Стародавня столиця Ізраїлю, мабуть, одне з найцікавіших і найбільш відвідуваних місць на Землі. Місто священний відразу для трьох основних релігій — іудаїзму, християнства та ісламу, включений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Транспорт в Єрусалимі у 2025 році, на відміну від його стін і храмів, дуже сучасний. Незважаючи на чисельність населення майже мільйон людей і багато мільйони паломників і туристів, він чудово справляється.
Загальні відомості
Єрусалим вважається основним логістичним центром країни з добре розвинутою транспортною мережею. Основні шляхи сполучення ─ сухопутні: автомобільні та залізні дороги. Маршрути компанії Egged і лінії Israel Railways з’єднують Єрусалим з більшою частиною країни.
Перше питання туриста зазвичай про те, чи є аеропорт в Єрусалимі. Невеликий був. До 2000-х використовувався для внутрішніх пасажирських перевезень, здебільшого з Хайфи та Ейлата, але потім був закритий через перманентну терористичну загрозу у зв’язку з іншими політичними проблемами.
Сьогодні для авіаперевезень в основному використовується міжнародний хаб імені Бен-Гуріона (Тель-Авів), розташований в 40 км північно-західніше. Це найближчий аеропорт до Єрусалима, який пов’язаний з містом автобусним маршрутом № 485 компанії «Афіким» (сайт ─ www.afikim-t.co.il вартість проїзду – 16 шекелів).
Також з аеропорту можна добратися на автобусах № 423, 943, 947 компанії “Егед”. До автобусної зупинки прямо від термінала № 3 довозить автобус № 5, вартість проїзду 5 NIS (1,3 $). Час у дорозі – 16 хв, потім пасажири пересідають на перераховані вище рейси. Вартість квитка – 21,5 NIS (5,7$). Час у дорозі – 1 година.
Особливістю міської транспортної системи є поділ на арабську та ізраїльську частини. Колір транспорту визначається компанією, що обслуговує.
Рух припиняється вдень у п’ятницю, а починається ввечері в суботу, згідно з традиціями шабату.
Типи транспорту
Отже, основні види транспорту в місті:
- трамвай;
- автобус;
- таксі;
- поїзд.
Трамвайні лінії
Єрусалимський трамвай почав працювати у 2011 році. Це перший і єдиний трамвай в країні. Причому швидкісний, який тут називають легкорейковою дорогою. В даний час функціонує лише один маршрут протяжністю близько 14 км з 23 зупинками, що пролягає через усе місто з півночі на південь.
Працювати починає о 05.30 ранку і триває до 24.00 щодня, крім шабату і свят. У п’ятницю рух припиняється вже в три години дня і не відновлюється до вечора суботи.
Використовується рухомий склад французької компанії Alstom з куленепробивним склом. Зупинки оголошуються на івриті, арабською та англійською.
Як купити квиток на трамвай в Єрусалимі, легко дізнатися на сайті citypass.co.il. Водії їх не продають. Доводиться користуватися автоматами на зупинках. Дорога в один кінець обійдеться в 5,9 шекеля. Дитині до 5 років у супроводі дорослого купувати не потрібно.
Такий квиток дійсний на одну поїздку без пересадок на автобус і не дає знижок для пільгових категорій. Використання не обмежується днем покупки: паперовий квиток дійсний протягом трьох років.
Валідатори є в кожному вагоні. Компостувати та зберігати квиток до кінця поїздки потрібно обов’язково ─ ходять контролери.
Абонемент вигідніше:
- проїзний на 10 поїздок варто 47,2 INS (нових ізраїльських шекелів);
- на 20 поїздок – 94,40 INS;
- на день без обмеження числа поїздок – 13,5 INS;
- тижневий – 64 INS;
- місячний – 213 INS.
Такі проїзні надаються пільговикам зі знижками до 40 %. Згідно з інструкціями Міністерства транспорту, іноземні резиденти з мінімальною річною візою також мають право користуватися пільгами на загальних підставах. Придбати абонементи можна на зупинках чи в сервісному центрі за адресою: вул. Яффо, 97.
Автобусне сполучення
Автобуси в Єрусалимі в західній і східній частині різні. Єврейська частина міста обслуговується найбільшої в країні компанією «Егед» (Egged), яка має понад сотні міських маршрутів. Міжміські автобуси в них білі, міські ─ зелені. Всі з логотипами «Х» на табличках з номером маршруту. Розклад подано трьома мовами: на івриті, англійською та російською. Працювати автобуси починають о 7.00 і закінчують о 23.00.
Посадка виконується через передні двері, а для виходу потрібно натиснути кнопку на поручні. Вартість поїздки ─ 6,7 шекеля. Для дітей до 5 років, військовослужбовців та резервістів проїзд безкоштовний.
Білети продають водії, але лише у вигляді анонімних транспортних карт на одну поїздку або добових квитків (“хофши йомі”), що дозволяють переміщатися на будь-яких видах громадського транспорту протягом одного дня (автобус, поїзд, трамвай, “метронит”, маршрутні таксі).
Планується повністю відмовитися від практики продажу квитків водіями.
Жінки від 60 і чоловіки від 65 років мають право на знижку 50 %, а інваліди c посвідченням – на знижку 33 %. Актуальна інформація доступна на www.egged.co.il/ru.
В арабській частині ходять синьо-білі автобуси «Об’єднання автобусних компаній Східного Єрусалима» з 06:00 до 24:00. Вартість проїзду близько 7 шекелів.
Спеціальний екскурсійний маршрут «Егед» № 99 відходить від Центрального автовокзалу чотири рази на добу. Квиток на 24 години коштує 100 ILS (дітям і пенсіонерам — 80 ILS), можна виходити на зупинці і їхати на наступному автобусі. Всього 29 зупинок, але деякі періодично закриваються. Тур триває приблизно дві години. В дорозі можна прослухати аудіогіда вісьма мовами.
Таксопарк
Таксі в Ізраїлі називається “моніт”. В Єрусалимі воно розділене на жовті арабські та білі єврейські машини, які вперто не бажають підвозити пасажирів на іншу сторону.
Проте загальні правила єдині для всіх. Ліцензування обов’язково, логотипи компаній, «шашечки», таблички Taxi та лічильники є скрізь, а машину можна зловити помахом руки, замовити через телефон або онлайн. До речі, Uber був придуманий в Ізраїлі.
Якщо поруч з логотипом компанії є напис «iTaxi Jerusalem», це означає, що укладено договір з муніципалітетом на надання якісних послуг. Це знак гарантії якості.
Тут також є особливий вид таксі ─ туристичне, водії яких виконують роль гіда. Дізнатися машини можна емблемі на дверях у вигляді двох осіб, що несуть виноградний кетяг. Тарифи приблизно наступні:
- виклик ─ 4,70 NIS;
- посадка і перші 500 м ─ 12 NIS, потім за кожні 90 м – 0,3 NIS;
- нічний тариф (з 21:00 до 05:30) ─ вище на 25 %;
- доплата: за 3-його пасажира – 4,6 NIS, за багаж – 3,8 NIS.
Поїздка з аеропорту коштує приблизно 233 NIS. За роботу в шабат таксисти накручують 25 %.
Ще перед поїздкою клієнт може вибрати спосіб визначення оплати: по лічильнику або прейскурантом. Чек гарантовано в будь-якому випадку. Чайові не вимагають, але і не заперечують проти округлення сум в більшу сторону.
Залізниця
Залізничний транспорт в Єрусалимі розвивається динамічно, оскільки залізничне сполучення з Тель-Авівом відіграє найважливішу роль для міста. Однак прямого, на жаль, немає. В даний час діє гілка через Бейт-Шемеш до південного Єрусалима з зупинками у Єрусалим-Малха і Біблійного зоопарку. Час у дорозі становить 1 годину 24 хвилини.
Найближчим часом планується запустити швидкісний поїзд Єрусалиму, який буде використовувати тунелі та ходити від нового підземного вокзалу до аеропорту Бен-Гуріон. Час поїздки має скоротитися до 25 хвилин. Частково залізниця з боку Тель-Авіва вже функціонує, однак остаточне введення в дію з різних причин відкладається.
Карти Rav-Kav
У будь-якому громадському транспорті країни, в тому числі й в Єрусалимі, оплата проїзду можлива двома видами квитків:
- звичайним паперовим;
- спеціальною магнітною карткою, яка називається транспортна карта «Рав-Кав».
Саме остання розглядається як перспектива для наміченого урядом переходу на електронні способи розрахунку. Це звичайний “пластик” з магнітною смугою, на зразок банківського. Тільки користувач нараховує на карту засоби, призначені виключно для цільового використання.
Карта універсальна і придатна для розрахунку за проїзд на будь-якому виді громадського транспорту, крім таксі та маршруток.
За бажанням клієнт може вибрати Rav-Kav наступних різновидів:
- Персональна. Містить паспортні дані, фотографію та інформацію про розмір належних пільг. Не передається іншим особам, застрахована від втрати або крадіжки. Видається безкоштовно в центрах обслуговування «Аль Ха-Кав» та пунктах продажу квитків компанії «Егед». Дозволяє багаторазове завантаження проїзних документів.
- Анонімна. Не містить персональної інформації. Пільгові знижки не покладаються. Допускається багаторазове завантаження, використання «ерех цавур» («електронний гаманець») і знижки 10 % при виборі тижневого та одноденного тарифів. Кошти на картці не страхуються. Купити її можна за 5 шекелів у водія, в автоматах або центрах обслуговування «Аль Ха-Кав».
- Напіванонімна. Така ж, як персональна, але без страховки.
Купити квиток, завантажити поїздку і поповнити картку можна кількома способами:
- через смартфон з технологією NFC і встановленим додатком Rav Kav (безкоштовно в Google Play) з банківської карти;
- готівкою або банківською картою в автоматі;
- в касі – готівкою або коштами, зарахованими на карту;
- за готівку у водія.
Однією картою, поповнення завчасно, можна розраховуватися за декілька чоловік відразу, причому зі знижкою до 25 %! З іншого боку, для кожної компанії, маршруту або виду транспорту доводиться робити окреме поповнення.
Висновок
Транспортна інфраструктура Єрусалиму розвинена добре. Трамвай, поїзд, автобус, таксі дозволяють зручно переміщатися не тільки в межах міста, але і між мегаполісами, на таксі або автобусі можна швидко дістатися до найближчого аеропорту в Тель-Авіві та з нього.
Пасажирам надається вибір придбання разового проїзного квитка або добового, електронної карти Rav-Kav. Люди похилого віку та з обмеженими можливостями користуються знижками на проїзд.
Незважаючи на високий рівень організації, якості та комфорту, транспортна система міста продовжує розвиватися, удосконалюючись.