Меню Закрити

Мазурські озера: частка незіпсованого світу

Динаміка сучасного життя часто не залишає людині часу прийти в себе, зробити «перезавантаження». Тоді й приходять на допомогу мальовничі спокійні місця – такі, як Мазурські озера. Там можна насолодитися як самотою, так і повноцінним людським спілкуванням, відчути запах лісу, а не розпеченого асфальту. До того ж це прекрасне місце для відпочинку з дітьми у 2024 році або для занять вітрильним спортом, з доступними цінами для всіх категорій мандрівників.

Мазурські озера

До джерел

Ціле зібрання озер площею 310 км², яке знаходиться на північному сході Польщі та по праву іменується «зеленими легенями країни», – це Мазурське поозер’я. Невеликі містечка, розташовані на цій території, мають розвинену інфраструктуру і популярні у туристів. А ось промисловості там майже немає, тому екологія відмінна, багато риби в озерах і звірів у лісах.

Бурхлива історія краю породила безліч легенд: від привидів у міських замках, до неупокоєних душ наполеонівських солдатів, які блукають серед озер. Легенди розкажуть старожили, а середньовічною архітектурою може помилуватися будь-який турист – так само, як і пройти по Грюнвальдському шляху від Ольштина до самого поля битви під Грюнвальдом.

В даний час Мазури – великий туристичний комплекс. Тут розвинене судноплавство, в тому числі яхтинг і байдарковий спорт. Є необмежені можливості для любительського рибальства, а ще – безліч санаторіїв і туристичних баз. Тут розташований і біосферний заповідник «Біловезька пуща».

Головні озера

На Мазурських озерах випадає достатня кількість опадів, тому вони повноводні і створюють цілі ланцюжки з’єднуються водойм, які стікають у великі річки Вісла і Преголя.

Для полегшення судноплавства і господарських цілей було побудовано 2 каналу:

  • Мазурський – довжиною 50,8 км, побудований у ХVIII столітті. Не відновлювався після Другої світової війни.
  • Ельблонгський – побудований до 1960 році, працює і понині.

Перлина краю – зовсім не рукотворні водойми, а природні. Серед них найбільш великі і відомі озера:

  • Снярдви – глибина 23 м, 113,8 кв. км;
  • Мамри – глибина 40 м, 104,5 кв. км, на якому стоїть р. Венгожево;
  • Єзьорак – глибина 37,6 м, 30,3 кв. км. Поруч знаходиться старовинне місто Ілава;
  • Негоцін – глибина 39,7 м, 26,04 кв. км, на якому стоїть відомий смачними лящами та 200-річним лісом р. Гіжицко;
  • Талти – глибина 44 м, 18,36 кв. км. Поруч – відомий туристичний центр р. Миколайки.

Однак точну кількість озер навряд чи хтось назве з упевненістю. Звучать числа в 3000 і навіть у 4000. Одне безсумнівно – вода кристально чиста в кожному з них, за цим пильно стежать місцеві влади, і прості мешканці.

Що біжать по хвилях: водний транспорт

Вода покриває понад 15 % площі поозер’я. І найпопулярніший транспорт цій частині Польщі – човни, яхти та катери всіх різновидів.

Головні озера Мазурії

Любителі активного (і недорогого) відпочинку оцінять всілякі байдаркові маршрути. Один з найпопулярніших – 100-метрова річка Крутиня, що протікає в Мазурському національному парку серед ретельно охороняється незайманої природи.

Однак по берегах річки є готелі та ресторанчики, готові прихистити мандрівників. Детальніше дізнатися про байдарковий спорт та знайти однодумців можна на сайтах:

На сайтах можна дізнатися адреси компаній, замовити човен – і навіть з доставленням – або приєднатися до групи екотуристів. Спорядження теж здається внайми.

В середньому оренда одномісного каяка обійдеться у 28 злотих/день і на пару злотих дешевше, якщо брати на період від 3 днів. Двомісний в діапазоні 22-30 злотих, тримісний – близько 33 злотих.

Оренда каное починається від 33 злотих/день. Сплав для дорослого з провідником обійдеться приблизно у 25 злотих, для дітей і підлітків у 2 рази дешевше. Якщо хочеться взагалі не залежати від цивілізації, можна орендувати човен у місцевих жителів.

Любителям комфорту: яхтинг

Якщо байдарковий спорт не викликає інтересу, завжди можна замовити яхту або катер. Пункти прокату є в кожному містечку. А літню стоянку в Миколайках взагалі вважають «яхтовою столицею». У містах знайдуться яхт-клуби та спеціальні школи – особливо відрізняється Гіжицко. Передбачені такі варіанти оренди:

  • на 1-2 години – просто покататися або доїхати з пункту А в пункт Б. Такі послуги великі компанії не пропонують, а ось місцеві жителі прокатають з вітерцем за 10 євро;
  • на 1-3 доби – в основному невеликі судна, до того ж у розпал сезону навряд чи вийде.Правда, практично скрізь є послуга чартеру на вихідні;
  • на тиждень і довше – той випадок, коли краще знайти судно і прокласти маршрут заздалегідь.

Лайфхак: у розпал сезону ціни підстрибують ледь не вдвічі, так що краще бронювати судно заздалегідь.

Яхтинг на мазурських озерах

Практично скрізь власники вимагають заставу – особливо це стосується упорядкованих яхт. Онлайн можна вибрати судна від різних портів і власників:

Перелік, звичайно, неповний – все залежить від вашого населеного пункту.

За добу оренди можна заплатити від 1000 злотих за яхту, хоча зустрічаються ціни й нижче – в залежності від класу катери та пори року.

Восени та взимку ціни просто обвалюються, так і вільних суден на порядок більше. Додатково доведеться сплатити послуги капітана – від 200 до 500 злотих. Неакуратне поводження з яхтою теж влітає в копієчку – при здачі яхти враховуються найменші поломки. Хоча в цілому яхтинг в районі островів дуже недорогий, особливо при обліку супутніх витрат: харчування, проживання та проїзд.

Що подивитися

Мазури пропонує не лише активний відпочинок, але й культурний, знайомлячи туристів зі своєю багатою історією. Музеї, чудова архітектура, безліч парків та спортивних споруд, овіяних легендами – спірна історія Польщі інтригує і зачаровує.

Штинорт – Мекка яхтсменів, туристична здравниця Augustow, жахливе «Вовче лігво» – напівзруйнований притулок нацистів біля містечка Кентшин і навіть планетарій в Ольштині – край тисячі озер знову здивує вас.

Гіжицко

Місто називають «літньою столицею Польщі», адже влітку тут життя кипить і вирує. Тут є і кінний спорт, і велосипедні доріжки, і прекрасні види старовинного міста, заснованого ще в середні століття. Головна архітектурна пам’ятка міста – розвідний крутиться міст на Лучанському каналі, побудований в 1860 році, причому розлучається він у бік. Вражає, що зробив це одна людина.

Поруч знаходиться і більш давній Тевтонський замок. А ще Гіжицко славиться музичними фестивалями та величезним старовинним парком.

Знайти житло в містечку просто: можна забронювати номер у готелі або скористатися кращим путівником – офіційним сайтом міста. На сайті можна знайти не тільки розклад різних фестивалів, але і приємні місця, щоб пообідати, відпочити та весело провести час.

Ольштин

Ще один красивий середньовічне місто, в якому знайдеться безліч принад для туристів, – Ольштин. Офіційний сайт міста пропонує відвідати:

  • Замок Вармінського капітула. Тут з 1945 року знаходиться Музей Вармії та Мазур. Музей влаштовує лицарські турніри, концерти камерного ансамблю і знамениті «Четверги з Коперником».
  • Експозицію про Миколу Коперника. Астроном працював в замку адміністратором, тепер йому присвячена постійна виставка в Музеї. Працює також «Лавочка Коперника» на вулиці Замковій.
  • Планетарій.
  • Кафедральний собор святого Якова – стародавнє і величне. У ньому проводяться органні концерти.
  • Розважальний центр «Аквасфера» – весело, і не тільки для дітей.
  • Студентські свята «Кортовяда» і Мистецьке літо – фестиваль довжиною 3 місяці.

Рин і Піш

Невеликі міста, які ідеально підходять для кемпінгу і туризму, – Піш і Рин. Їх краса в невеликій кількості туристів та атмосфері чистої живої старовини. Рин також відомий замком Тевтонського ордена ХVI століття, який в роки Другої світової війни використовувався німцями як катівні. Зараз тут розташовується готель.

Вечір на мазурських озерах

Обидва містечка схожі архітектурою, а ще підвищеною увагою до захисту навколишнього середовища. Вони припадуть до смаку тим, хто хоче побути на лоні природи та знайти душевний спокій – цього якраз сприяють навколишні пейзажі. До речі, тут регулярно проводяться лицарські турніри й історичні реконструкції.

Миколайки

Місто Миколайки завжди був центром рибальства, а тепер став ще й притулком яхтсменів (тут розташований головний яхт-клуб країни), серферів і любителів парусного спорту. Дістатися можна автобусом від Варшави або Ольштина – як зручно. Для любителів старовини збереглися будівлі головним чином ХVIII-ХІХ ст.

Приваблює туристів і мальовнича Піска пуща – ще один куточок дикої природи. У місті регулярно проводяться різні фестивалі, вело, мото та автогонки, анонси яких можна побачити на офіційному сайті. Гості Миколайок обов’язково відвідують «Tropikana Aquapark» при Големб’евському готелі.

Де зупинитися

Незаперечна гідність Мазурського краю – різноманітність готелів, туристичних баз та просто місць для кемпінгу. Шукати їх можна вже по приїзді, але якщо хочеться порівняти умови й не прогадати на ціні, краще скористатися послугами онлайн-сервісу.

За таким демократичним цінам можна відшукати непогані котеджі, пансіонати, туристичні господарства або літні будиночки – у багатьох передбачена безкоштовна ануляція бронювання.

Прогулянки на мазурських озерах

У солідних готелях за ніч доведеться віддати від 100 злотих – за прийнятний, але не найкращий номер.

Готелі Мазурських озер відрізняються гарною кухнею і пропозиціями для проведення дозвілля – культурну програму входять концерти, тури та екскурсії. Варто врахувати, що в розпал літа більшість готелів зайнято, тому бронювати місце варто хоча б за тиждень, якщо ви не звикли задовольнятися малим.

Особливості дороги

Дістатися до Мазурських озер можна кількома шляхами:

  • Літак. Єдиний мазурський міжнародний аеропорт знаходиться в Ольштині. Звідти можна полетіти в Лондон, Осло і Варшаву. Якщо летіти з пересадками, зручно добиратися з Варшави, Кракова чи Вроцлава.
  • Поїзд. Потягом можна дістатись до Ольштина, Ельблонга і Гіжицко. Зручніше з Варшави – до Ольштина буде коштувати близько 40 злотих. Купити квитки у всіх напрямках можна й онлайн.
  • Автобус. Довше, ніж поїзд, ненабагато дешевше, зате напрямів більше. Маршрути пропонує компанія Mobilis і Flixbus. Квитки можна замовляти заздалегідь прямо на сайтах.
  • Трансфер. Дорогувато, але з комфортом. Поїздка від Варшави до Ольштина обійдеться приблизно в 1000 злотих.

Ще один варіант – їхати своїм транспортом, але можуть бути проблеми на кордоні. До того ж паливо обійдеться дуже дорого. Не варто забувати й про платні траси.

Мазурські озера привертають екологічно чистими річками, пущами та парками. Тут багаті можливості для активного відпочинку, особливо водних видів спорту, адже байдарки, каное, яхти зустрічаються частіше, ніж автомобілі. Романтичні місця не відстають і в частині фестивалів, культурних заходів, історичних пам’яток – провести ніч в середньовічному замку тут звичайна справа. При цьому ціна такого відпочинку цілком прийнятна, а якість вище середнього.

Статті по темі