Меню Закрити

Умови та рівень життя в Болгарії

Завдяки спільному радянському минулому, схожість менталітету і мови Болгарія вважається однією з найбільш комфортних для проживання громадян України держав. А сприятливі кліматичні умови та велика кількість визначних пам’яток перетворили цю країну в популярний центр сучасного туризму. Але перед тим як відправитися у відпустку або на постійне місце проживання, не завадить дізнатися побільше про рівень життя в Болгарії.

рівень життя в Болгарії

В яких умовах живуть болгари

Рівень життя складається з комплексу умов і показників, що характеризують міру задоволення основних життєвих (духовних і матеріальних) потреб людей. Про рівень життя судять на підставі різних факторів, серед яких доходи населення країни, кількість безробітних, розмір пенсії, якість медицини та соціального забезпечення, рівень розвитку системи освіти. Розглянемо, як живуть у Болгарії звичайні люди, якими пільгами та привілеями вони користуються.

Заробітна плата

Розмір мінімальної зарплати встановлюється на урядовому рівні. В минулому році ця сума становила 510 левів у місяць. Таким чином, офіційний річний дохід людини, чия робота оплачується за цим тарифом, становить 6 120 левів. В цьому році передбачається підвищення мінімальної зарплати у Болгарії до 560 левів у місяць.

За даними Національного статистичного інституту Болгарії, середня заробітна плата в країні до вирахування податків варіювалася в межах 1 077 левів у місяць. Після вирахування податків у працівника на руках залишалося близько 835 левів. В державних установах зарплата становить в середньому 1 094 леви, у приватних компаніях – близько 1 072 леви.

Той, хто живе в Болгарії та зайнятий у сфері інформаційних технологій, має можливість отримувати одну з найвищих зарплат в країні. Рівень місячного доходу працівника IT-галузі дорівнює 2 584 левам.

Соціальні пільги

Уряд Болгарії збільшив мінімальний розмір допомоги з безробіття до 9 левів на добу (замість 7,2 лева). Максимальні виплати непрацюючим людям складають 74,29 лева на добу. За словами представників Національного інституту страхування, в цьому році ці суми залишаться незмінними.

Актуальним є питання про те, чи існують для матерів які-небудь пільги та привілеї, що полегшують життя з дітьми в Болгарії. Так, на початку року до 380 левів зросла сума допомоги з виховання малолітньої дитини (до цього моменту розмір виплат становив 340 левів). Підвищення даної допомоги не планується.

Держава забезпечує також мінімальну пенсію своїм громадянам, сума якої становить 207 левів і повинна бути збільшена до 219 левів.

Уряд встановив доплати для тих пенсіонерів, чия допомога нижче прожиткового мінімуму. Також надбавку (110 левів) до пенсії отримують ветерани війни та особи з інвалідністю.

Здоров’я і тривалість життя

Лікування в Болгарії переважно платне. Громадяни країни зобов’язані робити щомісячні внески в Національний комітет охорони здоров’я. Їх розмір невеликий – близько 10 левів. Якщо людина працює, ця сума вираховується з заробітної плати.

Ліки відпускаються головним чином за виписаним лікарем рецептом. Ціни на них знаходяться під контролем уряду.

Іммігранти, що приїхали в країну на постійне проживання, мають право користуватися послугами сімейних персональних лікарів.

Середня тривалість життя в Болгарії становить 74,8 року. Чоловіки живуть близько 71,3 року, а жінки – приблизно 78,4 року. У сільській місцевості тривалість життя дорівнює в середньому 72,8 року, а в містах – 75,6 року.

Наскільки дорого жити в Болгарії

Згідно з даними Інституту соціальних досліджень і Конфедерації незалежних профспілок, у минулому році прожитковий мінімум в країні становив 321 болгарський лев, а середні витрати в Болгарії на місяць (з урахуванням цін на продукти харчування, комунальні послуги, товари повсякденного вжитку, медицину та освіту) – 585 левів на людину.

Наскільки дорого жити в Болгарії

Спробуємо з’ясувати, яка цінова політика діє в державі на деякі категорії товарів і послуг.

Вартість житла і розміри комунальних платежів

Оренда квартири на території Болгарії дорога тільки влітку, в курортний період. Це один з основних сезонних джерел доходу місцевих забудовників, а також іноземців, які вклали капітали в болгарську нерухомість. З приходом осені ціни на житло знижуються.

Відповідаючи на питання про те, чи дорого жити в Болгарії, слід вказати, що за оренду двокімнатну квартиру в центрі Софії доведеться платити близько 862 леви, а в спальних районах – 627 левів у місяць. Наприклад, у Варні житло такого ж типу варто 588 левів у місяць в центрі, 411 левів у місяць в спальних районах.

Щомісячні комунальні платежі (газо — і водопостачання, енергопостачання, вивіз сміття) в середньому складають:

  • 92 леви – за однокімнатну квартиру;
  • 133 лава – за двокімнатну;
  • 166 левів за трикімнатну.

Зате купити нерухомість в Болгарії набагато простіше, ніж, скажімо, в Україні. Як стверджують переселенці, тут можна всього за 20 000 євро придбати комфортабельний будиночок на березі моря.

Скільки коштують продукти харчування

Важливо враховувати, що вартість тих чи інших товарів безпосередньо залежить від регіону. У туристичних центрах все дорожче, ніж у периферійних населених пунктах.

Отже, визначаючи, на яку суму можна прожити в Болгарії протягом місяця, слід взяти до уваги, що середня вартість продуктів харчування в супермаркетах приблизно така:

  • хліб – 1,7 лева;
  • картопля (1 кг) – близько 1,9 лева;
  • цибуля (1 кг) – 0,45 лева;
  • рослинна олія (1 л) – 1,9 лева;
  • цукор (1 кг) – 1,2 лева;
  • яйця (10 штук) – 1,9 лева;
  • курка (1 кг) – 4,9 лева;
  • свинина (1 кг) – 7,8 лева;
  • форель (1 кг) – 9,8 лева.

Оскільки Болгарія – це країна, в економіці якої першість належить аграрному сектору, ціни на продукти харчування тут набагато нижче, ніж в інших державах Євросоюзу. Багато товарних позицій дешевше навіть, ніж в Україні.

Тарифи на проїзд у громадському транспорті

Громадський транспорт в Болгарії є дешевим способом пересування по території країни. Наприклад, за проїзд по місту в таксі на відстань 5 км потрібно заплатити близько 4,9 лева. У курортних населених пунктах розцінки на таксі вище на 20-30 %. Оренда малолітражного бюджетного автомобіля обходиться в середньому від 29 до 49 левів на добу.

Квиток на електротранспорт коштує 1,6 лева. Проїзний на добу можна придбати за 4 леви.

Таким чином, кожен мандрівник може зробити для себе висновок щодо того, чи добре в Болгарії жити, зіставивши ціни на різні товари та послуги з розцінками, що діють у нього на батьківщині.

Особливості болгарської менталітету і ставлення до іноземців

В цілому болгари – досить доброзичливий і порядний народ. До іммігрантів ненависті або презирства не відчувають. Хоча, щоб влитися в національну середу, громадянам інших країн потрібно як мінімум:

  • ознайомитися з особливостями місцевого менталітету;
  • продемонструвати свою спроможність;
  • болгарська мова;
  • показати свої вміння, навички, потенціал.

Що стосується взаємовідносин болгар з українськими переселенцями, спогади про колишні загальних традиціях і радянському минулому з роками стираються. Тому між представниками молодого покоління контакти налагоджуються за таким же принципом, як і з представниками інших держав, а не на підставі пам’яті про давню дружбу народів.

Емігранти з України в Болгарії

Проживання у Болгарії для українських пенсіонерів дещо простіше в тому плані, що у них, на відміну від молоді, нема потреби доводити свою перспективність і конкурентоспроможність. Головне, щоб були особисті кошти для забезпечення життя на новому місці.

Емігранти з України в Болгарії

Як свідчать дані, представлені Національним статистичним інститутом країни, українці в Болгарії становлять третю за чисельністю національно-етнічна меншість. Згідно з офіційними підрахунками, тут проживає близько 25 000 вихідців з України. Найбільша їх кількість зосереджена в таких містах, як:

  • Бургас;
  • Варна;
  • Софія;
  • Пловдів.

На території Болгарії досі функціонує українська старообрядницька громада. Також емігранти з України стали засновниками своєї громадської організації, яка відома під назвою «Союз співвітчизників».

Відповідаючи на питання про те, як у Болгарії живеться українцям, слід сказати, що представники різних вікових категорій знаходять своє місце у різних сферах діяльності. Так, пенсіонери в більшості випадків віддають перевагу фермерства в сільській місцевості, виготовлення сувенірної продукції, одягу, предметів побуту. Молодь і люди середнього віку, які мають вищу освіту і досвід роботи, нерідко виїжджають за кордон для відкриття приватного бізнесу – в Болгарії відкрити фірму простіше, ніж в Україні.

У якомусь болгарському місті поселитися

Дати однозначну відповідь, де в Болгарії краще жити, неможливо, оскільки все залежить від цілей і потреб людини, яка зважилася на еміграцію. Наприклад, якщо є бажання оселитися в рекреаційній місцевості, щоб поправити здоров’я, варто віддати перевагу таким містам, як Варна, Бургас.

Софію, Пловдив вибирають ті, хто збирається сам вчитися або забезпечити вищу освіту дітям, онукам. Це також кращі міста Болгарії для проживання тих іноземців, які планують зайнятися бізнесом.

Оптимальний варіант для людей похилого віку – переїзд в невеликі села і містечка далеко від центру. Життя тут відрізняється спокоєм і розміреністю.

А ось для молоді це не найкращий варіант: у сільській та приміській місцевості вони натраплять на проблеми з працевлаштуванням та заробітком.

Підсумки

Резюмуючи сказане вище, перелічимо плюси та мінуси життя в Болгарії. Так, до переваг слід віднести:

  • сприятливий клімат і красиву природу;
  • низькі, ніж в інших країнах Євросоюзу, ціни на товари та послуги;
  • невисоку вартість нерухомості;
  • низькі податкові ставки та сприяння держави розвитку приватного бізнесу;
  • низький рівень злочинності;
  • близькість до ЄС.

Серед недоліків необхідно виділити:

  • переважно платні медичні послуги;
  • проблеми з працевлаштуванням в селах і передмістях;
  • один з найнижчих в Європі рівень доходів населення.

Тому збираючись на ПМП в Болгарію, необхідно зважити всі за і проти, оцінити свої можливості та перспективи, а потім приймати остаточне рішення.

Життя в Болгарії: Відео

Статті по темі