Нью-Йорк розташований на західному узбережжі Атлантичного океану. З чисельністю населення 21,5 млн жителів (з урахуванням агломерації) він займає 8-е місце серед найбільших міст планети. Тут знаходиться фінансовий і економічний центр США. Тому життя і бізнес у Нью-Йорку у 2024 році нерідко ідеалізується.
Різновиди комерційних організацій
Законодавство штату Нью-Йорк встановлює 8 видів комерційних організацій. Детальніше розглянемо особливості, притаманні найпопулярнішим з них.
Юридичні особи
Вибір типу юридичної особи залежить від основного виду майбутньої діяльності та передбачуваного розвитку компанії.
- Компанія LLC. Аналог товариства з обмеженою відповідальністю. Характерні риси цієї організаційно-правової форми:
- це оптимальний варіант для підприємств, які спеціалізуються у сфері послуг і торгівлі;
- відсутність акціонерів. Заборонено випуск акцій;
- внесені інвестиції поділяють майно компанії на частки;
- учасники товариства є його власниками;
- отриманий LLC прибуток підлягає розподілу між учасниками, і вони платять податки зі своєї частини самі;
- подвійне оподаткування відсутній;
- у правовому полі фірмою керують її власники. Вони можуть при бажанні затвердити посаду генерального директора (chief executive officer) компанії та призначити на неї відповідальна особа.
- Корпорація S-типу (S-Corporation). Літера S означає, що даний об’єкт підприємницької діяльності підлягає оподаткуванню згідно з положеннями підрозділу S гол. 1 Податкового кодексу США. Крім того, організація типу S-Corporation повинна відповідати таким критеріям:
- акції випускаються тільки одного класу;
- набути статусу акціонерів не мають право тимчасово проживають в Сполучених Штатах Америки нерезиденти;
- стати акціонерами S-Corporation можуть фізичні особи;
- обмеження щодо кількісного складу акціонерів – не більше 100.
Віднесення фірми типу LLC до категорії S регламентується положеннями нормативно-правового акта § 301.7701-2 згідно з перебувають в ньому розділом 1362.
- Корпорація C-типу. Компанії в Нью-Йорку типу C-Corporation знайшли широке поширення. Підприємство такої організаційно-правової форми підходить людям, які планують:
- відкрити в США корпоративні інвестиційні та особові рахунки;
- отримувати офіційний дохід від трудової діяльності та мати в найближчому майбутньому довгострокову візу з реальною перспективою набуття статусу постійного жителя, а через 5 років – громадянина США.
Корпорації З-типу володіють наступними основними перевагами:
- обмежена відповідальність акціонерів за дії компанії та за її боргами;
- продаж акцій дозволяє залучати додаткові кошти;
- корпоративна виплата податкових платежів (Tax Treatment). Під цим мається на увазі, що компанії платять фіскальні збори окремо від їх власників.
Підприємства типу «партнерство» – Partnership. Така форма – зручний вид об’єднання фахівців високої кваліфікації для ведення професійної діяльності в медицині, сфері фінансових і юридичних послуг. З переваг Partnership виділимо:
- легко формується і недорогу структуру бізнесу;
- можливість отримати позики значних обсягів завдяки об’єднанню фінансових ресурсів партнерів;
- для рядових співробітників хорошим стимулом до плідної роботи є можливість набуття статусу партнера.
Фізична особа: Sole Proprietorship
Аналог українського індивідуального підприємництва – Sole Proprietorship. Вона підходить найкраще для дрібного бізнесу, наприклад, коли планується відкрити невеликий магазин.
З переваг варто виділити:
- легкість оформлення податкової та бухгалтерської звітності;
- низьку вартість обслуговування;
- простоту реєстрації.
Основним недоліком є необмежена відповідальність у поєднанні з обмеженими фінансовими можливостями. Це означає, що при настанні банкрутства Sole Proprietorship на майно, що перебуває у власності керівника підприємства, звертається стягнення.
Способи відкриття бізнесу
Почати свою справу в США може будь-яка людина, в тому числі іноземець. А ті підприємці, у яких є на батьківщині успішна компанія, можуть відкрити в будь-якому штаті, в тому числі й в Нью-Йорку, її філія: перевести себе в якості керівника цього американського підрозділу фірми та отримати візу L1-A.
До претендента в даному випадку пред’являється наступне головна вимога: протягом останніх 3 років він зобов’язаний пропрацювати на власному підприємстві в країні його реєстрації на посаді директора/менеджера не менше 12 місяців.
Система управління бізнес-структурою повинна складатися з декількох ланок. Наприклад, коли мова йде про відкриття цілодобового кафе, в якості керуючого може виступати начальник зміни, керівний роботою барменів, офіціантів і кухарів.
Схожим способом організації підприємницької діяльності є відкриття дочірнього підрозділу. Відміна від філії полягає в тому, що сфера діяльності дочірнього підприємства може не збігатися зі сферою діяльності материнської компанії. Тобто не має значення, що буде служити джерелом доходу вантажоперевезення, торгівля, послуги юридичні або комерційна нерухомість у Нью-Йорку.
Але тут зобов’язані виконуватися наступні вимоги:
- материнська компанія функціонує в країні реєстрації не менш як рік;
- «дочка» існує не тільки на папері, вона розвивається та активно працює. Проводиться наймання працівників;
- фіксується отримання дочірньою компанією прибутку.
Не має значення статус дочірнього підприємства – це може бути й малий бізнес, і велика підприємницька структура. Крім того, материнська і дочірня компанії зазвичай мають різні офіси в Нью-Йорку.
Про деяких варіантах відкриття власного бізнесу
У іммігрантів є декілька варіантів відкриття своєї справи:
- Купівля франшизи. Найбезпечніший варіант. Такий підхід має наступні переваги:
- створені всі умови для досягнення успіху: діє рекламна компанія франчайзера, надається детально пророблений бізнес-план;
- з-за того, що оформлення угоди здійснюється досить швидко, приступати до роботи можна буде практично відразу ж після укладення договору;
- надійність.
- Для підприємців-початківців кращий варіант – придбати готовий бізнес у Нью-Йорку. Підійде невеликий готель або дрібна торгова точка.
- Відкриття нової фірми допускається, тільки якщо є досвід ведення підприємницької діяльності. До числа необхідних заходів (складання бізнес-плану, наймання персоналу, оренда приміщення, вирішення організаційних питань) додається процедура отримання дозволу на ведення у Великому яблуці комерційної діяльності.
Початкові етапи організації бізнесу
Перший і дуже важливий етап відкриття підприємства в Нью-Йорку – складання бізнес-плану. Адже він, по суті, є фундаментальним документом, що визначає ключові складові бізнесу. Але, крім цього, бізнес-план потребує при в’їзді в США імміграційна служба, а також фінансова установа, яка звернеться іноземець для отримання позики (якщо вона потрібна)
Далі визначаються назва фірми та її юридичну адресу. Найменування організації повинно бути унікальним і містити слова Limited, Corporation або Incorporated або їх абревіатури: Ltd., Corp., Inc. відповідно.
Що стосується юридичної адреси, оренда офісу в Нью-Йорку передбачає оформлення договору найму площ, на яких реально будуть розміщуватися управлінські структури відкривається підприємства. Необхідно також вказати номер контактного стаціонарного телефону фірми.
Сукупність цих вимог спрямована на боротьбу з недобросовісними платниками податків, що відкривають фіктивні компанії для відмивання нелегальних доходів.
Вирішити проблему пошуку юридичної адреси без залучення послуг реєстраційного агента особливої праці не складає.
В середині минулого року відкрився в 80-поверховому будинку бізнес-центр Нью-Йорка. Тим компаніям, які створили в ньому свої офіси, надається юридична адреса. У число якірних орендарів даного бізнес-центру входять такі відомі компанії як IEX, McKinsey і GroupM.
Цікаво, що престижність «прописки» у Великому яблуці не завжди відіграє вирішальну роль. Стосується це, в основному, фірм зі світовим ім’ям. Наприклад, штаб-квартира компанії Apple знаходиться в Купертіно (штат Каліфорнія). Офіс “Майкрософт” у Нью-Йорку розташований в місці паломництва туристів – на Таймс-сквер, але керівництво цього комп’ютерного гіганта працює в місті Редмонді (штат Вашингтон).
Подальші дії
По завершенні підготовчих заходів секретарю штату подається заява на реєстрацію. Це можна зробити особисто або через сайт Департаменту штату Нью-Йорк).
До заяви треба додати документи, в яких відбиваються такі відомості:
- найменування та адреса компанії;
- вид організаційно-правової форми;
- дата створення організації;
- адреси проживання співзасновників і їх повні імена;
- персональні дані директора компанії;
Також надається квитанція, що підтверджує факт оплати процедури реєстрації.
Наступний етап для більшості компаній – отримання федерального ідентифікаційного номера роботодавця (EIN). Виняток не складають навіть індивідуальні підприємства, в яких не числяться наймані працівники.
Крім того, іноземцю потрібно буде отримати номер ITIN – аналог українського ІПН. Видається він Податковим управлінням США.
Отримати ITIN платники податків зобов’язані:
- не мають SSN – номер соціального забезпечення;
- не володіють правом отримання SSN.
Якщо підприємство форми Sole Proprietorship (індивідуальний підприємець) планує найняти працівників, фірму потрібно буде зареєструвати в Департаменті праці (Department of Labor). Ця вимога висувається у зв’язку з тим, що виплата зарплати фізичним особам вимагає утримання податків, відповідальний за яке роботодавець (більше інформації можна дізнатися за посиланням).
На рівні штату будь-які професійно надані послуги (наприклад, косметологічні, бухгалтерські, юридичні), а також торгівля алкогольною продукцією підлягають ліцензуванню. Потрібно зарезервувати гроші й час на отримання такого дозволу.
Потім відкривається рахунок у банку. Для багатьох підприємців цей етап найбільш проблематичний, оскільки для цього потрібно мати вищевказаний номер SSN, що не завжди можливо. Він присвоюється:
- працевлаштованим як мігранта;
- мають Green Card;
- постійно проживають у державі.
Вартість реєстрації компанії залежить від того, де вона відкривається в Нью-Йорку. В округах Bronx, Manhattan (New York County) та Queens реєстрація обійдеться в 100 доларів, а в Brooklyn (Kings County) і Staten Island (Richmond County) – 120 доларів.
Банківська система США
Американська банківська система – дворівнева. На верхньому рівні знаходяться Федеральна резервна система ФРС) – аналог українського Центробанку, Скарбниця США і Федеральна корпорація страхування депозитів (ФКСД).
У свою чергу ФРС включає Федеральні резервні банки: їх всього 12 і функціонують вони в різних адміністративно-територіальних одиницях США.
На нижньому рівні американської банківської системи розташовані інвестиційні та комерційні фінансові установи. Станом на II квартал минулого року в країні відкрито близько 90 тис. банківських відділень.
Податки та звітність
Оподаткування і звітність фірми залежать від її організаційно-правової форми.
- Корпорації обох типів (S і C) сплачують податок на прибуток за прогресивною шкалою ставок: мінімум 15 %, максимум – 38. Можливі наступні варіанти використання збитків: для зменшення в майбутньому оподатковуваного прибутку або для повернення сплаченого у попередній період прибуткового податку. Подати звіт потрібно до 15 березня року, наступного за звітним.
- Оплата податків філією іноземної фірми здійснюється за такою ж схемою. Додатково підлягають виплаті 30 % від так званої суми, аналогічної дивідендів. Логічне обгрунтування введення даної норми формулюється так: дивіденди філія не виплачує, але якби він проводив дану процедуру, то з нього б стягувалися вищевказані 30 %.
- Компанія LLC. За замовчуванням оподаткування такої фірми встановлюється так само, як стосовно партнерства, або як до кооперативу.
- Партнерство не платить податок на прибуток. Оподаткування передбачено відносно партнерів. Щорічно до 15 квітня компанія здає звіт, в якому вказується сума доходу її учасників.
Права іноземця при відкритті та веденні бізнесу
Після відкриття свого бізнесу і при його подальшому просуванні іноземець може в найближчій перспективі набути статусу постійного жителя США. При цьому його дружина і діти не старше 21 року, має право претендувати в якості супроводжуючих осіб на отримання візи L-2 з метою проживання та навчання в країні. До того ж чоловік/дружина може подати клопотання про видачу дозволу на роботу.
До речі, відкрити та вести бізнес в США можна і по туристичній візі. Її власникові дозволяється не тільки вивчати, наприклад, культурні пам’ятки, але і брати участь в ділових переговорах між підприємницькими структурами.
Таким чином, приїхавши в країну по туристичній візі зі звичайним терміном дії на пів року, можна буде ініціювати одну з процедур щодо відкриття своєї справи й завершити її делегуванням повноважень особі, яка проживає в США.
Купівля існуючого підприємства наділяє правом іноземця:
- одержувати в банках кредити;
- претендувати на державні пільги;
- вести підприємницьку діяльність в рамках більш лояльною в порівнянні з країнами Європи системи оподаткування.
Особливості бізнесу в штаті Нью-Йорк
Переїхавши у Велике яблуко з бізнес-імміграції, іноземець зіткнеться з багатьма труднощами та незвичними ситуаціями. Коротко назвемо основні:
- Конкуренція на найвищому рівні. Працюючи абияк успіху не досягнеш.
- Особливості місцевої бюрократії. Відкрити своє підприємство досить легко, вести його діяльність значно складніше.
- Неприпустимість хабарів відповідальним чиновникам.
Крім того, в Нью-Йорку, на відміну від загальноприйнятих правил, на власників фірми типу Ltd поширюється відповідальність за її борги. Наприклад, у відношенні акціонерів будь непублічні компанії (за винятком інвестиційної) можуть застосовуватися заходи покарання за несвоєчасну виплату зарплати співробітникам.
Популярні напрямки бізнесу в Нью-Йорку
У Великому яблуці найвищий дохід приносять:
- Бізнес на нерухомості. Активна діяльність у цьому сегменті ринку обумовлена тим, що темпи будівництва багатоповерхових будинків і хмарочосів у Нью-Йорку постійно зростають.
- Квітковий бізнес. Причина популярності цього бізнесу криється в простоті відкриття, а також в дуже великій націнці: до 150 % від собівартості.
- Ресторанний бізнес. Домогтися успіху в цій сфері діяльності непросто. Для жителів Нью-Йорка значення має буквально все: починаючи зі смаку страв, обслуговування та привабливості інтер’єру і закінчуючи особистістю шеф-кухаря.
Висновок
Сучасний бізнес у Нью-Йорку пропонує всім рівні можливості. Для іноземців, які мають непоганий стартовий капітал, бізнес-імміграція є найпростішим способом переїзду в цей мегаполіс. Вони зможуть кардинально змінити своє життя, якщо готові до напруженої, конкурентної і юридично чистою діяльності.