Меню Закрити

Безробіття в Канаді: статистика, причини, наслідки

Канада належить до групи країн, які сьогодні ще не зайняті кардинальним вирішенням проблем, що стосуються такого явища, як безробіття. Її рівень складає у 2024 році від 7 до 8% залежно від провінції. Такі показники в порівнянні з багатьма європейськими країнами, які переживають цю проблему набагато гостріше, пов’язані в першу чергу з особливостями канадської економіки, що склалися історично.

Безробіття в Канаді

Проблеми зайнятості у світі

Якщо розглянути суть питання, слід виділити декілька основних моментів.

  1. При значній площі, яку географічно займає Канада, кількість її жителів відносно невелика. Отже, канадська економіка завжди потребувала притоку вільної робочої сили. Оформити робочу візу в Канаду нескладно, тому бажаючих працювати в Канаді предостатньо.
  2. Таке становище призвело до того, що масштаби трудової еміграції в Канаду збільшувалися. Протягом 20 сторіччя тисячі вихідців з різних країн у пошуках роботи в Канаді і гідного рівня життя переїхали в цю країну.
  3. Уряд Канади проводив політику залучення трудових мігрантів на законодавчому рівні. Сьогодні цей процес триває. Таким чином, держава підвищує рівень конкуренції робочої сили і стимулює ринок праці до більш якісної професійної підготовки.

Розгляд питання про рівень безробіття в Канаді, її причини та прогнози вивчає, крім економіки, демографія. Вона зазначає, що у світовому співтоваристві сьогодні відбуваються значні зміни в статево-вікової структури населення. Крім того, спостерігається зміна у співвідношенні вікових хвиль і зміни поколінь.

Найбільш інтенсивно цей процес, відомий як ефект «старіння Європи», спостерігається в країнах Євросоюзу. Там він тягне за собою проблеми пенсійного забезпечення, медичного обслуговування, соціальних гарантій з боку держави. Інші країни з розвиненою економікою, в тому числі і Канада, відчувають цю проблему менш гостро. Проте, кількість канадських пенсіонерів невпинно зростає.

Найменш схильні до цієї проблеми країни Азії і Африки. В них, по-перше, кількість працездатного населення досить велика за рахунок збільшення народжуваності. По-друге, тривалість життя в регіоні низька, тому вищезазначені проблеми з пенсіонерами там відсутні.

Стан справ в Канаді

Навесні 2019 року експерти прогнозували збільшення числа робочих місць і невелике скорочення рівня безробіття. Проте статистика показує протилежне явище. Цифра, яка показує рівень безробіття в Канаді, становить 7,3%. Це найгірші показники за попередній період, починаючи з весни 2014 року.

Природно, що основні показники проходять по галузях нафтовидобувного та паливно-енергетичного секторів країни. Нагадаємо, що причини цього криються в тому, що економіка Канади орієнтована на видобуток і дуже сильно залежить від експорту сировини, основним видом якого є нафта. Ні один з провідних світових експортерів не може нормально існувати в умовах падіння цін на нафту.

Тому вперше з часів світової економічної кризи 30-х років XX ст. спостерігаються негативні тенденції, в тому числі і збільшення рівня безробіття. Вони характеризують уповільнення економічного зростання країни в цілому. Особливостями сучасного стану справ є:

  • поява прихованого безробіття;
  • нерівномірний розподіл чисельності безробітних по регіонах.

Розглядаючи ці положення, слід зазначити, що в першому випадку мова йде про тих, хто згідно з визначенням категорії безробітних, працює неповний робочий день або зайнятий лише частково, тому не відповідає даному статусу.

Таким чином, спостерігається ситуація, в якій роботодавці не звільняють робітників, а надають їм менше часу на виконання роботи. Однак у таких працівників заробітна плата відносно середньої зарплати в Канаді набагато менше, а, отже, соціальна вразливість зростає.

У другому випадку мова йде про середньостатистичні показники по країні і цифрових аналоги по регіонах. Прикладом тут може служити канадська провінція Альберта, яка є основним нафтовидобувним районом Канади.

Тут рівень безробіття вище і складає 7,3%, а 7,9%, і його показники експерти відзначають, як найнижчий, починаючи з 1996 року.

Методи соціальної допомоги безробітним

У Канаді, як і ряді розвинених країн, існує певний механізм допомоги під час безробіття. Він називається страхування зайнятості, відоме раніше як страхування безробіття. Суть його зводиться до того, щоб створити страховий фонд і захистити найманих робітників у період втрати роботи і пошуку нової вакансії.

Сума страхових виплат з такого фонду буде визначатися виходячи із зіставлення декількох факторів. До них відносяться: сума вкладу, страховий стаж.

Водночас важливу роль відіграє принцип колективної солідарності та об’єднання ризиків роботодавців, найманих працівників і держави. Саме між цими трьома суб’єктами і укладається договір про страхування зайнятості. У Канаді встановлено максимальна і мінімальна межа таких страхових виплат, пов’язаних з втратою роботи.

У кожному конкретному випадку страховики розглядають сімейне положення та враховують вік. Якщо зазвичай допомога виплачується протягом року, то дуже часто для працівників передпенсійного віку воно може виплачуватися набагато довше.

Така система страхування в абсолютній більшості країн має обов’язковий характер. Вона формується за рахунок відрахувань з боку найманого працівника. Відрахування зазвичай складають меншу частину. Друга складова фонду — це внески роботодавців. У разі невисоких заробітків своїх робітників, роботодавці зобов’язані збільшити свою частку відрахувань. Звичайно, і наймані робітники і роботодавці сильно страждають від системи оподаткування Канади.

Як зазначалося вище, третім учасником такої солідарної системи виступає держава. Його роль в роботі таких фондів соціального страхування може бути мінімальною і покривати дефіцит через систему державних субсидій. У деяких країнах роль держави досить значна, оскільки воно виступає в якості основного фінансового учасника таких фондів.

Таким чином, створюється система, при якій проблеми соціальної підтримки безробітних перекладаються на плечі всіх зацікавлених учасників трудового процесу. Такі фонди не виступають в якості благодійних організацій. Система побудована на колективної та персональної відповідальності.

В такому випадку, важливим буде те, чи має працівник право на допомогу з безробіття в Канаді, тому що він брав участь у створенні такої системи. Принципом її роботи є акумуляція коштів у єдиному фонді. У разі необхідності це дозволяє мобільно використовувати наявні кошти. Наприклад, їх можна перевести в ті провінції, в яких рівень безробіття вище. Правильним варіантом стане використання цих грошей для того, щоб по можливості усунути причини, що впливають на безробіття в Канаді.

Допомога по безробіттю

Сьогодні Канада вважається однією з найбільш розвинених країн в економічному плані. Дане держава славиться не тільки високими заробітними платами і високим рівнем життя, але і відмінною соціальною політикою. У цій країні допомогу по безробіттю 2024 році мають право отримувати не тільки громадяни Канади, але й іноземні резиденти, які прибули в державу з метою зміни місця проживання або працевлаштування.

Громадяни Канади можуть претендувати на допомогу по безробіттю лише в тому випадку, якщо вони офіційно не мають доходу або працюють менше 15 годин на тиждень. Дані виплати отримують тільки ті резиденти, чий дохід (якщо він є) становить менше 113 канадських доларів на тиждень. Варто відразу зазначити, що розмір допомоги залежить від багатьох факторів: стаж роботи (не менше півроку), сума раніше сплачених внесків у соціальні фонди, вік і т. д.

Максимальна сума виплат дорівнює 435 канадських доларів на тиждень. Але з цієї суми завжди обчислюється прибутковий податок, який в Канаді називається федеральним внеском. Сума даного податкового платежу дорівнює 15% від отриманої виплати.

Максимальний період виплати допомоги дорівнює 50 тижнів за умови, що чоловік шукає нове місце працевлаштування.

Також варто зауважити, що контроль за пошуком роботи здійснюється співробітниками спеціальних служб, тому просто отримувати допомогу і при цьому не намагатися шукати роботу в Канаді не вийде. Людина, яка отримує допомогу зобов’язаний повідомляти працівників про ситуацію з працевлаштуванням, подавати списки компаній і фірм, куди відправляв свої резюме.

Претендувати на допомогу не можуть:

  • Люди пенсійного віку, тобто громадяни Канади старше 65 років.
  • Приватні підприємці.
  • Особи, які звільнилися з роботи за власним бажанням.
  • Громадяни Канади, які були звільнені порушення трудовий дисципліни.

Один з різновидів допомоги по безробіттю – це виплата по тимчасовій непрацездатності. Даний вид допомоги отримують ті резиденти Канади, які втратили місця працевлаштування з вини отримання травм або проблем зі здоров’ям. В такому випадку допомога виплачується протягом всього курсу лікування.

Для емігрантів, які прибули в Канаду для зміни проживання і мають всі документи, які підтверджують легальність їх перебування в країні покладається інший вид допомоги, який називається «велфер». Він призначений для фінансової підтримки іммігранта на період пошуку їм нової роботи. Варто відразу зазначити, що велфер оформити досить легко. Людині доведеться звернутися у велферний офіс.

Там потрібно пройти співбесіду і надати звіт про привезену з собою сумі грошей і всі витрати, здійснювані за період перебування в Канаді. Іншими словами доведеться довести співробітникам велферного офісу те, що привезені з собою грошові кошти закінчуються, а роботу людина так і не може знайти.

Крім цього доведеться подати всі документи, які підтверджують легальність перебування іноземця в Канаді.

Сума велфера безпосередньо залежить від регіону проживання іноземного резидента. Наприклад, у Нью Фаундленді і з лабрадором розмір допомоги дорівнює 35% від середньомісячної заробітної плати (4 500 канадських доларів в місяць). У Нью Брунсвіку розмір допомоги дорівнює 15% від середнього місячного окладу, а в Альберті 24%.

Допомога на дітей

У Канаді допомога на дітей можуть отримувати тільки ті сім’ї, щорічний дохід яких становить менше 20 435 канадських доларів.

Сума виплати залежить від кількості дітей. Допомога виплачується дітям до 18 років. На першу дитину держава виділяє по 266 канадських доларів в місяць. На другого малюка посібник буде дорівнювати 247 канадських доларів, а виплата за третього малюка дорівнює 248 канадських доларів в місяць. Варто також відзначити, що отримувати допомогу мають право лише 7 дітей неповнолітнього віку.

Тобто якщо в сім’ї 10 дітей, то допомога будуть отримувати тільки перші народилися 7, на інших 3 діток держава не виділяє коштів. Якщо в сім’ї більше 4 дітей, то для отримання допомоги сума щорічного доходу сім’ї має бути не менше 36 378 канадських доларів.

Статті по темі