Меню Закрити

Престижні університети Болгарії

Статистика свідчить, що кількість громадян пострадянських держав, які віддають перевагу отриманню вищої освіти в болгарських вузах, стрімко зростає. Навчання в цій країні відкриває перед іноземцями ряд перспектив. Університети Болгарії пройшли акредитацію відповідно до європейських вимог, тому видані ними дипломи дозволяють їх власникам продовжувати навчання і влаштовуватися на роботу на території будь-якої держави Європейського Союзу (ЄС).

Університети Болгарії

Особливості болгарської системи освіти

В структурі освітньої системи країни виділяють три рівні: дошкільна, шкільна та вища освіта. Дошкільне навчання ведеться в дитячих садах, відвідування яких вважається обов’язковим, і триває 4 роки. Наступні 12 років відводяться на шкільну освіту: початкова (1-4 класи), основна (5-8 класи) і гімназійна (9-12 класи).

Вища освіта в Болгарії засноване на принципах, затверджених Болонською угодою, і передбачає отримання студентами наступних освітніх ступенів:

 • професійний бакалавр (термін навчання – 4 роки);
 • бакалавр (термін навчання – 4-5 років);
 • магістр (термін навчання 1-2 роки при наявності диплома бакалавра);
 • доктор наук (термін навчання – 3 роки після закінчення магістратури).

Система освіти в Болгарії передбачає функціонування навчальних закладів як державної, так і приватної форм власності.

Класифікація болгарських ВНЗ

Сьогодні на території країни функціонують такі види вищих навчальних закладів:

 • коледжі – освітні установи, мають технічну спрямованість і дозволяють отримувати кваліфікацію професійного бакалавра;
 • спеціалізовані вищі училища, що ведуть підготовку фахівців у галузі мистецтва, науки, військової справи, фізичної культури;
 • університети, які готують бакалаврів, магістрів і докторів наук з природничих, технічних і гуманітарних спеціальностей.

В систему вищої освіти Болгарії входить 51 вищий навчальний заклад, серед яких налічується 30 університетів, 13 спеціалізованих вищих училищ і 8 коледжів.

Процедура вступу до болгарського ВНЗ

Перед тим як вступити до університету Болгарії в іноземного абітурієнта може виникнути потреба пройти платні підготовчі мовні курси (в залежності від вибраної мови навчання), тривалість яких в середньому становить 9-12 місяців. Це пов’язано з тим, що однією з умов зарахування в місцеві вузи є успішна здача мовного іспиту.

Реєстрація абітурієнтів прийом документів триває з 1 червня по 30 серпня.

Пакет необхідних паперів повинен містити:

 • заяву;
 • атестат про повну середню освіту і додаток до нього;
 • довідку з медичного закладу про стан здоров’я абітурієнта;
 • копію закордонного паспорта;
 • кольорові фотографії.

Всі документи в обов’язковому порядку повинні бути переведені на болгарську мову і завірені нотаріально. Після їх схвалення слід звернутися в посольство, щоб отримати довгострокову візу типу «Д» (діє протягом 1 навчального року і вимагає періодичного продовження).

Кращі вищі навчальні заклади країни

Перш ніж розглянути особливості навчання у провідних болгарських вузах, слід зазначити, що освіта в них виключно платне як для місцевих, так і для іноземних студентів. Однак, як показує практика, вартість освітніх послуг і витрати на повсякденні потреби (оренда житла, проїзд по місту, харчування, розваги й т. д.) тут значно нижче, ніж в більшості країн Європи.

Нижче вашій увазі представлений список університетів в Болгарії, які вважаються найбільш авторитетними на державному та європейському рівнях, а також коротка інформація про них.

Університет імені Святого Климента Охридського

Цей вищий навчальний заклад є одним із найстаріших у країні. Функціонує він з 1888 року. Тут здобувають освіту понад 20 000 студентів. Викладання ведеться болгарською, англійською та іншими мовами.

Софійський університет імені Святого Климента Охридського по праву вважається найбільшим науково-дослідним центром Болгарії, він підтримує постійне співробітництво з більш ніж 80 закордонними вищими навчальними закладами та щорічно бере участь у реалізації десятків прогресивних міжнародних наукових проектів.

У структуру даного вузу на сьогодні входить 16 факультетів, на яких ведеться навчання за більш як 100 спеціальностями. Найбільшою популярністю користуються такі факультети Софійського університету в Болгарії, як комерційний, інформатики, журналістики, юридичний і медичний.

Щорічна плата за навчання на бакалавріаті та в магістратурі болгарською мовою становить близько 3 300 євро, в докторантурі – 5 500 євро. Навчання на іноземних мовах трохи дорожче – від 3 850 євро в рік. Як свідчить сайт Софійського університету Св. Климента Охридського, найдорожчими є медичні спеціальності – від 7 700 євро в рік.

Американський університет

Це вищий навчальний заклад знаходиться в Благоєвграді й має статус одного з наймолодших університетів країни – датою його заснування є 1991 рік. У стінах цього вузу навчається відносно невелика кількість студентів – до 1 000 осіб з понад 38 держав. Тут працює близько 70 викладачів.

Американський університет в Болгарії

Американський університет в Болгарії надає можливість навчання на бакалавраті, магістратурі та докторантурі з економіки, інформатики, математики, журналістики, історії, політології та інших спеціальностей. Середня вартість навчання в даному навчальному закладі становить 9 700 євро в рік. Крім того, абітурієнт, який став студентом American University in Bulgaria, повинен сплатити обов’язковий студентський внесок у розмірі 510 євро.

Технічний університет Варни

У болгарському місті Варна з 1962 року функціонує один з найкращих технічних університетів країни та Європи. На даний момент в структурі вузу налічується 6 факультетів, які об’єднують 23 спеціальності. У числі найбільш популярних напрямків підготовки студентів слід назвати суднобудування, електроніки, електротехніки, машинобудування, хімію.

Викладання ведеться як болгарською, так і англійською та іншими мовами. Цінова політика Технічного університету Варни в цілому лояльна щодо місцевих студентів і іноземців. Так, рік навчання на бакалавраті мовою коштує від 2 000 євро, в магістратурі – від 2 200 євро. Англомовні навчальні програми дещо дорожче: від 2 900 (ступінь бакалавра) і 3 000 євро (ступінь магістра) в рік.

Новий болгарський університет

Даний вуз розташований у столиці країни Софії. Він був заснований в 1991 році. В даний час у його стінах вищу освіту здобувають близько 12 000 студентів.

Новий Болгарський університет надає можливість отримати кваліфікацію бакалавра, магістра та доктора наук за багатьма спеціальностями, серед яких природничі та технічні науки, мистецтво, телекомунікації, філософія, історія, філологія, інформатика, математика, економіка, право, охорона здоров’я, спорт. Є навчальні програми болгарською та англійською мовами. Крім того, у структурі внз є також франкофонське відділення, студенти якого вивчають суспільно-політичні дисципліни французькою мовою.

Вартість навчання на бакалавраті, магістратурі та докторантурі у Новому болгарському університеті становить від 1 350 євро за семестр. Кожен студент зобов’язаний вносити встановлену плату на початку навчального семестру.

Великотирновський університет “Святі Кирило і Мефодій”

Це вищий навчальний заклад засновано у 1963 році. На даний момент за кількістю студентів (близько 18 000 чоловік) займає друге місце в країні, поступаючись лише Софійського університету імені Святого Климента Охридського.

У своєму складі Великотирновський університет має 9 факультетів: філософський, педагогічний, юридичний, філологічний, економічний, історичний, математичний, богословський та мистецтвознавчий. Заклад співпрацює з низкою відомих європейських вузів, входить в Міжнародну університетську асоціацію.

Великотирновський університет ім. Святих Кирила і Мефодія пропонує навчання на бакалавраті за ціною від 1 250 євро, у магістратурі – від 1 500 євро, в докторантурі – від 1 750 євро за один семестр. Оплата освітніх послуг здійснюється студентами щосеместрово.

Вільний університет Бургаса

У 1991 році за рішенням Великого народного зібрання було засноване одне з найпопулярніших вищих навчальних закладів сучасної Болгарії, яке відоме під назвою Бургаський вільний університет. В даний час тут навчається близько 7000 студентів.

Університет користується великим міжнародним авторитетом. Його викладачі та студенти беруть участь у реалізації низки науково-дослідних проектів спільно з представниками понад 30 зарубіжних університетів. Внз підписав договори про співпрацю з більш ніж 20 європейськими та американськими вищими навчальними закладами.

Вільний університет в Бургасі включає в себе чотири відносно самостійних центрів економічних і управлінських, юридичних, гуманітарних наук, а також інформатики та техніки. Вартість навчання для бакалаврів і магістрів – від 1 200 євро за семестр.

Софійський університет

Історія даного вищого навчального закладу сягає своїм корінням у 1917 рік. Саме тоді за указом царя Фердинанда I в Софійському університеті було відкрито медичний факультет. Сьогодні у вузі здобувають освіту до 8 500 студентів, понад 2 000 аспірантів, близько 120 докторантів і понад 20 клінічних ординаторів.

Медуніверситет в Софії має у своєму складі 4 факультету (стоматологічний, медичний, фармацевтичний, а також факультет громадського здоров’я). Крім того, структурними підрозділами даного закладу є медичний коледж «Йорданка Філаретова», Департамент мовного навчання і студентського спорту, а також 14 спеціалізованих клінік. В середині 2009 року Софійський медичний університет відкрив свою філію в місті Враца на базі місцевого медичного коледжу.

Ціни на навчання у вузі наступні: бакалаврат – від 1 500 євро, магістратура і докторантура – від 2 500 євро за семестр.

Пловдивський аграрний університет

Це вищий навчальний заклад є лідером з підготовки кваліфікованих кадрів в галузі сільського господарства Болгарії. Воно створене на базі агрономічного факультету, який у 1921 році був відкритий в університеті міста Пловдива.

Пловдивський аграрний університет

У структурі внз є факультети агрономії, виноградарства і садівництва, агроекології та захисту рослин, економіки. За час свого існування Пловдивський університет підготував понад 30 000 дипломованих фахівців, серед яких – представники близько 76 держав.

Вартість навчання для бакалаврів складає від 1 500 євро, для магістрів – від 1 750 євро, для докторів наук – від 2 500 євро за семестр.

Південно-західний університет «Неофіт Рильски»

Відкриття даного болгарського внз, розташованого в місті Благоєвград, відбулося в 1976 році. В даний час в структуру цього вищого навчального закладу входять 9 факультетів, які об’єднують 40 кафедр і понад 800 викладачів. Загальна кількість студентів, які навчаються в університеті, сьогодні перевищує 11 500 чоловік. При цьому понад 1 000 студентів є представниками зарубіжних країн.

У число структурних підрозділів вузу входять близько 30 науково-дослідних центрів та лабораторій. “Південно-західний університет “Неофіт Рильски” активно співпрацює з низкою європейських, азіатських, африканських, американських вузів. Студенти цього університету мають можливість продовжити навчання у більш ніж 60 країнах світу.

Оплата за освітні послуги вноситься щосеместрово. Приблизні розцінки: кваліфікаційний рівень «бакалавр» – від 1 500 євро, «магістр» – від 2 000 євро, «доктор наук» – від 2 500 євро за семестр.

Вища технічна освіта в університеті Софії

1953 рік ознаменувався в болгарській столиці Машинно-електротехнічного інституту, на базі якого в 1995 році був створений Технічний університет. Навчання в стінах цього вузу проходить близько 18 000 студентів. Частка іноземців серед них становить понад 10 %.

Технічний університет в Софії включає 11 основних факультетів і 3 функціональних, має філії в містах Слівен та Пловдів. Його структурними підрозділами є Софійський і Сливенський технічні коледжі, Софійське і Правецке середні спеціалізовані училища. Викладацьким складом розроблені та успішно впроваджуються навчальні програми як болгарською, так і на інших іноземних мовах, серед яких – французька, німецька, англійська.

Технічний університет в Софії пропонує абітурієнтам досить демократичні розцінки на навчання. Так, бакалаври та магістри, які навчаються на очній формі, платять в середньому 1 500 євро, а на заочній – 750 євро за семестр. Вартість навчання в докторантурі становить від 1 000 (заочно) до 1 750 євро (очно) за семестр.

Університет «Ангел Канчев» в місті Русе

Датою заснування цього навчального закладу є 1945 рік. У 1995 році була проведена його реорганізація, в результаті якої й виник сучасний “Русенський університет Ангел Канчев”. У стінах даного вищого навчального закладу сьогодні працює 499 викладачів, а кількість студентів, які здобувають тут освіту, становить близько 10 000 чоловік.

У вузі налічується 8 факультетів. Найбільшою популярністю користуються педагогічні, юридичні, соціальні та природничі науки, а також інформатика і математика.

На рахунку університету понад 250 двох і багатосторонніх партнерських освітніх угод з вузами більш ніж 40 країн Європи, Азії та Америки. Студенти та викладачі щорічно беруть активну участь у міжнародних науково-практичних конференціях, форумах, тренінгах. Вартість навчання на бакалавріаті – від 1 500 євро, у магістратурі – від 2 000 євро за семестр.

Які ще болгарські університети вибирають іноземні абітурієнти

Чимало громадян країн пострадянського простору прагне стати студентами таких вищих навчальних закладів Болгарії, як:

 1. Шуменський університет «Єпископ Костянтин Преславський» (Шумен).
 2. Фракійський університет (Стара Загора).
 3. Університет архітектури, будівництва та геодезії (Софія).
 4. Університет харчових технологій (Пловдив).
 5. Національна академія кіно і театрального мистецтва (Софія).
 6. Лісотехнічний університет (Софія).
 7. Університет «Професор доктор Асен Златаров» (Плевен) та інші.

Слід зазначити, що багато внз надають своїм студентам можливість отримувати непрофільну вищу освіту поряд з освоєнням основної спеціальності.

Підсумки

Навчання в одному з вузів Болгарії – перший крок до отримання гідної високооплачуваної роботи за кордоном. Вартість вищої освіти в даній державі досить демократична у порівнянні з розцінками, діючими в вузах більшості країн Європи. При цьому дипломи бакалаврів, магістрів, докторів наук, які видаються болгарськими університетами, визнаються на території всього Євросоюзу. Серед недоліків навчання в Болгарії можна назвати необхідність щорічно оновлювати студентську візу, а також відсутність безкоштовної освіти.

Університет Святого Климента Охридського: Відео

Статті по темі