Меню Закрити

Про життя в Австрії: особливості, менталітет, ціни

Переїзд в Австрію не буде простим через суворе міграційне законодавство. Згідно з дослідженням, проведеним Радою Європи та Асоціацією тестувальників мов в ЄС, ця держава увійшла у трійку країн з найбільш жорсткими вимогами до мігрантів щодо рівня володіння державною мовою вже на етапі запиту резидентства. Наскільки комфортною і фінансово вигідною може стати життя в Австрії у 2024 році, розберемося.

Прекрасна Австрія

До якого рівня життя потрібно бути готовим

У різних рейтингах Австрія щорічно входить в топ-15 країн у світі за такими показниками, як рівень доходів, екологія, освіта, ступінь щастя громадян, безпеку.

Всупереч малим розмірам території, Австрійська Республіка належить до числа країн з однією з найбільш стабільних економік в Європі. Провідними напрямками народного господарства є:

 • аграрний сектор,
 • туризм,
 • машинобудування,
 • видобувна галузь,
 • кольорова і чорна металургія,
 • харчова і легка промисловість.

Основу експорту складають верстати, будівельне обладнання та електротехніка.

Рівень життя в Австрії, крім стабільного рівня доходів, визначається також низькою безробіттям, високим рівнем розвитку медицини, стабільною економікою і соціальною захищеністю громадян, доступним освітою.

Оплата праці та зайнятість населення

Розмір заробітних плат у країні залежить від професії, регіону і професійних навичок працівників. Мінімальний межа оплати праці на законодавчому рівні не зафіксовано.

У 2017 році в Австрії вступив в силу закон, який захищає права трудових мігрантів з-за кордону. Згідно з його вимогами, роботодавці не мають права платити іноземним мігрантам менше, ніж громадянам держави.

Мінімум, на що можна розраховувати, – 1 500 євро на місяць. Середній же показник зарплати становить 3 500 євро, після відрахувань податків – 2 200 євро.

Порівняти рівень оплати праці в Австрії та інших країнах світу допоможе стаття “Середня щомісячна зарплата: у яких країнах світу більше заробляють“.

До затребуваним спеціальностями відносяться:Робота в Австрії

 • інженери;
 • техніки;
 • монтажники;
 • екскаваторники;
 • програмісти;
 • лікарі;
 • офіціанти;
 • покоївки;
 • доглядальниці.

Кожен працюючий житель республіки зобов’язаний відраховувати до скарбниці податок на дохід. Ставка залежить від рівня доходів:

 • до 25 000 євро – 20,44 %;
 • 25 000-59 000 євро – 33,73 %;
 • від 60 000 євро – 50 %.

Для підприємців діє ставка в 25 %.

Про процес відкриття бізнесу покроково, скільки це коштує, про систему оподаткування в різних країнах читайте у статті “Який бізнес організувати за кордоном“.

Соціальна захищеність

Те, як живеться українцям в Австрії, в чому визначається правами резидентів, які приїхали на постійне проживання. Основна перевага країни для іноземців – відсутність дискримінації.

У республіці діє верховенство громадянського та гендерної рівності. І резиденти та громадяни можуть користуватися такими пільгами:

 • медичною підтримкою;
 • допомогу по безробіттю;
 • страховкою від нещасних випадків:
 • оплачуваною відпусткою;
 • правом взяти участь у програмі будівництва державного житла;
 • пенсійними виплатами.

Влада також передбачають низку пільг для самотніх батьків, багатодітних сімей та інші сімейні допомоги. На кожну дитину (незалежно від повноти сім’ї) також належить виплата.

Розмір австрійської пенсії залежить від заробітної плати, стажу роботи, відрахувань у Пенсійний фонд. Чоловіки тут йдуть на заслужений відпочинок в 65 років, жінки – у 60.

В середньому пенсіонери отримують 77 % від свого окладу, що становить приблизно 2 000 євро. Мінімальний поріг пенсії не опускається нижче 750 євро.

Параметри, що визначають розмір пенсії, рейтинг пенсій в Європі, вік виходу на заслужений відпочинок та багато інших цікавих питань розглянуті в статті “Розмір пенсії в країнах Європи“.

Рівень медицини

Середня тривалість життя в Австрії сягає 81 року. Це обумовлено хорошою екологією, здоровим способом життя і якісними медичними послугами.

За оцінками ВООЗ, австрійська система охорони здоров’я належить до одних з найкращих у світі. Медицина в країні страхова, але для деяких категорій працівників поліс не покриває всі послуги. Наприклад, бізнесмени, державні службовці, працівники залізниці 15 % витрат оплачують самостійно.

Спочатку пацієнти звертаються до лікарів загальної практики, які при необхідності направляють до більш вузьким фахівцям. Ліки можна отримати безкоштовно, але доведеться сплатити податок: від 2 до 5 євро на кожну упаковку медикаментів.

Поліс можна придбати як у державній страхової компанії, так і в приватному. Різниця у внесках буде не надто великий. Відрізняються вони зазвичай діапазоном послуг, що покриваються, який у приватних компаній ширше.

Дуже важливо вчасно робити внески по страховці. У державному секторі прострочення в 2 місяці веде до припинення користування полісом. Підключити пакет послуг цієї компанії можна буде тільки через півроку, а тому доведеться шукати нового страховика.

Тим більше що мігрантам поліс потрібен не тільки для безпеки, але й для процедури продовження статусу перебування в країні.

Трохи про освіту

Система австрійського освіти починається так:Освіта в Австрії

 • до 3 років – ясла;
 • з 3 до 6 років – дитячий садок;
 • з 6 до 10 років – початкова школа.

Після закінчення початкової шкільної ступені батьки можуть визначити дитини в п’ятирічну або восьмирічну школу, а можуть віддати в гімназію. Восьмирічна школа припускає, що, закінчивши 9 клас, школяр переходить у старші класи, в яких ведеться підготовка до вступу в університет.

Навчання у вузах до деяких пір в Австрії було безкоштовним і для громадян, і для резидентів. Сьогодні ж багато внз ввели оплату, яка починається від 700 євро за семестр. Затребувані факультети права, економіки та технічних наук.

Великою перевагою навчання в австрійському вузі є можливість стажування в місцевих компаніях, які щороку приймають близько 150 тисяч стажистів. Особливо перспективні студенти можуть отримати від фірми пропозицію про працевлаштування.

Погода та клімат

Австрійська Республіка розташована в центральній частині Європи і оточена горами. Клімат на цій території не є ні типово північним, ні виражено південним. Австрія знаходиться в зоні помірно континентальних кліматичних умов. Літо тут сонячне і тепле, зима м’яка та сніжна.

Але назвати погоду і клімат в Австрії рівними не можна через присутність гір. В кожному регіоні є свої особливості:

 • Відень і столичний регіон відрізняються найбільш теплими погодними умовами. Влітку температура досягає +28 градусів, взимку опускається до +3…+6.
 • Зальцбург є одним з провідних гірськолижних курортів в країні. Він розташований у зоні переходу від помірних широт до гірської поясності. Максимальна температура влітку тут досягає +23 градуси, взимку найнижчий поріг становить 3.
 • Тіроль – ще один гірськолижний курорт, де влітку нічна температура не перевищує +6 градусів. Взимку ж тут спостерігаються істотні коливання температурного режиму протягом доби: від – 10 до +1 градуса.
 • У районі міста Інсбрук яскраво виражені зима із сильними морозами та спекотне літо.

У скільки обходиться життя в Австрії

Вартість життя в Австрії залежить від регіону. Ціни на основні товари високі, витрати на житло та його зміст також не можна назвати навіть середніми по Європі.

Дорожче всього життя обходиться в столиці, а шум і велику кількість туристів змушують місцеве населення у виборі місця проживання віддавати перевагу сільській місцевості. Життя за межами міста дешевше і при цьому мало чим відрізняється від міської у розрізі комфорту.

Житло і витрати на нього

Придбання нерухомості в Австрії – задоволення дороге. Далеко не всі австрійці можуть дозволити собі купити власну квартиру або будинок. Один квадратний метр житлової площі в Австрії коштує 2-3 тисячі євро. Саме з цієї причини самі австрійці воліють жити на знімних квартирах.

Так само висока і вартість оренди житла. При цьому чим більший населений пункт, тим вище будуть розцінки на оренду квартир. В середньому на орендну плату доведеться запланувати бюджет від 400 до 800 євро в місяць.

Для порівняння наведемо ціни в різних містах в таблиці

Місто Вартість оренди квартири з 1 спальнею в центральному районі, євро / міс
Відень 800-900
Зальцбург 750-800
Грац 500-600
Лінц 650-700
Інсбрук 750-800
Філах 450-500

Додатково потрібно передбачити витрати на комунальні платежі (суми вказані за місяць):

 • електрика і газ – 150-200 євро;
 • інтернет – 40 євро;
 • мобільний зв’язок – 10-20 євро;

Вода і вивезення сміття найчастіше вже включені у вартість оренди.

Вартість продуктів харчування

Прожитковий мінімум в Австрії з урахуванням всіх витрат, в середньому становить 1 000-1 400 євро в місяць. Приблизно 300 євро з цієї суми витрачається на харчування. У провінційних містах продуктовий кошик обходиться дешевше: близько 200-250 євро на місяць.

У великих населених пунктах у мешканців є вибір: можна купувати їжу в дорогих маркетах (Billa, Spar), але стежити за акційними пропозиціями, можна віддати перевагу недорогим магазинах (наприклад, Penny Markt або Soma), можна робити покупки на ринках, де представлені фермерські продукти (хоча це не робить їх дешевше). Середні ціни на продукти у 2020 році виглядають так:

Найменування товару Ціна, євро / 1 кг або 1 літр
Хліб 1,00-1,20
М’ясо 10-30
Молоко від 1,5
Сир 5-30
Риба від 15
Яйця за 12 штук від 2
Картопля від 1
Міцний алкоголь від 7
Пиво від 1

Великою популярністю тут користується доставка продуктів і готової їжі на будинок. Багато магазинів і кафе навіть пропонують безкоштовну доставку при чеку від 10 євро. А вечеря в кафе на двох обійдеться у 20-40 євро.

Проїзд в громадському транспорті

Громадський транспорт в АвстріїГромадський транспорт у країні представлений метро, автобусами, трамваями, в деяких населених пунктах є тролейбуси. Між містами налагоджена мережа залізничного, автобусного і авіасполучення.

Щоб дістатися з одного регіону в інший, австрійці використовують поїзди та автобуси. Перельоти на літаку всередині держави великим попитом не користуються.

Головною транспортною артерією країни є залізна дорога, по якій курсують швидкісні і звичайні поїзди. Вартість проїзду визначається класом, дальністю поїздки, типом квитка. Для пенсіонерів та дітей передбачені знижки.

Проїзд в громадському транспорті в межах міст можна оплачувати за допомогою проїзного квитка, який коштує близько 40 євро в місяць. У Відні популярний метрополітен, який має 5 гілок.

Ще в Австрії прийнято пересуватися на велосипедах. Практично скрізь облаштовані велосипедні стоянки, в містах працюють пункти оренди велосипедів. Вартість однієї години прокату становить 2-4 євро.

Проїзд в таксі у Відні обійдеться в 1,44 євро за кожен кілометр і 3,83 за посадку в авто. Купити машину середнього класу можна за 20 тисяч євро, а бензин на лютий 2020 року коштує 1,2 євро/л.

Традиції та особливості менталітету

Сучасного австрійця сьогодні можна представити так: людина з добре оплачуваною роботою, звик економити, провідний розміряний спосіб життя без суєти і зайвих стресів.На першому місці у місцевих жителів стоять кар’єра, житло, матеріальні цінності. Тільки отримавши і накопичивши все це, австрійці починають замислюватися про створення сім’ї і дітей.

В Австрії не прийнято поспішати, а квапити інших взагалі вважається поганим тоном. До критики ця нація ставиться болісно. Ще тут шанують закони і трепетно ставляться до рівня освіти, культури і виховання. Ці фактори забезпечують жителям держави безпеку, яка вважається в Європі однією з найвищих.

Велика частина мігрантів прибуває з Лівії і мусульманських країн, наприклад з Туреччини. І в світлі міграційного кризи, що виникла в результаті напливу іноземців, що біжать від бойових дій, можна сказати, що приязні до них австрійці не відчувають.

У новоприбулих тут бачать конкурентів, які живуть за рахунок держави і податків місцевих жителів, займаючи робочі місця. На сьогоднішній день близько 12 % населення країни складають мусульмани.

Українців в Австрії трохи більше 5 тисяч осіб. Громада намагається підтримувати зв’язок між співвітчизниками. З цією метою випускаються газети і журнали українською мовою, працює радіостанція.

Тим, хто тільки прибув, громадські організації допомагають порадами загального та юридичного порядку.

Де краще жити в Австрії

Вибір місця, де життя в Австрії для українців буде комфортною та фінансово спроможним, залежить від багатьох факторів. Вибір місця проживанняВарто враховувати і кліматичні умови, і можливість знайти роботу, вартість житла і перспективи навчання дітей, а ще віддаленість від туристичних маршрутів, яких намагаються уникати місцеві жителі.

Територіально Австрія поділяється на 9 регіонів, кожному з яких притаманні культурні, економічні та гастрономічні особливості:

 • Східні землі відомі у всьому світі єдиним на території Європи степовим озером і родючими землями.
 • Центральна частина країни – це Зальцбург, розташоване між Альпами і Дунаєм. Тут багато дійових соляних шахт і термальних джерел.
 • Провінція Тироль по праву вважається серцем Австрії» завдяки кращому (на думку багатьох) гірськолижного курорту.
 • На півдні Австрії розташувався регіон Карінтія. Тут зосередилися старовинні замки, річки, водойми, які приваблюють тисячі туристів фешенебельними курортами.
 • Північна частина держави відома неймовірної краси краєвидами.
 • Якщо хочеться жити в селі, оточеній горами, потрібно вибрати один з населених пунктів Верхній і Нижній Австрії.

Коротко розглянемо особливості життя в деяких популярних містах:

 • Зальцбург – місто фестивалів світового масштабу. Розташований в Альпах на березі гірської річки. Колись місто було резиденцією правлячих королів. Сьогодні тут можна знайти багато визначних пам’яток і релігійних пам’яток.
 • Відень щорічно входить в десятку кращих міст світу за якістю життя. Є культурним, історичним і фінансовим центром Європи. Відрізняється найбільш високими цінами на житло і великим скупченням туристів, особливо восени, під час проведення знаменитих Віденських балів. У столиці також розташована велика частина виробників промислового устаткування. Це варто враховувати при пошуку роботи.
 • Інсбрук – популярний гірськолижний курорт, на якому двічі в історії проводилися Олімпійські ігри. Сюди найкраще переїжджати тим, хто має намір працювати в обслуговуючій і туристичній сфері.
 • Лінц – місто сучасного мистецтва і нових технологій. Старі райони гармонійно сусідять з промисловими кварталами.
 • Грац – місто студентів. Сьогодні тут функціонує 6 вищих навчальних закладів. Великою популярністю користується єдиний в Європі факультет джазу.
 • Фельдкирх – місто виноробів. Щороку тут проводиться винна ярмарок, куди приїжджають виробники з усіх регіонів країни.

Підсумки

До того, як ви приймете остаточне рішення, буде незайвим почитати відгуки на форумах і поспілкуватися з тими, хто вже адаптувався в країні. Взяти під увагу також варто плюси і мінуси життя в Австрії:

Переваги Недоліки
соціальна захищеність; високі ціни на житло і комунальні послуги;
високі зарплати; суворі вимоги до мігрантів;
можливість побудувати кар’єру за наявності затребуваної професії; необхідність вивчення державної мови вже на етапі підготовки до міграції;
низький рівень безробіття; високі податки;
хороша екологія; велика кількість мігрантів
безпека життя;
якісні продукти харчування;
красиві гірські пейзажі та близькість гірськолижних курортів;
якісна медицина;
доступність освіти;
можливість вільного пересування по іншим країнам Європи

Австрія, плюси та мінуси: Відео

Статті по темі