Меню Закрити

Болгарська мова: особливості та цікаві факти

Більшість туристів, приїхавши в Болгарію, без проблем розуміють місцевих жителів. Це не дивно: болгарська мова – близький родич української та російської, вони належать до слов’янської групи, мають спільні корені, одну й ту саму абетку, у лексиці є багато схожих слів. Але досить і відмінностей: різна граматика, наголоси, у болгарській багато запозичень з турецької, італійської та інших мов. Крім того, відмінності помітні на рівні побудови речень.

Болгарська мова

Трохи історії

Болгарська мова сталася з праслов’янської мови. Лінгвісти вважають, що приблизно до 5-6 століть нашої ери південні та східні слов’яни говорили однією мовою і тільки потім розділилися. Саме тому сучасні мови так схожі.

Об’єднує слов’ян і загальна азбука (буквиця), створена Кирилом і Мефодієм – двома братами-просвітителями, зарахованими до лику святих. Щорічно наприкінці травня у Болгарії урочисто відзначають свято слов’янської писемності – День Кирила й Мефодія, які залишили нам свої написання слов’янських літер. У болгарській мові їх 30.

Історія болгарської мови тісно пов’язана з історією самої держави, яка майже 600 років було під турецьким ярмом. Болгарам вдалося зберегти свою мову, але вона піддалася активного впливу завойовників, тому так багато в ньому запозичень з турецької.

З 2007 року болгарська мова стала офіційною в рамках Європейського Союзу і єдиним в цьому об’єднанні, що використовують кирилицю в якості основи письмової промови.

Як спілкуються в Болгарії

Відповідь, якою мовою говорять у Болгарії у 2024 році, виглядає досить просто: на болгарській. Втім, як і в будь-якій країні, існують люди, що говорять на інших мовах і діалектах. Поширені турецька, циганська, хоча на вулицях найчастіше звучить слов’янська мова, в курортній місцевості та великих містах багато тих, хто добре розуміє українську та російську і говорить на них.

На питання, яка мова в Болгарії є офіційною, Конституція країни відповідає однозначно: державною визнаний болгарська (българският език). Його вивчають у всіх школах, гімназіях, на ній ведеться викладання у вишах, по-болгарськи написані покажчики, вивіски на вулицях, назви страв у меню ресторанів, кафе, розкладу поїздів, автобусів, літаків на вокзалах і в аеропортах.

Основні мови спілкування в Болгарії – болгарська, турецька, циганська. Рідною вважають болгарську 85 % населення, хоча багато з них говорять на своїх діалектах. Трохи понад 9 % – носії турецької, 4,2 % – циганської (рома). На частку російської, вірменської, грецької, румунської та інших мов залишаються соті частини процента.

Загальне вживання болгарської дозволяє легко розуміти місцевих, оскільки мовна група одна – слов’янська.

Місцеві діалекти

Оскільки величезна частина населення живе в горах, практично в кожному районі сформувався свій діалект, який не завжди розуміють не тільки іноземці, але навіть жителі інших регіонів країни. Наприклад, ще 200 років тому в Бургаському районі своє наріччя зі своєю граматикою було в кожному селі.

Якщо подивитися на цифри статистики, то виникає враження, що всі жителі Болгарії говорять однією мовою. Якщо ж послухати, як розмовляють болгари, створюється відчуття, що болгарською тут володіють далеко не всі.

Лінгвісти виділяють дві основні групи: східні та західні діалекти, які, у свою чергу, поділяються на більш дрібні напрямки. Існують македонські, шопскі, банатські говірки, але це настільки складна класифікація, що розібратися в ній можуть тільки фахівці, які займаються вивченням.

російські слова, схожі на болгарські

До речі, особливі відмінності зберігаються між говірками болгар-мусульман, католиків, православних.

Яку мову використовувати туристам

Перед поїздкою на відпочинок багато туристів з СНД запитують, чи говорять у Болгарії українською чи російською?

До 1990 року болгари вчили в школі російську мову, тому старше покоління непогано її знає. У молоді у свій час таких уроків не було, але вони нею володіють. Зазвичай на звернення «Добрий день» ви почуєте ввічливу відповідь болгарською, але в основному все буде зрозуміло. Так що якщо вас цікавить, чи розуміють болгари українську та російську мову, можете не сумніватися: розуміють.

Молоде покоління непогано володіє англійською, оскільки сюди приїжджають туристи з Європи, США, хоча багато хто відзначає, що з російським у Болгарії справа все ж краще. На всіх магазинах, назвах вулиць, на цінниках, як правило, є переклади на російську та англійську.

Вирушаючи на відпочинок у цю сонячну країну, можна не замислюватися, чи знають болгари російську та українську мову. Швидше за все, до допомоги перекладача звертатися не доведеться: ви легко зможете налагодити спілкування з місцевими жителями та отримати відповіді на свої запитання.

Особливості спілкування з болгарами

Болгарія – дивовижна країна, де можна побачити та почути багато цікавого, з нашої точки зору, тому варто заздалегідь бути готовим до деяких особливостей вживання слів, міміки. Наприклад, жести в Болгарії прямо протилежні звичним українцям. Це варто враховувати, оскільки багато туристів вдаються до такого простого способу спілкування.

Кивок головою зверху вниз означає «ні», а от енергійне хитання головою з боку в бік, яке у нас сприймається як «немає», у болгар вважається знаком згоди, підтвердження, ідентичним нашому «так».

Вводить в обман і лексика: є слова, схожі на болгарські, які в Болгарії означають зовсім інші поняття. Наприклад, слово «наречена» по-болгарськи звучить як «булка», а от наша «булка» у болгар – «пітка». Українською «сосна» – по-болгарськи «бір», а ось «бір, ліс» болгари називають «гора». Болгарський «стіл» – це «стілець», «коса» – «волосся», називають ягодою тільки полуницю.

Ці та інші особливості болгарської мови у порівнянні іноді ставлять туристів в глухий кут, але болгари настільки привітні та доброзичливі, що непорозуміння швидко усуваються.

Висновок

Українці легко розуміють болгарську, болгари не відчувають труднощів в розумінні української та російської, тому у багатьох туристів з’являється спокуса користуватися в поїздці тільки рідною мовою. Але показником поваги до жителів країни, в яку ви приїхали, завжди вважається увага до її мови, тому постарайтеся перед поїздкою у відрядження, на відпочинок, до друзів вивчити хоча б кілька загальних фраз болгарською.

Урок болгарської мови: Відео

Статті по темі