Меню Закрити

Податки та податкова система Канади

Податки в Канаді у 2024 році, як і в будь-якій іншій країні, мають найважливіше значення, оскільки з них формується бюджет, з якого йдуть виплати на роботу уряду, зміст різних служб, включаючи армію, поліцію і систему охорони здоров’я, підтримку всієї господарської системи в належному порядку, і т. д. Канада не є винятком. Для Канади податки мають навіть більше значення, ніж для багатьох інших розвинутих країн, бо система соціального захисту, якою так славиться Канада, повинна міститися на якісь гроші. І ці гроші беруться з різного роду податків і зборів, яких у Канаді достатньо.

Податки та податкова система Канади

Як будується система збору податків

Приблизно 70% бюджету Канади формується зі стягнутих податків, решта 30% йдуть за рахунок різних зборів, дозволів і прибутку від інвестицій. При цьому податки платять усі — як приватні особи, так і діючі на території Канади комерційні структури. Ухилення від податків є в Канаді злочином.

Оскільки більшість податків зазвичай не видно пересічним громадянам і присутні в ціні товарів та послуг за рахунок того, що комерційні структури вже їх виплатили і включили у свою відпускну ціну, то великого сенсу вести розмови про них немає. Нижче буде дана інформація лише про ті податки, які стосуються особисто вас, тобто які платите тільки ви, будучи жителем провінції Онтаріо.

У Канаді діє багаторівнева система збору податків. При цьому головним збирачем податків є держава, яка відповідає за основний приплив грошових коштів та їх розподіл. Потім йдуть провінції, які мають свою (додаткову) систему оподаткування, з якої формується провінційний бюджет, спрямований на вирішення провінційних потреб. Потім йдуть міські муніципалітети, які отримують кошти за рахунок різних зборів. тарифів і податків на власність.

За рахунок того, що податки крім федерального рівня збираються також на провінційному і муніципальному рівнях, розміри виплачуваних податків відрізняються не тільки у кожній провінції, вони залежать також від того, де ви живете. Наприклад, у межах Великого Торонто має значення, чи ви живете безпосередньо в Торонто або в одному з його передмість — від цього залежить, скільки зароблених вами грошей піде на податки і збори.

Хто збирає податки

Федеральне міністерство, яке відповідає за збір податків, називається Canada Revenue Agency (CRA). У його компетенцію входить збір податків, які є спільними для всієї Канади.

У провінції Онтаріо за збір і розподіл податків відповідає провінційне міністерство Ministry of Revenue. До компетенції провінції входить збір таких податків, як

 • Corporations Tax,
 • Debt Retirement Charge,
 • Employer Health Tax,
 • Fuel Tax,
 • Gasoline Tax,
 • Gross Revenue Charge,
 • Harmonized Sales Tax,
 • Land Transfer Tax,
 • Mining Tax,
 • Ontario Health Premium,
 • Personal Income Tax,
 • Provincial Land Tax,
 • Provincial Sales Tax і ще з десяток інших.

Очевидно, що пам’ятати про всі ці податки і збори пересічним громадянам зовсім не обов’язково, оскільки вони здебільшого стосуються далеко не кожного і з ними в першу чергу мають справу комерційні структури. Тому коли вам потрібно щось платити в якості податків або зборів, вам про це скажуть.

Personal Income Tax

Personal Income TaxЦе податок на всі доходи, які ви отримуєте як приватна особа, незалежно від джерела їх походження. Податок сплачується один раз в рік, їм обкладається ваш дохід, отриманий за рік. Податок на зароблені вами кошти стягуються як федеральними органами, так і провінційними (тобто це два різних податку).

У Канаді діє прогресивна шкала податків, тобто чим вище прибуток, тим вище відсоток податку. Нижче наведена таблиця розрахунку податків в залежності від доходу.

Федеральний податок на особистий дохід:

 • 15% – на перші 45,917 доларів доходу;
 • 20.5% – на суму понад 45,917 доларів доходу (точніше, ця ставка діє для тієї частини доходу, яка перевищує 45,917 доларів, але менше 91,832 доларів);
 • 26% – на суму понад 91,832 доларів доходу (точніше, ця ставка діє для тієї частини доходу, яка перевищує 91,832 доларів, але менше 142,354 доларів);
 • 29% – на суму понад 142,354 доларів (точніше, ця ставка діє для тієї частини доходу, яка перевищує $142,354 долара, але менше 202,802 доларів).
 • 33% – на суму понад 202,802 доларів (точніше, ця ставка діє для тієї частини доходу, яка перевищує $202,802 доларів).

При цьому якщо сума доходу менше, ніж 11,635 доларів, то федеральні податки не справляються взагалі.

Провінційний податок на особистий дохід:

 • 5.05% – на перші 43,907 доларів доходу;
 • 9.15% – на суму понад 43,907 доларів доходу (точніше, ця ставка діє для тієї частини доходу, яка перевищує 43,907 доларів, але менше 87,814 доларів);
 • 11.16% – на суму понад 87,814 доларів (точніше, ця ставка діє для тієї частини доходу, яка перевищує 87,814 доларів, але менше $50,003 доларів).
 • 12.16% – на суму понад 150,003 доларів (точніше, ця ставка діє для тієї частини доходу, яка перевищує 150,003 доларів, але менше 220,005 доларів).
 • 13.16% – на суму понад 220,005 доларів (точніше, ця ставка діє для тієї частини доходу, яка перевищує 220,005 доларів).

При цьому якщо сума доходу менше, ніж 15,087 доларів, то провінційні податки не справляються взагалі.

Варто сказати, що в Онтаріо одні з найнижчих ставок податку на особистий дохід серед інших провінцій і територій. Зокрема, податки на особистий дохід значно вище в атлантичних провінціях Канади, а також у провінціях Манітоба і Саскачеван.

Важливе значення має джерело походження особистого доходу. У тому випадку, якщо він може розглядатися як capital gain, оподатковується тільки половина цього доходу, друга половина звільняється від сплати податків. Під capital gain розуміється дохід, отриманий від приросту ціни зроблених грошових вкладень – наприклад, зростання вартості акцій або об’єктів нерухомості.

При цьому в Канаді, якщо нерухомість була місцем постійного проживання, отриманий від продажу такої власності capital gain повністю звільняється від оподаткування (правда, тут є невеликі нюанси). Частину вашого доходу також звільняється від сплати податків, якщо ви вкладаєте їх у різні накопичувальні фонди або кладете на накопичувальні рахунки, для яких існують спеціальні державні програми – наприклад, у фонд Registered Retirement Savings Plan (RRSP).

Які плани ви можете використовувати і як краще вчинити, щоб легально зменшити суми, що підлягають оподаткуванню, вам може підказати ліцензований фінансовий спеціаліст (financial adviser або financial planner). Податки на особистий доход (Personal Income Tax) сплачуються раз у рік. Податковий рік у Канаді починається 1 січня і закінчується 31 грудня. Після настання нового року кожен житель Канади повинен заповнити Income Tax Form і заплатити податки. Остаточний термін подання декларацій – 30 квітня.

Заповнення податкових декларацій — ціла історія в житті Канади, і в ній беруть участь усі, хто має хоч якесь відношення до ваших доходів. Роботодавці повинні видати своїм працівникам заповнену форму T4, в якій фіксуються заробітки працівників. Банки і фінансові організації шлють довідки про нарахованих відсотках інтересу на заощадження і вклади. Обов’язок кожного жителя Канади — зібрати всі довідки воєдино, не втративши нічого і послати разом з заповненою податковою декларацією.

У Торонто працює багато бухгалтерів (accountant), які допомагають в обрахуванні ваших доходів і рекомендують, як можна легально знизити розмір сплачуваних податків. У Північному Йорку в багато бухгалтерів, які розмовляють російською мовою.

Податки на товари і послуги (Harmonized Sales Tax)

У Канаді продавані товари і послуги оподатковуються — як федеральними, так і провінційними.

У провінції Онтаріо діє єдиний податок на продаж Harmonized Sales Tax (HST). Він складається з федеральної частини (5%) і провінційної частини (8%), і який застосовується як до товарів, так і послуг.

Аналогічні єдині податки також діють в більшості інших канадських провінцій.

З цим пов’язана одна особливість канадської торгової системи, яку потрібно знати приїжджають до Канади. Всі ціни в магазинах вказані до додавання до них податку на продаж. Тобто до тієї ціни, що вказана на ціннику, потрібно додати суму, що йде на сплату податку HST. Наприклад, якщо в магазині Торонто на якийсь товар вказана ціна $100 доларів, то на касі ви повинні заплатити за цей товар $113 доларів.

Податок на власність (Property Tax)

Податок на власністьВся нерухома власність в Канаді є об’єктом оподаткування. Кожен власник нерухомості раз на рік платить податок на належну йому власність. Жителі апартаментів (тобто орендованих квартир у дохідних будинків) сплачують податок на власність через оплату оренди квартири (податок на власність включений у вартість оренди апартамента).

Розмір податку на власність визначається місцевим муніципалітетом, виходячи з ряду факторів, головними з яких є потреба даного муніципалітету в грошових коштах для розвитку або підтримки в належному порядку місцевої інфраструктури, загальної вартості житлового фонду у даному регіоні, та вартості кожного з об’єктів нерухомості, що знаходиться в даному муніципалітеті.

Якщо окреслити в загальних рисах цю схему, то вона буде виглядати наступним чином:

 • муніципалітет визначає, скільки грошей йому потрібно на поточні видатки;
 • визначається загальна вартість усієї нерухомості, яка знаходиться у віданні муніципалітету;
 • необхідна сума, яку потрібно зібрати у формі податку на власність, пропорційно розподіляється серед власників нерухомої власності.

Для приблизної оцінки, які можуть бути податки на власність, можна брати 1% від поточної вартості нерухомості. Отримана цифра допоможе вам отримати уявлення про порядок суми, яку вам доведеться заплатити як податок на власність протягом року.

Податки на доходи комерційних структур

Федеральні податки на доходи, одержані комерційними структурами, в Канаді порівняно невисокі. Вони є найнижчими серед країн G7. На відміну від персонального доходу, податок стягується за єдиною ставки, яка для 2019 року була встановлена на рівні 28%. Однак цей податок стягується доходу великих корпорацій.

Для малого бізнесу діють пільгові ставки податків. Федеральний податок на доходи малого бізнесу становить 10%.
Провінційний податок Corporate Income Tax, що діє в провінції Онтаріо, становить 4.5% для малого бізнесу та 11.5% для всіх інших.

Подвійне оподаткування

Всі доходи, отримані резидентами Канади, в тому числі від ділової діяльності за кордоном чи інших джерел поза межами Канади, обкладаються податком.

Однак, якщо дохід отримано в країні, з якою у Канади підписано угоду про уникнення подвійного оподаткування (double taxation), то у випадку, якщо в країні-джерела доходу резидент Канади вже заплатив податок, то ця виплачена сума віднімається від суми податку, яку резидент Канади повинен заплатити в Канаді за цей дохід.

Оподаткування коштів, що ввозяться в Канаду іммігрантами

Всі грошові кошти і доходи, отримані до отримання статусу постійного жителя Канади, податками не обкладаються. Тобто ви можете ввозити в Канаду будь-які суми, вони обкладатися податком не будуть.

Те ж саме стосується нерухомості і різних інвестиційних інструментів, якими ви володіли на момент отримання статусу постійного жителя. Більш того, ви можете продати їх значно пізніше, при цьому отримані грошові кошти також не будуть обкладатися податком.

Правда, тут є невеличке “але” – не обкладатися податком будуть тільки ті суми, які складали вартість вашої нерухомості та інвестиційних інструментів на момент отримання статусу постійного жителя. Тому потрібно мати офіційну оцінку вартості нерухомості та інвестиційних інструментів на цей час.

Друге – ви повинні задекларувати їх при в’їзді в Канаду (тобто повинні мати докази наявності у вас нерухомості та інвестиційних інструментів), а також повинні щорічно вказувати їх у своєму податковому звіті.

Також для нових іммігрантів існує спеціальна програма звільнення на 5 років від сплати податків з доходів, отриманих від інвестицій, зроблених за межами Канади до отримання ними статусу постійного жителя Канади.

Податки в Канаді: Відео

Статті по темі