Меню Закрити

Середня зарплата в Болгарії

Переїзд у Болгарію на постійне або тимчасове проживання стає все більш популярний серед українців – адже в цій країні приємний теплий клімат, доброзичливе населення зі слов’янським менталітетом, зрозуміла мова, розвинена інфраструктура. До того ж країна входить до ЄС, а отже, її громадянство відкриває багато перспектив. Щоб мати можливість планувати свій бюджет на новому місці, варто розглянути, яка середня зарплата в Болгарії у 2024 році в цілому і для представників різних професій.

Середня зарплата в Болгарії

Перспективи працевлаштування

Розглядаючи можливість переїзду в будь-яку країну або виїзд на заробітки, в першу чергу варто з’єднання з’ясувати ситуацію на ринку праці. Мігрантам з країн колишнього СРСР найбільш доступна така робота в Болгарії:

  • IT-сфера: програмісти, системні адміністратори, тестувальники, веб-дизайнери й так далі;
  • будівництво: зазвичай потрібні різнороби, але і профільні, кваліфіковані фахівці теж не залишаться без діла;
  • виробництво: у країні висока потреба в інженерах з високою кваліфікацією і багатим досвідом роботи);
  • низькокваліфікована праця у сфері послуг.

В інших галузях економіки перевагу при працевлаштуванні віддається резидентам країни. Навіть у курортний сезон готелі та ресторани в першу чергу намагаються набирати персонал з болгарських студентів. Такі ж тенденції спостерігаються і в інших літніх сезонних роботах, наприклад збиранні врожаю. У цьому плані Болгарія помітно відрізняється від близької за рівнем розвитку Польщі, де будь-який мігрант може швидко знайти роботу на заводі, в магазині чи на фермі.

Болгарська мінімальна зарплата

Мінімальна зарплата в Болгарії встановлено на рівні 560 левів на місяць, що відповідає приблизно 260 €. Даний показник розрахований для робочого дня тривалістю 8 годин. Мінімальний розмір оплати праці в годину в країні становить 3,37 лева, тобто за рік можна заробити не менше 6720 левів.

Якщо порівнювати цю величину з показниками за попередні роки, то спостерігається різке зростання МРОП у Болгарії – майже на 10 % у порівнянні з минулим роком і трохи менше, ніж на 50 % (а саме на 240 левів) за неповні 7 років.

Незважаючи на таку позитивну динаміку, розміру «мінімалки» Болгарія продовжує поступатися не тільки локомотивів економіки ЄС (у Франції МРОП дорівнює 1500 євро, а в Німеччині – 1470 євро), але і більшості інших східноєвропейських країн. Так, у Румунії МРОП становить 407 €, в Угорщині – 418 €, а в Польщі – 520 €. При цьому болгарська мінімальна зарплата помітно вище, ніж в Україні (131 €).

Середня величина зарплати в країні

Звичайно, для коректного відповіді на питання, яка в Болгарії зарплата, недостатньо розглядати лише законодавчо встановлений мінімальний розмір оплати праці. На практиці таку суму за місяць заробляють в основному представники професій, що вимагають найнижчий рівень кваліфікації, тоді як більшість громадян все-таки мають помітно більш високий рівень доходів.

Щоб приблизно оцінити рівень зарплат жителів Болгарії, можна скористатися значенням середньої зарплати, яку щомісяця розраховує Національний інститут статистики країни. Цей показник дорівнює 1077 левам на місяць, що приблизно 550 євро.

Це більш, ніж в 5 разів нижче, ніж середні доходи французів (2 957 €) та німців (2 867 €), і майже у 2 рази нижче ніж у Румунії (1003 €) та Угорщини (1054 €). Трохи вище, ніж у Болгарії, середня заробітна плата і в Росії (560 €). А ось українці та молдавани заробляють за місяць майже в півтора раза менше, ніж болгар (290 і 310 євро відповідно).

Тім не менше, говорити про Болгарію як про бідну країну не варто, оскільки низький за європейськими мірками рівень зарплати компенсується дуже низькими цінами на продукти харчування та комунальні послуги (в останні роки вартість цих послуг показує стійке зниження), а також низькими податками.

Тому, якщо вважати середній дохід з урахуванням ПКС (паритету купівельної спроможності), то в Болгарії він виявляється навіть трохи вище, ніж в Угорщині (1400 та 1200 доларів США відповідно) і знаходиться приблизно на рівні, характерному для України.

Розподіл зарплат по галузях

Зрозуміло, середня заробітна плата в Болгарії сама по собі мало про що говорити, адже люди з різними навичками та кваліфікацією зазвичай заробляють різні суми. Тому варто розглянути відмінності в заробітках людей, зайнятих у різних галузях промисловості.

Розподіл зарплат по галузях

Невелика різниця помітна, навіть якщо ділити болгар на зайнятих у бюджетній і приватному секторах. Якщо бюджетники в середньому отримують близько 1094 левів (560 євро), то співробітники приватних компаній заробляють в місяць близько 1072 левів (550 євро).

Рівні середньої оплати праці людей, зайнятих у різних ключових галузях економіки, наведено в таблиці.

Галузь Середня з/п, лев/міс.
Адміністрування 880
Держуправління 1250
Видобуток корисних копалин 1650
Мистецтво, культура та розваги 950
Медицина 1150
Наука і техніка 1600
Нерухомість 950
Освіта 1050
Готельний та ресторанний бізнес 650
Надання комунальних послуг 900
Виробництво 980
Сільське господарство і суміжні галузі 850
Будівництво 850
Торгівля 950
Транспорт, логістика і складська діяльність 1000
Фінанси та страхування 1800
Енергетика 1750
IT-технології, телекомунікації 2600

Всі суми наведені без вирахування податків.

Рівень середніх зарплат для різних професій

Щоб краще орієнтуватися в ситуації на ринку праці та заздалегідь оцінити планований після переїзду рівень доходу, варто розглянути розподіл середньої зарплати в Болгарії за професіями.

Для домашнього персоналу, де цілком реально працевлаштуватися мігрантам без особливого досвіду роботи та кваліфікації, рівень зарплат несподівано високий і становить близько 300 євро для покоївок, 400 для нянь (при постійному проживанні в сім’ї) та 450 – для доглядальниць, які доглядають за літніми та хворими людьми. Прибиральниці можуть розраховувати на дохід 16 євро за 1 зміну.

Різнороб на будівництві отримує 25 левів за робочий день, що еквівалентно 12,8 євро. При п’ятиденному робочому тижню за місяць можна заробити приблизно 550 левів. Зарплата зварювальника та інших фахівців трохи вища і може досягати 700 левів (358 євро).

Працівники сфери послуг заробляють зіставні гроші. Бармени та офіціанти, наприклад, можуть розраховувати на щомісячний дохід у 400 євро. Аніматори та адміністратори готелів отримують оплату на рівні 500 євро. Найбільше заробляють кухарі ресторанів, середньомісячна зарплата яких близько 600 €.

Зарплата лікаря в Болгарії знаходиться на рівні доходів персоналу готелів – близько 500 євро в залежності від спеціальності. Медсестри отримують трохи менше – до 475 €. Ще нижче (470 €) заробітки у соціальних працівників.

У сільському господарстві варто розраховувати на зарплату в районі 370 €. Якщо ж ви хочете працювати водієм тролейбусів, автобуса або трамвая, то будете заробляти близько 420 € в місяць.

Страховик, співробітник банку та інші працівники фінансової сфери можуть очікувати зарплат на рівні 850 €/міс. Найбільше заробляють представники сфери IT: програміст-junior отримає оклад в 460 €, в колл-центрах можна заробляти близько 800 €/міс, займаючись копірайтингом або SMM на повну ставку варто очікувати дохід до 1100 євро, а працюючи в техпідтримці можна заробляти до 1200 €/міс.

Плануючи переїзд в країну на постійне місце проживання, варто враховувати, що середній розмір пенсії в ній становить близько 570 левів (близько 290 євро), а її мінімальна і максимальна величини знаходяться на рівні 219,43 і 1200 левів відповідно.

Розподіл зарплат у регіонах

Крім професійних відмінностей, спостерігається в країні та географічна нерівність доходів населення. Середній рівень реальної заробітної плати для найбільших міст Болгарії уявлень у таблиці.

Місто Середня зарплата після вирахування податків, євро
Бургас 420
Варна 430
Відін 370
Добрич 310
Плевен 370
Пловдів 460
Слівен 320
Софія 590
Стара-Загора 490
Хасково 400
Шумен 230

Наведені дані показують, що найвищий рівень зарплати в Болгарії в її столиці – Софії. На другому місці за цим показником знаходиться важливий для країни промисловий центр Стара Загора. Курортні Бургас, Варна і Пловдив по зарплатах поступаються цьому місту зовсім небагато. Найменше з жителів великих міст заробляють болгар, що живуть у Шумені.

Якщо враховувати не тільки міста, але і населені пункти меншого розміру, то найвища середня зарплата в країні у жителів Південно-Західного регіону (вона становить 1330 левів або майже 680 євро), а найнижчий середньомісячний дохід в Північно-Західному регіоні (852 леви, що еквівалентно приблизно 435 євро).

Таким чином, в країні спостерігається помітна різниця у доходах жителів різних регіонів (1,5 раза).

Податки з зарплат

Будь-яка інформація про зарплати буде неповною без обліку тієї частини прибутку, яка формально нараховується співробітникові, але потім утримується у вигляді податків і зборів. Як і в більшості інших країн світу, податкове навантаження на зарплату в Болгарії розділена між працівником і роботодавцем. При цьому працівник одержує на руки всю суму, а потім зобов’язаннями зобов’язаний подати податкову декларацію до 30 квітня наступного року і сплатити такі податки:

  • прибутковий – до 10 % (якщо подати декларацію заздалегідь, можна отримати знижку до 5 %);
  • соціальний – приблизно 8 %;
  • на охорону здоров’я – 3,2 %;
  • внесок до пенсійного фонду – 2,2 %.

У сукупності податкове вирахування з отриманих в республіці доходів складі трохи менше 23,5 %. Якщо фахівець отримує середню заробітну плату в 1077 левів, то після сплати всіх податків і зборів в його розпорядженні залишиться приблизно 835 левів.

Варто відзначити, що якщо при розрахунку прибуткового податку для громадян Болгарії враховуються й іноземні, і внутрішні доходи, то люди з іноземними паспортами зобов’язаннями зобов’язані декларувати тільки кошти, отримані в самій Болгарії.

Висновок

Середня ЗП у Болгарії становить 1077 левів, що приблизно дорівнює 550 €. Величина «чистої» зарплати в країні приблизно на 23 % нижче, ніж до податкового вирахування. На відносно високий рівень доходів у країні можуть розраховувати айтішники та досвідчені інженери. Вибираючи місце для проживання, краще орієнтуватися на Софію, чорноморські курортні міста та інші населені пункти Південно-Західного регіону.

Робота та зарплата в Болгарії: Відео

Статті по темі