Меню Закрити

Укладення шлюбу з громадянином Фінляндії

З правової точки зору шлюб з громадянином Фінляндії можна укласти в будь-якій країні світу. Але багато хто бачить під цим можливість для легальної міграції в цю північноєвропейську країну, тому розумно укладати шлюб все-таки на території Фінляндії. У такому випадку процедура буде підкорятися фінському законодавству, але з деякими особливостями. Які потрібні документи, в якому порядку та органі відбувається реєстрація?

шлюб з громадянином Фінляндії

Сім’я по-фінськи

У Фінляндії поняття «сім’я» більш вузьке, ніж у більшості інших країн. У якості членів сім’ї зазвичай визнаються:

  • подружжя, що складаються в офіційному шлюбі;
  • подружжя, що складаються в співжитті («громадянський» шлюб (avoliitto) визнається фінським законодавством, але не спричиняє більшість наслідків офіційного шлюбу);
  • неповнолітні неодружені діти, які проживають разом з батьками або опікунами;
  • «райдужні пари» (sateenkaariperhe), укладають одностатеві шлюби, які узаконені в Фінляндії (вони можуть усиновляти дітей, в тому числі за допомогою «внутрішнього» усиновлення).

У розумінні фінської законодавця сім’єю вважається «основна сім’я», тобто батьки та діти. Якщо, наприклад, з ними разом проживають бабусі/дідуся, вони не вважаються членами цієї сім’ї та утворюють іншу.

Постійно проживають спільно як члени родини створюють «приватне господарство». В рамках сім’ї вони виконують обов’язки за взаємною змістом: батьки містять дітей, а подружжя один одного. Обов’язки матеріально підтримувати інших родичів у Фінляндії не передбачено – вони можуть розраховувати лише на соціальну допомогу.

Основні документи та умови укладення шлюбу

Главою 2 Закону № 234 від 13.06.1929 «Про шлюб» (Avioliittolaki) встановлені основні перешкоди для укладення шлюбу. Перелік стандартний:

  • неповноліття;
  • намір укласти шлюб, не розірвавши попередній;
  • намір укласти шлюб з близьким родичем.

Згідно з § 10 закону № 234, відсутність таких перешкод повинно бути доведено, для чого місцевий магістрат проводить спеціальне дослідження (esteiden tutkiminen), за результатами якого видає документ, що підтверджує право провести весілля.

Перевірка на відсутність бар’єрів для шлюбу здійснюється згідно з фінським законодавством, шляхом витребування відомостей з реєстру народонаселення. Якщо відомості про іноземця в ньому відсутні, він повинен запросити довідку, що підтверджує відсутність таких перешкод (включаючи відомості про сімейний стан), видану в рідній країні (довідка повинна бути не старше 4 місяців). Для українців її можна отримати в українському консульстві в Гельсінкі.

Крім довідки, потрібно оригінал посвідчення особи з відміткою про візу і його завірена копія. Обидва документи повинні бути перекладені на фінську мову, а довідка апостильована.

Зміна прізвища у шлюбі

За загальним правилом, якщо наречені не заявляють про інше, кожна з них залишає за собою дошлюбне прізвище (§8 закону № 694 від 08.09.1985). Однак, виходячи заміж за фіна, громадянка України має право взяти прізвище свого чоловіка, так само як і фінський чоловік має право взяти українське прізвище.

Можна утворити подвійне прізвище, однак її може отримати лише один чоловік – взяти її в загальне користування не можна. В якості загальної наречені також можуть утворити нове прізвище. У будь-якому випадку орган влади, який здійснює реєстрацію, перед церемонією зобов’язаний дізнатися, чи беруть спільне прізвище подружжя.

Особа, яка бажає змінити своє прізвище після весілля, зобов’язана подати до магістрату заяву про зміну імені (Nimenmuutoshakemus). Якщо прізвище змінюють обоє, обидва вони подають такі заяви.

В результаті зміни прізвища громадянину України доведеться проводити заміну паспорта (як внутрішнього, так і закордонного). Обміняти внутрішній паспорт можна лише на території України (в територіальному підрозділі МВС за місцем проживання або місцем перебування, фактичного проживання), а без його заміни не вдасться поміняти й закордонний паспорт.

Процедура реєстрації шлюбу

Відразу зазначимо: для дійсності шлюбу на території Фінляндії зовсім необов’язково укладати його на фінській території. Це може бути, наприклад, шлюб, укладений в Україні, – для його визнання в місцевому магістраті необхідно провести його реєстрацію. Для цього достатньо подати апостильоване свідоцтво про реєстрацію шлюбу в українському РАГСі і його нотаріально завірений переклад на фінську мову. Дані зі свідоцтва будуть внесені в реєстр народонаселення, після чого шлюб буде визнаний.

Шлюб з громадянином Фінляндії

Якщо весілля відбувається на території Фінляндії, наречені можуть вибрати один з варіантів укладання шлюбу:

  • офіційний цивільний шлюбний союз;
  • церковний шлюбний союз.

Обидві ці процедури мають свої особливості, на яких ми пропонуємо зупинитися докладніше.

Цивільна реєстрація шлюбу (офіційний шлюб)

Згідно § 17а закону № 234, правом проводити реєстрацію офіційного шлюбу має:

  • керівник, реєстратор або нотаріус місцевого магістрату (з контактною інформацією офісів магістратів можна ознайомитися тут);
  • голова окружного суду, або окружний суддя (з контактами окружних судів можна ознайомитися тут).

Для цього майбутні чоловік і дружина заздалегідь подають заяву про реєстрацію. Граничний термін, протягом якого вони повинні подати заяву, становить 7 днів (за 7 днів). Церемонія призначається на будь-яку дату після закінчення цього строку, якщо вона вільна.

Якщо це звичайна церемонія в офісі магістрату в його робочий час, згідно з § 17с закону № 234, вона проводиться безкоштовно. Окрема плата може стягуватися за проведення церемонії в неробочі години або, наприклад, якщо це виїзна церемонія (вдома, в ресторані й так далі).

На церемонії обов’язково присутність двох свідків не молодше 15 років. Саме одруження полягає у проголошенні реєстратором короткої весільної мови та отриманні згоди на шлюб від нареченого і нареченої. Допускається використання живої музики та поезії.

За результатом подружжю видається свідоцтво про шлюб на фінському або англійською мовою в залежності від побажань молодят. Більше інформації про процедуру оформлення шлюбного союзу можна отримати на сайті магістрату.

Церковний шлюб

Виходячи з положень §14 закону № 234, церковний шлюб у Фінляндії має таку ж юридичну силу, як і цивільний. Однак правом здійснювати такі церемонії наділені, згідно з § 17, такі церковні громади, як:

  • Євангельська лютеранська церква (більше інформації про весілля в цій церкві тут);
  • Фінська православна церква (контакти та інформацію про неї можна знайти на сайті ФПЦ);
  • інші зареєстровані релігійні громади, якщо вони відповідають вимогам закону № 571 від 29.08.2008 (зі списком зареєстрованих релігійних громад, які мають право здійснювати обряди одруження, перегляньте тут).

Кожна церква регламентує свої правила, умови та місце проведення шлюбних церемоній. Як правило, головна умова – обоє повинні бути парафіянами цієї церкви. Однак Євангелічна лютеранська церква проводить також церемонії, якщо один з пари є її парафіянином, а другий належить до іншої християнської деномінації. В їх число входять:

  • Православна Церква Фінляндії,
  • Католицька церква в Фінляндії,
  • П’ятидесятницька церква,
  • Церква адвентистів сьомого дня у Фінляндії,
  • Євангельська вільна церква Фінляндії,
  • Баптистська церква в Фінляндії.

В інших випадках, якщо і після знайомства наречені є парафіянами різних церков, спочатку шлюб реєструється в магістраті, а вже потім може бути освячений в одній з релігійних громад за бажанням та за наявності такої можливості.

Шлюб з громадянином Фінляндії

Допуск іноземців до церковних шлюбів визначається внутрішніми правилами церкви. Наприклад, та ж ЕЛЦ допускає шлюби між її членами та парафіянами християнських церков з-за кордону.

Фіктивний шлюб у Фінляндії

Оскільки подружні стосунки з громадянами Фінляндії дають іноземцям суттєві міграційні переваги, вони почали масово укладати фіктивні шлюби – союзи без мети створення сім’ї. Як правило, вони полягають на фінансовій основі, за винагороду для громадянина Фінляндії.

Якщо міграційні органи виявлять фіктивний шлюб, вони мають всі підстави скасувати виданий іноземцю ВНП або громадянство. Сам же шлюб лише на підставі того, що він створений на фінансовій основі», анульовано не буде.

При дослідженні шлюбних відносин інтернаціональних пар міграційні органи зазвичай враховують:

  • обставини знайомства та розвитку сімейних відносин;
  • тривалість сімейного життя та перспективи її розвитку;
  • дані про попередніх шлюбах подружжя;
  • різницю у віці між чоловіком і дружиною;
  • інформацію при перехресному опитуванні, яку обоє являють про своє сімейне життя, і так далі.

Для вступу в шлюб така перевірка щирості намірів наречених не проводиться. Однак її проводять завжди, коли іноземець запитує дозвіл на проживання на підставі подружніх відносин з фінським громадянином.

Міграція на підставі шлюбу

Дійсно, згідно з § 37 Закону № 301 від 30.04.2004 «Про іноземців» (Ulkomaalaislaki), подружні відносини є підставою для отримання іноземним чоловіком первинного виду на проживання (Ensaimmäinen oleskelulup), в тому числі й в одностатевих шлюбах.

Для його оформлення, чоловік і дружина повинні проживати в одному приватному домашньому господарстві у шлюбі протягом не менше 2 років. Дотримання такого строку не є обов’язковим, якщо у подружжя є спільна дитина.

Шлюб також може стати підставою для отримання постійного ВНП (Pysyvä oleskelulupa), для чого необхідно прожити з першим ВНП протягом 4 років.

А ось підставою для отримання громадянства подружжя бути не може. Для отримання фінської паспорта, згідно з § 13 закону № 359 від 16.05.2003 (Kansalaisuuslaki) іноземець повинен прожити в країні на підставі ВНП не менше 5 років, скласти мовний іспит, довести наявність місця проживання і достатнього легального доходу, відсутність судимостей та інших умов.

Розірвання шлюбу

При наявності місця проживання інтернаціональний шлюб може бути розірваний на території Фінляндії (§119 закону № 234). Заяву про розлучення можуть подати обидва з подружжя або один з них, якщо другий навіть не бажає розлучатися.

Заява в письмовій формі подається до окружного суду за місцем проживання сімейної пари або однієї з них (може бути направлена поштою, в тому числі на email суду в електронному вигляді).

Розлучення здійснюється у два етапи:

  1. Подача первинного заяви про розірвання шлюбу. З цього моменту (або з моменту повідомлення другого з подружжя) починає спливати обов’язковий (крім випадків 2-річного роздільного проживання) 6-місячний термін на обміркування.
  2. Подача вторинного заяви про розірвання шлюбу. Подається після закінчення 6 місяців, але не пізніше, ніж через 12 місяців з моменту подання першої заяви. На його підставі суд починає шлюборозлучний процес. При цьому причини розлучення і відносини між подружжям не піднімаються.

Паралельно з розлученням вирішується питання опіки над спільними дітьми та розділу спільно нажитого майна, якщо не було укладено шлюбний контракт. За результатами розлучення іноземний чоловік може втратити виду на проживання.

Особливості фінського сімейного життя

Фінська сімейне життя розмірене, некваплива, зазвичай проходить в заміському будинку, що дозволяє укрити сімейний побут від чужих очей. Відсутність гучних вечірок, дорогих подарунків, постійних гучних застіль: ідеал фінської сімейного побуту – це усамітнення на віддаленому хуторі, тиха рибалка і сауна.

У фінській сім’ї немає місця ревнощі та підозрілість, скандали, крики та трагедії – явище надзвичайне. Главою сім’ї заведено вважати чоловіка – він займається її змістом, традиційна жіноча роль – домашнє господарство і виховання дітей.

Шлюб з громадянином Фінляндії

Дітей, до речі, прийнято заводити вже після того, як обоє зробили кар’єру, тобто не раніше 35-40 років. У середньостатистичної фінської сім’ї завжди не менше 2, але не більше 3 дітей. Виховувати нащадків прийнято у відносній строгості.

До речі, фінська родини поважає традиційні сімейні цінності. Повага до старших, строгість, порядок, взаємодопомога і повага – ось що проповідують сімейні фіни.

Поширені запитання

Якщо ви не знайшли відповідь на питання, яке вас цікавить, вкажіть його в коментарях або пошукайте у цьому розділі.

  • Чи допускаються у Фінляндії одностатеві шлюби?

Так, шлюби між подружжям однієї статі узаконені на території Фінляндії. Відповідні зміни були внесені в закон № 234 у 2015 році. На підставі запропонованих змін одностатеві пари можуть реєструвати шлюб у тому ж порядку, що й традиційні. Такий союз породжує ті ж правові наслідки, що і традиційний, в тому числі дозволяє парам всиновлювати дітей.

  • Як довести, що шлюб не фіктивний?

Доводити відсутність ознак фіктивного шлюбу найчастіше необхідно при оформленні ВНП. Підтвердити щирість намірів подружжя може тривалість подружніх відносин і постійне спільне проживання, ведення загального господарства і побуту, наявність спільного бюджету, народження або усиновлення загального дитини та інші обставини, які демонструють, що шлюб укладався з метою створення сім’ї.

Якщо укладенню шлюбу передували зустрічі, в міграційну службу можна представити докази таких побачень: наприклад, квитки в Україну, бронювання житла, спільні фотографії, листування і так далі.

  • Які документи потрібні для переїзду дитини від першого шлюбу у Фінляндії?

Головна підстава для переїзду дитини на постійне проживання у Фінляндії – це вид на проживання одного з його батьків. Крім виду на проживання батька, для оформлення переїзду потрібно:

  • свідоцтво про народження, доводить спорідненість;
  • кольорові копії сторінок паспорта опікуна з персональними даними;
  • закордонний паспорт дитини;
  • рішення про роздільне проживання дитини з одним з батьків та про спільне проживання з іншим (договір про дітей, рішення суду);
  • нотаріально завірена згода від другого батька на переїзд дитини;
  • документи, що підтверджують наявність місця проживання і достатній дохід для утримання дитини;
  • свідоцтво про розірвання першого шлюбу;
  • форми роз’яснення сімейних зв’язків PK4_plus і PH4_plus.

З повним переліком документів і особливостями процедури ознайомитись на сайті міграційного відомства.

Висновок

Фінське законодавство не забороняє укладати у Фінляндії інтернаціональні шлюби. Головна умова – відсутність перешкод для союзу, що має бути доведено документально сертифікатом з місцевого магістрату. Якщо відомості про іноземця відсутні в реєстрі народонаселення Фінляндії, він повинен подати довідку про свій сімейний стан з консульства.

Фінське законодавство передбачає дві форми реєстрації шлюбу: цивільне і церковне. Обидві вони рівні в юридичній силі, проте відрізняються процесуально. Аналогічним чином можуть бути зареєстровані одностатеві шлюби або шлюби на підставі співжиття.

Шлюб у Фінляндії: Відео

Статті по темі