Меню Закрити

Копальня солі Величка в Польщі

Польща – країна в Центральній Європі з багатою спадщиною. Головною визначною пам’яткою невеликого міста Велички є соляні копальні. Соляні шахти в Величці – об’єкт гірничопромислового призначення, який розташований на глибині до 327 метрів та має унікальні вироблення – спуски, підземні камери, озера, шахти – загальною протяжністю 300 км. Вони дають можливість побачити розвиток гірничої техніки в різних історичних періодах.

Соляні шахти у Величці

Історична довідка про соляні копанки в Величці

Копальня солі почала функціонувати за указом короля Казимира I в 1044 році. Спершу сіль вдавалося добувати методом варіння, через випарювання води. Деякі соляні моноліти знаходили на поверхні. До XII століття моноліти на поверхні повністю зникли та довелося виривати колодязі. В процесі копачі знайшли моноліт під землею, що поклало початок підземної розробки.

У 1368 році король Казимир Великий видав указ, в якому йшлося про принципи діяльності соляних копалень. Вже тоді закладалися основи бухгалтерського обліку – формувалася ціна видобутку і продажу солі.

У XVI столітті соляні копальні були найбільшим виробництвом в Європі. Королівське управління соляними копальні припинилося після першого поділу Польщі в 1772 році. З приходом австрійців, які мають частина Польщі разом з містом Величка, почався період розвитку гірничої справи. Фахівці зайнялися поліпшенням технічного стану копалень, всю роботу механізували.

У 1912 році на поверхні встановили механізовану солеварніцю, яка і сьогодні з невеликими модифікаціями виробляє виварну сіль.

Міжвоєнний період також характеризується активним розвитком копалень як виробничого об’єкта.

Під час окупації Гітлером виробництво солі в рази збільшилася, в підземних шахтах була спроба побудувати військовий завод. Однак непродуманість діяльності призвела до порушення рівноваги гірських порід. У 1992 році видобуток солі зупинилася, Величка стала екскурсійним об’єктом для туристів.

Опис соляної шахти Величка

У 2024 році в соляних шахтах налічують дев’ять рівнів загальною протяжністю близько 300 км. Глибина одного з рівнів досягає 198 метрів, що приблизно дорівнює висоті 73-поверхового будинку.

У XV столітті в соляну шахту стали пускати туристів, але для цього потрібно було отримати спеціальний дозвіл у королівського двору. На початку ХХ століття була введена квота на одночасне відвідування шахти – до 100 осіб. Гостей зустрічали з почестями, грав живий оркестр.

Тривалість екскурсії – до 2,5 годин.

В наші дні за всю екскурсію доведеться пройти 3,5 кілометра і на власні очі побачити, як змінювалися технології видобутку солі, а також помилуватися усіма пам’ятками – від озер до каплиць з солі. Найкрасивішою вважають каплицю Святої Кінги – покровительки шахти.

Розміри соляних кімнат захоплюють дух: висота приміщень – 12 метрів, ширина – до 18 метрів, довжина – 54 метри. Температура в копальні тримається на позначці + 14-16 градусів. Добре працює вентиляція і в постійному режимі забезпечує приплив свіжого повітря.

Копальня соли

Досить давно були доведені цілющі властивості солі, тому соляну шахту стали використовувати як курорт. У Величці є міні-готель під землею, де можна влаштуватися на нічліг і поправити здоров’я. Спускають бажаючих о 20.00, піднімають о 7.30, а в проміжку – тиша, спокій і сон. Також в міні-готелі є бігова доріжка і зал для читання.

Час роботи та екскурсії для туристів

Маршрут для туристів складається з 23 камер, розташованих на трьох різних рівнях. Вниз необхідно спуститися на 800 сходинок. Щоб опинитися на першому рівні, потрібно подолати 380 сходинок вниз. Глибина на першому етапі становить 64 метри.

Спочатку екскурсійної програми туристів транспортують в шахту за допомогою шахтного стовбура Даниловича, який продовбали в 1640-х роках, коли при владі був Микола Данилович. Стовбур призначався для переправлення солі на поверхню, але з XIX століття і по сьогодні його використовують для співробітників і туристів.

На першому рівні мандрівники побачать:

Пам’ятки першого рівня Опис
Камера Коперника Місцева визначна пам’ятка – скульптура Коперника, встановлена ​​в 500-ту річницю від народження знаменитого астронома.
Камера Яновіце За легендою, дочка угорського короля перед заміжжям кинула кільце в шахту будинку в Угорщині. Пізніше разом з покладами це кільце знайшли в соляному камені в Величці.
Каплиця Святого Антонія Каплиця створена в брилі зеленої солі. Перша служба відбулася в 1698 році. Спорудження зберегло колишню форму з усіма скульптурами та вівтарем, які вдалося в точності відреставрувати.
Камера Казимира Великого Після проходження по коридорах можна зайти в камеру, де знаходиться бюст Казимира Великого.

Поступово відпочиваючі потрапляють на другий рівень, де розташована перлина копальні – діюча каплиця Святої Кінги. Над її створенням трудився шахтар Юзеф Марковський. Площа споруди становить 465 квадратних метра (висота 11 м, ширина 16,5 м і довжина 54 м).

Знаменита скульптура Папи Римського Іоанна Павла II також стоїть на цьому рівні. Всі скульптури створювалися відомим польським майстром Станіславом Анеля.

Після подолання двох рівнів туристів очікує невеличкий перепочинок, далі група направляється на третій рівень. Тут знаходиться озеро периметром близько 200 метрів. Великий інтерес викликає огляд вертикальної камери «Савур» та інших. Екскурсія по копальні Велічка закінчується в камері Сташица. Бажаючі можуть придбати сувенірні вироби та пообідати в Шахтарському ресторані.

Туристів піднімають вгору на ліфті.

Огляд соляної шахти відбувається з екскурсоводом. Вниз опускають групу, що складається максимум з 35 людей. Ті, хто бажають потрапити всередину, зустрічаються біля вхідних дверей і чекають інших. Очікування триває до години.

Коли збирається необхідну кількість осіб, починається екскурсія. Мова екскурсії – не тільки польський. У пік сезону, липень і серпень, практично кожні 1,5 години організовують індивідуальні екскурсії англійською.

Щодня проходять три екскурсії на італійському, німецькою та французькою. З 2005 року можна вибрати і екскурсію російською, оскільки в останні роки російськомовні туристи становлять більшу частину всіх відвідувачів.

Точний розклад є на офіційній сторінці. Сайт музею надає інформацію про квитки та розклад, а також відомості про кількість квитків на конкретний час.

Режим роботи – з 7.30 до 19.30. Для мінімізації витрат гіда брати не потрібно, достатньо купити український довідник.

Українська мова Польська мова
Туристична траса – класична, її вибирають більшість туристів. Маршрут проходить повз основних підземних пам’яток. Повний квиток – 94 євро, пільговий – 74 євро, сімейний (дорослих і двоє дітей) – 262 євро Повний квиток – 64 євро, пільговий – 46 євро, сімейний (дорослих і двоє дітей) – 174 євро
Шахтарська траса – інтерактивна. Видається каска і ліхтар, щоб спробувати себе в ролі шахтаря.

Якщо купувати квитки на обидві траси, вийде дешевше: екскурсія польською мовою для сім’ї обійдеться у 267 євро, вартість повного квитка – 99 євро, пільгового – 72 євро. Екскурсійна програма іншою мовою для сім’ї коштуватиме 405 євро, повний квиток на одного дорослого – 155 євро, пільговий – 115 євро.

Лікувальні властивості шахти Величка

У шахті специфічний мікроклімат, там відсутні алергени – дратівливі чинники, що впливають на організм. Місцеве лікування рекомендується тим, у кого є хронічні захворювання легеневих шляхів, пилкова алергія, запалення носа і пазух, горла і гортані, бронхіальна та алергічна астма, хронічний бронхіт.

При деяких шкірних захворюваннях (екзема та неінфекційні захворювання) і метаболічних порушеннях (ожиріння) також призначається курс лікування в соляній шахті.

У Величці застосовується субтерранеотерапія – метод бальнеологічного лікування, який має на увазі багатогодинне перебування в мікрокліматі соляних печер під наглядом медиків.

Особливий мікроклімат забезпечується завдяки бактеріологічної чистоті, високому рівню вологості (від 74 до 90%) і великому вмісту хлористого натрію.

У центрі лікування передбачені вправи з контролю, корекції дихання, навчання диханню черевної частиною, тренінг дихальних м’язів, а також процедури, які очищають бронхи.

Амбулаторний курс лікування на певний період і ціни вказані в таблиці.

Санаторій Величка (курси лікування) Вартість за особу, євро
Січень березень Квітень – жовтень
1 тиждень 265 275
2 тижні 530 550
3 тижні 795 825
Додатковий день 53 55

Ночівля в Величці

Здоровий сон в такому мікрокліматі зміцнює імунну систему і полегшує симптоми алергікам. Тиша і спокій гарантують повне умиротворення і дають можливість відпочити як психічно, так і фізично. Переночувати тут можна в камері Словацького або в Конюшні Східних гір.

Камера Словацького розташована на глибині 125 метрів і пропонує унікальний комплекс для відпочинку та ночівлі. Послугами можуть скористатися ті, хто відвідує екскурсію по шахті.

Камера Конюшня Східних гір – місце, де в ХХ столітті стояли коні, які брали участь у видобутку солі. Пізніше з цієї камери зробили своєрідний готель.

Програма в шахті Величка

У санаторії пропонуються комплекси швидких оздоровчих методів, спрямованих на реабілітацію туриста.

Захід Опис
День для здоров’я Туриста спускають під землю на 6 годин для проходження лікувальних оздоровчих процедур.
Здоровий сон Мандрівник 12 годин проводить в камері Східних гір з нічним перебуванням. Ночівля необхідно бронювати заздалегідь.
Здорова субота Програма на 4 години. Рекомендується для алергіків.

У соляній шахті навіть можна організувати захід в конференц-залі або одружитися посеред соляних наростів. Кожен день копальня солі сприяє прогулянкам, під час яких легко знайти нові місця для фото.

Маршрут до Велички

Місто Величка знаходиться в 10 км на південний схід від Кракова. Є три способи, як дістатися до Велички: купити квиток на електричку, автобус або доїхати на власному або орендованому автомобілі.

Варіант Опис
Електричка З центрального вокзалу Кракова до станції Величка (Wieliczka-Rynek).
Автобус Автобус №304 відходить від Краківської галереї, поряд із з/д вокзалом в Кракові. Виходити на зупинці Соляні копальні.
Автомобіль З центру Кракова по трасі Е-10 їхати близько 10 км

Інші пам’ятки

Хоча Величка – невелике містечко, тут багато цікавих місць, крім соляної шахти.

Назва Опис
Розсолу колодязь Знаходиться на місці соляного джерела. Викопаний в XII-XIII столітті.
Шахтний замок Перший замок був споруджений в XIII столітті. Казимир Великий відбудував новий в XIV столітті.
Пам’ятник Адаму Міцкевичу Зведений в 1903 році, виконаний Блотніцького.
Костел Святого Себастиана Невелика споруда, побудована в 1581-1598 роках. У костелі зберігся орган 1744 року і картини (найвідоміша – «Мадонна зі Святим Себастіаном і Рохом»).
Монастир Реформатів Будівля в стилі бароко 1721 року побудови. Раніше на його місці був дерев’яний монастир.
Turuvka Головний склад шахти Величка. З 1825 року місце гуртового збуту солі.

Висновок

Місто Величка в Польщі – унікальне місце, де варто побувати кожному. Працівники готові до зустрічі нових туристів і з задоволенням покажуть пам’ятні місця соляної шахти. Бажаючі можуть вибрати інтерактивний маршрут або зовсім залишитися на нічліг.

Соляна Шахта в Величка: Відео

Статті по темі