Меню Закрити

Залізниця в Іспанії: поїзди, класи, тарифи

Під час візиту в Іспанію багато мандрівники стикаються з необхідністю пересуватися по країні на громадському транспорті. Транспортна система Іспанії добре розвинена і представлена різними видами транспорту. Одним з найпопулярніших способів пересування як серед туристів, так і серед місцевого населення вважаються поїзда. Залізниці в Іспанії — перевірений спосіб заощадити на міжміських квитках і при цьому подорожувати з комфортом.

Залізниці в Іспанії

Особливості та переваги іспанської залізниці

Державна залізнична система Іспанії називається RENFE. Ця мережа залізничних доріг була заснована в 1940-х роках.

Іспанію покриває понад 15 тисяч кілометрів залізничних шляхів, які забезпечують сполучення між 20 іспанськими провінціями. По території країни проходять як міжнародні, так і внутрішні рейси, що з’єднують великі іспанські міста.

Головна перевага іспанських залізниць полягає в тому, що більшість рейсів синхронізовано з пересуванням літаків і водного транспорту. Пасажир може пересісти з літака на поїзд без тривалого очікування потрібного рейсу.

При цьому державна система залізничного транспорту добре розвинена: ціни на квитки і якість обслуговування контролює уряд Іспанії. Всі поїзди, що перебувають в експлуатації, діляться на класи по комфортності та швидкості пересування, тому кожен мандрівник може вибрати квиток на потяг за власним фінансовим можливостям.

Залізничні компанії Іспанії

Державна компанія-монополіст RENFE ділиться на дві компанії: Renfe і Renfe AVE. Ренфе відповідає за приміські та регіональні напрямки між містами Ллорет де Мар, Севілья, Барселона.

AVE обслуговує міжнародні рейси та маршрути тривалістю понад дев’ять годин. Ця компанія з’єднує Мадрид з Малагою, курортним Салоу на золотому узбережжі Коста-Дорада.

Види поїздів

Поїзди люксового класу відносяться до найдорожчих на залізниці, швидкісні долають відстані швидко, але рівень комфорту в них нижче. Є також звичайні пасажирські вагони, ціни на які відрізняються демократичністю, і приміські електрички для маршрутів на невеликі відстані.

Швидкісні

Максимальну швидкість на залізниці розвивають поїзди AVE, Talgo та Expreso. Крім них, існує ще кілька швидкісних підвидів.

AVE відносяться до люксовим поїздів, які пересуваються по широкій колії європейського стандарту.

Ці поїзди курсують з середньою швидкістю 350 км/год і ходять строго за графіком. Максимально допустимий час запізнення AVE — п’ять хвилин.

Якщо потяг затримався на 5-15 хвилин, вам повернуть 30% вартості квитка. Півгодинне і більше запізнення гарантує повернення всіх грошових коштів. На маршруті Мадрид-Севілья умови ще суворіше: повна компенсація вартості проводиться при запізненні більш ніж на 5 хвилин.

Завдяки комфортності, безпеки, абсолютної незалежності від погодних умов подорожі залізницею забирають значну частину пасажирів у внутрішніх авіарейсів.

Talgo — швидкісні потяги, які роблять зупинки в невеликих містах. Мережа цих поїздів розділена на п’ять сегментів за ступенем завантаженості шляхів. В день в одному такому сегменті може проходити від двох до десяти складів.

Підвиди Talgo:

  • Транспорт типу Euromed обслуговує направлення на Валенсію та Аліканте, оснащений комфортними відкидними кріслами. Пасажирам надається можливість замовити харчування та скористатися залом очікування з купленим квитком.
  • Поїзди Arco зазвичай направляються в Каталонію, Андалусію, Естремадуру і Бланес, їх швидкість не перевищує 250 км/год.
  • Alaris і Alvia відомі тим, що ходять і широким європейським коліях, і по вузьких піренейським коліях старого зразка.

Expreso — вагони середнього класу комфортності, які ідуть від одного великого міста до іншого, і за рахунок цього час перебування в дорозі значно скорочується.

Регіональні

Регіональні поїзди також належать державній компанії Renfe, діляться на приміські та міжміські склади низького класу.

Automotor — приміські поїзди, ціна на які визначається не стільки комфортністю, скільки дальністю поїздки. За одну і ту ж ціну ви можете потрапити в дуже комфортабельний вагон, так і у звичайний вагон електрички зі стаціонарними кріслами.

Tranvia — електрички регіонального значення, які зупиняються на кожній станції. Обидва типи поїздів розвивають низьку швидкість, квитки на них практично завжди є в наявності, і купувати їх заздалегідь нема потреби.

Нічні

Нічні поїзди Trenhotel і Estrella мають підвищену комфортність і бувають таких класів:

  • гранд. За рівнем сервісу не поступається тризірковому номером. Тут у кожного відсіку на одного або двох пасажирів є окрема душова кабіна і комфортабельні спальні місця;
  • бізнес. Купе бізнес-класу бувають тільки подвійними, оснащені зручними кріслами, умивальником, кондиціонером. У вагоні є дві вбиральні, вартість квитків починається від 200 євро;
  • тур-клас. Купе на шість чоловік з полицями для сну у два або три поверхи. Щоб можна було забратися на верхні полиці, в стінку поруч з ними вмонтована сходи. Купе з двома полками обладнані умивальником;
  • вагони з відкидними кріслами. Крісла, розставлені рядами за схемою 2+1. Тут є розетки для зарядки електроніки, а самі вагони мають систему кондиціонування і хороше освітлення.

Класи обслуговування

В денних поїздах передбачено обслуговування, яке ділиться на три класи:

  1. Preferente або бізнес-клас включає у вартість квитка один прийом їжі. Ви можете попросити, щоб вам принесли їжу у вагон або подали у вагоні-ресторані. Пасажири Preferente можуть почитати свіжу пресу, скористатися мультимедіа-системою з навушниками та особистим дисплеєм, робочими розетками біля крісла. Також є можливість безкоштовно перебувати в залі очікування і вибрати місце в вагоні: одиночне, подвійне, два крісла навпроти двох або одне навпроти іншого.
  2. Turista+ має таку ж систему розміщення крісел, як бізнес-клас, проте у Туриста немає одиночних крісел. Квиток в цьому класі не дає безкоштовний доступ в спеціальний зал очікування на вокзалі. Також у вартість не включено прийом їжі.
  3. Turista — простий і просторий вагон з відкидними кріслами, однією мультимедіа-системою на всіх, вбиральнями та кімнатою для матері й дитини. Крісла тут розташовані по два поруч, можна вибрати чотири місця на невелику компанію зі столиком посередині.

Найбільші вокзали Іспанії

Столичний вокзал Аточа — центральний вокзал країни. Аточа в Мадриді являє собою важливий транспортний вузол, що займає перше місце за кількістю внутрішніх перевезень. Він складається з трьох терміналів, від яких у вигляді променів у всіх напрямках розходяться залізничні колії.

Мадридський вокзал Чамартін відповідає за транспортне сполучення столиці зі східною частиною країни.

Вокзалу Барселона-Сантс — лідер за кількістю міжнародних перевезень в межах Іспанії. Оснащений високошвидкісними полотнами європейського зразка, був значно завантажений до будівництва другого вокзалу Барселони — Естасьо де Франса, забрав на себе найбільші регіональні перевезення.

Тарифи й покупка квитків в Іспанії

Чим вище клас, тим більше послуг входить у вартість квитка. Тариф квитків бізнес-класу має на увазі відвідування залу очікування і користування спеціальною системою перевезення людей з обмеженими можливостями.

Харчування, користування вбиральнями, розетками, розважальної системою включені у вартість поїздки.

Середній клас квитків дозволяє відвідування вагона-ресторану, а низький дає лише право на проїзд.

Тарифи

Іспанські залізниці пропонують сім тарифів покупки квитків. Вони відрізняються кількістю цих місць, комфортабельністю вагона, умовами повернення квитків.

Тариф Умови
Promo Місце у вагоні вибирається електронною системою автоматично. Ціноутворення залежить від часу доби й дати подорожі, що дозволяє придбати квиток на 60 і більше відсотків дешевше. Повернення квитків не передбачено.
Promo+ Відрізняється від попереднього тарифу можливістю вибрати місце у вагоні, а також повернути квиток при необхідності. Якщо ви оформите повернення за тиждень до дати поїздки, з вас знімуть третину його вартості. З більш пізнього повернення повернеться тільки половина оплаченої вартості.
Flexible Найдорожчий з базових тарифів, що дає свободу дій з квитком. Ви можете змінити дату і час поїздки, здати його з втратою 5% вартості. При запізненні на рейс квиток Flexible дає право сісти на наступний складу, що йде в потрібному напрямку.
Ida y Vuelta Тариф «Туди й назад» передбачає 20% знижки від загальної вартості за умови купівлі квитків в обидві сторони одночасно. Всі привілеї тарифу Flexible має і цей тариф. Єдина відмінність — за повернення знімуть 40% від загальної вартості квитка.
Mesa Кращий варіант для великих компаній і людей з домашніми тваринами. Ви можете придбати відразу чотири місця на двох парах розгорнутих один до одного крісел. На одну особу допускається взяти одне домашнє тварина. Купити окремо одне або два місця в тарифі Mesa не можна.
Web Пропозиція поширюється на тих, хто купує квитки на офіційному сайті Renfe не менш ніж за два тижні до передбачуваної дати поїздки. На всі квитки діє 60% знижка, незалежно від дальності й класу поїздки.
Estrella Вигідна пропозиція для тих, хто планує подорож заздалегідь. Знижка на купівлю складає 30% від стандартної вартості, якщо ви купуєте квиток не менш ніж за тиждень до поїздки. Оформлення повернення тягне за собою пеню в розмірі 30% від вартості, дату і час поїздки при цьому можна змінювати безкоштовно.

Де купити

Щоб придбати квитки, зайдіть на офіційний сайт залізниці Renfe. Також проїзні документи продаються у квитковій касі будь-якого іспанського вокзалу. Крім цього, в холах великих вокзалів, таких як Барселона-Сантс, встановлені платіжні термінали.

В терміналах можна вибрати дату і час поїздки, оплатити квиток картою або готівкою й отримати роздрукований талон на проїзд.

Для пасажирів діє послуга друку в касі або в терміналі квитка, замовленого через інтернет. Для цього знадобиться або назвати індивідуальний номер квитка, або дати на сканування кредитну картку, якою був оплачений квиток.

Купівля квитка онлайн

Щоб придбати квиток на поїздку завчасно, скористайтесь сайтом. У вікні, виберіть станції відправлення та прибуття, дату поїздки та кількість мандрівників. Розклад руху змінюється, тому звіряйте час окремо для кожного дня.

Купівля квитка онлайн

Після завантаження нової сторінки підберіть відповідний за часом маршрут. Зверніть увагу на можливість відфільтрувати результати пошуку по вартості та часу відправлення.

Купівля квитка онлайн 2

Після натискання на кнопку «Інші тарифи» ви можете вибрати клас вагона і тариф покупки.

«Інші тарифи»

Кнопка «Вибрати квиток» відкриє вікно підтвердження покупки. Натисніть «Купити квитки», щоб перейти до наступного етапу.

«Вибрати квиток»

У вікні, введіть особисті дані. Вони знадобляться для реєстрації в системі. Обов’язково заповніть всі поля, інакше система не допустить вас до оплати.

Оплата

Нижче на сторінці введіть ім’я та прізвище пасажира, який буде подорожувати. Заповнюйте поля уважно, оскільки під час поїзного контролю інформація на квитку звіряється з паспортними даними. Потім виберіть спосіб оплати (банківська карта або платіжна система PayPal).

"Pagar"

У вікні оплати введіть дані банківської картки та натисніть кнопку “Pagar”, щоб здійснити транзакцію.

Підтвердіть оплату

Підтвердіть оплату через введення коду, який прийде в СМС-повідомленні на телефон, прив’язаний до карти. Скачайте куплені квитки в форматі pdf з системи та роздрукуйте їх на домашньому принтері або запишіть індивідуальний код квитка, щоб роздрукувати його в касі.

Висновок

Залізниці в Іспанії являють собою складну мережу шляхів протяжністю тисячі кілометрів. Право на залізничні перевезення в країні має державна компанія Renfe, яка визначає ціни на квитки та відповідає за обслуговування пасажирів. Визначтеся з класом квитка і датою поїздки завчасно, а потім замовте квиток на офіційному сайті іспанських залізниць, щоб подорожувати з комфортом.

Залізниці світу. Іспанія: Відео

Статті по темі