Меню Закрити

Якою мовою говорять в Австрії

Австрія – багатомовна держава з багатою історико-культурною спадщиною. У минулому ця країна разом з територіями нинішніх Угорщини, Чехії, Словаччини, Хорватії, Словенії, Боснії та Герцеговини, частиною Італії, Румунії, Польщі входила до складу Австро-Угорської імперії. Проживання  великої кількості національностей стало причиною формування багатогранного мовного середовища. Тому у багатьох виникає питання, яка мова в Австрії є офіційною у 2025 році і як розмовляє більшість австрійців в побуті.

Якою мовою говорять в Австрії

Державна мова

Згідно з конституцією, статусом державної в країні наділена літературна німецька мова – Hochdeutsch або Standarddeutsch. Вона не має ніяких відмінностей з тією німецькою, яка є офіційною в Німеччині. Hochdeutsch використовується в австрійських органах державної влади та місцевого самоврядування, в діловому спілкуванні, в засобах масової інформації, вивчається в освітніх установах. Літературною німецькою австрійці спілкуються з іноземцями.

Відповідаючи на питання про те, чому в Австрії говорять німецькою мовою, слід згадати, що в різні історичні епохи територія країни входила до складу різних державних формувань, населення яких використовувало у спілкуванні ця мова.

Насамперед мова йде про Священну Римську імперію, Австро-Угорську імперію, Третій рейх. Наявність спільних кордонів з Німеччиною, Ліхтенштейном і Швейцарією, в яких німецька мова також є державною, в результаті звело до нуля шанси австрійців сформувати свою унікальну мову.

Які існують діалекти в Австрії

У побуті австрійці практично не використовують Hochdeutsch. Більшість місцевих жителів застосовує так звану австрійську німецьку – Österreichisches Deutsch. Це національний розмовний варіант літературної німецької мови, який отримав закріплення в Австрійському словнику, виданому за рішенням Міністерства освіти в 1951 році.

Ключові відмінності Österreichisches Deutsch від Hochdeutsch:

  • Наявність близько 7 тисяч австріцизмів (специфічних австрійських слів): Jänner замість Januar, Feber замість Februar, Erdapfel замість Kartoffel, Paradeiser замість Tomate.
  • Більш м’яка і мелодійна вимова.
  • Часте використання звернень, що робить мову менш формалізованою.
  • Відсутність аспірації (придиху) початкових k-, t-, p-.
  • Розбіжність родів деяких імен іменників: der Butter замість die Butter, das Cola замість die Cola, der Radio замість das Radio та ін.
  • Наявність запозичень із французької, італійської мов.
  • Широке вживання ідіоматичних оборотів (приказок та усталених виразів).

Крім того, жителі різних регіонів Австрії використовують місцеві прислівники. Серед найпоширеніших – австро-баварський (землі Нижньої та Верхньої Австрії, Бургенланд, місто Зальцбург), алеманський (земля Форарльберг) і віденський діалект (столиця країни – Відень).

Мови національних меншин в Австрії

В прикордонних регіонах країни – землі Бургенланд, Карінтія, Штірія – поширення отримали мови національних меншин:

  • угорська – близько 40 тисяч носіїв;
  • хорватська – понад 19 тисяч;
  • чеська – до 18 тисяч осіб;
  • словенська – близько 24 тисяч;
  • словацька – понад 10 тисяч.

У південно-східних регіонах використовуються циганська та турецька мови. Цей факт також слід враховувати, розбираючись, якою мовою говорять в Австрії. Примітно, що в республіці на законодавчому рівні гарантується збереження культури та мови національних меншин. На відповідних мовах для них проводяться заняття в школах, видається періодична преса, дублюються вивіски.

Але, незважаючи на це, протягом останніх 20-30 років у державі спостерігається різке зниження кількості носіїв мов етнічних меншин. Багато їх представників всупереч походженням відносять себе до австрійців і у побуті розмовляють австрійською німецькою.

Українська мова

Частка україномовного населення Австрії складає менше 2 %. Але з кожним роком популярність української мови на території країни зростає. Багато громадян України віддають перевагу австрійським курортам. Їх приваблюють гірські схили, лікувальні термальні джерела, віденські канали, стародавні палаци й замки та багато інших визначних пам’яток.

Українська мова вивчається як один з основних або факультативних предметів в деяких австрійських школах, розрахованих на представників цієї національної меншини. З кожним роком все більше і більше громадян України виїжджає в цю країну на тимчасове або постійне проживання.

У вищих навчальних закладах Австрії навчається багато студентів з України, що теж сприяє популяризації української мови.

Якою мовою краще спілкуватися туристам

Враховуючи, скільки мов в Австрії використовується в побутовому спілкуванні, дати однозначну відповідь на запитання про те, якою з них краще спілкуватися з місцевими жителями, складно. Все залежить від території, яку планує відвідати турист. Зрозуміло, всі австрійці говорять по-німецьки, але не кожен іноземний гість зможе зрозуміти австрійський варіант німецької.

Оптимальний варіант – спілкування англійською. Вона вивчається в якості обов’язкового предмета практично у всіх школах і вузах Австрії. Працівники магазинів, ресторанів, кафе, готелів у курортних зонах вільно говорять англійською.

Відповідь на питання, який офіційна мова в Австрії, буде однозначною: літературною німецькою. Незважаючи на це, в повсякденному спілкуванні населення користується переважно австрійським варіантом німецької, а також місцевими діалектами, які переважають в тих чи інших регіонах країни.

Іноземцям, в тому числі й українцям, найлегше буде висловлюватися з австрійцями англійською. Цю мову зрозуміє кожен житель цієї країни, а ось розібратися з австрійською німецькою буде під силу не кожному закордонному гостю.

Статті по темі