Меню Закрити

Мінімальна та середня зарплата в Латвії

Незважаючи на збережену різницю менталітетів, потік туристів та земляків з України, які бажають залишитися в Латвії на постійне проживання, не зникав навіть у роки охолодження відносин між країнами. Якщо мета приїжджого не обмежується прогулянкою по історичному центру Риги або відвідуванням концерту в «Дзінтарі», то в першу чергу його будуть цікавити середня зарплата в Латвії у 2023 році і ймовірність вдалого працевлаштування.

середня зарплата в Латвії

Перспективи працевлаштування в Латвії

Якщо орієнтуватися на структуру формування ВВП, значущими для економіки країни є сільське господарство, деревообробка, логістика, торгівля, операції з нерухомістю, туризм і державний сектор.

За даними Центрального статистичного бюро Латвії (Central Statistical Bureau, CSB), показник ВВП за минулий рік зріс на 4,8 % в порівнянні з 2017 роком, а зайнятість населення у віці від 15 до 74 років досягла 64,5 %.

І якщо загальний показник залученості всього населення зріс на 1,6 %, то у молодіжному сегменті збільшення не так помітно – всього 0,1 %. Це означає, що лише 33,1 % людей у віці від 15 до 24 років мали можливість працювати.

При цьому рівень безробіття в Латвії (кількість людей, безуспішно шукають роботу) не найвищий в Європі: 6,9 % – загальний і 10,8 % – серед молоді. В таких умовах мігрантів з інших країн, які приїхали на запрошення роботодавця, будуть раді тільки в тих сферах, де зарплати вважаються занадто низькими для корінного населення.

До таких професій можна віднести водіїв, продавців, допоміжний і обслуговуючий персонал. Крім того, існує ще одна умова на шляху того, хто цікавиться тим, як знайти роботу в Латвії: за законодавством наймач може взяти в колектив іноземця, тільки якщо за 30 днів оголошення про вакансії ніхто з латишів не відгукнеться на неї.

Рівень заробітних плат в Латвії

Останні кілька років спостерігається тенденція до скорочення розриву між показниками середньої та мінімальної зарплати в Латвії. Якщо на початку минулого року усереднений показник по країні більше ніж у два рази перевищував мінімум, то вже до закінчення року різниця скоротилася до 40 %. При цьому варто відзначити, що поступово підростають обидві величини.

Мінімальний дохід

МРОТ в ЛатвіїЛатвійське законодавство встановлює, що при нормальній тривалості робочого дня наймач не має права виплачувати працівникові менше встановленого МРОП в Латвії (ст. 61 «Закону про працю», ухваленого Сеймом у 2001 році). З 2016 року розмір мінімальної зарплати затверджує Кабінет міністрів.

На його засіданні було прийнято рішення про підвищення нижньої планки оплати праці до 430 євро в місяць з 1 січня 2023 року. У документі передбачено, що встановлене обмеження стосуватиметься всіх роботодавців і збереже дію протягом трьох наступних річних періодів.

Не в останню чергу із-за таких законодавчих ініціатив в країні спостерігається стійке зростання мінімальних показників і більш нестабільна динаміка незалежних усереднених величин. Так, за статистикою, близько третини (30,5%) латвійських фахівців щомісяця отримує «чистими» на руки не більше 450 євро. При цьому мінімальна зарплата в Латвії зберігається у 16,9 % працюючих.

Найнижчі доходи у працівників у сфері громадського харчування, здійснення операцій з нерухомістю, освіти, побутових послуг, наданні допомоги по господарству та в ремонтних роботах.

Невисокі зарплати й у тих, хто зайнятий у туристичній галузі та мистецтві (відпочинок, розваги, розміщення приїжджих). Середня брутто-зарплата для зайнятих осіб не перевищує 900 євро (до вирахування податків).

Якщо розглядати доходи населення за регіонами, то статистика стверджує, що найменше платять співробітникам в Латгалії (708 євро на місяць, що не перевищує 70 % від рівня по країні). Хоча динаміка зростання зарплат у цій області досить висока – 9,2 % проти 7,1 % підвищення в Ризі.

Середні показники заробітних плат

Бюро статистики стверджує, що нарахована середня зарплата в Латвії, за даними за третій квартал минулого року, склала 1006 євро (приблизно, 744 євро «чистими»), що на 8 % перевищує величину позаминулого року. За секторами економіки помітно свій поділ.

Сектор Середня зарплата, євро % зростання
Всього 1006 8
Комерційні приватні підприємства 992 7.7
Державний сектор 1036 8.5

Варто враховувати, що щорічно зростає не тільки зарплата, але і ціни. Тому за вирахуванням темпів інфляції 2,9 % зростання чистих доходів в різних регіонах не перевищив 7 % за рік.

Якщо порівнювати по галузях, то середня нарахована зарплата найпомітніше підвищувалася в охороні здоров’я, добувної промисловості, сфері послуг та громадського харчування.

Галузь Середня зарплата по галузях до вирахування податків, євро % зростання
Фінансова діяльність та страхування 1932 0.4
IT-сфера і зв’язок 1584 8.4
Енергетична галузь 1272 5.2
Держуправління і захист 1260 6.9
Добувна промисловість 1186 10.6
Охорона здоров’я 980 15.9
Будівництво 978 7
Транспортування і транзит вантажів 962 6.3
Операції з нерухомістю 843 6
Освіта 822 6.9
Розміщення туристів та громадське харчування 720 11.6

Максимальні доходи найманих осіб

середня зарплата в ЛатвіїСьогодні середня зарплата в Латвії знаходиться в межах від 700 до 1400 євро і, за статистикою, отримують її лише 25,7 % працюючого населення. Кратно менше число фахівців може похвалитися доходами, що перевищують 1400 євро на місяць. Таких працівників всього 4,1 % з офіційно працевлаштованих.

Якщо ж говорити про те, де територіально або в якій сфері професіоналів чекають максимальні заробітки, то тут можна виділити кілька закономірностей:

 • висока зарплата в Латвії за професіями та по галузях зберігається у фінансовій діяльності та страхування, телекомунікації, електропостачанні;
 • регіональний максимум – найвищі заробітки в Ризі та Пририжському регіоні;
 • за спеціальностями та кваліфікації – найбільші оклади керівників (до 7200 євро), провідних фахівців, програмістів, інженерів і фінансових аналітиків (в межах 1500-2000 євро).

Крім того, доступ до посад з пристойною зарплатою буде відкритий тільки для тих, хто:

 • володіє латиською та, бажано, англійською мовами;
 • має вищу освіту, здобуту в ЄС, або диплом визнається в Європі вузу;
 • отримав посвідку на проживання (ПНП) з відкритою робочою візою або «Блакитну карту» ЄС, що підтверджує ПНП або дозвіл на роботу у межах Євросоюзу.

До того ж, в країні діє законодавчо закріплений пріоритет працевлаштування для громадян Латвії. Це виражається в загороджувальних правилах прийому на роботу іноземців.

Роботодавець зобов’язаний повідомити про відкриту вакансію в Державне агентство зайнятості (Nodarbinātības valsts aģentūra, NVA), щоб виключити ймовірність того, що без роботи залишиться місцевий фахівець. Далі щомісяця проводиться перевірка щодо наймача на предмет появи латвійського кандидата на цей пост.

Не потрапляє під дію цього правила лише невелика група фахівців:

 • самозайняті особи (підприємці та засновники власних фірм);
 • працівники мистецтва, тренери та спортсмени, фахівці, зайняті в організації змагань і культурних заходів;
 • фахівці з міжнародних домовленостей;
 • іноземні викладачі зі спеціальною акредитацією.

Оплата праці в залежності від спеціальності

Усереднені статистичні показники не відбивають розподіл доходів населення в залежності від професії та посади. Найбільші зарплати пропонуються керівному ланці та вузьким фахівцям у фінансовій, інформаційній та IT-сфері.

У порівнянні з ними зарплата вчителя в Латвії може бути нижче в кілька разів і наближатися до законодавчо встановленого мінімуму (до речі, для працівників освіти його підвищили до 700 євро).

Рейтинг чистих доходів за основними напрямами виглядає приблизно так:

 • перший керівник – 3 300 євро/місяць;
 • програміст – 1 370 євро/місяць;
 • менеджер з продажу – 1 233 євро/місяць;
 • аудитор – 1 188 євро/місяць;
 • інженер – 1 079 євро/місяць;
 • юрист – 1 048 євро/місяць;
 • маркетолог – 959 євро/місяць;
 • електрик, зварювальник – 750-790 євро/місяць;
 • лікар – 749 євро/місяць;
 • вчитель – 731 євро/місяць;
 • поліцейський – 727 євро/місяць;
 • таксист, водій – 708 євро/місяць;
 • медсестра/медбрат – 516 євро/місяць;
 • підсобний робітник – 477 євро/місяць.

мінімальна зарплата в ЛатвіїЩоб визначити об’єктивну планку передбачуваного доходу в більш вузькій галузі, можна користуватися сервісом порівняння актуальних зарплат Algas.lv.

Оскільки в країні діє обмеження щодо мінімального розміру зарплати при нормальній завантаженості працівника протягом місяця, розрахункова погодинна оплата також не може бути нижче цього показника.

Похідний показник використовують при частковому завантаженні. У цьому випадку зарплата лікаря, який працює на умовах неповного дня, може бути менше 430 євро за місяць. Однак у розрахунку на одну годину зайнятості не може бути нижче 2,33-2,69 євро/год.

Конкретний розмір повинен бути визначений за правилами статей 131 133 латвійського «Закону про працю» та норм відпрацьованого часу.

Різниця по регіонах

Існує поділ за регіональною ознакою. Найвищі зарплати передбачувано фіксуються в Ризі, але якщо брати в процентному співвідношенні, то в столиці спостерігається уповільнення темпів зростання доходів. У 2023 році він ледь перевищив 7 %.

Статистичний регіон Назва латиською мовою Нарахована заробітна плата в Латвії, євро/місяць Темпи зростання в минулому році, %
Всього по країні LATVIA 1007 8
Рига Rīgas statistiskais reģions 1125 7.1
Пририжський Pierīgas statistiskais reģions 958 9.7
Курземський Kurzemes statistiskais reģions 877 11
Видземський Vidzemes statistiskais reģions 819 8.9
Земгальський Zemgales statistiskais reģions 862 8
Латгальська Latgales statistiskais regions 709 9.2

Якщо провести перехресне порівняння за регіонами у розрізі різних за кваліфікацією спеціальностей, то виявиться, що зарплата в Ризі та Латгале для працівника в тій же посаді разюче відрізняється.

Середня нетто-зарплата, євро/місяць:

Посаду Рига і Пририжський регіон Курземе Земгале Латгале
Головний виконавчий директор 3305 3055 3035 2795
Фінансовий директор 2175 1975 2025 1875
Економіст / комерційний директор 2115 1865 1835 1605
IT-спеціаліст, програміст 2205 1905 1905 1705
Пілот 2525 2525 2565 2485
Моряк 2440 2445 2485 2405
Молодший кухар, пекар 485 345 355 305
Вчитель, молодший викладач 475 375 375 345
Прибиральник, покоївка 435 345 335 335

Зарплатами, порівнянними з ризькими, можуть похвалитися наймані працівники в Юрмалі: середній прибуток тут становить 986 євро.

Податки та величина нетто-зарплати

У всіх трудових контрактах в розділі про оплату праці вказується виключно брутто-зарплата (до відрахування податків і внесків). Зрозуміло, що в кінці місяця працівник отримує на руки набагато меншу суму.

Принцип утримання зборів з доходів працівників та нарахування зобов’язань за рахунок роботодавця успішно застосовується не тільки в Україні. Зарплатні податки в Латвії стягуються за схожою схемою:

 • із заробітку утримують прибутковий податок за прогресивною шкалою: 20 % з сум, що не перевищують 1 667 євро, і 23 % – з сум, що виходять за цю позначку, а для річних доходів вище 55000 євро ставку підняли до 31,4 %;
 • внески на соцстрахування: 11 % – утримання з нарахованого доходу за рахунок найманої особи, 24,09 % – за рахунок роботодавця.

Потрібно пам’ятати, що обчислення прибуткового податку відбувається після утримання соцвнесків. Крім того, до працівників з низькими заробітками або мають непрацездатних утриманців застосовують неоподатковуваний мінімум, оновлений у 2023 році: 230 євро на місяць – для працюючих, 270 євро – для одержувачів пенсій.

Для простоти розрахунків можна користуватися калькулятором нетто-зарплати.

Рівень життя і динаміка зростання зарплат в Латвії

середня зарплата в ЛатвіїВідносно невисокі зарплати, особливо у сфері побутових послуг та громадського харчування, не заважають латишам досить комфортно почувати себе в країні. Пояснюється це тим, що прожитковий мінімум у Латвії не так високий, як в інших державах Євросоюзу.

Ціни на основні продукти та оплату комунальних послуг дозволяють прожити навіть на мінімальну зарплату.

Левова частка витрат припадає на утримання житла: якщо своєї квартири, наймання навіть однокімнатної студії в Ризі (не в центрі) обійдеться у 250-270 євро на місяць, плюс до цього оплата комунальних послуг (100-200 євро).

В іншому ціни на життя в Латвії порівнянні з витратами українців на батьківщині. Дбайлива господиня може скоротити витрати на продукти харчування до 20 євро на тиждень. Якщо не економити, то продуктовий кошик «потягне» на 50 євро.

Трохи дорожче коштує у Латвії транспорт: літр бензину 1-2 євро, проїзд у громадському транспорті 2 євро за поїздку. Вартість мобільного зв’язку та високошвидкісного інтернету не перевищить 30 євро за місяць.

Однак поняття прожиткового мінімуму необхідно іноземцю не тільки з практичних міркувань і для планування бюджету. За правилами Кабінету міністрів від 25.04.2017 року № 225 (Noteikumi par ārzemniekam nepieciešamo finanšu līdzekļu apmēru un finanšu līdzekļu esības konstatēšanu), для продовження посвідки на проживання в Латвії потрібно довести, що громадянин іншої держави здатний утримувати себе і своїх домочадців.

Величина необхідних власних коштів розраховується виходячи з показників середньої зарплати за минулий рік і розрізняється залежно від категорії запрошеного фахівця:

 • член правління компанії повинен підтвердити заробіток у розмірі 1 852 євро/місяць;
 • працівник з-поміж затребуваних професій – 1 111 євро/місяць;
 • володарям «Блакитної карти» ЄС достатньо 1 389 євро/місяць;
 • працівникам, працевлаштованим за контрактом, потрібно показати зарплату 926 євро/місяць і більше;
 • іноземним пенсіонерам потрібно підтвердити 576 євро пенсії на місяць;
 • на кожного неповнолітнього члена сім’ї – плюс 129 євро/місяць понад необхідного доходу.

Висновок

Фінансова криза не обійшла стороною економіку Латвії, однак країні вдається стримувати негативні показники на середньоєвропейських рівнях і показувати невелике зростання ВВП і середньої зарплати. Подібна динаміка в комплексі з тією обставиною, що молоді латиші продовжують виїжджати на заробітки в інші країни ЄС, створює сприятливі умови для працевлаштування мігрантів з пострадянських держав. Однак велика частина приїжджих працівників може знайти місце лише у низькооплачуваних професіях.

Середня зарплата в Латвії: Відео

Статті по темі