Меню Закрити

Що корисно знати про життя в Латвії

Колись Латвійську Республіку називали старшої прибалтійської сестрою, сьогодні вона є частиною Євросоюзу і членом Шенгенської угоди. І хоча у порівнянні з іншою частиною Європи цю державу не можна назвати багатою, все ж їй вдалося здобути славу прогресивного і стійкого члена європейського суспільства. Поки інші країни борються зі злочинністю і бідністю, латвійці стурбовані питанням екології та забруднення навколишнього середовища. Чим приваблює життя в Латвії українських мігрантів у 2025 році?

життя в Латвії

Рівень латвійської економіки

За оцінкою економістів банку SEB, у минулому році економічні показники країни були на досить високому рівні. За цей час ВВП збільшився на 4,7 %, в основному за рахунок прибутку державних монополістів і зарплат в держсекторі економіки.

В цілому експерти прогнозують, що інтерес до нерухомості буде тільки збільшуватися в найближчі роки. А це говорить про те, що будівництво будуть залучатися нові фахівці (у тому числі й іноземці) і продовжить зростати рівень заробітних плат у цій галузі.

Непогані результати в минулому році показали:

  • телекомунікаційні та інформаційні технології;
  • транспорт, зберігання і транспортна логістика;
  • туризм, розважальний бізнес;
  • тваринництво та аграрна сфера.

Економіка Латвії в кінці року мала такі показники:

  • рівень інфляції – 3 %;
  • безробіття – 6,9 %;
  • середній приріст заробітної плати – 8 %.

За прогнозами фахівців, ці показники у 2025 році можуть змінитися, але незначно. Серед інших країн Прибалтики: Латвія сьогодні займає друге місце по економічному зростанню, поступившись першістю Естонії та обігнавши Литву.

До якого рівня життя потрібно бути готовим

Завдяки вступу в ЄС рівень життя в Латвії пересічних жителів зріс, але зараз підтримки держави потребує близько 50 тисяч осіб. Загальне число жителів республіки – 1 887 964 людини.

Згідно з результатами опитування, проведеного кілька років тому Управлінням статистики, лише 12 % латвійців не відчувають труднощів з оплатою комунальних послуг і побутових потреб. Більшість населення живе за рахунок заробітної плати, близько 20 % розраховують на пенсійні виплати, а число підприємців становить 6 % від загальної чисельності працюючих.

Оплата праці та питання пошуку роботи

робота в ЛатвіїПерше, що цікавить тих, хто націлений на еміграцію, це робота в Латвії. Найбільше вакансій у переробній галузі, будівництві, туризмі та сільському господарстві.

Істотний вплив на наявність робочих місць надає помітний відтік молоді в західноєвропейські країни (Німеччину, Австрію, Швейцарію), який обумовлений можливістю знайти більш високу оплату праці.

У середньому латиші працюють 40 годин на тиждень. Мінімальна зарплата становить 430 євро, після вирахування податків (11 %) – 383 євро.

Середній розмір оплати праці варіюється в межах 780-985 євро в залежності від галузі та професії. Ті, хто живе в Ризі, можуть похвалитися доходом в 1 210 євро в місяць.

Рівень безробіття у 2025 році продовжує залишатися високим. І хоча населення Латвії не можна чітко розділити на бідних і багатих, все ж майже половина його відчуває фінансові труднощі.

Іноземцям, щоб зайняти вільне робоче місце, доведеться пройти кілька етапів:

  • отримати запрошення від компанії-роботодавця;
  • оформити дозвіл на роботу;
  • подати прохання на видачу національної візи.

Найбільше шансів у тих, хто володіє латиською мовою, має фах і досвід роботи з нею, або в тих, хто готовий займатися некваліфікований діяльністю.

Список затребуваних професій: стоматологи, далекобійники, слюсарі, касири, кухонні робітники, продавці.

Соціальне забезпечення населення

Величина щомісячного внеску у Фонд соцстрахування становить 35,09 %. На частку латвійця до оплати припадає лише 11 %, решта 24,09 % сплачує роботодавець.

В державі постійно розробляються програми, спрямовані на підтримку інвалідів. Ця категорія жителів звільнена від сплати податків на користування транспортним засобом, користується знижкою на оформлення страхового полісу ОСТУ, безкоштовним проїздом у міському транспорті і викликом лікаря на будинок, а також 50-процентним дисконтом на отримання кадастрових довідок.

Мінімальне пенсійне посібник становить 270 євро в місяць. Пенсійний вік в Латвії настає в 63 роки та 6 місяців і для чоловіків, і для жінок.

Трудовий стаж для виходу на пенсію досягає 30 років. Примітно, що пенсія у військових тут така ж, як і в інших громадян.

З усієї кількості, скільки людей живе в Латвії, близько 59 тисяч є безробітними. Отримувати допомогу можуть тільки ті, хто є громадянами республіки.

Розмір допомоги залежить від кількості відрахувань в Фонд соціального страхування: мінімум оплата повинна проводитися 12 місяців з останніх 16. При трудовому стаж 9 років та дохід від 500 євро безробітний може отримувати близько 125-250 євро протягом перших трьох місяців. Далі розмір допомоги буде зменшуватися.

Система охорони здоров’я

скільки людина живе в ЛатвіїПослуги швидкої допомоги та перша медична допомога в Латвії не оплачуються. Їх покриває страховка, якою володіє кожен житель країни. Сума страхових виплат досягає 65 євро в рік.

Іноземці можуть скористатися цими послугами без оплати тільки при наявності страховки. Якщо поліса немає, виклик швидкої буде коштувати приблизно 94 євро. Внесення платежу допускається протягом 30 днів.

За відгуками тих, хто вже стикався з латвійської системою охорони здоров’я, можна судити, що насамперед їй бракує оперативності роботи клінік. Другий недолік полягає в тому, що при безоплатній первинній медицині пацієнтів все ж чекають обов’язкові внески при зверненні в лікарні: 2-8 євро за візит.

Платний прийом в держустанові буде коштувати 10-15 євро, у приватному – 14-50 євро. Аналізи у вартість візиту не входять. Стоматологічні послуги можна отримати тільки на платній основі.

Середня тривалість життя в Латвії становить 74,7 років. При цьому жінки живуть найчастіше до 79 років, а чоловіки – до 70.

Освіта

Вчитися в Латвії можливо російською, латиською та англійською мовою. Але російських навчальних закладів з кожним роком стає все менше. Планується, що до 2021 року не залишиться шкіл з офіційними мовами викладання, на яких говорять національні меншини. Сьогодні понад 60 % програм в латвійських школах представлені державною мовою.

Система освіти в Латвії включає дошкільну, шкільну та вищу сходинку. До 9 класу діти навчаються безкоштовно. Після цього вони можуть ще три роки провчитися в ліцеї та вступити до вузу або перейти в спеціальне училище.

Навчання в університеті є платною навіть для громадян країни: від 1,5 до 12 тисяч євро в рік в залежності від вузу і спеціальності. Але існує безліч грантів і стипендій, на які можуть розраховувати обдаровані студенти.

Наскільки безпечно жити в Латвії

Всупереч тому, що рівень життя в республіці ще не занадто високий, її можна вважати відносно безпечною територією. За даними інформцентру МВС країни, у минулому році в Латвії було зареєстровано 43 260 злочинів, що на 990 менше, ніж у 2017 році.

Зниження злочинності спостерігається за всіма видами порушень закону, починаючи від адміністративних, закінчуючи кримінальними. Найчастіше поліції доводиться мати справу з побутовим і дитячим насильством.

Водночас зросла кількість справ, що стосуються виробництва наркотиків. При цьому про Латвію не скажеш, що це країна наркоманів.

Окремої уваги заслуговують закони, спрямовані на захист прав неповнолітніх. Наприклад, якщо батьки курять у присутності дитини, це буде вважатися актом насильства, а при застосуванні фізичних покарань її можуть зовсім забрати.

Те ж станеться, якщо залишити малюка, якому ще не виповнилося 7 років, одного де б то не було.

Латвія славиться прозорою податковою та фінансовою політикою, що позначається на низькому рівні корупції. Втім, самі люди, що проживають в країні, вважають, що корупція в ній процвітає.

Погода і кліматичні умови

Наскільки безпечно жити в ЛатвіїЛатвія знаходиться в північній частині Європи та омивається Балтійським морем і Ризькою затокою. Клімат в цій частині Прибалтики морський, вологий. Літо сухе, але короткий.

На території республіки виділяють 4 кліматичні зони, зміна яких помітна, якщо рухатися на захід і північний захід. У цьому випадку можна відчути перехід від континентального клімату до морського. Загальна кількість опадів в рік 600-700 мм, а вологість сягає 82 %.

Для туристів найбільш підходящим часом є травень — вересень.

У холодну пору року погода відрізняється особливою мінливістю. На більшій частині країни середня річна температура не перевищує +20 градусів Цельсія. А ось взимку можна спостерігати від – 2 до – 7.

У холодну пору занадто теплий одяг в Латвії навряд чи підійде, а ось в тепле обов’язково знадобляться вітровка й парасолька.

У скільки обходиться життя в Латвії

Як живеться в Латвії, слід оцінювати не тільки за рівнем доходів, але і за величиною витрат на поточні повсякденні потреби. На показники може впливати місце проживання: місто чи село, центральний район населеного пункту або його периферія.

Скільки потрібно одній людині на життя, можна порахувати лише приблизно. Починаючи з 2013 року уряд республіки не проводить підрахунки цих витрат. Можна лише припустити, що прожитковий мінімум у Латвії сьогодні дорівнює мінімальній заробітній платі – 430 євро.

Житлове питання

Ті, хто мріє придбати житло за кордоном, часто поглядають у бік Латвії. Основні її переваги – близькість моря, приналежність до ЄС і невисока вартість товарів і послуг у порівнянні з іншою частиною Європи.

Вибір нерухомості досить великий: квартири-студії, апартаменти, пентхауси, котеджі та заміські будинки.

Плануючи покупку, слід враховувати, що з 2017 року в країні спостерігається зростання цін на нерухомість. Трикімнатна квартира в столиці обійдеться в 330 тисяч євро, двокімнатна – до 100 тисяч, однокімнатна – в 50 тисяч євро. Один квадратний метр житла в міській новобудові коштує 1-2 тисячі євро.

Що стосується оренди, то ціни в Латвії на житло в цьому розрізі можна розділити на дві категорії: квартири на курортах і поза ними. Апартаменти поруч з морем будуть коштувати до 100 євро на добу, в теж час в Ризі за тиждень перебування в 3-кімнатній квартирі візьмуть близько 400 євро.

Коли мова йде про довгострокову оренду, ціни можуть починатися від 150 євро в місяць в невеликих містах і від 200 євро – в Ризі.

Ще одна стаття витрат – комунальні платежі. У середньому на утримання житла доведеться відкладати близько 150 євро щомісяця.

Продуктовий кошик

Вартість життя в Латвії не можна назвати високою. Навіть на мінімальну зарплату рядовий житель країни з працею, але зможе прожити.

Продукти харчування коштують тут на 25-35 % нижчий, ніж у Західній Європі, що ніяк не позначається на їх якості. Вся продукція виготовляється згідно з прийнятим нормам і перевіряється комісією з контролю якості.

Ціни на товари відрізняються в залежності від регіону, міста і навіть торгової точки (магазин, супермаркет, ринок). Для прикладу наведемо столичні розцінки на основний продовольчий набір:

Найменування Вартість в євро за 1 кг або літр
Хліб 1-2
Куряче філе 5-6
Цукор 1
Апельсини 1-2
Картопля 1
Рис 1-2
Вино (750 мл) 6-7
Сир місцевого виробництва 5-6
Яйця 1,5-1,7
Вода 1
Лосось 10-12
Гречка 1,7-1,9
Питний йогурт 0,6-1,2
Цукерки місцевого виробництва 4,5-12
Кава 6,5-8
Ризький бальзам 10

Пообідати в ризькому кафе удвох можна за 35 євро (суп + друга страва). А ось мережа ресторанів Lido пропонує більш бюджетний варіант: суп + друге + десерт + напій обійдуться в 18-20 євро.

Випити кави та продегустувати солодку випічку в кав’ярні в історичному районі столиці можна за 10-15 євро на двох.

Транспортна система

Традиції та особливості менталітетуУ Латвії особливо добре розвинене залізничне сполучення. Довжина полотна становить 2 280 км. Між містами курсують електрички та поїзди.

Цей спосіб пересування тут є найбільш зручним і вигідним. Доїхати з Риги до Юрмали можна всього за 1,4 євро, а до Даугавпілса за 7,05-7,75 євро.

Міський транспорт в Латвії – це автобуси. Проїзний на один місяць обійдеться в 40 євро, одна поїздка по місту в одну сторону – 1,15-2 євро.

Бажаючі не бути прив’язаними до графіків руху транспорту можуть орендувати машину. Доба оренди будуть коштувати 20-35 євро, 1 літр бензину коштує 1,14 євро.

Пересування на таксі латиші вибирають тільки в екстрених випадках. Ціна такої поїздки становить 0,7-2,13 тільки за посадку і 0,36-0,50 євро за кожен кілометр. Зате диспетчери в місцевих службах говорять російською мовою, а тому таксі можна без проблем викликати через телефон.

Традиції та особливості менталітету

Те, як живуть в країні місцеві жителі, яких традицій дотримуються, які відзначають свята і якими цінностями керуються важливі для емігранта питання.

Латишам властиві працьовитість, терпіння, помірність у всьому, охайність, повагу до авторитетів. Ще вони добре поєднують практичність з красою, а комфорт з поміркованістю.

Тут раді всім, хто любить і вміє працювати. Але ставлення до українців не можна назвати однозначним.

З одного боку, культурні, ділові та особисті зв’язки досить міцні. З іншого – країна намагається дистанціюватися від України в питаннях політики.

Тому, якщо не хочете відчути дискримінацію і холодне ставлення, краще не кажіть з латишами на політичні теми. Виявляйте також повагу, увагу до їх традиціям і звичаям, і вони будуть ставитися до вас також.

Вибираємо місто

Де краще жити в Латвії – питання, яке вирішується для кожного в індивідуальному порядку. Все залежить від мети переїзду, подальших планів на життя, від віку і фінансового забезпечення.

Перше, до чого треба бути готовим, – відносний спокій в латвійських містах. Тут мало автомобілів і не так людно, як в інших містах Європи.

Вибираючи місто, враховуйте наступне:

  • рівень оплати праці в Єлгаві становить 700-800 євро, а показник безробіття тут утримується на позначці в 11 % (у середньому по країні – 7 %);
  • Даугавпілс вважається одним з найбідніших міст в країні. Але сьогодні він володіє відмінним потенціалом для розвитку, оскільки найбільше отримує дотації від держави;
  • Юрмала – тут не так складно знайти роботу і гідну зарплату, що обумовлено розвиненою санаторно-курортною інфраструктурою і великим потоком туристів.
  • Життя в Ризі для українців підійде в тому випадку, якщо вони мають намір побудувати кар’єру або отримати освіту. Столиця є діловим, культурним і освітнім центром країни. Життя тут більш активна, насичена і перспективна. Середня зарплата в Ризі досягає 1100 євро. Столиця підійде тим, хто любить спокійні міста з європейською атмосферою.

Селитися в латвійській глибинці краще тим, хто готовий до справжньої сільської життя і ведення власного господарства. Сільські жителі живуть за рахунок присадибних ділянок та вирощування свійської живності.

Підсумки

Переїзд в це прибалтійська держава може виявитися непростим рішенням. Але перш ніж прийти до нього, необхідно зіставити плюси та мінуси життя в Латвії:

Переваги Недоліки
красива природа, м’який клімат; низький рівень заробітної плати;
чиста екологія; високий показник безробіття;
розташування на території держави курортів, близькість моря; дорога медицина при відсутності поліса;
відмінна якість продуктів харчування; високі податки;
недорога нерухомість; корупція;
належність країни до ЄС; невисока пенсія;
можливість пересуватися по всій Європі без візи; не надто висока якість освіти;
спрощена процедура отримання віз деяких інших держав (Канада, США); труднощі з влаштуванням на роботу;
спокійна європейська атмосфера; погіршення політичних відносин
низький рівень злочинності;
можливість отримати посвідку на проживання при покупці нерухомості на суму від 250 тисяч євро (кадастрова вартість об’єкта повинна бути не менш 80 тисяч євро).

5 плюсів життя в Латвії: Відео

Статті по темі