За останні роки Україна пережила чимало потрясінь. Не дивно, що багато українців шукають можливості заробітку в інших країнах, включаючи й близькосхідні. На жаль, нерідко цим користуються шахраї, які пропонують допомогу в працевлаштуванні. І навіть тим, хто успішно влаштувався на роботу, не завжди вдається заробити очікувану суму. Тому варто розглянути, яка доступна робота в Ізраїлі для українців і на який середній дохід реально розраховувати.
Перспектива роботи в Ізраїлі
Головна причина, по якій українці шукають роботу в Ізраїлі, – високий у порівнянні з багатьма країнами ЄС рівень зарплат і сприятлива економічна ситуація. За темпами зростання ВВП країна обганяє США, Німеччину і Францію.
У країні активно розвиваються нові технології, тому тут можна не тільки заробити на своїх навичках, а й активно їх розвивати. Працюючи якісно і старанно, можна розраховувати на підвищення, навіть почавши з не самої престижної посади.
Закони в Ізраїлі заведено дотримуватися, тому при легальному працевлаштуванні ви вправі розраховувати на соціальний захист і дотримання роботодавцем всіх зобов’язань.
Складність оформлення всіх потрібних для перетину кордону та оформлення на роботу документів трохи нижче, ніж для інших країн з порівнянним рівнем доходів. Пов’язано це з тим, що далеко не всі документи потребують перекладу на іврит, до того ж ізраїльський уряд поступово ввів ряд преференцій для українців.
Ще один безперечний плюс роботи на Землі обітованій – величезна кількість мігрантів з країн колишнього СРСР, які володіють російською та іноді українською мовою. Серед них завжди можна знайти нових друзів, що полегшить адаптацію до нових умов життя.
Тут знаходяться: Стіна плачу, Храм Гробу Господнього, печери Бейт-Гуврін та інші історичні місця. Морські курорти країни, наприклад, Ейлат і Нетанія, дуже добре розвинені та відомі по всьому світу. Так що у вільний час можна буде відвідати визначні місця та поринути у теплі води Середземного або Червоного морів. Та й клімат цієї країни набагато м’якше і тепліше, ніж у багатьох країн Європи.
Таким чином, Ізраїль може запропонувати потенційному мігрантові досить багато. Тому розглянемо, як поїхати в Ізраїль самостійно з України на роботу, більш докладно.
Пошук вакансій
Завдяки популярності роботи в близькосхідних країнах, в Україні та інших країнах колишнього СРСР з’явилося чимало агентств, що пропонують допомогу в пошуку роботи й оформлення всіх потрібних для цього документа. На жаль, далеко не всі вони надають свої послуги на достатньо якісному рівні, а деякі й зовсім займаються відверто шахрайськими схемами.
Тому питання, як знайти роботу в Ізраїлі українцю турбує все більше потенційних мігрантів. В першу чергу варто визначитися, яка саме робота вас цікавить і готові витрачати свій час на самостійні пошуки.
Якщо ви хочете знайти вакансію у сфері будівництва, то в першу чергу варто відвідати сайт Державної служби зайнятості України, оскільки між Україною та Ізраїлем було укладено угоду про тимчасове працевлаштування у сфері будівництва, і для українських будівельників уряд близькосхідного держави виділив 20 000 квот на легальну роботу.
Якщо ви не володієте будівельними навичками або не хочете чекати результату від державної бюрократичної машини, то можна розглянути інші варіанти пошуку роботи. Основні способи знайти вакансію:
- звернення до посередницьких фірм;
- самостійний пошук.
Розглянемо спочатку працевлаштування в Ізраїлі для українців без посередників. Якщо ви шукаєте кваліфіковану роботу, почати пошуки варто з Linkedin і ізраїльських представництв міжнародних корпорацій (Microsoft, Google, Apple, Siemens і так далі). Ще можна спробувати написати в HR-відділи сотні найбільших компаній країни або топа кращих роботодавців – там обов’язково знайдеться фірма, що підходить вам за профілем. Вам знадобляться грамотно складене резюме, знання англійської мови та високий рівень навичок.
Ще один варіант, як потрапити на роботу в Ізраїль українцю, – скористатися ізраїльськими сайтами пошуку роботи, серед яких найбільш популярні російськомовні ресурси:
Якщо ви володієте англійською, варто відвідати jobs-israel.com, careerjet.com і israemploy.net, на яких розміщені тисячі вакансій. А якщо знаєте іврит, то варто зайти на alljobs.co.il і israeljobsites.co.il. Нарешті, можна пошукати варіант через Хедхантер.
З працевлаштуванням допомагає:
- Міністерство Абсорбції та Центри працевлаштування допомагають з інформацією, проводять лекції та консультації з працевлаштування, направляють на курси;
- Біржа праці, «Лішкат Таасука» – безкоштовна професійна орієнтація. Посібники, курси, допомога в працевлаштуванні;
- Молодіжні центри – консультації, семінари, допомога в працевлаштуванні, допомога з резюме;
- Агентство «Сохнут».
Якщо ви хочете заощадити час, або отримати допомогу в оформленні, то варто звернутися до посередників. У першу чергу, розгляньте фірми Ізраїлю, які працевлаштовують українців на роботу. Найкращі відгуки мають такі компанії:
- «Этгар»;
- Ortal HR;
- “Manpower”.
Якщо ви хочете працювати з українським посередником, то врахуйте, що менше 10 фірм мають ліцензію Мінсоцполітики, необхідну для надання таких послуг (перевірити агентство з реквізитами можна на сайті Мін’юсту).
Є посередники, які пропонують в’їзд в країну по безвізу або навіть отримання посвідки на проживання з подальшим нелегальним або напівлегальним працевлаштуванням.
Порядок працевлаштування
Процедура, як влаштуватися на роботу в Ізраїлі українцю, складається з декількох кроків. Якщо ви вже знайшли вакансію, потрібно провести кілька переговорів через телефон або по скайпу. З урахуванням того, що з 2011 року між Україною та Ізраїлем діє безвізовий режим для туристів, які можна злітати в країну і провести переговори особисто (якщо пропонована вакансія коштує таких витрат).
У процесі переговорів слід наполягати на підписанні контракту – в цьому випадку ви без проблем отримаєте і робочу візу (B1), і дозвіл на роботу. Заодно роботодавець зможе допомогти вам в оформленні потрібних документів.
Якщо вам наймуть юриста, плата за послуги буде потім деякий час утримуватись з вашої зарплати.
Ще одна можливість попрацювати на Землі обітованій – участь у спеціалізованих держпрограмах.
Програми з працевлаштування мігрантів
Уряд Ізраїлю розробив ряд програм залучення мігрантів для роботи в соціальній сфері: догляд за хворими, няні для дітей, помічники для літніх людей.
Учасники програми отримують:
- дозвіл і контракт на рік роботи (може продовжуватися до 8 років);
- можливість відвідувати курси вивчення івриту;
- медичну страховку і відпустку.
Формально взяти участь у програмі можуть всі, але кращі шанси виграти у жінок від 25 до 55 років, які зможуть довести свою порядність, альтруїзм, працьовитість і високі моральні якості, і при цьому мають хоча б початкову медичну освіту (наприклад, курси по догляду за хворими).
З подробицями можна ознайомитися в регіональних представництвах «Сохнут» в Києві, Харкові та інших містах, а також на сайті ізраїльського посольства.
Які потрібні документи
Для працевлаштування обов’язково знадобляться:
- закордонний паспорт;
- віза категорії B1;
- дозвіл на роботу.
Оформлення робочої візи
Незважаючи на безвізовий туристичний режим, працювати в Ізраїлі можна, тільки отримавши робочу візу. Отримати її можуть люди, члени сім’ї яких не проживають в Ізраїлі. Віза оформляється в консульстві країни, для неї потрібні:
- заяву;
- закордонний паспорт;
- паспорт громадянина України;
- біометричні дані;
- 2 фото 5х5 см;
- підписаний контракт із роботодавцем;
- довідка з лікарні про стан здоров’я за формою 082 (обов’язкова флюорографія, а також аналіз крові на ВІЛ, гепатит A, B і C);
- довідка про несудимість з апостилем, видана не раніше ніж за місяць до подання заяви;
- дозвіл на роботу в країні;
- довідка про склад сім’ї.
Додатково можуть вимагати будь-які інші довідки та документи; найчастіше запитують ІПН та виписку з банківського рахунку.
Оформлення візи категорії B1 для здобувача безкоштовно, всі витрати лягають на роботодавця вже після видачі візи та початку роботи.
Докладніше читайте в статті “Як отримати робочу візу в Ізраїль“.
Оформлення дозволу на роботу
Дозвіл на роботу в Ізраїлі для українців оформляється після підписання контракту, але перед подачею заявки на візу. Зазвичай цим займається роботодавець, який звертається до Міністерства праці та подає відповідний пакет документів.
Щоб всі формальності були дотримані вчасно, варто уточнити у вашого потенційного наймача, які саме документи потрібні для отримання дозволу.
Частіше всього буде потрібно підтвердження вашій кваліфікації у вигляді диплома про вищу освіту та трудової книжки. При цьому переводити на іврит з українського їх не потрібно.
Які професії потрібні в Ізраїлі
Найпопулярніші вакансії для українців в Ізраїлі, роботу на яких можна знайти без особливих проблем:
- будівельники;
- робітники фабрик;
- сфера обслуговування (готелі, кафе, магазини, ресторани етнічної кухні, фаст-фуд);
- хатні робітниці та доглядальниці, працівники будинків похилих;
- вантажники;
- збирачі врожаю;
- прибиральники.
А ось для роботи юристом або медиком знадобиться дозвіл, отримати яке без посвідки на проживання та складання декількох дорогих і складних іспитів неможливо.
Робота в Ізраїлі для українців на будівництві можлива за кількома напрямками. Тут раді й мулярам, і зварювальникам, і столярів, та електрика, плиточника, і особливо різноробам – ізраїльтяни не погоджуються на важку фізичну працю за скромну за місцевими мірками оплату.
Якщо ви хочете працювати на виробництві, то варто розглянути працевлаштування на фабриці паперових виробів в Ашдоді, куди можна влаштуватися, навіть не знаючи іврит та англійською.
Доступна робота в готелях Ізраїлю для українців представлена в основному вакансіями покоївок та портьє. В решті сфері обслуговування у першу чергу потрібні офіціанти, продавці та помічники кухарів.
Багато українок, які виїжджають в Ізраїль, стають помічницями по будинку або доглядальницями. Менш популярна професія прибиральниці, хоча вакансій тут завжди багато.
Розглядаючи аграрний сектор, варто враховувати сезонність роботи: взимку доведеться шукати інші варіанти або повертатися на Батьківщину.
Робота в Ізраїлі водієм для українців теоретично можлива, але для цього знадобляться міжнародні водійські права, оскільки українські дійсні лише протягом 3 місяців з моменту перетину кордону. Так і з МВП в підсумку все одно доведеться складати тести.
Незважаючи на те, що поряд з івритом в Ізраїлі активно користуються англійською та російською мовами, знайти роботу з гідною оплатою без знання мови буде складно.
Очікуваний рівень зарплат
Перш ніж оформляти документи, розберіться, які зарплати в Ізраїлі для українців. В країні встановлена мінімальна місячна заробітна плата, розмір якої становить 5300 шекелів або майже 1400 $. Мінімальна погодинна ставка – майже 27 шекелів (7,50 $); навіть на самій низькокваліфікованої роботи ви не будете отримувати менше, особливо враховуючи, що ніяких відмінностей між громадянами та негромадянами Ізраїлю в цьому плані немає.
Середня заробітна плата в Ізраїлі становить близько 2900 $. Працюючи доглядальницею, домробітницею або будівельником, ви зможете заробляти трохи менше – до 2500 $. Висококваліфіковані фахівці технічних професій отримують до 5000 $.
Кращі міста для трудових мігрантів
Якщо ви збираєтеся переїхати спочатку в Ізраїль, а потім вже шукати роботу, то варто віддавати перевагу великим містам, враховуючи особливості їх економіки. Наприклад, робота в Хайфі для українців з технічною освітою або просто хорошою фізичною формою завжди знайдеться, адже це місто – найбільший порт країни, в ньому завжди потрібні механіки, електрики, зварювальники та вантажники.
Якщо вам цікава робота у сфері обслуговування – готелях, ресторанах, барах, кафе, салонах краси – варто розглянути повні туристами Єрусалим, Ашдод та Ейлат.
Також варто розглянути переїзд в столицю. Робота в Тель-Авіві для українців хороша тим, що в цьому місті велика російськомовна діаспора, по-друге, в ньому є вакансії для всіх професій (від наукових співробітників до прибиральників), і, по-третє, є можливість поєднувати роботу з навчанням в університеті.
Рівень цін в Ізраїлі
Плануючи поїздку в будь-яку країну з метою заробітку, важливо враховувати не тільки очікуваний дохід, а й щомісячні витрати на проживання, адже у країнах з великими зарплатами часто дуже високі ціни. Середні ціни в Ізраїлі на оренду житла, основні продукти харчування та інші необхідні для комфортного життя товари та послуги наведено в таблиці.
Товар/послуга | Вартість, $ |
---|---|
Місячна оренда однокімнатної квартири | від 500 (Хайфа) до 1000 (в Тель-Авіві) |
Комунальні послуги (включаючи податки) | 200 місяць |
Молоко, 1 л | 1.7 |
Десяток яєць | 3.6 |
Булка хліба | 3 |
1 кг цукру | 1.8 |
Сир, 1 кг | 12 |
Куряче філе, 1 кг | 10 |
Свинина 1 кг | 12 |
Яловичина-1 кг | 15 |
Рис, 1 кг | 2.3 |
Макарони, 1 кг | 1.8 |
Бутильована вода, 1,5 літра | 1.2 |
1 кг яблук | 2.5 |
1 кг бананів | 2.2 |
1 кг картоплі | 1.2 |
1 кг томатів | 1.6 |
Фаст-фуд перекус | 10 |
1 пара джинсів | 30 |
1 сорочка | 20 |
1 куртка | 200 |
Проїзний на автобус на місяць | 60 |
Оренда авто | 40 за добу |
1 л бензину | 1.7 |
Пакет мобільних послуг (хвилини, СМС, інтернет) на місяць | 30 |
Медична страховка | 100 |
В середньому за місяць на проживання буде йти до 1000 $, на харчування – ще близько 300 $. Купувати одяг краще в Ейлаті, де скасовано ПДВ, – так можна заощадити десятки доларів.
Висновок
Робота в Ізраїлі – хороший спосіб поправити матеріальне становище, розвинути мовні та фахові навички, познайомитися з цікавими людьми та побувати в біблійних місцях. Знайти вакансію можна через інтернет-ресурси, спеціалізовані агентства, самостійно. Для працевлаштування потрібна робоча віза.