Меню Закрити

Чи входить Болгарія в Шенгенську зону

Шенгенська зона – об’єднання, що складається з 26 європейських держав, які скасували митний і паспортний контроль на спільних кордонах. Щоб безперешкодно подорожувати всередині цього простору, необхідно відкрити так звану єдину шенгенську візу. Слід зазначити, що до цього об’єднання приєдналися ще не всі країни — члени Європейського союзу (ЄС). Питання, чи входить Болгарія в Шенген, актуальне протягом останнього десятиліття.

Входить Болгарія в Шенгенську зону

Чому Болгарія не є частиною Шенгенської зони

У 2007 році Болгарія приєдналась до ЄС. Незважаючи на це, права на вступ до Шенгену болгари не отримали. Відразу планувалося, що держава підпише угоду у 2011 році. Але в підсумку фінські та голландські представники проголосували проти, пояснивши своє рішення надзвичайно високим рівнем корупції в країні.

Приєднання Республіки Болгарія (РБ) до Шенгену відклали на 6 місяців. Але і після закінчення цього терміну угода не була підписана. Тому відповідь на питання про те, чи входить Болгарія в Шенгенську зону, сьогодні негативний.

Вступ країни в об’єднання неодноразово переносилося з ініціативи представників Великобританії, Німеччини, Франції, Нідерландів. У подібному положенні виявилися і такі держави, як Кіпр, Румунія, Хорватія.

Перспективи підписання РБ Шенгенської угоди

У 2016 році позиції Німеччини щодо вступу Болгарії до Шенгену змінилися: німці підтримали бажання болгар приєднатися до об’єднання. Передбачалося, що 1 січня 2017 року угода все-таки буде підписана, внаслідок чого відбудеться відкриття повітряних і наземних кордонів.

Але виникла обставина, кардинально змінило вказані плани. Так, була опублікована доповідь Єврокомісії, в якому йшлося про те, що болгарське уряд вжив недостатньо заходів, щоб викорінити корупцію в державі.

У зв’язку з цим до сьогоднішнього дня відповідь на питання про те, чи є Болгарія країною Шенгенської угоди, продовжує залишатися негативним.

До того ж у 2017-2018 роках серйозною проблемою для країн Шенгену стали інтенсивні потоки прибувають на їхній території біженців. Австрія, Німеччина, Данія, Швеція, Норвегія ввели контроль на кордонах з іншими шенгенськими державами. Виникли «паркани» і на кордонах з не входять в об’єднання країнами, в тому числі й з Болгарією. Скасування обмежень, незважаючи на негативну їх оцінку з боку Єврокомісії, була відкладена до травня.

Представники ЄС стали вести мову про те, що відразу після ліквідації Австрією, Німеччиною, Данією, Швецією і Норвегією прикордонного контролю з’явиться можливість підписати Шенгенську угоду з Болгарією. Але представники більшості європейських держав виступили лише за часткове відкриття кордонів об’єднання для болгар – виключно для повітряного сполучення.

В результаті було остаточно вирішено, що країна приєднається до Шенгену в частині повітряного сполучення. Мова про те, коли Болгарія вступить в Шенген щодо сухопутних кордонів, поки що не йде у зв’язку з невирішеними міграційними проблемами.

Які країни можуть відвідати володарі болгарської візи

У липні 2014 року між Болгарією, Хорватією, Румунією і Кіпром був підписаний договір, згідно з яким перелічені держави визнали національні візи одна одної. Була сформована невелика вільна зона – так званий мікро-Шенген. Тому, відповідаючи на питання про те, куди можна поїхати з болгарської візою, слід назвати:

  • Кіпр,
  • Румунію,
  • Хорватію.

Мандрівники повинні дотримуватися певні правила перебування в зазначених країнах: перетинати кордон стільки разів, скільки дозволяє болгарська віза, і в терміни, зазначені в документі.

Водночас наявність національної болгарської візи виключає можливість відвідування інших європейських держав, які входять до Шенгенського простору. Таким чином, відповісти позитивно на питання про те, чи можна в’їхати в Шенген по болгарській візі, все ще не представляється можливим.

З яким дозволом на в’їзд можна відвідувати РБ

З яким дозволом на в'їзд можна відвідувати РБ

Для громадян країн безвізового в’їзду достатньо біометричного паспорта та супутніх документів. В інших випадках, щоб перетнути кордони Болгарії, можна зробити національну візу. Вона буває одноразовою, дворазової, багаторазовою. Посольство країни видає національні візи таких категорій:

  • віза С є офіційним дозволом на короткострокове перебування в державі. По ній пускають в країну бізнесменів, осіб, що завдають приватні візити, туристів;
  • віза D відома ще як імміграційна. Оформляють її ті, хто планує отримати посвідку на проживання (ВНП), дозвіл на постійне проживання (ПМП).

Для сучасних мандрівників важливо знати, чи підійде шенгенська віза для в’їзду в Болгарію. Громадяни, які є власниками багато і дворазових шенгенських штампів категорії С, а також національних віз категорії D, видані однією з держав Шенгену, мають законне право перетинати болгарський кордон транзитом, а також перебувати на території країни не більше 90 днів протягом 6 місяців.

Таким чином, стає очевидним, що в’їзд до Болгарії по шенгенській візі дозволено. При цьому кількість днів, проведених в державі, не вплине на кількість днів, протягом яких володарю штампа дозволено перебувати в країнах Шенгену.

Громадянам (крім країн безвізового в’їзду), які проживають в прикордонних з Європою регіонах, для подорожі по ЄС зручно оформляти багаторазові шенгенські візи строком до 5 років.

Особи, які повертаються мають право здійснювати транзит через болгарську територію, навіть якщо кількість в’їздів і днів перебування за шенгенською візою вже вичерпалась. Головна умова – щоб сам документ на цей момент ще був дійсний.

Не дозволяється прибувати в РБ з одноразовою шенгенською візою. З 2014 року в державі змінилися правила в’їзду, тому власникам таких документів потрібно отримувати ще і національну болгарську візу.

Допускається, але, як показує практика, є небажаним подорож до Болгарії за невідкритою шенгенською візою (тобто без перетину кордонів держави, що її надало): можуть виникнути труднощі при продовженні дозволу на в’їзд.

Висновок

Болгарія – один з перших кандидатів на приєднання до Шенгену. Орієнтовний термін підписання країною угоди – цей рік, хоча точна дата ще не визначена.

Перспективи Болгарії на Шенген: Відео

Статті по темі