Меню Закрити

Пенсія в Латвійській Республіці

Латвійська Республіка – держава Прибалтики з чисельністю населення становить трохи менше ніж 2 мільйонів осіб. Знаходиться воно на півночі Європи між Естонією і Литвою. Економічний потенціал країни зосереджений в столиці Ризі, де виробляється понад 50 % ВВП. У столичному регіоні функціонує близько 60 % підприємств латвійських виробників. Рівень життя в Латвії трохи нижче, ніж у більшості країн-членів Євросоюзу. Розглянемо, кому і як нараховується пенсія в Латвії у 2024 році, і на які пільги можуть розраховувати проживають в республіці літні люди.

Пенсія в Латвії

Латвійська пенсійна система

Пенсійна система Латвійської Республіки включає 3 рівні:

 • Перший передбачає виплату пенсійних допомог, джерелом яких є сукупність грошових коштів, які відраховуються працездатним населенням країни.
 • Другий рівень – пенсія, що накопичується державою на конкретного літньої людини. Під цей рівень підпадають усі резиденти Латвії, які народилися після 01.07.1971.
 • Третій рівень формується за рахунок добровільного накопичення: осіб працездатного віку відраховує крім обов’язкового страхового внеску ще й деяку суму; якщо відбудеться вихід на пенсію, вона повернеться у вигляді надбавки до основної пенсії.

Розмір латвійської пенсії

Кількість пенсіонерів в Латвії рік від року збільшується: зростання за 10 останніх років становив приблизно 2-3 %. Так, станом на початок 2024 року в країні проживає 320 тис. літніх людей. Від загальної кількості населення це приблизно 20 %.

Мінімальна пенсія в Латвійській Республіці коливається біля позначки 100 євро. Таке соціальну допомогу отримують приблизно 5,1 % жителів держави. На прожиток його вистачає тільки за умови серйозної економії. Недостатній рівень державної допомоги літнім людям особливо помітний на тлі того, що мінімальна зарплата в країні в 4,3 раза більше – 430 євро.

Середня пенсія в Латвії на початок 2024 року дорівнює 320,27 євро:

 • соціальну виплату розміром від 100 до 200 доларів отримують близько 6,6 % жителів республіки;
 • у більшої частини пенсіонерів (48,2 %) виплати коливаються в діапазоні 200-300 євро;
 • допомога в межах 300-400 євро виплачується 24,4 % латвійських пенсіонерів;
 • пенсії від 400 до 500 євро лише у 7,4 %;
 • від 500 до 1 500 євро отримує 8,3 % пенсіонерів, а розмір пенсії понад 1500 євро лише у 1 836 осіб.

Рівень бідності серед літніх людей у Латвії в середньому перевищує 50 % – цифра, найвища в Євросоюзі.

Вік виходу на пенсію

вихід на пенсіюЯкщо у минулому році вийти на заслужений відпочинок могли латвійці, які переступили вікову планку 63 років і 3 місяців, то у 2024 році зробити це можуть громадяни, які мають страховий стаж не менше 15 років, після 63-го дня народження яких минуло пів року. Обумовлено це тим, що пенсійний вік в Латвії починаючи з 2014 року підвищується щорічно на 3 місяці.

На заслужений відпочинок можна вийти й достроково. Отримувати пенсію по старості на два роки раніше встановленого на загальних підставах терміну можуть люди зі страховим стажем не менше 30 років.

Також привілей по можливості дострокового отримання прав на пенсійне забезпечення поширюється на:

 • батьків або особа статус опікуна:
 • має не менш як 25 років стажу;
 • займався вихованням 5 дітей або дитину-інваліда не менше 8 років;
 • осіб, які брали участь у ліквідації наслідків техногенної катастрофи на ЧАЕС. Якщо тривалість трудового стажу не менше 15 років, вони можуть стати пенсіонерами на 5 років раніше рядок, який встановлювався на загальних підставах.

Крім того, дострокову пенсію у Латвії доступна:

 • жінкам-інвалідам;
 • особам, які втратили зір;
 • карликам;
 • особам, які працювали до 1996 року на промислових підприємствах зі шкідливими для здоров’я умовами праці.

Уряд Латвії планує припинити щорічно підвищувати вік виходу на заслужений відпочинок лише у 2025 році. З’єднання з’ясувати цілі, переслідувані виконавчою владою країни, нескладно. Прості арифметичні підрахунки показують, що відповідь на питання, у скільки років виходять на пенсію в Латвії, тоді буде звучати так: після 65–го дня народження.

Як розраховуються пенсії

Середня пенсія в ЛатвіїДжерелом пенсійних виплат є платежі, що відраховуються кожен місяць у період трудової діяльності громадянина. Розмір стягується на ці потреби збір становить 35 %, але більша частина внесків підлягає оплаті безпосередньо роботодавцем. Із зарплати працівника утримується лише 10,5 % від його щомісячної ставки.

Щоб дізнатися, яка пенсія в Латвії належить окремому громадянину, потрібно застосувати таку формулу:

РП = СПК/ПКР:12, де

РП – розмір щомісячної пенсії;

СПК – сума пенсійного капіталу. Про те, яка частина цих показників враховується, буде сказано нижче;

ПКР – планована кількість років виплати пенсії.

Фондуємий капітал при цьому приплюсовується до СПК. А значення шуканого параметра є величиною, похідною від ряду умов.

Для уточнення наведеної формули слід сказати, що, зокрема, пенсія по старості залежить від:

 • обсягу пенсійного капіталу, накопиченого з 01.01.1996 до місяця, починаючи з якого буде виплачуватися допомога;
 • середнього показника страхових внесків за годину з 1996 року по 1999 рік;
 • загального страхового стажу до 31.12.1995;
 • планованого тимчасового інтервалу виплати пенсії.

Сейм Латвійської Республіки прийняв в остаточному читанні важливі поправки до закону про соціальну допомогу для літніх. Вони передбачають, що індексації підлягає не тільки сама пенсія, але і доплати за трудовий стаж.

Тім особам, у яких величина останнього показника більше, передбачені преференції. Полягають вони в наступному: індексація пенсій у Латвії у 2024 році для громадян з трудовим стажем від 45 років буде проводитись із застосуванням 80 % від реальної величини відсоткового збільшення зарплат, на основі яких визначаються внески соцстрахування. Нагадаємо, що досі в розрахунках фігурувала цифра 70 %.

Також в цей день Сейм прийняв в остаточному читанні поправки до закону, який регулює справляння прибуткового податку з населення. Їх дія теж спрямовано на підвищення добробуту людей похилого віку.

Зокрема, податки з пенсії у Латвії будуть нараховуватися тільки у випадку, якщо її щомісячна величина перевищить:

 • у 2024 році – 300 євро;
 • починаючи з наступного року – 330 євро.

Мінімальна пенсіяМінфін Латвійської Республіки опублікував прогнози стану економіки країни після збільшення для пенсіонерів неоподатковуваного мінімуму до 3 960 євро/рік: це зумовить виникнення для бюджету від’ємного фіскального ефекту розміром в 11,8 млн євро. І це явище – не єдина з тих, які можуть викликати зниження довіра до уряду з боку людей, які отримують державну допомогу.

Так, пенсія по інвалідності сьогодні виплачується в Латвії майже 35 тисяч людей з обмеженими фізичними можливостями. Ним передбачені доплати за стаж в середньому 12,34 євро/місяць.

Експерти підрахували, що доходи громадян даної категорії при індексації доплат збільшаться до сплати прибуткового податку в середньому на 2,32 євро/місяць. Природно, що така незначна надбавка в інвалідів ентузіазму не викликає.

Розмір пенсій в Латвії в осіб даної категорії наведено в таблиці.

Група інвалідності Розмір пенсії, євро
I група 102.45
II група 89.64
III група 64.03

Пільги в Латвії для пенсіонерів

пенсійний вік в ЛатвіїНа території Латвійської Республіки для громадян пенсійного віку діють пільги загальнодержавного та місцевого рівнів. У першому випадку передбачено такі дотації:

 • колишні малолітні в’язні концентраційних таборів отримують грошову допомогу на:
  • компенсацію так званого пацієнтського внеску;
  • придбання медичних препаратів і ліків;
  • зубопротезування.

Для людей, єдиний дохід яких державна пенсія та у кого відсутня медична страховка, передбачені пільги:

 • Пережили блокаду Ленінграда можуть розраховувати на матеріальну допомогу для придбання ліків, зубопротезування, придбання труни та хреста. Якщо вони відносяться до категорії малозабезпечених осіб, їм надається безкоштовне харчування протягом 2 місяців в році.
 • Пенсіонери, які перебувають у статусі політрепресованих, мають право на безкоштовний проїзд у муніципальному транспорті та зубопротезування. Для них передбачена фінансова допомога при купівлі труни та хреста.
 • Самотні пенсіонери, які проживають у приміщенні без зручностей, мають право два рази в місяць безкоштовно відвідувати лазні.

Коротко розглянемо, які пільги пенсіонерам у Латвії надаються місцевими органами влади. Найбільш широкий пакет соціальних допомог пропонується в Ризі. Назвемо лише деякі позиції:

 • розмір допомоги від муніципалітету на покриття вищезазначеного пацієнтського внеску становить 71 євро;
 • пенсіонерам, які мають статус малозабезпечених, місячний дохід яких менше 127 євро, покладена дотація;
 • літні люди, що мають будь-яку групу інвалідності, для облаштування житла отримують допомогу розміром до 2 134 євро;
 • тім, хто досяг 100 років, призначається разова виплата в 150 євро.

Пільги надаються та в інших латвійських містах. Наприклад, в Даугавпілсі пенсіонери на громадському транспорті можуть їздити безкоштовно.

Після смерті пенсіонера його овдовілий чоловік/дружина зможе отримувати половину пенсії померлого. Цим правом зможуть скористатися тільки одержувачі пенсії за віком, інвалідності або вислугою років.

Допомога виплачуватиметься тільки удівцям, під виплату не підпадають розлучені подружжя або пари, які живуть у незареєстрованих відносинах.

Висновок

Згідно із законодавством, право отримувати пенсійне допомогу мають усі резиденти Латвії з трудовим стажем не менше 15 років, які переступили вікову планку 63 років і шести місяців. Але існують винятки, які надають можливість вийти на заслужений відпочинок раніше.

Мінімальна пенсія в Латвії: Відео

Статті по темі