Меню Закрити

Як відкрити власний бізнес у Болгарії

Бізнес у Болгарії у 2024 році може стати однією з підстав для імміграції. Багато роблять ставку на належність республіки до Євросоюзу, близьку мовне середовище і зрозумілий менталітет болгар, а хтось вважає це найкращим варіантом стабільного доходу і заробітку для переселенців.

Як відкрити власний бізнес у Болгарії

Переваги ведення бізнесу в Республіці Болгарія

Знайти свою нішу на економічній карті Болгарії з кожним роком прагне все більше україномовних підприємців. Хтось хоче заснувати власне підприємство, а хтось має намір купити вже готовий бізнес або відкрити торгове представництво в Болгарії.

Причин для переїзду на підставі бізнес-міграції можна назвати декілька:

  • територіальна близькість;
  • зрозумілий менталітет і загальне мовне середовище;
  • зацікавленість держави в інвесторів;
  • приналежність Болгарії до Євросоюзу;
  • можливість продавати товари та послуги в інші європейські країни в рамках договору про вільну торгівлю;
  • висока ймовірність вступу країни до Шенгенської зони;
  • помірні податки;
  • розвиток місцевої економіки, що забезпечує великий вибір напрямів для бізнесу.

Бізнес у Болгарії для українців може бути спрямований на співвітчизників. Але ті, хто не має наміру обмежуватися звичайним ритейлом, можуть витягти максимум вигоди з перерахованих факторів.

Вибираємо напрям

Знайти роботу в новій країні деколи буває досить складно. Тому багато мігрантів, що володіють деяким запасом засобів, прагнуть заснувати своє невелике підприємство, яке зможе забезпечувати постійний дохід.

Ключове правило при виборі сфери діяльності можна сформулювати так: краще займатися тим, у чому вже є досвід. Отже, наведемо кілька прикладів того, який бізнес можна відкрити в Болгарії українцю:

  1. Ремонт і обробка квартир. Сьогодні ринок наповнений великими компаніями, які надають послуги таким же великим замовникам. А ось оздоблювальні роботи у квартирах пересічних громадян робити практично нікому. З цієї причини існує стабільний попит на фарбування стін, заміну електрики та сантехніки, монтаж меблів та інші господарські роботи.
  2. Салони краси, нігтьовий сервіс, перукарські послуги. Майстер з хорошим досвідом може почати заробляти вдома. Увагу своїй зовнішності жительки Болгарії приділяють не меншу, ніж представниці прекрасної статі в інших країнах. Головне, напрацювати клієнтів, а потім можна виходити й на більш масштабний рівень.
  3. Тим, хто планує бізнес в Софії, можна розглянути варіант фірми по ремонту комп’ютерної та офісної техніки. Болгарська столиця є діловим центром країни. Тут багато офісів і бізнес-центрів, а ось тих, хто готовий обслуговувати офісну техніку, не вистачає.
  4. Ресторанний бізнес. Але слід пам’ятати, що орієнтувати заклад виключно на українських або російськомовних мігрантів буде великою помилкою. Краще заздалегідь продумати концепцію, щоб задовольнити запити більш широкої маси населення, ніж невеликої кількості своїх співвітчизників. Ресторанний бізнес у Болгарії принесе дохід тільки в тому випадку, якщо буде розташований у вдалому місці (шукайте локації, які не залежать від туристичного сезону).
  5. Автосервіс. В країні велика кількість старих автомобілів, які потребують обслуговування. При наявності певних знань і навичок у цій сфері можна налагодити стабільну справу.
  6. Приватний дитячий садок. Проблема організації часу дошкільнят стоїть гостро майже в кожній країні Європи. Тим, у кого є спеціальна освіта і відповідна нерухомість, варто задуматися про такий різновид доходу.
  7. Магазин одягу – ще один варіант, яким бізнесом можна зайнятися в Болгарії. Перевагою буде близькість Туреччини, яка може стати основним постачальником продукції.
  8. Транспортна логістика. У Болгарії великий попит на послуги перевезення. Важливо, щоб у розпорядженні були малотоннажні автомобілі, які зможуть розвезення продукції по магазинах, кафе і ресторанах.
  9. Продаж автомобілів. Ті, хто на батьківщині «ганяв» машини з Європи, можуть продовжити робити це і тут. Придбання автотранспорту нехай навіть вживаного, але в хорошому стані, – актуальна тема для болгар. Відкрити фірму в Болгарії для покупки авто з ЄС місцевим населенням може виявитися вигідним бізнесом.

Гранично обережними потрібно бути з туристичною сферою. Якщо планується відкрити невеликий готель, варто пам’ятати, що, швидше за все, доведеться купити вже готову будівлю. А вартість нерухомості в курортних зонах не так вже й мала. Навіть при самому скромному розмаху такий проект почне окупати себе мінімум через 10 років.

Фермерство і сільське господарство також вимагають ретельного аналізу і планування. Після інтеграції в ЄС були обмежені деякі квоти на ввезення продукції з Болгарії, можливі труднощі з ринками збуту.

Вибираємо організаційну форму

Відкрити фірму в Болгарії

Припустимо, ви вирішили відкрити кафе в Болгарії або магазин сувенірів. Наступне, що потрібно зробити, це визначити, яку організаційно-правову форму матиме ваше підприємство. Коротко кожна з них розглянуто у таблиці:

Форма організації компанії Опис Відповідальність Розмір статутного капіталу
ЕТ або “Единоличен търговец” – приватний торговець Майже повністю відповідає українському індивідуальному підприємництву. Назва суб’єкта збігається з прізвищем власника, який є єдиним засновником. Повна Не регламентується
СД або Събирательно дружество” – повне товариство Засновниками є мінімум 2 людини. Повна 2 леви/1 євро
АД або “Акционерное дружество” в Болгарії – акціонерне товариство Засновниками можуть бути нерезиденти. В рамках власності акціонерного товариства. 50 тисяч левів/25570 євро
КД або “Командитно дружество” – командитне товариство Засновником і керівником є один акціонер (коммандере), який залучає до бізнесу інших підприємців (командитистів). Для коммандере – повна відповідальність, для інших – обмежена. Не регламентований
КДА або “Командитно дружество з акции” -аналог ТОВ у Болгарії). Засновником виступає один головний коммандере, який є керівником компанії. До складу правління входять 3 акціонери. Для головного акціонера – повна, для інших – часткова. 50 тисяч левів/25570 євро. З них половина вноситься одразу.
ЕООД або ООД – “Единолично дружество с ограничена отговорност” – товариство з обмеженою відповідальністю. Основна вимога – створення 10 робочих місць для громадян країни. В рамках власності компанії. 2 леви/1 євро.

Крім того, іноземець може відкрити в Болгарії філія закордонної компанії.

Звернемо увагу на наступні моменти:

  • в якості ЕТ може зареєструватися іноземна особа, що одержала ПМП. Йому доведеться платити 10 % від доходу фірми.
  • командитні товариства більше підійдуть для сімейного бізнесу болгарських громадян.
  • для іноземців найбільш прийнятними варіантами є АД та ЕООД у Болгарії, оскільки засновники в такому випадку можуть претендувати на статус ПМП.

Як відкрити бізнес іноземцю

Реєстрація фірми в Болгарії являє собою нескладну процедуру. Вона може здійснюватися безпосередньо власником або фірмою-посередником, що пропонує зробити це під ключ. Вдатися до її послуг має сенс тим, хто не володіє болгарською мовою і не сильний в місцевому законодавстві.

Законодавство Болгарії про компанії передбачає наступний порядок дій:

  1. Створення назви фірми. Повний перелік підприємств міститься в Торговому реєстрі республіки. Важливо, щоб не було повторень і звучало назва болгарською мовою милозвучно.
  2. Уточнення повного списку засновників і частки їх участі у бізнесі.
  3. Формування капіталу для створення компанії (його розмір вказано в таблиці вище).
  4. Визначення юридичної адреси. Найчастіше це місце проживання основного засновника.
  5. Узгодження переліку видів діяльності, якими буде займатися підприємство. Тут знадобиться перерахувати всі напрямки. Уточнити, чи потрібно для них ліцензія.

На цьому підготовчий етап, як відкрити компанію в Болгарії для українців, закінчується. Можна переходити до основної частини процесу:

  1. Відкрити накопичувальний рахунок у болгарському банку і внести на нього кошти статутного капіталу. Квитанцію про оплату бажано зберегти.
  2. Оплатити мито Торгового реєстру, в якому потрібно зареєструвати підприємство.
  3. З квитанцією про сплачений внесок необхідно відвідати одне з відділень цієї організації (є у всіх великих містах) і заповнити формуляр А4 – заяву про реєстрацію фірми.

Як відкрити бізнес іноземцю

На підставі прохання компанії присвоюється ідентифікаційний номер – ЕИК. Після цього Торговий реєстр видасть посвідчення. Завершується процес випуском друку і відкриттям розрахункового рахунку.

Документи та ціна питання

Реєстрація фірми в Болгарії передбачає підготовку наступного пакета паперів:

  1. Декларація, в якій повинні бути вказані ім’я та прізвище заявника, його громадянська належність, місце та дата народження, дані закордонного паспорта, адресу проживання.
  2. Декларація про те, що засновник компанії не перебував у стані банкрутства і не брав участь у підозрілих операціях з нафтопродуктами.
  3. Підтвердження, що засновник ознайомився зі ст. 142 Закону “Про торгівлю”, в якому говориться, що всі рішення керівник приймає лише при згоді суспільства.
  4. Статут компанії у двох примірниках.
  5. Договір з керівником фірми.
  6. Розшифровка з банківського рахунку, на який були внесені кошти статутного капіталу.
  7. Рішення власника про заснування компанії.
  8. Картка зі зразком підпису засновника.

Останній документ повинен бути завірений нотаріально.

Вартість відкриття фірми в Болгарії включає наступні внески:

  • реєстрація назви – 25-50 левів (13-26 євро);
  • відкриття рахунку в банку – 10 левів (5 євро);
  • мито Торгового реєстру – 110 левів (56 євро) при подачі прохання в паперовому вигляді та 55 левів (28 євро) під час надсилання запиту;
  • збір за видачу посвідчення про актуальний стан компанії – 7 левів (4 євро).

Придбання готового бізнесу

Замість створення власної справи деякі розглядають варіант, як купити готовий бізнес у Болгарії. Ціни на таке придбання багатьом можуть здатися цілком прийнятними:

  • невелике кафе в столиці – близько 70 тисяч євро;
  • завод по випуску молочної продукції – майже 2,5 мільйона євро;
  • готель середнього розміру – 600 тисяч євро.

Купівля від 600 тисяч євро забезпечує підприємця не просто постійним доходом, але і дає можливість отримати посвідку на проживання в спрощеному порядку. Але тут є два моменти. По-перше, не у всіх бізнесменів є такі гроші. По-друге, чому на продаж виставлено об’єкт, що приносить прибуток?

Перш ніж купити ресторан у Болгарії або будь-яке інше підприємство, необхідно з’ясувати фінансовий стан бізнесу, причини, за якими він продається, а також його попит на місцевому, так і на європейському ринку.

Болгарські банки

На сьогодні, за даними Національного банку Болгарії, в країні функціонує 30 банківських установ. З них 24 банку – ліцензовані структури, ще 6 є філіями іноземних банків.

У середньому 73,3 % всіх активів контролюють міжнародні фінансові організації. Це ще раз підтверджує, що вести бізнес у Болгарії є безпечним заходом завдяки комфортній економічному середовищі. Крім того, продаж бізнесу в Болгарії іноземцям сьогодні можлива також у кредит.

Придбання готового бізнесу

Робота банківського сектору в країні поступово відновлюється після тривалого спаду. Як свідчать результати дослідження аналітичного департаменту Raiffeisen Bank International, зростання економічних показників все ще залишається слабким, але позитивні зміни очевидні. У даний момент банки в Болгарії здійснюють кредитування на 30 років і пропонують різні програми обслуговування для підприємців.

Що потрібно знати про ведення бізнесу в Болгарії

Болгарське законодавство відповідає європейським стандартам і націлене на захист підприємців та інвесторів. Охочі можуть почати діяльність з отримання спеціальної освіти в одній з бізнес-шкіл країни.

Маючи намір запустити бізнес-проект, необхідно враховувати й особливості місцевого менталітету:

  • пунктуальність – болгари дуже вимогливі до своєчасних парафій на зустріч; якщо відчуваєте, що спізнюєтеся, краще передзвоніть і перенесіть її;
  • дрес-код – в цьому відношенні Болгарія навряд чи відрізняється від інших європейських країн. Перевага віддається діловому одязі темних відтінків;
  • мова – більшість переговорів проводиться болгарською мовою. Багато місцевих жителів володіють румунською і турецькою, покоління старше 40 років говорить російською, молоде покоління підприємців активно використовує англійську;
  • невербальна комунікація – слід пам’ятати, що рух головою вгору-вниз тут означає «ні», а в сторони – «так».

Умови інвестування в болгарську економіку

У 2009 році болгарський уряд вніс деякі зміни в Закон “Про іноземних громадян». Вони торкнулися видів інвестицій, які необхідно зробити, щоб отримати ПНП, ПМП і громадянство Болгарії.

Для оформлення легального статусу необхідно:

  • придбати акції болгарської компанії;
  • купити муніципальні або державні облігації з не менш ніж 50 % участі держави чи муніципалітету;
  • стати власником болгарської інтелектуальної власності;
  • вкласти гроші в інвестиційні портфелі кредитних установах на період від 5 років.

Нові поправки в закон не тільки розширили список інвестицій, але і збільшили їх мінімальний поріг з 350 тисяч євро до 1 мільйона левів (511 298 євро). У разі купівлі акцій болгарських підприємств обсяг інвестування повинен досягати 6 мільйонів левів (3 067 788 євро).

Нововведення скасували обов’язкове перебування в країні для інвесторів і членів їх сімей протягом півроку. Отримання ПМП і обов’язок проживати на болгарській території в обов’язковому порядку більше не взаємопов’язані.

Податки

Податкова політика Республіки Болгарія є привабливою та однією з найбільш лояльних в Європі. З більш ніж 60 світовими державами у Болгарії підписано угоду про звільнення від подвійної сплати податків.

Податкові ставки виглядають так:

  • податок на прибуток для підприємств – 10 %. Тим, хто веде діяльність у регіонах з високим рівнем безробіття від 35 %, держава надає податкові пільги, іноді до 100 %. Отримати допомогу можуть фермери та компанії, які влаштовують на роботу інвалідів.
  • ПДВ – 20 %. Стосовно деяких підприємств застосовується ставка 9 %. До них відносяться, наприклад, готелі та хостели. Повне звільнення від сплати ПДВ отримують фірми, які працюють у сфері міжнародних перевезень, і ті, які експортують товари за межі Євросоюзу.
  • Прибутковий податок – 10 %.
  • Податок на отримані дивіденди – 5 %.

Підсумки

Підприємництво в Болгарії – це доступ до європейського ринку і можливість працювати в умовах однією з найбільш лояльних податкових систем у Європі. Почати потрібно з вибору сфери діяльності та господарської форми, реєстрації в Торговому реєстрі. Інвесторам у болгарські підприємства надається пільговий порядок легалізації при вкладенні в місцеву економіку капіталу на суму від 500 тисяч євро.

Як зареєструвати фірму в Болгарії: Відео