Меню Закрити

Як отримати посвідку на проживання в Болгарії

Посвідка на проживання в Болгарії – перший етап легалізації в цій південній країні, що дає право на тривале перебування. Посвідка видається на короткий термін, тому необхідно збереження підстав для його отримання та регулярне продовження статусу. Незважаючи на це, ПНП залишається вдалим інструментом для євроінтеграції, постійного проживання в одній з країн ЄС і, в перспективі, отримання європейського громадянства.

Як отримати ВНЖ в Болгарії

Що дає болгарська посвідка на проживання

З 2007 року, коли Болгарія стала членом ЄС, питання, що дає посвідка на проживання (ПНП) в Болгарії, набуло особливої актуальності. Головне, що дає болгарська ПНП – це дозвіл на тривале перебування, строк якого, згідно зі ст. 23 Закону “Про іноземців у Болгарії” не буде перевищувати 12 місяців. Тобто ПНП дозволяє перебувати в країні до 1 року.

Як встановлює Конституція Болгарії, всі іноземці, які проживають в республіці, володіють тими ж правами, що і громадяни, за винятком прав, що випливають з болгарського громадянства.

Посвідка на проживання в Болгарії для українців дає їм право на:

  • необмежену кількість в’їздів/виїздів з країни без візи;
  • працевлаштування без додаткового дозволу;
  • отримання освіти;
  • ведення підприємницької діяльності;
  • оформлення медичної страховки;
  • формування пенсії, отримання соціальної допомоги й так далі.

Звертаємо увагу читачів, що болгарська ПНП (крім країн безвізового режиму з Євросоюзом) не дає право на безвізовий в’їзд в країни ЄС (крім Хорватії, Кіпру і Румунії), оскільки Болгарія досі не стала повноцінним членом Шенгенської угоди.

Підстави для отримання болгарської ПНП

Отримання дозволу на тривале перебування завжди обумовлено конкретними причинами для перебування на болгарській території. Вичерпний перелік підстав, за якими допустимо отримання посвідки на проживання в Болгарії, визначений ст. 24 Закону “Про іноземців”, у тому числі:

  • шлюб і возз’єднання сім’ї;
  • працевлаштування;
  • здійснення комерційної діяльності або відкриття представництва іноземної компанії;
  • тривале лікування в болгарських лікарнях;
  • здійснення журналістської діяльності на користь іноземних ЗМІ;
  • здійснення схваленої некомерційної діяльності;
  • здійснення інвестицій;
  • здійснення волонтерської діяльності;
  • отримання освіти й так далі.

Розглянемо найбільш поширені підстави, які передбачає Закон Болгарії “Про іноземців”, детальніше.

Шлюб з громадянином Республіки Болгарія

Укладення шлюбу з громадянином РБ не визначено законом як прямої підстави для отримання ПНП. Проте п. 18 год. 1 ст. 24 закону дає право на ПНП всім, хто є членом сім’ї болгарського громадянина. Відповідно до ст. 2 закону, подружжя громадян РБ також визнаються членами їх сім’ї, а тому шлюб з громадянином Болгарії дає право на отримання дозволу на тривале перебування.

Більш того, подружні відносини з болгарами дають право на спрощений порядок отримання громадянства – термін обов’язкового проживання в країні буде скорочено на 2 роки.

Возз’єднання сім’ї в РБ

Крім подружжя, правом возз’єднатися з сім’єю володіють і інші її члени, наприклад потребують догляду батьки та неодружені діти громадян Болгарії до 21 року або недієздатні діти. Більш того, згідно з п. 13 ч. 1 ст. 24 закону, на возз’єднання сім’ї в Болгарії мають право також члени сім’ї іноземців, які отримали посвідку на постійне або довгострокове проживання в Болгарії (ПМП і ДПП відповідно).

Підставою для сімейного возз’єднання є документи, що підтверджують наявність родинних відносин, визнаних відповідно до болгарського законодавства.

Важливо враховувати, сторона, що запрошує,  в якості умови отримання посвідки на проживання в Болгарії для членів сім’ї повинна надати докази можливості надати їм грошове забезпечення, розмір якого встановлюється з чинного на момент подачі документів розміру МРОП (мінімальний розмір оплати праці, дорівнює 510 левів), а також житло відповідного розміру.

Документи, як правило, оформляє сам «титуляр» (сторона, що запрошує) в місцевому відділенні Дирекції міграції (міграційне управління МВС РБ).

Отримання притулку

Болгарія є учасником Конвенції ООН “Про статус біженців”, тому республіка зобов’язана надавати притулок всім біженцям, що відповідає встановленим умовам. Статус біженця в Болгарії, відповідно до Законом “Про притулок та біженців”, має право отримати будь-який іноземець через обґрунтованих переслідування за расовою, релігійною, національною, політичною, соціальною, мовною та іншими ознаками.

Статус надається за умови, що заявник подав клопотання про притулок з території Болгарії, і при цьому він не в змозі отримати захист від своєї рідної країни. Крім захисту, в межах терміну дії статусу наданий притулок дає іноземцю також і право на постійне проживання в Болгарії.

Підстави для отримання болгарської ВНП

Більш того, відповідно до ст. 25 б Закону “Про іноземців”, право на оформлення посвідки на проживання в Болгарії надається також членам сім’ї одержувача статусу біженця, особи, яка отримала притулок чи інший гуманітарний статус.

Працевлаштування в Болгарії

Ще одна підстава для дозволу на тривале перебування – працевлаштування до болгарського роботодавця. Для цього, виходячи із вимог Закону “Про трудову міграцію”, іноземцю необхідно отримати дозвіл в Агентстві з працевлаштування.

Робота в Болгарії для іноземців можлива, тільки якщо на відповідну посаду немає відповідних по кваліфікації місцевих громадян. Потенційний роботодавець повинен самостійно запросити дозвіл, за умови, що:

  • їм проведено відповідне дослідження ринку праці;
  • чисельність іноземної робочої сили на підприємстві за минулий календарний рік не перевищувала 20 % від загального числа працівників;
  • іноземні працівники будуть працювати в рівних з болгарами умовах;
  • іноземець демонструє достатню кваліфікацію і професійні знання.

На підставі дозволу працівник оформляє національну візу для в’їзду в Болгарію, після чого може оформити ПНП.

Підприємницька діяльність

Бізнес у Болгарії також є підставою для отримання ПНП. Існує два варіанти підприємницької діяльності, що дають право на тривале перебування.

По-перше, це відкриття підприємства, на якому буде створено щонайменше 10 робочих місць для місцевих громадян, за умови, що всі ці робочі місця будуть зберігатися протягом строку дії дозволу. Скорочення персоналу виступає в якості підстави для втрати ПНП у Болгарії.

Якщо підприємство засновують кілька іноземців, вимога про створення мінімум 10 робочих місць буде пред’являтися до кожного з них. Тобто при створенні 10 робочих місць право на ПНП виникає тільки в одного партнера. Реєстраційні процедури займає 3-10 днів, мінімальний статутний капітал – від 2 леви (1 євро). Все, що потрібно від іноземця для реєстрації, – закордонний паспорт.

Важливо розуміти, що від створеної фірми потрібні результати діяльності та сплата відповідних податків; реєстрація компанії виключно для отримання ПНП може виявитися занадто дорогим кроком.

По-друге, це відкриття болгарського представництва іноземної компанії, що повинно бути схвалено Торгово-промисловою палатою.

Придбання житла

У загальних випадках ПНП Болгарії для власників житла не передбачається. Підстава покупки квартири або будинку болгарське законодавство розглядає як підтвердження місця перебування в країні для короткострокового візиту в режимі 90/180.

Водночас великі інвестиції в болгарську нерухомість заохочуються з боку держави, тому, згідно з п. 19 ч. 1 ст. 24 Закону “Про іноземців”, все ж існує два варіанти, як отримати посвідку на проживання в Болгарії при купівлі нерухомості:

  • придбання нерухомості на суму не менше 600 тис. левів (близько 300 тис. євро) за програмою “Золота віза”;
  • володіння більш ніж 50 % акцій болгарської компанії, яка придбала нерухоме майно на суму не менше 600 тис. левів.

Важливо, що на момент подачі заявки обов’язковою умовою є внесення повної суми за укладеною угодою. При цьому можна отримати ПНП у Болгарії при купівлі нерухомості за рахунок позикових коштів, отриманих у болгарській кредитної організації. Але на момент подачі заявки на дозвіл на проживання залишок по кредиту не повинен перевищувати 25 % від усієї суми.

Здобуття освіти

Відповідно до ст. 24в Закону “Про іноземців” право на ПНП виникає також у студентів очної форми навчання, стажистів і учнів за програмами обміну. Найпопулярніше підстава – це здобуття освіти у ВНЗ.

Навчання в Болгарії для іноземців, як і для місцевих, здійснюється на платній основі. Тому перед запитом ПНП студенту необхідно не тільки скласти вступні іспити, але і підтвердити повну оплату навчального курсу, а також довести наявність коштів для власного змісту. Як і в інших випадках, максимальний термін дії учнівського ПНП – 1 рік.

Звернемо увагу, що вартість навчання в болгарському виші відносно висока і може досягати 5 тис. євро в рік і навіть вище на престижні спеціальності (медицина, IT, економіка і право).

ПНП для незалежних пенсіонерів

На особливих умовах надається дозвіл на проживання в Болгарії для пенсіонерів. Болгарське законодавство дозволяє видавати дозвіл на тривале перебування пенсіонерам, які мають право на отримання болгарської або іноземної пенсії. Головна умова – це наявність достатньої кількості грошей і соціального забезпечення, будь-якої економічної чи спорідненої прив’язки або схвалення з боку урядових структур не передбачено.

Для оформлення дозволу на проживання зазвичай достатньо довести, що розмір пенсії за останні 3 місяці склав 400-500 євро/місяць.

Крім того, пенсіонеру необхідна виписка з банку, що підтверджує наявність 1-1,5 тис. євро на рахунку кожного заявника, та наявність власного або орендованого місця для проживання.

Здобуття освіти

Тривале лікування в Болгарії

Лікування у Болгарії, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 24 Закону “Про іноземців”, також є підставою для отримання ПНП. При цьому закон пред’являє ряд обов’язкових умов до пацієнта:

  • лікування повинно бути тривалим і здійснюватися безпосередньо в медичному закладі Болгарії;
  • пацієнт повинен володіти достатньою кількістю коштів для забезпечення себе та оплати лікування, щоб він не став тягарем для системи соціального забезпечення;
  • стан здоров’я пацієнта повинна вимагати постійного догляду з боку кваліфікованого медичного персоналу.

Щоб отримати посвідку на проживання в Болгарії для білорусів, українців та інших іноземців на підставі довготривалого лікування, попередньо необхідно представити всі довідки про стан здоров’я та узгодити план лікування з болгарськими лікарями.

Процедура отримання посвідки на проживання

Порядок оформлення ПНП зазвичай не має відмінностей в залежності від підстав, на яких він оформляється. В загальних випадках, щоб отримати посвідку на проживання в Болгарії, громадянину України необхідно дотримуватися наступного порядку:

  1. Вибрати підставу для отримання ПНП, впевнитися у його легальності та достатності.
  2. Підготувати пакет необхідних документів, здійснити їх легалізацію і переклад на болгарську мову.
  3. Подати в болгарське дипломатичне представництво документи на отримання національної візи категорії D.
  4. В’їхати до Болгарії та подати документи на ПНП. Єдине місце, де подавати документи на ПНП – Дирекція міграції.
  5. Отримання посвідки на проживання відповідно до раніше обумовленим підставою.

Вся процедура від моменту виникнення підстави та до отримання ПНП може зайняти кілька місяців. Термін розгляду заявки безпосередньо в міграційному управлінні – до 14 днів.

Крім інших зборів, щоб оформити ПНП у Болгарії, необхідно сплатити державне мито у розмірі 10 левів збору і безпосередньо мита: у розмірі 200 левів для ПНП до 6 місяців і 500 левів – для ПНП до року.

Пакет документів для оформлення ПНП

Для кожної підстави отримання посвідки на проживання передбачається спеціальний пакет документів. У будь-якому випадку, щоб отримати посвідку на проживання в Болгарії, іноземцю необхідно обов’язково надати:

  • заява встановленої форми, заповнена болгарською мовою;
  • завірені копії сторінок закордонного паспорта;
  • платіжний документ, що підтверджує сплату державного мита;
  • документи, що підтверджують наявність відповідного житла;
  • довідку про несудимість з країни постійного проживання;
  • медичну страховку в Болгарії для ПНП, що діє на території республіки;
  • докази фінансової стабільності та наявності достатніх коштів для незалежності від системи соціального забезпечення з розрахунку не менше 1 МРОП на місяць;
  • документи, що підтверджують підставу для отримання ПНП, у тому числі дозвіл на працевлаштування, документи про наймання 10 працівників-болгар, документи про здійснення великих інвестицій, свідоцтво про шлюб з громадянином Болгарії й так далі.

Продовження посвідки на проживання

Як вже сказано, термін дії дозволу на тривале перебування не може перевищувати 12 місяців. У разі збереження підстав, за якими він був отриманий, здійснюється продовження ПНП у Болгарії.

Процедура щорічного продовження ідентична процедурі первинного отримання посвідки на проживання: зацікавлений в продовженні заявник збирає документи, оплачує державне мито та подає документи разом з заявою в управління Дирекції міграції за місцем проживання.

Проживши з болгарським ПНП не менше 5 років, іноземець має право запросити ДПП або ПМП.

Продовження посвідки на проживання

ДПП – це довгострокова посвідка на проживання, яка видається на 5 років з правом продовження. До його отримання сукупний термін відсутності на болгарській території при проживанні за ПНП не може перевищувати 10 місяців. Вартість державного мита за його видачу – 110 левів.

ПМП – це постійна посвідка на проживання, видається безстроково і в продовження не потребує. Для його отримання термін відсутності в Болгарії при проживанні з первинної ПНП сукупно не повинен перевищувати 30 місяців. Розмір держмита 1 тис. левів. Таким чином, відмінність зазначених статусів лише в терміні перебування за кордоном перед їх отриманням, необхідність продовження ДПП і розмірі державного мита.

Громадянство РБ

Проживши з ДПП/ПМП у Болгарії не менше 5 років, іноземець, згідно з Законом “Про громадянство”, має право оформити болгарський паспорт. Враховуючи термін обов’язкового проживання по ПНП, перед отриманням громадянства в загальних випадках іноземцю доведеться сукупно прожити в Болгарії не менше 10 років. Крім цієї умови, потенційний громадянин зобов’язаний довести наявність легального доходу, місця проживання, знання мови, і відмовитися від вже наявного громадянства.

У деяких випадках цей порядок може бути спрощений. Наприклад, громадянство Болгарії для подружжя болгарських громадян надається у спрощеному порядку вже через 3 роки проживання з ПМП/ДПП.

Ще більш спрощений порядок передбачений для етнічних болгар за походженням. Згідно зі ст. 15 Закону “Про громадянство”, для них не діє не тільки умова про обов’язкове проживання, але й умови про знання мови, наявності джерела доходу і відмову від наявного паспорта. Головна умова – подання Агентству у справах болгар за кордоном доказів свого болгарського походження.

Де найкраще в Болгарії жити українцям

Життя в Болгарії протікає в основному у великих приморських містах і столиці. Ціни на побутові послуги, продукти харчування та нерухомість приємно здивують вітчизняних іммігрантів.

У приморських містах легко можна придбати однокімнатну квартиру-студію за 20-25 тис. євро і навіть дешевше. За 50 тис. євро можна купити цілком пристойне житло у центрі будь-якого з міст.

В країні існує невелика українська діаспора. Українці в Болгарії вибирають в основному великі та приморські туристичні міста. Серед пріоритетних місць розселення Софія, Пловдив, Варна, Бургас і Русе.

Проживання представляється вельми комфортним. Завдяки загальній культурі, історії та традицій місцеве населення доброзичливо ставиться до україномовних мігрантів. У країні діє кілька українських організацій, наприклад, болгарсько-українська фундація «Мати-Україна», товариство «Діаспора-Україна» та деякі інші. Контакти організацій можна знайти на сайті посольства України в Болгарії.

Висновок

Болгарська посвідка на проживання – це дозвіл на тривале перебування в країні, діє протягом 12 місяців. Це перший документ про легалізацію, що дає право на проживання, працевлаштування, соціальну допомогу, отримання освіти та всі інші права, крім тих, які випливають з громадянства РБ.

Для отримання ПНП іноземець повинен мати підставу для тривалого проживання в РБ – працевлаштування, навчання, наявність сім’ї, лікування, ведення підприємницької діяльності. ПНП оформляється тільки на території Болгарії в місцевих міграційних органах. Через 5 років проживання з посвідкою на проживання іноземець може оформити ДПП/ПМП.

Посвідка на проживання в Болгарії: Відео

Статті по темі