Меню Закрити

Валюта Австрійської Республіки: історія та реалії

Австрія приєдналася до Єврозони на початку 2001 року. Ця подія відкрила перед країною нові перспективи. І те, що національна валюта Австрії – шилінг – була з 2002 року замінена на євро (€), стало важливим кроком в успішному просуванні по шляху європейської інтеграції. Цікаво, що ескізи євробанкнот були розроблені графіком Робертом Калина – громадянином Австрії, працював в її Національному банку: в 1996 році його ескізи стали переможцями у конкурсі Європейського монетарного інституту.

Валюта Австрії

Історія грошей в Австрійській Республіці

Австрійці почали карбувати свої монети в XIV столітті. Паперові гроші в Австрії – називаються вони банкоцеттель – стали випускатися у 1762 році.

Купюри характеризувалися відносно непоганий захистом і мали деякі особливості дизайну. Їх мінімальний номінал тоді становив 5 гульденів. У 1800 році в обігу з’явилися банкноти в 1 гульден.

Однак на зміну цієї поважної у Європі валюті в 1898 році прийшла нова, більш захищена, крона. Розпад Австро-Угорщини став причиною її знецінення.

Валюта Австрії до євро – шилінг (ATS) – початку емітуватися у 1925 році в результаті грошової реформи. З 1938 по 1945 рік (після аншлюсу з Німеччиною) на території країни в обігу була німецька марка. Але ATS знову отримав статус національної грошової одиниці Австрії у листопаді 1945 року, після закінчення Другої світової війни.

З 2002 року, після того, як австрійський шилінг був виведений з обігу, мають обіг банкноти євровалюти всіх номіналів: 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 євро, а також монети номіналом 1, 2, 5, 10, 20 і 50 євроцентів (¢) і 1 і 2 євро.

Безготівковий розрахунок і використання банкоматів

Життя в АвстріїРахунок у фінансових установах у 2024 році має не менше 90 % дорослого населення Австрійської Республіки. При цьому банківськими картками користується практично половина.

Платіжна інфраструктура держави надає можливість проводити за допомогою карток оплату:

  • Товарів на провінційних продуктових ярмарках.
  • Поїздок на громадському транспорті. На зупинках встановлені спеціальні термінали, що дозволяють придбати квиток з карти.
  • Оренди велосипеда для прогулянки по Відні. У парках цього міста розміщуються спеціальні пристрої, що працюють з пластиковими платіжними інструментами.
  • Квитків на відвідування місцевих музеїв і т. д.

Слід знати ще один момент. З недавніх пір дебетову карту, видану австрійськими банками, можна використовувати в якості свого роду електронного гаманця.

Під ним мається на увазі можливість оплати покупки товарів без введення PIN-коду. Клієнт може через банкомат перенести частину суми з основного рахунку, до якого прив’язана дебетова карта, на електронний гаманець. Після цього вказувати PIN-код, купуючи в магазинах продукти, не знадобиться.

Максимально допустима сума такої операції — 400 €.

Продовжуючи розмову про банкоматах, зазначимо, що їх мережа в Австрії досить добре розвинена. Крім того, вона адаптована до прийняття пластикових платіжних карток іноземних банків.

Зокрема, туристом з України може бути отримана національна валюта Австрії, якщо він є власником карти Ощадбанку Maestro, MasterCard, VISA.

Розмір комісійного збору за видачу готівки становить 3 %, проте австрійські банки встановлюють мінімум в 12 євро. В банкоматах цієї країни реалізована функція, що надає можливість вибрати точну кількість банкнот кожного номіналу.

При відмові від даної опції грошові кошти будуть видані набором запрограмованих купюр: деякі банкомати за замовчуванням видають тільки змішані грошові знаки, а інші – виключно великі.

Валюта в Австрії

Попутно відзначимо, що відповідь на питання, яка валюта в Австрії, нетривіальний – вона не така ж, як і в інших державах Єврозони. Так, дійсно, купюри ідентичного номіналу виглядають однаково. Власне, це відноситься і до лицьовій стороні всіх металевих грошей.

Монети євро в Австрії

А ось реверс монет номіналом 1 і 2 євро відрізняється. На 1 євро Австрії зображений композитор Моцарт, а на монеті 2 євро викарбувано портрет письменниці Берта фон Зутнер. Вона теж народилася в цій країні і стала в 1905 році лауреатом Нобелівської премії.

Співвідношення валют визначає Національний банк Австрії. При цьому враховуються норми законодавства і усталена світова практика. Щоб дізнатися курс євро до рубля в Австрії, потрібно відвідати на сайті австрійського Нацбанку спеціальну сторінку.

До речі, хоча Австрія перейшла на євро 18 років тому, обміняти шилінги на єдину європейську валюту можна і сьогодні.

Де можна обміняти валюту

Фото АвстріїКращий варіант – провести обмін української валюти на євро до поїздки, перебуваючи ще на батьківщині. Річ у тім, що українська грошова одиниця в Австрії котирується нижче, ніж в Україні.

Конвертувати можна в одному з численних обмінних пунктів. Але курс там зазвичай не найвигідніший. Тому, якщо немає часу на пошуки відповідного обмінника, слід звертатися до найближчого відділення Ощадбанку. Переваги такого рішення:

  • широко розгалужена мережа офісів даного банку;
  • при встановленні курсу обміну Ощадбанк орієнтується спочатку на котирування Нацбанку.

Обмін валюти в Австрії рекомендується виконувати в банках цієї країни. Курси там наближаються до оптимальних і, крім того, не виникнуть зайві витрати на додаткові комісії.

Але слід враховувати, що працюють фінансові установи Австрійської Республіки тільки по буднях і то лише до 15:00 (щочетверга – до 17:00). Тому, якщо обмін потрібно здійснити у вихідний день або ввечері з понеділка по п’ятницю, слід звертатися в обмінні пункти, розташовані на вокзалах або в аеропортах, або, що набагато простіше, — до адміністратора готелю.

Здійснити цю операцію можна також в деяких туристичних бюро або в поштових відділеннях.

ПДВ і система такс-фрі в Австрії

Будь-який іноземний гість, не проживає постійно на території Євросоюзу і зробив покупку на суму понад 75 €, може при виїзді з території Австрії повернути сплачений ПДВ. Цей податок додають до нетто-ціною всі продавці. Таким чином формується брутто-ціна.

Згідно із законом Євросоюзу, повернення ПДВ (на продукти і книги він складає 10 %, а на інші товари – 20 %) здійснюється в момент, коли турист залишає територію ЄС. Виплата проводиться в бюро такс-фрі оператора Global Blue або Austria Refund по пред’явленні взятого в торговельній організації Tax Refund Cheque.

Відкриті ці бюро, як правило, постійно, але бувають винятки. У будь-якому випадку, на те, щоб повернути податок, потрібно передбачити деякий запас часу, оскільки сама процедура досить тривала.

Слід знати ще одне правило: при оформленні повернення ПДВ усі товари повинні розміщуватися в упаковці підприємства торгівлі, в якому були придбані, і транспортуватися повинні виключно в особистому багажі.

Однак, як показує практика, співробітники митної служби дотримуються ця вимога дуже рідко.

Митні валютні правила Австрії

Щодо ввезення валюти в Австрійську Республіку слід керуватися Регламентом Європарламенту від 26.10.2005 №1889/2005. В ньому прописано:

  • якщо у туриста обсяг готівкових коштів не перевищує 10 000 €, декларувати їх не треба;
  • обов’язковому декларуванню підлягає ввезення в Австрію суми, що перевищує 10 000 €.

Часті питання

У наших співвітчизників, які планують перший раз відвідати Австрію, виникають питання. Наведемо приклади найбільш частих.

  • Що краще взяти в Австрії – готівкові або банківську картку?

Пересуватися по чужій країні з великою сумою готівки не рекомендується. Тому відповідь на питання, скільки грошей брати в Австрії, звучить так: готівкою – близько 200 €, а основна грошова маса повинна розміщуватися на картковому рахунку. Готівкові знадобляться для оплати таксі з аеропорту в місто, покупки квитків на громадський транспорт, видачі носію в готелі чайових і т. д.

Українцям, які їздять в Австрію часто, варто завести спеціальну електронну дебетову карту в євро. Формуючи на ній накопичення для чергової поїздки, вони мінімізують втрати від постійних коливань курсу. Скористатися електронними грошима можна буде у будь-який час.

  • Чи можна в Австрії розплачуватися карткою Ощадбанку?

Так, виробляти оплату покупок карткою Ощадбанку можна в будь-якому австрійському магазині з терміналами для безготівкового розрахунку. Але і в такому випадку потрібно використовувати карту певного типу – VISA, MasterCard, Maestro.

Висновок

З 2002 року валютою Австрії стало євро. Завдяки введенню його в обіг, інтеграція країни в європейське співтовариство знайшла ще і фінансову основу.

Нацбанк Австрії приймає до обміну втратили статус платіжного інструменту шилінги і сьогодні. Монетний двір країни чеканить монети номіналом 1 і 2 євро, зображення не реверсі яких відрізняється від зворотного боку металевих грошей інших держав єврозони. А ось банкноти однакові.

Статті по темі