувати ще після закінчення Першої світової війни. Найперший проект був представлений в 1918 році, коли польська держава знову з’явилося на європейських картах, однак він так і не був реалізований з-за економічних проблем.

Ще раз до цього питання польський уряд повернувся в 30-х роках минулого століття, коли було заплановано будівництво двох ліній метро. Роботи почалися в 1938 році, однак завершити їх не дозволила Друга світова. Сьогодні тунелі незавершеного тоді метро перетворені у винні льохи.

У 50-ті роки виникла гостра потреба в глибокому метрополітені, перетинає Віслу і здатному, згідно з планами Сталіна, служити для прихованої перекидання військ. Але втілити ці плани в життя перешкодила смерть вождя народів.

В силу різних причин приступити до будівництва підземки Польща не могла до 1982 року. В результаті варшавський метрополітен відкрився зовсім недавно – 28 березня 1995 року.

Архітектурно-будівельні рішення

Будівництво першої лінії в південній частині міста, почалося в кінці 1983 року, велося відкритим способом. Такий же метод використовувався надалі практично скрізь, де дозволяли умови. Станції першої черги будувалися за радянськими стандартами:

  • довжина платформи становила 120 м, що давало можливість приймати поїзди, що складаються з шести вагонів;
  • технічні приміщення розташовувалися в тунелях перед і за станцією;
  • на перегонах і станціях використовувалися герметичні сталеві ворота великої товщини;
  • посилена конструкція тунелів, станцій і допоміжних приміщень та оснащення їх системами життєзабезпечення передбачала можливість використання метро як бомбосховища.

Концепцію архітектурного і художнього оформлення метрополітену розробляли польські архітектори за активної участі радянських метробудівців, тому першим станцій польської підземки були притаманні риси соцреалізму з деякою часткою місцевого колориту.

Брак грошей у 90-ті змусила будівельників переглянути архітектурні проекти більшості станції в бік спрощення. В результаті замість підземних палаців, які планувалися спочатку, з’явилися павільйони з мінімумом обробки. Надалі дизайн столичної підземки зовсім не нагадував про помпезне радянському стилі, хоча для обробки деяких станцій все ж використовувалася характерна для нього керамічна плитка. Метро у поляків вийшло яскраве, світле, оригінальне і затишне.

Рухомий склад варшавського метро

Спочатку рухомий склад був виключно радянського виробництва. У 1990 році в якості подарунка Польщі від СРСР прибули перші 10 вагонів Митищинського машинобудівного заводу. Однак після розпаду Союзу чекати ще 80 потрібних не було сенсу. Чергова партія з 32 одиниць, замовлених на петербурзькому «Вагонмаші», прибула до Польщі лише у 1994 році, ще 18 були поставлені в 1997.

Рухомий склад варшавського метро

Більш сучасні, модернізовані вагони метро Варшави, придбані Польщею у французької фірми Alstom у кількості 108 одиниць, з’явилися в 1998 році. Ще 30 вагонів для подовження складів були замовлені на Митищинському заводі у 2006, а в наступному році 20 – на «Вагонмаші» У 2009-му пітерський завод отримав замовлення ще на одну партію вагонів. В ході виконання цього замовлення вагони допрацьовувалися до європейських стандартів, оснащувалися додатковим обладнанням і лавками з м’якими подушками та спинками.

На той момент з сорока поїздів 18 були французької збірки, а 22 – російською. З 2012 року в Польщі почалися поставки поїздів Siemens Inspiro, які використовуються на другий, самої нової лінії варшавського метро.

Сьогодні всі вагони варшавської підземки обладнані табло з оголошенням поточної станції та камерами відеоспостереження, в них використовується досить цікава конструкція поручнів. До речі, табло на станціях інформують не тільки про час прибуття наступного поїзда, але повідомляють про те, якою буде поданий склад.

Години роботи та вартість квитків

Варшавський метрополітен починає роботу о п’ятій ранку, а припиняє в годину ночі. В п’ятницю і суботу збільшено час роботи на дві години – до 03.00 ранку.

Квиткові автомати

Вартість метро у Варшаві прив’язана до ціни на проїзд в інших видах комунального транспорту.

Єдиний квиток дозволяє користуватися автобусом, трамваєм, метро. Придбати його можна в спеціальному автоматі при вході на станцію, в автобусі, трамваї або на зупинках.

Говорячи про те, скільки коштує метро у Варшаві, тобто, скільки доведеться заплатити за поїздку, слід зазначити, що це залежить не від кількості поїздок, як, наприклад, в Москві, а від їх тривалості. Найдешевший квиток – на 20 хвилин – обійдеться в 3,4, а на 75 хвилин ─ у 4,4 злотого. Це приблизно 0,8 і 1 євро. Дорога в другу зону (сама околиця міста) обійдеться в 7 злотих.

У Варшаві є можливість купити короткостроковий або довгостроковий електронний квиток на всі види транспорту:

  • добовий;
  • тижневий;
  • на один або три місяці;
  • діючий в одній або обох зонах;
  • на одну людину;
  • груповий.

Вартість варіюється від 15 до 536 злотих.

Звичний для нас жетон у метро Варшави ви не побачите – для входу тут використовуються одноразові талони, які виготовлені з щільної крейдованого паперу. Їх можна придбати у квиткових автоматах, в яких доступний вибір декількох мов.

Автомат приймає як паперові гроші, так і пластикові карти, причому мапу навіть не потрібно вставляти в автомат – досить просто прикласти її до зчитувального пристрою.

Придбаний талон потрібно вставити в турнікет-валідатор, який проб’є на ньому час входу і відзначить час закінчення валідності на його звороті.

Карта метрополітену

Порівняно невелика схема метро Варшави на карті міста з’явилася відразу після його відкриття. Перша його вітка, яка з часом зв’язала північ і південь польської столиці, включала всього 11 станцій на ділянці «Кабати ─ Політехніка». А от схід і захід міста протягом цілих 25 років залишалися поділеними Віслою – не випадково поляки жартують, що їх будувалося метро чверть століття (хоча насправді ─ сто років). З першої ділянки другої лінії перші поїзди пішли лише у 2008 році.

схема метро Варшави

Говорячи про те, скільки станцій метро у Варшаві, зазначимо, що сьогодні їх налічується 28. Однак у мера польської столиці є грандіозні плани розширення метрополітену – тендер на вісім станцій в західному, а також по шість в північно-східному і південно-східному напрямках вже оголошений. Перші шість нових станцій планується ввести в експлуатацію до 2022 року.

Лінія M1

Стара «синя» гілка метро в даний час включає 21 станцію і з’єднує північну і південну околиці польської столиці. Спочатку планувалося будівництво ще двох станцій, однак від цих намірів вирішили відмовитися. Таким чином, карта метро Варшави в напрямку з півночі на південь виглядає так:

  1. Mlociny (Млочини).
  2. Wawrzyszew (Вавжишев).
  3. Stare Bielany (Старе Бієлани).
  4. Slodowiec (Слодовец).
  5. Marymont (Маримонт).
  6. Plac Wilsona (Плац Вільсона).
  7. Dworzec Gdanski (Дворжец Гданьски).
  8. Ratusz Arsenal (Ратуш Арсенал).
  9. Swietokrzyska (Свентокшиска) ─ вузлова, де перетинаються обидві лінії, і єдина, де можлива пересадка.
  10. Centrum (Центрум) ─ саме тут знаходиться вихід на центральний вокзал польської столиці. До речі, не так далеко від залізничного розташований автовокзал Заходня, але щоб дістатися до нього, доведеться скористатися наземним транспортом.
  11. Politechnika (Політехніка).
  12. Pole Mokotowskie (Поле Мокотовскіє).
  13. Raclawicka (Рацлавицка).
  14. Wierzbno (Вежбно).
  15. Wilanowska (Віляновска).
  16. Sluzew (Служев).
  17. Ursynow (Урсинув).
  18. Stoklosy (Стоклоси).
  19. Imielin (Імієлин).
  20. Natolin (Натолін).
  21. Kabaty (Кабати).

Лінія M2

Друга – «червона» лінія сполучає західні та східні квартали польської столиці. В цьому напрямку розташовані наступні станції метро Варшави:

  1. Dworzec Wilenski (Дворжец Виленьски).
  2. Stadion Narodowy (Стадіон Народови).
  3. Centrum Nauki Kopernik (Центрум Науки Коперник).
  4. Nowy Swiat-Uniwersytet (Нови Свят-Универсытет).
  5. Swietokrzyska (Свентокшиска).
  6. Rondo ONZ (Рондо ОНЗ).
  7. Rondo Daszynskiego (Рондо Дашиньскиєго).

Маршрут пересування по Варшаві

Безумовно, перелік станцій метрополітену не дає повного уявлення про всі можливості міської транспортної інфраструктури. А у Варшаві вона розвинена за європейськими мірками досить непогано.

Оптимальний маршрут пересування можна спланувати заздалегідь, якщо скористатися спеціально створеним для цього інтерактивним сервісом «Jak dojade» («Як дістатися»).

Для цього потрібно увійти на сайт jakdojade.pl/warszawa/rozklad-jazdy, вибрати місто, мову, вкладку “Trasa” (в перекладі – маршрут) і буквально прокласти дорогу на карті двома кліками. Реєстрація на сайті не обов’язкова. Необхідно лише задати початковий і кінцевий пункти, а система сама запропонує доступні варіанти з розкладом руху і кількістю часу, що залишився до відправлення автобуса або трамвая.

Сервіс дуже зручний і працює бездоганно, причому не тільки у Варшаві. У вкладці “Rozklady” можна ознайомитися з розкладом і маршрутами міського транспорту.

Висновок

Варшава ─ красиве європейське місто з багатою історією. Тут є на що подивитися і чим зайнятися мандрівникові. Причому пересуватися по місту зовсім нескладно, а самим зручним способом для цього є метро. Річ у тім, що швидкість пересування там вище за рахунок відсутності пробок, а комфорт досить пристойний зважаючи на порівняно невисоку завантаженість поїздів.

Крім того, не варто забувати й про те, що це ще й чудова пам’ятка польської столиці – дизайну станцій варшавської підземки можуть позаздрити багато метрополітени світу.

Метро Варшави: Відео

Статті по темі