Справжнє диво природи Морське око, яке розташоване в Татрах, є одним з найбільших, глибоких і найчистіших озер Польщі. Воно оточене засніженими гірськими вершинами та густими лісами. Тут все елементи природного ландшафту гармонійно поєднуються, що утворює місцевість неймовірною привабливості для туристів, любителів пригод і шанувальників активного відпочинку. Подорож до Морського ока у 2024 році абсолютно точно не залишить байдужим ні дорослих, ні дітей.
Історичні відомості про озеро Морське око
Вперше згадки про водойму були виявлені в документах, датованих кінцем XVI століття. Пізніше, в XIX столітті, водойма та околиці стали предметом спору між Угорщиною і тодішнім Королівством Галичини та Лодомерії. В ході тривалих судових розглядів було винесено рішення про приналежність цієї місцевості полякам.
В цей же період часу озеро стало туристичною визначною пам’яткою. Перші будівлі були зведені поблизу озера в 1836 році, але через 30 років їх знищила пожежа. У 1874 році були відбудовані нові будівлі, а в 1898 все знову згоріло.
Наступне визначна подія, яке пов’язане з Морським оком, відноситься до 1902 року. Ця дата знаменує побудова дороги від міста Закопане, яка має назву «Дорога Освальда Бальцера».
Польща офіційно є власницею озера і прилеглих до нього територій з 1933 року, тобто з моменту повернення Польській Республіці суверенітету.
Поляки ставляться до цієї природної території з особливим трепетом та увагою.
У Польщі Морське око і багато інших озера, розташовані поблизу, входять до складу об’єкту, що охороняється державою Татранського національного парку.
Особливості Морського ока
Озеро Морське око здавна привертало увагу людей. Тому про його походження було створено чимало легенд. Згідно з однією з них, водойма має підземний канал, який з’єднує його з Середземним морем.
Друга легенда більш романтична і вишукана. Вона стверджує, що колись в цій місцевості жив шляхтич морських, у якого була вірна дружина і п’ять дочок. Одного разу він пішов полювати, але так і не повернувся. Дружина шляхтича довго шукала і чекала свого коханого. Вона лила чисті сльози, від чого й утворилося прозоре озеро.
Однак, згідно з науковими дослідженнями, Морське око утворилося через танення льодовиків на рубежі 12-13-го тисячоліть до нашої ери.
Географічні особливості
Озеро з усіх боків оточене потужною гірською системою, яка підноситься на 1000 метрів над водною гладдю. Найзнаменитіша вершина та одночасно найвища точка в Татрах – це пік Риси. Тут також знаходяться вершини Менгушовецій і Мних. По висоті вони перевищують позначку у дві тисячі метрів.
Площа Морського ока становить приблизно 3500 акрів або 35 гектарів. Найбільша зафіксована глибина дорівнює 50,8 метра.
Флора і фауна озера і його околиць
Озеро оточене сосновим бором. Найбільш часто зустрічається представником сімейства соснових є європейська кедрова сосна.
У гущі лісу і на гірських схилах росте безліч рослин. Серед яких 102 види, що охороняються, з них 28 видів знаходяться під загрозою вимирання. Багато рослин відносяться до різних розділів Червоної книги. Навесні на схилах красуються крокуси та едельвейси.
У прохолодному чистому озері живе багато форелі.
Раніше Морське око мало назву «риб’яче озеро» завдяки природним запасам лососевих.
У цій місцевості водяться такі представники фауни: козулі, сарни, бабаки, ведмеді, качки.
Як дістатися до Морського ока
Щоб дістатися до місця, необхідно виконати досить тривалий шлях. Кращою точкою для початку поїздки можна назвати невелике містечко Закопане.
Подолати потрібно відстань близько 25 кілометрів. Здійснити поїздку можна на машині, автобусі чи маршрутці. До татранського парку ходить значна кількість транспорту, оскільки він є обов’язковим до відвідування місцем у багатьох туристичних маршрутах.
Громадський транспорт по потрібному напрямку відправляється від міського автовокзалу. Вартість проїзних квитків варіюється від 6 до 10 злотих.
Ціна квитка на один день дорівнює 5 злотих. Є можливість придбати тижневий квиток за 25 злотих.
Ця пропозиція досить вигідне для тих, хто планує пройти не один маршрут. Для студентів діє знижка на квитки в 50%.
Територія парку дуже велика, значущим плюсом є те, що всюди встановлені покажчики, які повідомляють про визначні пам’ятки та ступеня складності маршруту.
Щоб дістатися до Морського ока, необхідно подолати ще 9 кілометрів. До озера веде рівна асфальтована дорога. Цю відстань можна пройти пішки, тому рекомендується одягати дуже зручне взуття.
Здійснюючи своєрідний похід до Морського оку, можна відвідати імпровізований автомобільний музей, побачити водоспади Міцкевича і заскочити в сувенірну крамницю. Протягом всього маршруту є спеціально відведені для відпочинку майданчики, де розташовані біотуалети.
Також на шляху зустрічається значна кількість кафе. Цінова політика закладів відрізняється лояльністю. Тут можна поїсти морозива, попити прохолодні напої та повноцінно поїсти. Вартість стандартного обіду – 15-20 злотих.
Інший варіант дістатися до Морського ока – доїхати до нього на возі, запряженому кіньми. Цей спосіб не відрізняється дешевизною. Ціна за поїздку в одну сторону – 40 злотих.
Відвідувати Морське око можна в різні пори року. Найбільш людно тут влітку, проте є можливість насолодитися різноманітністю зелених відтінків і навесні, якими в цей період природа прикрашає місцевість.
Чудовим варіантом буде відвідування озера восени або взимку, коли наплив туристів незначний, а снігові пейзажі вражають і захоплюють дух.
У Закопане працює пункт туристичної інформації, де завжди можна отримати детальне пояснення, як дістатися до Морського ока і де можна зупинитися. Адреса пункту: Zakopane, ul. Chałubińskiego, 44. Робочі дні – з понеділка по п’ятницю.
Де зупинитися біля Морського ока
Поблизу озера знаходиться хостел, який носить аналогічну водойми назву. Він розташований на висоті понад 1,4 кілометра над рівнем моря. Готель розділена на дві частини: старий і новий притулки.
Місткість нового притулку – 35 осіб. На вибір пропонуються кімнати на різну кількість людей: від 3 до 6 осіб. Старий притулок вміщує 43 постояльці.
У цих своєрідних готелях є всі необхідні зручності: душ, кухня, місце для багажу, сушарка та інше.
Адреса притулку: молоді Морське Око в Татрах, PO Box 201, 34-500 Закопане.
Висновок
Морське око в Польщі – це чудове озеро та унікальний символ Татранського національного парку. Ця пам’ятка обов’язково повинна входити в список must-see кожного мандрівника, якому пощастило опинитися в південній частині Польщі поблизу кордону зі Словаччиною. Відвідання цього місця надасть можливість відчути єднання з природою і помилуватися захопливими панорамними видами.