Меню Закрити

Імміграція в Болгарію: правила, способи, особливості

Ще з середини 90-х Болгарія міцно зміцнилася в десятці найбільш сприятливих країн для імміграції серед україномовних. Входження країни в Євросоюз тільки зміцнили позиції республіки – імміграція в Болгарії стала тепер відмінним інструментом для євроінтеграції та отримання громадянства ЄС. Болгарія зі своїм теплим кліматом і прийнятними цінами на нерухомість є прекрасним місцем для облаштування місця проживання або проміжним етапом для переїзду/працевлаштування в успішній європейській країні.

імміграція в Болгарію

Права та обов’язки мігрантів у Болгарію

З моменту, коли республіка стала членом ЄС, багато українців зацікавились, чи можна переїхати жити в Болгарію. Це відкривало безліч переваг: згідно з Конституцією Болгарії, все постійно проживають в республіці іноземці володіють тими ж правами, що і її громадяни, за винятком прав, що випливають з болгарського громадянства.

Так, іммігранти, які отримали посвідку на проживання постійного жителя (первинний ВНП) наділяються правом на:

  • проживання у республіці мінімум протягом 12 місяців;
  • працевлаштування в Болгарії без додаткового дозволу, отримання освіти в болгарських внз, навчання дітей в школах;
  • отримання медичної страховки;
  • ведення підприємницької діяльності;
  • формування пенсійних накопичень, використання інших соціальних прав.

Врахуйте, що еміграція в Болгарії породжує у мігрантів ряд обов’язків, у тому числі:

  • дотримуватися болгарське законодавство і шанувати Конституцію;
  • оформити обов’язкову медичну страховку;
  • платити податки в Болгарії, за умови податкового резидентства;
  • мати власне застрахована житло і засоби для існування, не вдаючись до системи соціального забезпечення;
  • не мати судимостей на момент подачі заяви на первинний ВНП.

Підстави для імміграції в Болгарію

Болгарське законодавство досить конкретно визначає перелік підстав, які дозволяють іммігрувати в Болгарію та отримати в республіці первинний легальний статус – вид на проживання для постійного жителя (дозвіл за пребиваване на продължително пребиваващ).

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону “Про іноземців в Болгарії” (Закон “За чужденците в Републіка България”), підставою для отримання ВНП в країні може служити в тому числі:

  • працевлаштування на болгарській території;
  • здійснення комерційної діяльності;
  • переїзд в Болгарію з України в якості представника іноземного комерційного підприємства;
  • наявність дітей-громадян Болгарії або інших членів сім’ї-громадян Болгарії, або іноземців-членів сім’ї, які мають постійний ВНП;
  • тривале лікування в болгарському лікувальному закладі;
  • робота на іноземне ЗМІ в Болгарії;
  • право на пенсію в Болгарії чи іншій країні;
  • володіння дорогою нерухомістю або 50 % компанії, яка володіє найдорожчою нерухомістю;
  • здійснення інвестицій в болгарську комерційну компанію.

Розглянемо найпоширеніші підстави докладніше.

Імміграція через бізнес

Бізнес-міграція є одним з найбільш популярних напрямків для переїзду в республіку – болгарський уряд зацікавлений у залученні іноземного капіталу. Бізнес в Болгарії, за умови, що на його основі буде створено щонайменше 10 робочих місць і на них будуть найняті болгарські громадяни, дає право претендувати на отримання первинного виду на проживання.

Реєстраційні процедури в республіці максимально спрощено: відкриття власного товариства з обмеженою відповідальністю (дружество з обмежена отговорност займає 3-10 днів, мінімальний статутний капітал – від 2 лева (1 євро).

Все, що потрібно від іноземця для реєстрації, – закордонний паспорт.

Другий варіант, як поїхати в Болгарію через бізнес – відкрити представництво іноземної, наприклад, української комерційної компанії, власником якої є іммігрант. Важливі умови: реєстрація в Торгово-промисловій палаті Болгарії, надання податкової звітності та документації про планованої діяльності.

Імміграція через працевлаштування

Не менш поширена підстава для отримання ВНП – робота в Болгарії. Посвідка на проживання може бути отримана за умови, що іноземець, згідно з Законом “Про трудової міграції та мобільності” (Закон “За трудовата міграція і трудовата мобилност”), отримав дозвіл на роботу в Агентстві з працевлаштування (Агенція з заетостта).

робота в Болгарії

Такий дозвіл може бути отримано за клопотанням і запрошення болгарського роботодавця, за умови, що на потрібну вакансію немає можливості знайти підходящого по кваліфікації громадянина Болгарії. Для отримання дозволу роботодавцю необхідно:

  • провести дослідження ринку праці та підтвердити відсутність підходящих кандидатів з місцевих жителів;
  • довести, що протягом минулого року кількість іноземних працівників не перевищувала 20 % від середньої чисельності працівників-болгар;
  • надати не менш сприятливі умови праці, ніж для болгар;
  • довести наявність в іноземця відповідних спеціальних знань, навичок з професії та досвіду.

Оформивши належний дозвіл на роботу у конкретного роботодавця, іноземець має право отримати національну візу категорії D, в’їхати на її основі в Болгарію та оформити ВНП.

Імміграція через інвестиції

Інвестиції в болгарську економіку – ще одна підстава для отримання виду на проживання. Існує два найпоширеніших інструменту інвестування в республіку, і перший – це нерухомість в Болгарії.

Купівля нерухомого майна дає право на отримання ВНП за умови, що вартість об’єкта становить не менше 600 тис. левів (300 тис. євро) на одного заявника.

При цьому допускаються варіанти покупки житла як безпосередньо фізичними особами, так і компаніями. В останньому випадку претендувати на ВНП може лише власник частки більше 50 % статутного капіталу компанії-власника нерухомості.

Другий варіант інвестування – це вкладення не менше 250 тис. левів (125 тис. євро) на підприємство, яке буде діяти в економічно неблагополучному регіоні республіки за змістом Закону “Про заохочення інвестицій” (Закону “За насърчаване на инвестициите”). На цьому підприємстві має бути створено 5 робочих місць для болгар. Вид на проживання отримує лише власник частки у статутному капіталі, що перевищує 50%.

Імміграція через освіту

Навчання в Болгарії також може служити підставою для отримання первинного виду на проживання. Відповідно до ст. 24с Закону “Про іноземців”, дозвіл на тривале перебування на термін до 1 року може бути видано іноземцям, які мають відповідну національну візу і що є:

  • студентами очної форми навчання в болгарському вузі;
  • учнями закладів середньої освіти за програмами обміну;
  • іноземним стажистам.

Найчастіше подібний ВНП запитують студенти болгарських вузів. Оскільки максимальний термін дії такого дозволу на проживання складає не більш 1 року, ВНП за результатами переведення на наступний курс навчання повинен щороку продовжуватися.

Спочатку для отримання дозволу на проживання необхідно подати в міграційні органи запрошення від вузу, доказ оплати навчального курсу, а також підтвердити наявність коштів для власного змісту.

Імміграція для пенсіонерів

Ще одна унікальна програма – імміграція в Болгарію для пенсіонерів.

Місцеве законодавство дозволяє видавати ВНП всім іноземним пенсіонерам, які мають право на болгарську чи іншу пенсію і володіють достатніми засобами для забезпечення власного існування.

Будь-якої економічної чи спорідненою прив’язки або схвалення з боку урядових структур не передбачено, головна умова – наявність достатньої кількості грошей.

Імміграція проходить у два етапи. На першому пенсіонер запитує національну візу категорії D, підтверджує місце проживання, наводить докази фінансового і соціального забезпечення, наявності пенсійних прав і в’їжджає в країну.

Вже в’їхавши до країни, іноземний пенсіонер запитує ВНП за місцем перебування в Болгарії. Пакет документів зазвичай такий же, як і на візу.

Найважливіша умова – наявність фінансового та соціального забезпечення. Зазвичай достатньо, щоб виплачена за останні 3 місяці пенсія становила 400-500 євро/місяць. Плюс виписка з банку, що підтверджує наявність 1-1,5 тис. євро на рахунку кожного заявника.

Укладення шлюбу з громадянином Болгарії

Шлюб з громадянином Болгарії – ще одну підставу, що дає право на проживання в якості постійного жителя. Відповідно до п. 18 год. 1 ст. 24 Закону “Про іноземців в Болгарії”, на ВНП можуть претендувати в тому числі члени сім’ї болгарського громадянина та його нащадків з-за кордону.

Курорт Болгарії

Подружжя громадян Болгарії, згідно зі ст. 2 закону, є також членами їх сім’ї, тому можуть отримати ВНП за програмою сімейного возз’єднання. Наявність сімейних відносин має бути підтверджено документально – свідоцтвом про шлюб. Місце оформлення шлюбу не має значення.

Крім подружжя, право на сімейне возз’єднання володіють і інші родичі, в тому числі діти громадян Болгарії, які не досягли 21 року і не вступили в шлюб, повнолітні недієздатні діти, які потребують догляду батьків або інші родичі у виняткових обставинах.

Отримання притулку

Болгарська республіка є підписантом Конвенції ООН про статус біженців, тому зобов’язана надавати притулок усім, хто його потребує. Статус біженця в Болгарії, відповідно до Закону “Про притулок та біженців” (Закон “За убежището і бежанците”), має право отримати будь-який іноземець через обґрунтованих переслідувань за ознакою раси, релігії, національності, політичних переконань, приналежності до соціальної групи та за іншими ознаками, якщо він перебуває за межами держави громадянської належності та не може отримати від нього повноцінний захист. Крім міжнародної захисту на підставі переслідування, наданий притулок дає іноземцю право на проживання.

Імміграція всією сім’єю

Багато хто вирішує емігрувати в Болгарію з України сім’єю. Але цей процес зазвичай відбувається поетапно. Зазвичай з того чи іншого основи отримує ВНП один з представників родини. Згодом за програмою возз’єднання можуть переїхати й інші її члени.

Наприклад, при наявності в іноземця постійного чи безстрокового виду на проживання первинний ВНП має право отримати й інші члени його сім’ї (п. 13 ч. 1 ст. 24 Закону “Про іноземців”). Крім того, згідно зі ст. 25b закону, дозвіл на довгострокове проживання видається також і членам сім’ї іноземця, який отримав статус біженця або має інший гуманітарний статус.

Процедура імміграції

Повний цикл імміграції полягає в проходженні декількох етапів. Отримання ВНП в Болгарії – це лише перший етап натуралізації. Вид на проживання для постійного жителя, згідно зі ст. 23 Закону “Про іноземців”, видається на максимальний термін в 1 рік. За умови збереження підстав для його отримання такої ВНП може щорічно продовжуватись, про що іноземному громадянину необхідно регулярно клопотати в міграційні органи.

Через 5 років такого проживання можна отримати ПМП в Болгарії (посвідчення за постійно пребиваване). Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 25 закону, право на такий ПМП виникає за умови, що протягом цих 5 років іноземець законно проживав на болгарській території та не був відсутній в республіці більш ніж 30 місяців на момент подачі заявки.

Дозвіл на постійне проживання видається безстроково і в продовження не потребує.

Болгарське громадянство – завершальний етап імміграції та натуралізації. Згідно з Законом “Про громадянство” (Закон “За българското громадянство”), отримати його мають право неосужденные повнолітні особи:

  • жили по ПМП не менше 5 років;
  • знаючі болгарська мова;
  • володіють достатнім доходом;
  • відмовилися від наявного громадянства.

Документи для імміграції

Головне, що потрібно для еміграції в Болгарії, – це правильно укомплектований пакет документів. Для кожного основи оформлення ВНП комплект документів буде різним, але стандартний (як для візи категорії D, так і для ВНП) обов’язково буде включати:

  • заява (завантажити зразок заяви на ВНП можна тут);
  • закордонний паспорт;
  • два фото формату 35х45 мм;
  • медичний страховий поліс, дійсний ЄС, із сумою покриття не менше 30 тис. євро;
  • документи, що підтверджують право на житло (договір оренди/купівлі-продажу);
  • докази наявності достатніх коштів для власного забезпечення не нижче прожиткового мінімуму (наприклад, виписка з рахунку в банку);
  • довідка про несудимість;
  • для дітей – свідоцтво про народження, нотаріально посвідчена згода другого з батьків.

Крім них, будуть потрібні документи, що підтверджують підставу для імміграції. Наприклад, документи для возз’єднання сім’ї в Болгарії також будуть включати свідоцтва про шлюб, про народження, копію сертифіката ПМП члена сім’ї, що проживає в Болгарії. У разі працевлаштування необхідні дозвіл на роботу і запрошення від роботодавця.

Документи для імміграції

Можливі збори: консульський збір за візу 100 євро, збір за ВНП 250 євро + супутні витрати до 1 тис. євро.

Чи можуть відмовити в імміграції

Кожен сам вирішує, чи варто переїжджати в Болгарію з України. Тим більше що причиною для відмови у видачі дозволу на проживання може стати:

  • подання неповного пакета або підроблених, недійсних документів;
  • відсутність підстав для видачі ВНП;
  • наявність судимості;
  • порушення міграційного законодавства Євросоюзу;
  • відмова у ВНП від іншої країни ЄС;
  • надання завідомо неправдивих відомостей.

Українська діаспора в Болгарії

Українські емігранти в Болгарії формують відносно невелику, але дуже активну діаспору – близько 10 тис. чоловік, що є найчисельнішою національною громадою в Болгарії. Проживають вони в основному у великих містах, таких як Софія, Бургас і Варна.

Завдяки спільним культурним традиціям та історії відзначається доброзичливе ставлення до представників української діаспори з боку місцевих жителів, негативне ставлення зафіксовано не більше ніж у 3 % болгар.

У великих містах діють кілька українських організацій, наприклад:

Актуальні контактні дані культурних центрів і організацій можна отримати на сайті Посольства України в Республіці Болгарія.

Є також школи, в яких вивчають українську мову, зокрема, українська недільна школа при фундації «Мати Україна», в якій проводяться заняття у вечірній час раз на тиждень, тривалістю одна година.

Українських емігрантів в республіку приваблює м’який південний клімат, наявність безлічі приморських курортів і прийнятні ціни на нерухомість: пристойну 3-кімнатну квартиру в новобудові можна купити за 50 тис. євро, причому в іпотеку.

Висновок

На завершення підсумуємо основні плюси та мінуси еміграції в Болгарії. Серед головних переваг – це безліч програм і підстав для імміграції, дешева нерухомість і порівняно низькі ціни навіть за українськими мірками. Але, незважаючи на членство в ЄС, країна як і раніше не входить в Шенгенську зону, а тому безвізовий доступ в країни ЄС болгарський ВНП дати поки не може.

Як переїхати в Болгарію: Відео

Статті по темі