Меню Закрити

Робота в Чехії по польській візі: можливі та легальні способи

Робота в Європі – це більш високі заробітні плати та можливість довгострокового проживання на території країни-члена Європейського союзу. Найбільш простим у 2024 році та комфортним для українців, білорусів та вихідців з інших країн Східної Європи є оформлення польської візи. Ця країна відрізняється лояльним ставленням до трудових мігрантів та різноманітністю вакансій. Але з польською візою можна працювати й в інших державах, наприклад, у сусідній Чехії. Робота в Чехії по польській візі є легальним способом працевлаштуватися, оскільки між Прагою і Варшавою підписаний договір про обмін робочою силою.

Робота в Чехії

Переваги працевлаштування в Чехії

Чехія відрізняється досить високим рівнем заробітних плат, середній оклад досяг значення у 28 тисяч крон. При цьому рівень цін на продукти, оренду житла і транспорт залишається набагато нижче загальноєвропейського.

При легальному працевлаштуванні іноземний мігрант буде мати цілий пакет соціальних гарантій, включаючи оплачувану відпустку та лікарняні.

Він також зможе взяти з собою родичів і членів сім’ї, оформивши їм візу за “возз’єднання сім’ї”. Для Чехії характерна мовна і культурна близькість зі слов’янськими народами, тому адаптація в трудових мігрантів зазвичай відбувається швидко.

Чехія повністю інтегрована в трудовий ринок Європейського союзу, а тому іноземці отримують можливість подальшого кар’єрного просування з переїздом на Захід. Працюють у Чехії мігранти можуть вільно переміщатися по Шенгенській зоні.

Умови для роботи в Чехії за польськими документами

Багато трудові мігранти помилково вважають, що можна оформити візу в одній країні, а працевлаштуватися в іншій. На практиці такий варіант є нелегальним, оскільки, згідно з візовими правилами Євросоюзу, віза передбачає знаходження саме в тій країні, яка видала в’їзний документ.

Найчастіше мігранти з країн Східної Європи працевлаштовуються по робочій візі в Польщі.

Для цієї країни характерні найбільш лояльні закони, і візу може отримати будь-який громадянин, що має на руках від роботодавця намір взяти його на роботу. Але коли справа доходить до працевлаштування в Польщі доведеться переоформляти документи навіть змінюючи місце роботи в межах однієї компанії або одного міста.

Припустимо, мігрант отримав шенгенську візу в диппредставництві Польщі. Даний документ передбачає обов’язок більшу частину часу знаходиться саме на території цієї держави. Це виключає можливість працевлаштування в іншій країні.

Робочий варіант – оформлення національної довгострокової візи D. Але для переїзду до Чехії в такому разі потрібна офіційне відрядження. Не слід забувати й про тимчасові обмеження. Працювати за такою візою до Чехії можна не довше 3 місяців.

На практиці з польською візою найчастіше до Чехії приїжджають працювати

  • співробітники міжнародних компаній, які раніше працювали в польському відділенні, а потім перекладені в чеське відділення;
  • працівники, які отримали роботу в Польщі та періодично працюють в Чехії.

Де знайти роботу в Чехії по польській візі

Щоб влаштуватися на роботу з перспективою переїзду в іншу країну, слід шукати спеціалізовані вакансії. Найпростіший шлях – пошук пропозицій на підприємствах міжнародного рівня, що мають багато філій в Чехії і в компаніях, робота яких пов’язана з постійними відрядженнями, пересуваннями, поїздками. Підійдуть також фірми, тісно працюють з постачальниками або іншими контрагентами з Чехії.

І, звичайно, не варто забувати про чеських підприємствах, що розширили свою діяльність на Польщу. Ідеальний варіант – роботодавець, який дійсно зацікавлений в персоналі для філії в Чехії.

Також можна перевестися з польського підприємства на чеське, але такий варіант реалізувати на практиці дуже складно – доведеться укладати договір відразу з двома роботодавцями. І якщо чеський наймач отримує фахівця, то польський виявляється абсолютно не зацікавленою стороною.

Обійтися без посередників іноді практично неможливо, оскільки вакансії з гарантованими відрядженнями в Чехію зустрічаються рідко.

Навіть роботодавець міжнародної компанії не зможе гарантувати працевлаштування в Чехії, особливо довготривале. Крім того, деякі підприємства все ще неохоче беруть на роботу іноземців. Але починати самостійні пошуки слід за стандартною схемою, на сайтах в інтернеті, і кадрових агентствах на території Польщі.

Нижче представлений список сайтів і компаній, що займаються підбором вакансій для іноземців:

Легальне кадрове агентство повинне бути внесене до реєстру, обов’язково перевірте обрану компанію, щоб виключити можливість співпраці з шахраями.

Оформлення на роботу за польською візою в Чехію

Насамперед необхідно розв’язувати питання з легальним працевлаштуванням в Польщі. На руках у трудового мігранта повинен бути дозвіл на роботу і трудовий договір, укладений з чинним роботодавцем в будь-якому польському місті. Далі можливі два варіанти відправлення працівника у Чехії – відрядження в чеське відділення тієї ж компанії або оформлення угоди з чеським роботодавцем.

Що стосується другого, як вже говорилося вище, такі домовленості зустрічаються рідко. Але деякі фірми мають чинні угоди та обмінюються працівниками на строк до 3 місяців. В папері необхідно вказати точні терміни відрядження та посаду, на яку направляється працівник, або перелік його функцій.

Оформлення на роботу за польською візою

Будь-який роботодавець має можливість відправити працівника у відрядження не тільки в Чехії, але і в інші країни Європейського союзу. Якщо трудовий мігрант прагне потрапити до країн Західної Європи, наприклад, Німеччину, то найбільш легким може стати варіант з проміжною роботою в Польщі.

Потім співробітник збирає документи:

  • закордонний паспорт,
  • польська робоча віза або Карта поляка, Карта побиту,
  • трудовий договір з роботодавцем у Польщі,
  • контракт між польським і чеським роботодавцем або розпорядження про переведення в іншу філію.

Роботодавець оформляє йому стандартний в’їзний документ на 3 місяці – Van der Elst visa.

Після цього можна пакувати валізи та вирушати у відрядження. Але пам’ятайте, що робота по польській візі має ряд особливостей. Наприклад, відповідно до законодавства Чехії, відкривши робочу візу на 3 місяці та закривши її без порушень, працівник може претендувати на довгостроковий в’їзний документ. Але відрядження по візі іншої країни не враховуються, тому у таких співробітників такого права немає.

Віза Van der Elst

Вище ми згадували, що польський роботодавець має право направити свого працівника не тільки у відрядження в Чехії, але і в будь-яку іншу країну Євросоюзу, де у нього є філії. Однак, перш ніж їхати на інше місце роботи, працівникові доведеться додатково оформити документ під назвою віза Van der Elst.

Van der Elst – універсальний в ЄС документ для трудових мігрантів, що дозволяє працювати не більше 3 місяців на території Німеччини, Франції, Бельгії та інших держав, маючи робочу візу іншої країни Євросоюзу.

Є винятки. Італія, наприклад, такі візи не видає.

Необхідні для оформлення документи

Працівнику слід звернутись з пакетом документів до консульського підрозділу Чехії в Польщі. Анкети заповнюються чеською мовою, при необхідності в консульстві трудовим мігрантам пропонують послуги перекладача.

Необхідні документи:

  • закордонний паспорт, що діє не менше місяців;
  • заповнена анкета (можна взяти безпосередньо в консульстві або завантажити з офіційного сайту);
  • трудова польська віза;
  • трудову угоду з роботодавцем або угода між польським і чеським роботодавцями, якщо планується переведення в іншу фірму;
  • заява роботодавця про відрядження;
  • поліс страхування.

Вартість та період оформлення візи

Van der Elst надається також строком на 3 місяці, на оформлення документу йде приблизно 2-3 тижні. Консульський збір за візу відповідає 75 євро, за загальними правилами він не повертається, навіть якщо за заявкою прийнято негативне рішення.

Додатково заявник може замовити інші послуги консульства, наприклад, доставлення паспорта, СМС-інформування, переклад документів. Розцінки на ці послуги слід дивитися на офіційному сайті консульства або уточнити в касі. Якщо ж звернутися до посередників, то ціна візи може подвоїтися.

Скільки можна максимально працювати в Чехії за польськими документами

Незалежно від того, як саме оформляється відрядження (переведення в інший підрозділ у Празі та інших містах в рамках однієї компанії або укладення договору між двома роботодавцями), працювати на основі польських документів можна не більше 90 днів. Порушивши це правило, працівник може зіткнутися з проблемами оформлення наступної шенгенської візи.

Як не зіткнутися з шахраями: поради

Робота в Чехії по польській візі популярна серед трудових мігрантів, але пошук подібної вакансії багатьом здається складним, тому вони вдаються до послуг посередників. Дійсно, в Україні, Білорусі та інших країнах пострадянського простору можна знайти сотні вакансій з перспективами відряджень в Чехії, проте мігрантам слід бути обережними, щоб не зв’язатися з шахраями.

Перевіряйте документи. Щоб не стати жертвою нечесних підприємців, претенденту слід приділити увагу перевірці обраної компанії. Насамперед необхідно перевірити наявність ліцензійних документів. Підприємство повинно бути зареєстровано в якості юридичної особи на території тієї країни, де воно надає послуги, тобто в Україні, Білорусі й так далі.

Клієнт має право і навіть повинен заради власної безпеки попросити пред’явити свідоцтво про реєстрації, а також договір з роботодавцем в Польщі і Чехії.

Саме угода з іноземними роботодавцями підтверджує, що компанія реально працевлаштовує людей легально, а не користується незаконними схемами.

Не платіть заздалегідь. Нечесні посередники використовують будь-які доступні способи видурити гроші у клієнта заздалегідь, вони будуть говорити, що кошти потрібні на пересилання документів, консультацію, який-небудь внесок у консульство. Вірити цьому не можна, адже офіційно посередники можуть брати оплату за свої послуги тільки за фактом працевлаштування – з першої заробітної плати працівника. Всі інші витрати, той же консульський збір, здобувач оплачує безпосередньо в консульстві, і ніякі посередники не потрібні.

Не погоджуйтеся на інші документи. Іноді посередники пропонують оформити робочі документи, а, наприклад, туристичні, культурні й так далі. Вони можуть говорити, що так можна буде “попрацювати в Чехії довше”, але на практиці подібні пропозиції тягнуть за собою нелегальне працевлаштування без будь-яких гарантій і порушення закону.

Зверніть увагу на співбесіду. Здобувач має повне право знати всі тонкощі працевлаштування і, якщо у компанії посилаються на якісь дивні причини, ухиляючись від відповідей, це привід задуматися. Якщо фірма успішно працює не перший рік, то всі етапи працевлаштування давно налагоджені і розповісти про них новому клієнтові не складе праці. Також не викличуть труднощів питання про розмір та умови виплати заробітної плати.

Ще один індикатор – співбесіда. Якщо у трудового мігранта не запитали про досвід роботи, не попросили резюме і взагалі не виявили інтересу до його професійним навичкам, значить, анонсований роботодавець може виявитися фальшивкою.

Чим загрожує мігрантові нелегальне працевлаштування

Працевлаштування в країні без документів, потрібних для цього, є досить тяжким порушенням міграційного законодавства. Наслідок воно матиме не лише для працівника, але і для наймача.

Компанія за залучення нелегальної робочої сили виплатить штраф, а працівник змушений буде повернутися додому.

Швидше за все, оформити візу в майбутньому у нього не вийде, він буде внесений у чорний список порушників, а в Європі до такого ставляться дуже серйозно. Одного прецеденту достатньо, щоб заборонити громадянину в’їзд в ЄС довічно.

Часті питання про працевлаштування

Часто в інтернеті міститься суперечлива інформація про працевлаштування для жінок і чоловіків в Чехії. Перед зверненням до роботодавців або посередникам слід знати відповіді на найпоширеніші питання.

Чи можна продовжити роботу в Чехії, працевлаштувавшись по польській візі? На жаль, такий механізм не передбачений. Продовжувати та оформляти довгострокові візи можуть тільки співробітники з чеськими документами. Якщо ж мова йде про працівника з польською візою, він може поїхати в Чехію, тільки заново отримавши необхідний пакет паперів. Віза, по суті, оформлюється на одну відрядження.

Суть та розмір оплати за легалізацію в Чехії? Плата за легалізацію – податок за повноцінне оформлення працівника на роботу в Чехії з візових документів іншої країни. З працівника стягується плата за легалізацію праці в користь держави. Вона становить 3000-4000 крон, в залежності від розміру доходу, додатковий податок передається у бюджет одноразово. Являє собою додатковий податок, що виплачується з заробітної плати під час відрядження.

Чи реально працевлаштуватися в Чехії без візи Ван дер Ельста? Зробити це легально неможливо, адже віза Ван дер Ельста є обов’язковим документом для перетину кордону під час відрядження та працевлаштування в Чехії.

Висновок

Заробітні плати, високі соціальні стандарти, безліч вакансій в європейських компаніях роблять роботу в Чехії привабливою для трудових мігрантів. Проте працевлаштуватися з польською візою в цій країні не так-то просто. Легальних варіантів є два – перехід в чеський підрозділ в рамках однієї компанії або відрядження на інше підприємство.

І в тому, і в іншому випадку термін роботи не буде складати понад 3 місяців з оформленням візи Ван дер Ельста.

Статті по темі