Меню Закрити

Робота в Австрії для українців

Робота в Австрії у 2024 році відкриває для українців широкі можливості. По-перше, тут можна непогано заробити. По-друге, трудові іммігранти зможуть комфортно жити і працювати згідно з європейськими стандартами. По-третє — відкрити для себе і своєї родини нові життєві перспективи. Розглянемо докладніше, як правильно працевлаштуватися в Австрії, що для цього необхідно, які вакансії очікують громадян з СНД і які місцеві особливості слід враховувати.

Робота в Австрії

На яку роботу в Австрії можуть розраховувати громадяни СНД

Австрійська економіка була однією з найбільш стабільних і благополучних не тільки в Європі, але і у світі. Так, згідно з даними Legatum Institute (Лондон), в «Індексі процвітання» за минулий рік Австрія зайняла 13-е місце серед 167 держав світу. При цьому вона випередила такі розвинені країни, як Канада, США, Франція, Японія, Іспанія, Італія, Ізраїль та ін.

Не дивно, що на працевлаштування в Австрії активно претендують не тільки громадяни менш розвинених країн ЄС (Угорщини, Чехії, Польщі, Румунії та ін), але і таких грандів, як Німеччина, Нідерланди, Швейцарія. З 730 тис. іноземців, працевлаштованих в Австрії, 430 тис. — вихідці саме з Євросоюзу. Рівень безробіття в країні минулого року склав всього 3,5 %.

Щорічно Федеральне Міністерство праці, соціальних справ, охорони здоров’я та захисту прав споживачів Австрії публікує реєстр дефіцитних спеціальностей, на які можуть претендувати іноземні працівники. Минулого року в країні відчувалася гостра нестача висококваліфікованих робітників і фахівців будівельних професій, технічної інтелігенції (металообробка, енергетика, телекомунікації, інформатика, IT, бізнес-менеджерів, бухгалтерів і медичних працівників усіх напрямків.

Ставка робиться передусім на висококваліфікованих фахівців з держав ЄС (Австрія суворо дотримується загальних правил цієї організації), а в разі відсутності таких — з країн третього світу (що не входять ні в ЄС, ні в Європейську економічну зону).

Громадяни СНД, що мають високу кваліфікацію і трудовий стаж не менше 3 років, можуть спробувати взяти участь в урядовій програмі RWR (Rot-Weiss-Rot Card) — «Червоно-біло-червона картка».

З початком гірськолижного сезону з’являються сезонні вакансії (не більше 90 днів) з обслуговування туристів і відпочиваючих на численних курортах Австрії, в готельному бізнесі. Але прийом іноземних працівників відбувається згідно з наданими квотами: число працевлаштованих іноземців повинно бути не більше 9 % від загальної кількості персоналу.

Робота в Австрії без знання мови, яка не вимагає до того ж особливої кваліфікації (наприклад, в якості підсобного працівника в будівельній галузі, сезонного працівника в аграрному і лісовому секторі та ін), приваблює, в першу чергу, осіб без спеціальної освіти і досвіду роботи.

Слід врахувати, що хоча самі австрійці не поспішають претендувати на подібну низькооплачувану роботу, попит на неї в трудових мігрантів різко зріс. Це пов’язано з великим напливом в Австрію мігрантів з Албанії, Туреччини, біженців з Іраку, Сирії, які охоче беруться за будь-яку роботу.

Для молоді віком від 18 до 28 років доступно працевлаштування в Австрії по програмі Au-pair: проживання в австрійських сім’ях та надання допомоги у догляді за дітьми, домашньому господарстві та ін. в обсязі 19 годин на тиждень. Приймаюча сім’я оплачує проживання, харчування, навчання німецької мови, виплачує зарплату. Дана програма дозволить працювати в країні протягом року.

Іноземні студенти, що навчаються на денних відділеннях в австрійських вузах, при бажанні можуть оформити дозвіл на роботу — не більше 20 годин на тиждень.

Основні вимоги роботодавців до претендентів з держав СНД

Основні вимоги роботодавцівГоловні критерії австрійських роботодавців при відборі співробітників — професіоналізм і компетентність. Щоб претендувати на вакантне місце, іноземний працівник повинен відповідати австрійським кваліфікаційним вимогам і набрати по бальній системі не менше:

  • 70 балів зі 100 максимальних — для особливо висококваліфікованих працівників;
  • 55 балів з 90 — для претендентів на дефіцитні спеціальності в Австрії, а також для ключових працівників у віці до 30 років з зарплатою 2610 євро в місяць або 3132 євро у віці старше 30 років;
  • 50 балів з 85 — для засновників нового бізнесу погодженим з бізнес-планом і капіталом не менш 50 тис. євро.

Більшість підприємств в країні належать до середнього і дрібного ланці, тож не дивно, що вирішальну роль при працевлаштуванні може зіграти чисто суб’єктивний фактор. Австрійський роботодавець звертає увагу не тільки на документи про освіту, але і на особистісні якості претендента (організованість, дисциплінованість та ін), на стан його паперів, а також на те, хто подає заявку — чоловік або жінка, якого віку і ін.

Велику увагу в Австрії завжди приділяють знанню німецької (в крайньому разі, англійської мови), причому вимоги можуть варіюватися від базового рівня (А1) до просунутого (А2, В1), а іноді і В2.

Особи, які офіційно працевлаштувались в Австрії, володіють такими ж правами і соціальним захистом, як і австрійські громадяни. В тому числі на оплату лікарняного листа з повною оплатою «мінімуму» в розмірі 10 тижнів, медстраховку, допомогу на дитину.

Трудове законодавство Австрії спрямоване на забезпечення захисту життя і здоров’я працівників. А жорсткий контроль його дотримання забезпечує сприятливі умови праці та високі стандарти безпеки на робочому місці.

Трудовий робочий день в Австрії, згідно із законом про робочому часу, становить 8 годин, але не більше 40 годин на тиждень.

При необхідності понаднормових робіт роботодавець повинен додатково доплатити працівникові 50 % за роботу або компенсувати щогодини переробки півтора годинами відпочинку. Максимальна тривалість робочого часу разом з понаднормовими обмежена 13 годинами на день та 60 годинами на тиждень (за згодою з трудовим колективом).

Закон про трудове відпочинку встановлює, що щотижневий період відпочинку повинен складати не менше 36 годин (відраховуючи з 13.00 в суботу). Кожен співробітник може взяти при необхідності особистий вихідний день, заявивши роботодавцю про це не менш ніж за три місяці. Оплачувана відпустка становить не менше 5 тижнів на рік.

Мінімальна сума оплати праці обумовлена в колективних договорах, які укладають профспілки і обумовлюють в Економічній палаті (Wirtschaftskammer). Грошові винагороди виплачуються 15-го та останнього числа кожного місяця. Крім цього працівники отримують 13-ю і 14-ю зарплати — відпускні та різдвяні (якщо це обумовлено в колективному договорі).

Як свідчать відгуки працевлаштованих в Австрії українців, питання з житлом вирішується по-різному. Австрійські роботодавці часто надають іноземним працівникам житло — учасникам програми Au-pair, няньок, домробітниць, сезонним і тимчасовим працівникам та ін. Вартість житла в таких випадках символічна або віднімається із зарплати працівника.

В інших випадках іноземний працівник самостійно знімає собі та своїй родині житло. Дані питання можуть бути внесені в трудовий договір.

Як шукати роботу в Австрії

Розглядаючи питання про те, як знайти роботу в Австрії, слід зазначити, що найбільш правильним варіантом буде пошук на спеціалізованих німецькомовних австрійських сайтах. Підібрати роботу по душі можна і на офіційному сайті Фонду зайнятості Австрії — через нього щомісяця проходить до мільйона оголошень. Великою популярністю користуються сайти:

  • jobs.derstandard.at. Сайт дуже зручний в роботі: дозволяє використовувати фільтри (сфера діяльності, професія, розмір зарплати, місто, посаду і ін), пропонує різноманітні сервіси: можливість створення пошукового агента, який за заданими параметрами буде відбирати пропозиції від роботодавців і пересилати їх здобувачеві; поради з ведення переговорів по зарплаті, шаблони резюме та ін. Враховуючи, що в оголошеннях вказується зарплата брутто, буде корисний калькулятор, який допоможе розрахувати чисту зарплату за регіонами країни.
  • karriere.at. Портал пропонує найсвіжіші вакансії в Австрії від прямих роботодавців. Інтерфейс цього найбільшого в країні сайту з пошуку вакансій зрозумілий і зручний в роботі.
  • meinjob.at. Має більш ніж двомільйонну аудиторію, пропонує створити резюме онлайн, встановити потрібні фільтри, підписку на розсилку вакансій та ін. Щодня на порталі з’являється 10-15 тис. нових вакансій.

Хороші шанси знайти підходящу вакансію дають спеціалізовані сайти для пошуку роботи:

  • itstellen.at — щодня пропонує більше 5 тисяч пропозицій для IT-фахівців, програмістів, інженерів з комп’ютерної безпеки тощо;
  • absolventen.at — зручний сайт для студентів та випускників вузів для працевлаштування як на повний, так і неповний робочий день;
  • jobsinvienna.com — до 1500 вакансій в день для англомовних кандидатів, які бажають працевлаштуватися в столиці Австрії.

Цікаві пропозиції, в тому числі робота в Австрії для сімейних пар, а також для тих, хто погано володіє німецькою мовою або не має дефіцитної спеціальності, часто розміщують на так званих дошках оголошень в розділі «Робота»:

Також можна використовувати агрегатори вакансій, які концентрують оголошення про вакансії з інших рекрутингових сайтів:

А можна погортати австрійські газети, наприклад, Der Kurier.

Пошук роботи в соцмережах також може принести позитивний результат, але тут велика небезпека натрапити на посередницькі компанії або на шахраїв, які бажають отримати гроші за безкоштовні послуги.

Новачкам, які самостійно ведуть пошук роботи безпосередньо в Австрії, є сенс звернутися в одне з місцевих рекрутингових агенств, наприклад, avm-personal.at, rantasa.at.

Як знайти роботу в Австрії

Коли пошуки вакансії увінчалися успіхом, перед здобувачем виникає питання, як влаштуватися на роботу в Австрії. Працевлаштування іноземних громадян третіх країн регламентується Зведеним законом про зайнятість іноземців.

Процедура влаштування на роботу досить складна і вимагає виконання ряду обов’язкових правил. Громадянам третіх країн для працевлаштування в Австрії потрібно отримати дозвіл на роботу в австрійській службі зайнятості (AMS), а вже після цього оформити робочу візу в Австрію.

Іноземний висококваліфікований працівник з СНД зможе використати один з варіантів:

  • отримати «Блакитну карту» ЄС (Blue Card ЄU) з окладом, що перевищує в 1,5 раза середній оклад в Австрії, терміном на 2 роки;

  • стати учасником програми «Червоно-біло-червона картка» (RWR Card).

Іноземці, які володіють Blue card ЄU і RWR Card, мають можливість після того, як пропрацюють в Австрії 21 місяць, подати документи на отримання RWR Card plus. Така карта дає право на працевлаштування по всій території країни без прив’язки до одного роботодавця.

Карта видається на 1 рік з правом продовження ще на 3 роки. Члени сімей іноземних працівників отримують право на RWR Card plus відразу ж по приїзді в країну.

Все це стане можливим лише за наявності роботодавця, готового прийняти претендента на роботу. Якщо такого роботодавця немає, здобувач має можливість оформити The Jobseeker Visa — дозвіл на проживання в Австрії протягом 6 місяців для пошуку підходящої вакансії. Якщо пошук не увінчається успіхом, здобувачеві доведеться покинути країну і подавати заявку повторно не раніше ніж через 12 місяців.

Процедура працевлаштування: офіційні папери

Щоб влаштуватися на роботу, доведеться підготувати декількох пакетів паперів. Так, для отримання дозволу на роботу знадобляться: закордонний паспорт, страховка, підтвердження отриманої кваліфікації, для студентів — копія студентського дозволу на проживання (ДНП) в Австрії. Документи іноземною мовою потрібно перевести на німецьку і завірити у нотаріуса.

Для надання роботодавцю важливо підготувати правильно оформлене резюме, мотиваційний лист, документи, що підтверджують професійну майстерність — дипломи, сертифікати, нагороди, рекомендаційні листи.

Для оформлення ДНП (RWR Karte або Blaue Karte EU), а також візи здобувача (Jobseeker Visa) будуть необхідні:

  • Заповнений формуляр (завантажити можна на сайті посольства Австрії в Україні).
  • Заява роботодавця.
  • Оригінал і копія закордонного паспорта.
  • Свідоцтво про народження.
  • Фото (45х35 мм) не старше 6 місяців.
  • Підтвердження юридичного права на проживання в Австрії (договір оренди, суборенди, купівлі-продажу).
  • Медична страховка з покриттям мінімум 30 тис. євро.
  • Трудовий договір або запрошення на роботу в Австрію.
  • Квитанція про сплату збору. За візу здобувача потрібно заплатити 150 євро. Оформлення RWR Karte або Blaue Karte EU обійдеться в 100 євро (80 — консульський збір та 20 — ціна пластикової картки). Додаткова оплата — 20 євро — стягується за персоналізацію (фото і підпис на карті).
  • Довідка про несудимість з апостилем.
  • Докази наявності коштів на проживання в Австрії. Мінімально допустима сума з 01.01.2019 — 933,06 євро у місяць для одиноких, 1 398,97 — на подружжя, за наявності дітей — додатково по 143,97 на кожну дитину.

Дозвіл на роботу

Кожен бажаючий працевлаштуватися в Австрії повинен отримати дозвіл на роботу. Дозвіл на сезонну роботу (до 90 днів) або первинний дозвіл на роботу в Австрії оформляється за запитом роботодавця. Працівники з досвідом роботи в цій країні можуть отримати коротко- і довгостроковий дозвіл на роботу самостійно. Видача дозволу повинна відбутися протягом 6 тижнів.

Види дозволів на роботу в Австрії:

Найменування Привід оформлення Особливості Терміни
BeschäftigungsbewilligungSaisonarbeitskraft Сезонна робота Отримує роботодавець до 90 днів
Beschäftigungsbewilligung Перше оформлення Отримує роботодавець. Працівник може працювати лише затвердженої посади у свого роботодавця 1 рік
Arbeitserlaubnis Повторне оформлення працівником зі стажем 52 тижні в Австрії Отримує працівник. У межах федеральної землі може змінювати роботодавця та посада 2 роки
Beschäftigung Довготривале працевлаштування Отримує працівник, який пропрацював 5 років в Австрії. Має право на роботу на всій території країни 5 років

Обійтися без дозволу зможуть лише запрошені викладачі вузів вчені та дослідники, учасники програми Au-pair, особи, які приїхали за міждержавною угодою, дипломатичні працівники, особи у статусі біженців, церковнослужителі, журналісти.

Процедура отримання робочої візи

Після того як папери підготовлені, необхідно подати заяву в австрійське посольство або у візовий центр Vfsglobal за місцем проживання. Документи слід подавати особисто. Перед візитом потрібно пройти реєстрацію на офіційному сайті.

Після подачі документів слід дочекатися відповіді. При позитивному вирішенні заявнику буде повідомлено про те, що можна приступити до оформлення D національної візи або сезонної візи С для виїзду до Австрії.

Процедура відкриття візи стандартна: подати заяву-анкету, дві фотографії, копію та оригінал закордонного паспорта, страховку, сплатити візові збори.

Нарахування балів: на що слід звернути увагу

З 2011 р. претенденти на працевлаштування в Австрії повинні набирати певну суму балів у темах «Кваліфікація», «Робочий стаж», «Вік», «Володіння іноземними мовами», «Отримання освіти в Австрії». Багатьом українцям, які не навчалися в австрійських вузах, не отримували зарплату більше 50-70 тисяч євро в рік або не встигли захистити дисертацію, слід зосередитися на тих пунктах, які зможуть принести їм реальні бали. Це:

  1. Наявність технічного вищої освіти. Диплом інженера, отриманий в технічному вузі в Україні чи іншій державі колишнього СРСР, досі високо котирується у світі (чого не скажеш про гуманітарну освіту). Це дозволить отримати в скарбничку відразу 30 балів. Для володарів наукового ступеня Ph.D — 40 балів.
  2. Вік і стаж. Тут можливі варіанти:
    • Закінчивши вуз віком 23-24 роки (вступивши відразу ж після закінчення школи) можна отримати 20 балів за вік, 0 балів — за досвід роботи.
    • Закінчивши вуз віком 23-24 роки пропрацювавши 10 років на підприємстві, можна отримати 20 балів за вік (менше 35 років) та 20 балів — за стаж. Цей варіант дає найбільшу суму балів — 40.
    • Наступні варіанти принесуть меншу суму балів. Так, претендент у віці від 35 до 40 років отримає за вік 15 балів і 20 балів за стаж (35 балів), від 40 до 45 років — за вік 10 балів 20 балів за стаж (30 балів).
  3. Володіння іноземною мовою (німецькою/англійською). За рівень В1 — 10 балів, за А1, А2 — 5 балів.
  4. Наукові публікації, патенти — 20 балів.

Необхідні документи

Для нарахування балів знадобиться комплект паперів (в оригіналах і копіях), з допомогою яких можна підтвердити:

  • отримання профосвіти;
  • зарахування в австрійський університет (для студентів);
  • завершення навчання в європейському вузі (не менш 3 років);
  • наявність закінченої вищої освіти;
  • професійні навики (сертифікати та рекомендації);
  • володіння німецькою (один з сертифікатів — Austrian Integration Fund (ÖIF), Goethe-Institut, ÖSD, Telc GmbH) або англійською мовою (один з дипломів TELC, TOEFL, IELTS, TOEIC.

Особливості працевлаштування в Австрії громадян з СНД

Держави, що входять в СНД, належать до категорії «третіх країн», тому їх громадяни можуть працевлаштуватися в Австрії відповідно до вимог Зведеного закону про зайнятість іноземців. Ніяких привілеїв або обмеження в правах у порівнянні з громадянами інших країн щодо громадян СНД не зафіксовано.

Однак в останні роки посилилася тенденція, завдяки якій робота в Австрії для українців стала більш доступною. Це пов’язано з тим, що в умовах напливу біженців-арабів вихідці з колишнього СРСР, а також багато австрійців охочіше беруть на роботу європейців і християн.

Після введення безвізового в’їзду в шенгенські країни спростилася завдання подачі заяви на ДНП для громадян України. Вони можуть подати документи безпосередньо губернатору провінції або в місцевий адміністративний орган, особисто зустрітися з роботодавцем, знайти житло й ін. Однак для оформлення візи на в’їзд і перебування необхідно буде повернутися на батьківщину і звернутися в Посольство Австрії або до візових центрів VFS Global.

Робота в Австрії: де краще працевлаштуватися

Працевлаштування в Австрії багато в чому залежить від міста або району країни. Більш високі доходи та найбільше вакансій можна знайти у великих містах. Це насамперед Відень, Грац, Лінц та ін. Однак загальна вартість життя в таких містах також дуже висока

У районах з розвиненою туристичною індустрією — Карінтії, Тиролі, Зальцбурзі, Штирії — можна розраховувати на сезонну роботу. Тут більше затребувані фахівці готельного бізнесу, спортивні інструктори, техніки та ін.

Сільськогосподарські райони схід і південний схід країни. Попит на домашніх працівників, нянь, вихователів для дітей в україномовних сім’ях є у всіх регіонах країни.

На який заробіток можна розраховувати в Австрії

Мінімальний розмір зарплат держава не контролює. Все вирішується на рівні профспілок і роботодавців, а прийняті рішення закріплюються в спеціальних угодах.

На розмір зарплати може впливати кваліфікація спеціаліста та стаж роботи. Так, мінімальні оплати складають:

  • у сфері обслуговування — 1 300 євро;
  • будівництві — 1 700;
  • IT-технологій — 1 650 євро.

Переглядаючи австрійські вакансії, можна помітити, що розмір зарплат підозріло великий. Річ у тім, що тут заведено вказувати зарплату брутто, тобто до вирахування з неї всіх податків. Тому реальна картина може бути дещо іншою.

Податкова система в Австрії пропорційна — чим більше заробляєш, тим більше повинен віддавати податків. Якщо дохід становитиме вище 60 тисяч євро на рік — доведеться віддати майже половину заробленого:

Рівень річного доходу (євро) Податкова ставка (%)
до 11 тис. 0
11 000 – 24 999 36.5
25 000 – 59 999 43.21
понад 60 тисяч 50

Деякі категорії платників сплачують фіксований податок:

  • 20 % – спортсмени, артисти, письменники та ін;
  • 25 % – доходи від операцій з нерухомістю

Таким чином, середня місячна зарплата фахівця з інформатики складе чистими не 4 081 євро, а 2 719 євро; інженера-архітектора — не 3 400, а 2 350 євро.

Більш вигідна робота лікарем в Австрії — середня чиста зарплата становить 3 000 євро при постійному попиті на представників цієї професії у всіх регіонах країни.

Можливості для стажування в Австрії

Відгуки учасників стажувань за кордоном свідчать, що в Австрії створені сприятливі умови для проведення подібних заходів для іноземних фахівців. Більшість стажувань — платні, якщо не проходять під державним патронатом. Середня вартість залежить від місця проведення, тривалості і становить від 500 до 1000 євро.

Найбільшою популярністю користуються стажування в медичній, гуманітарній та туристичній сферах. Молоді спеціалісти, студенти старших курсів мають можливість отримувати грантову підтримку для участі в подібних заходах.

Стажування триває від декількох тижнів до декількох місяців.

Базовий пакет паперів, необхідних для участі у стажуванні та отриманні гранту, включає:

  • мотиваційний лист від претендента;
  • закордонний паспорт;
  • листи підтримки від навчального/наукової установи, вченого, наукового керівника;
  • фінансові гарантії наявності коштів (отримання гранту, довідка з банку та ін).

Інформацію про проведення літніх шкіл та стажування в країнах ЄС, в тому числі й в Австрії можна знайти на сайтах:

Чим загрожує нелегальне працевлаштування

Держава вкрай негативно ставиться до нелегальної робочої міграції, суворо караючи і працівників та їх роботодавців. Крім покарання за ухилення від сплати податків, є реальна небезпека для нелегальних іммігрантів потрапити у трудове рабство, бути обманутим і ін.

Австрійська фінансова поліція проводить регулярні перевірки легальності роботи іноземців. Найчастіше подібні порушення відбуваються при наймі нянь, домробітниць, працівників на тимчасові та сезонні роботи.

За перше порушення слід попередження, після якого необхідно або легалізувати свій статус, або залишити країну. Якщо винен роботодавець, він повинен компенсувати працівникові його втрати, пов’язані з витратами на зворотну дорогу.

При повторному порушенні нелегальна робота може каратися штрафом, приписом покинути межі країни або тюремним ув’язненням. Найбільш поширене покарання — депортація з Австрії і заборона на в’їзд на територію країни і Євросоюзу в цілому.

Підіб’ємо підсумки

Працевлаштування в Австрії має попит у громадян з України та інших країн СНД. З 2011 р. австрійська міграційна влада застосовує систему набору шукачами балів (за кваліфікацію, досвід, знання мови та ін). Завдяки цьому більше шансів отримати легальну роботу мають молоді кваліфіковані фахівці зі знанням німецької мови.

Найбільш затребувані професії в Австрії — медпрацівники, інженери, кваліфіковані робітники. На некваліфіковані вакансії і сезонну роботу існує висока конкуренція з-за встановлення квот і напливу біженців.

Статті по темі