Меню Закрити

Як купити бізнес у Фінляндії

Фінляндія входить в число країн, які приваблюють іноземних підприємців умовами для ведення бізнесу. Переваги цієї держави очевидні: розвинена економіка, стабільна політична ситуація, зручне географічне положення. Все це спонукає багатьох українців задуматися, як купити бізнес у Фінляндії у 2024 році. До того ж правила ведення бізнес-діяльності в цій країні для всіх однакові та не залежать від національної належності підприємця.

Бізнес у Фінляндії

Причини купівлі іноземцями бізнесу у Фінляндії

По таким критеріям, як соціальні блага і ділова активність, ця скандинавська країна входить в топ-10 європейських держав. А рівень життя у Фінляндії один з найвищих у світі.

Сукупність даних факторів мотивує іноземців до того, щоб отримати посвідку на проживання (далі – ПНП) в цій країні. Саме для досягнення такої мети достатньо придбати готовий бізнес або зареєструвати нову підприємницьку структуру.

Отримання ПНП у Фінляндії дає наступні переваги:

  • такі ж права і соціальний захист, як у громадян країни;
  • можливість вільного відвідування Шенгенської зони;
  • проживши 4 роки на території Фінляндії, володар ПНП може подавати документи на отримання громадянства;
  • безкоштовно пройти мовні курси та адаптаційну програму й т. д.

Купівля бізнесу у Фінляндії відкриває можливості для українських підприємців легально вкласти кошти в економіку європейської країни. А правильно вибравши сферу діяльності, можна отримати вагомий прибуток.

Однак при цьому необхідно мати певний особистий досвід ведення бізнесу і враховувати особливості фінансового ринку. І хоча багато підприємці обирають види діяльності, в основі яких лежать економічні контакти з Україною, не варто забувати про те, що у Фінляндії процвітають сфера послуг і туризм.

Найбільш популярні види бізнесу

Кількість компаній, які можна віднести до категорії великого бізнесу, в цій країні дуже невелика. Тут переважає середній та малий бізнес. Саме тому у Фінляндії існують ідеальні умови для успішного управління невеликим власним підприємством.

Бізнес в Фінляндії

Варіант придбання готового бізнесу більше підходить тим людям, які володіють значними коштами та хочуть почати працювати якомога швидше. І хоча процес передачі справ новому власнику від попереднього розтягнутий у часі, все ж це не відкриття фірми з нуля.

У Фінляндії продається багато компаній у різних галузях. Розглянемо лише ті з них, які вважаються найбільш вигідним вкладенням капіталу.

Ресторанний бізнес

Багато іноземні підприємці прагнуть придбати ресторан саме у Гельсінкі, вважаючи, що в столиці держави такий бізнес буде найбільш прибутковим. Ця теза має право на життя, але все не так просто. На рівень доходів впливає безліч факторів, серед яких місце розташування закладу, його товарообіг та інше.

Вартість готового бізнесу в цій сфері коливається в широкому діапазоні. Наприклад:

  • ціна торговельного павільйону з кафетерієм становить приблизно 10 тис. доларів. Це саме бюджетне придбання;
  • купівля піцерії в столиці Фінляндії обійдеться у 2 рази дорожче – 20 тис. доларів;
  • за пивний ресторан доведеться заплатити не менше 45 тис. доларів;
  • вартість ресторану японської кухні в столиці сягає 140 тис. доларів.

Автомайстерні та СТО

У країні Суомі такі підприємства працюють по буднях з 8.00 до 16.00, максимум до 17.00. У суботу вони закриваються на годину раніше. А ось знайти працюючий автосервіс в неділю зможе хіба що надзвичайно наполегливий автолюбитель.

Що ж стосується вартості, то продаж автомайстерні в столичному регіоні з усім необхідним обладнанням і приміщенням площею 320 кв. м коштує близько 225 тис. доларів.

В інших муніципалітетах Фінляндії ця сума буде меншою. Зокрема, на півночі країни невелику СТО можна придбати десь за 80 тис. євро.

Туристичний та готельний бізнес

Дані види підприємницької діяльності користуються серед іноземних інвесторів особливою популярністю. Попит на оренду котеджів і номерів в готелях на туристичних базах є в будь-який час року. Та й ціни на такі об’єкти нерухомості цілком розумні.

Бізнес в Фінляндії

Щоб ви могли краще зорієнтуватися, наведемо один приклад. У регіоні Мікелі восени минулого року можна було купити туристичний комплекс площею близько 840 кв. м за 235 тис. євро. Причому надалі можливий розвиток цього бізнесу, оскільки за документами дозволяється проводити додаткове будівництво на ділянці площею 1600 кв. м.

Салони краси у Фінляндії

Наші співвітчизники відкрили в країні Суомі велика кількість подібних закладів. Їх основна маса розташована в столичному регіоні.

Для відкриття б’юті-салону підходять наступні організаційно-правові форми:

  • повне товариство – використовується вузьким колом співвласників;
  • приватна фірма – актуальна для осіб, які мають окремі кабінети.

Кілька слів про ціни. Їх значний розкид. Так, наприклад, в Гельсінкі можна купити функціонуючий салон краси з широкою клієнтською базою за 169 тисяч євро. А такий же заклад, але з кваліфікованим персоналом та інтернет-магазином обійдеться дорожче – ціна стартує від 285 тисяч євро. Проте в обох випадках покупець може знизити кінцеву вартість об’єктів.

Порядок відкриття своєї справи іноземцями

Найбільш часто українські підприємці відкривають свій бізнес у сфері торгівлі та послуг. Втім, їх вибір тільки цими галузями не обмежується.

Після того як підприємець визначиться з тим, в якій сфері він буде спеціалізуватися, йому належить зробити наступне:

  • отримати дозвіл на ведення комерційної діяльності в Міністерстві торгівлі та промисловості Фінляндії;
  • сплатити держмито;
  • подати всі необхідні документи в Бюро реєстрацій і патентів;
  • виготовити печатки та штампи;
  • підібрати співробітників у штат підприємства. При цьому серед осіб, які мають статус «керуючий компанії», в обов’язковому порядку повинні бути представники корінного населення – фіни. Особливо важливо знайти відповідального і висококваліфікованого бухгалтера – це дозволить уникнути проблем з податковими виплатами, оскільки у Фінляндії за цим встановлено дуже строгий і серйозний контроль.

На території країни Суомі дозволені наступні організаційно-правові форми підприємницької діяльності:

  • індивідуальний підприємець;
  • акціонерне товариство;
  • акціонерне товариство відкритого типу з обмеженою відповідальністю;
  • кооператив;
  • командитне товариство або партнерська форма організації.

Найпростішим і найпоширенішим способом ведення власного бізнесу у Фінляндії є робота в якості приватного підприємця.

В індивідуальному приватному підприємстві підприємець сам приймає рішення і сам несе за них відповідальність.

Фізична особа також має право на заснування акціонерного товариства з обмеженою відповідальністю. Для такої організації характерні наступні моменти:

  • розмір статутного капіталу – не менше 8000 євро. Грошові кошти мають бути внесені в момент реєстрації фірми;
  • продаж акцій третім особам заборонена;
  • управління компанією можливо одним директором, але при цьому повинна дотримуватися наступна вимога: велика частина представників керівного складу організації повинні мати статус резидента ЄС.

Таким чином, з урахуванням державного мита, що справляється у Фінляндії за реєстрацію підприємства даного типу (350 євро), його відкриття обійдеться іноземцю не менш 8350 євро. Як мінімум таку ж суму потрібно буде заплатити при купівлі акціонерного товариства з обмеженою відповідальністю, не проводив фінансову діяльність.

Бізнес в Фінляндії

При установі фізичною особою акціонерного товариства відкритого типу потрібно враховувати наступне:

  • розмір статутного капіталу повинен бути не менше 80 тис. євро;
  • часовий проміжок між реєстрацією юридичної особи та внесенням статутного капіталу – не більше 3 місяців;
  • продаж акцій третім особам не заборонена;
  • керує організацією рада директорів. Вимоги до його складу формулюється наступним чином: генеральний директор і хоча б один з директорів повинні мати статус резидента ЄС.

Партнерські організації у Фінляндії бувають двох видів:

  • Партнерство, засноване на необмеженої відповідальності його учасників. Засновниками такої організації повинні бути як мінімум 2 людини. Для неї характерно наступне:
    • передача прав третім особам допускається тільки після повідомлення загальних зборів партнерів і у випадку прийняття ним позитивного рішення;
    • за сплату боргів та виконання зобов’язань всі партнери несуть однакову відповідальність;
    • за умовами установчої угоди за управління компанією відповідальні генеральні партнери.
  • Партнерство з обмеженою відповідальністю його учасників. Мінімальна кількість засновників такої організації – 2 суб’єкти підприємницької діяльності. Такими можуть бути як юридичні, так і фізичні особи. Одному з них відводиться роль генерального партнера. Для фірми цього типу характерно наступне:
    • відповідальність за виконання зобов’язань і погашення боргів рівномірно розподілена між генеральними партнерами;
    • відповідальність інших партнерів визначається рамками їх частки;
    • передавати права третім особам заборонено без дозволу загальних зборів.

Необхідно відзначити, що створення партнерської організації не потребує внесення статутного капіталу. А ось держмито в розмірі 350 євро доведеться сплатити.

Кооперативна форма підприємства зустрічається у Фінляндії вкрай рідко. Засновувати її мають мінімум 3 людини. При цьому від них не вимагається бути резидентами ЄС – це основна особливість даного виду бізнесу.

Переваги та недоліки відкриття своєї справи у Фінляндії

Спочатку зупинимося на позитивних моментах:

  • відкрити свій бізнес в країні Суомі може громадянин будь-якої держави;
  • можливе отримання ПНП у Фінляндії;
  • підприємництво у Фінляндії підтримується на місцевому, регіональному та національному рівнях;
  • при реєстрації підприємства відсутні тривалі бюрократичні процедури;
  • країна зацікавлена в припливі молодих бізнесменів, які впроваджують нові технології. Для них діють самі низькі податкові ставки та створені найкращі умови для ведення підприємницької діяльності;
  • низький рівень інфляції в країні;
  • політична стабільність;
  • вигідне географічне положення країни;
  • доброзичливе місцеве населення.

З труднощів слід виділити:

  • наявність мовного бар’єра. Щоб його подолати, необхідно знати хоча б англійську мову;
  • для розвитку бізнесу потрібні власні кошти. Річ у тім, що фінські банки кредитують іноземних громадян вкрай рідко;
  • необхідні хороші знання фінської законодавства;
  • важливо розуміння специфіки ведення бізнесу в цій країні;
  • при найманні фінів на роботу рекомендується враховувати, що їх менталітет відрізняється від українського. Тому щоб уникнути конфліктних ситуацій, варто більше дізнатися про культуру країни.

Говорячи про переваги підприємницької діяльності у Фінляндії, не можна не згадати про те, що в цій країні працює багато установ, які допомагають нашим співвітчизникам знайти відповідний для покупки бізнес.

Назвемо лише деякі з них:

  • PRH – Головне патентно-реєстраційне управління. Тут крім бланків для заяви ви отримаєте консультацію та інформацію про товарні знаки, корисні зразки та патенти. У PRH також знаходиться каталог підприємств з контактними даними на їх керівників.
  • Елю-центри. У такому центрі підприємець може отримати допомогу у вирішенні проблем, що виникають при створенні підприємств середнього і малого бізнесу. Не виключено фінансування проектів з розвитку і вкладення інвестицій.
  • Business Finland – це держустанова відповідає за просування туризму, інвестиції, торгівлю і фінансування інновацій. У країні відкрито 20 регіональних і 40 міжнародних представництв даної організації. В них працює понад 600 висококваліфікованих експертів.

Специфіка податкової системи у Фінляндії

Оподаткуванню цієї держави притаманний високий рівень процентних ставок. Пільги тут практично відсутні. Формування більшої частини бюджету здійснюється за рахунок податків, які стягуються з громадян. Держава суворо контролює цей процес. Факт несплати податків фінансово і кримінально карається.

Бізнес в Фінляндії

Крім цього, для податкової системи Фінляндії характерні наступні особливості:

  • іноземець, який приїхав на роботу в країну, платить податки в тому випадку, якщо компанія-роботодавець зареєстрована у Фінляндії;
  • якщо підприємство фінської роботодавця розташоване за межами країни, іноземець податки не платить;
  • стосовно компанії, що переводить прибуток в головний офіс, який знаходиться за кордоном, оподаткування не застосовується.

Висновок

У міжнародному бізнес-співтоваристві фінські компанії мають відмінну репутацію. Тому відкрити свою справу у Фінляндії значить спочатку поставити високу планку. При цьому слід мати на увазі, що невеликим компаніям існувати досить складно в силу жорсткої конкуренції, до того ж для зарубіжних підприємців ситуація ускладнюється наявністю мовного бар’єра. Однак наполегливість бізнесмена не пропаде дарма – при правильному підході він отримає вагомий прибуток.

Як відкрити бізнес у Фінляндії: Відео

Статті по темі