Меню Закрити

Особливості латиської мови

Латвія – одна з країн Європейського Союзу, яка приваблює туристів чудовою середньовічною архітектурою та розкішними пляжами. Багато мандрівників, готуючись до поїздки в цю державу у 2024 році, цікавляться, які мови використовуються населенням для спілкування та чи обов’язково вивчати латиську мову, щоб мати можливість порозумітися з місцевими жителями.

латиська мова

Які мови проголошені державними в країні

Приблизно 1,7 мільйона жителів Латвії для спілкування використовує латиську мову. Згідно із Законом «Про державну мову», прийнятому 9 грудня 1999 року Сеймом, це є єдина офіційна мова в Латвії. В силу зазначений законодавчий акт набув від 1 вересня 2000 року. Також латвійська отримав статус одного з офіційних мов Євросоюзу.

Латвійська поряд з литовською входить в східнобалтійську мовну групу, є однією з найстаріших мов Європи. Складається з трьох діалектів:

  • лівонського;
  • верхньолатиського;
  • середньолатиського.

Саме на останньому із зазначених діалектів заснована літературна форма латиського.

Офіційна мова Латвійської Республіки застосовується в діловодстві всіх державних установ. На ньому ведеться викладання в навчальних закладах країни.

У школах для українців, білорусів, росіян, литовців, поляків та інших національних меншин білінгвальне навчання: латиська вивчається в якості другої мови. Мета цієї політики полягає в підвищенні рівня соціальної інтеграції іноземців у латвійське суспільство.

Державну мову в Латвії необхідно вивчати тим, хто планує отримати постійну посвідку на проживання (ПНП) в країні, а потім і громадянство. Для оформлення ПНП необхідно володіти латиською на рівні А2, а для того, щоб стати громадянином країни, потрібно буде підвищити свої знання до рівня В1. Кандидату доведеться скласти іспит, за підсумками якого він отримає сертифікат, що підтверджує його компетентність.

Щодо працевлаштування слід сказати, що далеко не всі компанії вимагають у претендентів документ, який вказує на рівень їх знань латиського. Якщо мова йде про роботу в держустановах, то він, звичайно, знадобиться. Але займати такі посади має право той, у кого є латвійське громадянство.

Якщо планується працевлаштування в компанії міжнародного класу, потрібно вивчити англійську.

В цілому в Латвії на державному рівні затверджено 4,5 тисячі спеціальностей, для яких знання офіційної мови є обов’язковим. Наприклад:

  • двірникам, покоївкам, помічників кухарів достатньо буде рівня А1 (нижчого базового);
  • кур’єрам, операторам зв’язку – рівня А2 (вищого базового);
  • продавцям, дизайнерам, гувернанткам – рівня В1 (першого середнього);
  • технологам, шеф-кухарям – рівня В2 (другого середнього);
  • муніципальним і державним службовцям – рівнів С1 і С2 (вищих).

Незважаючи на це, на території Латвії не практикується на підприємствах і в установах регулярний контроль того, наскільки їх персонал знає національну мову. Представники Центру державної мови проведуть у певній компанії перевірку тільки в тому випадку, якщо до них надійде скарга на конкретного співробітника, який не зміг порозумітися з клієнтом латиською.

Які ще мови поширені в Латвійській Республіці

мова спілкування в ЛатвіїБлизько 150 тисяч людей вважають своєю рідною мовою латгальський діалект. Найбільш популярний він в Латгалі, Селії, Відземе, Ризі. У Законі «Про державну мову», про який йшлося вище, сказано, що розвиток латгальського як одного з історичних підвидів латиської мови гарантується державою.

Відповідаючи на питання про те, на яких мовах говорять в Латвії, слід зазначити, що латгальську заборонено використовувати у діловодстві державних установ та судових інстанцій. Дане положення офіційно було закріплено рішенням Сенату Верховного суду Латвійської Республіки, прийнятим у 2009 році.

Одним з практично вимерлих діалектів, які раніше використовувалися населенням даної країни, є лівський. У наш час почути цю мову спілкування в Латвії можна вкрай рідко. До категорії повністю вимерлих відносяться земгальський, куршський і селонський діалекти. На даному етапі вони є предметом вивчення дослідників.

Поширеність і статус російської мови

Російська за рівнем популярності в Латвії займає друге місце. Згідно з даними останнього загального перепису населення, проведеної в державі у 2011 році, 37,2 % громадян назвали її рідною мовою і вказали, що в побуті використовують саме її. В цілому ж близько 70-80 % місцевого населення добре розуміють російську. Таким чином, відповідь на питання про те, чи говорять російською мовою в Латвії, позитивна.

Посприяв цьому ряд історичних обставин:

  1. Перебування земель, які є нині частиною Латвійської Республіки, в складі Київської Русі.
  2. Масова міграція російськомовного населення в Латвії в період Першої світової війни.
  3. Насильницький ввезення росіян в цю країну нацистами протягом 1943-1944 років.
  4. Перебування Латвії у складі СРСР і приплив у цю республіку російськомовної робочої сили, що призвело до істотних змін мовного складу населення.

Ось чому в Латвії говорять по-російськи сьогодні не тільки мігранти. Корінні жителі, особливо старше покоління, добре її розуміють.

Саме тому мандрівникам з України, які планують короткострокову поїздку до Риги, Юрмалу або інші туристичні центри, зовсім не обов’язково вивчати латиську, щоб знайти спільну мову з місцевим населенням. У курортних містах у готелях, магазинах, барах, кафе, ресторанах в обов’язковому порядку є російськомовний персонал. Таким чином, турбуватися про те, чи говорять в Ризі по-російськи, не варто.

Проте російська в республіці має статус іноземної мови. У зв’язку з цим ні в муніципальних, ні в державних установах, в судових інстанціях отримати яку-небудь інформацію по-російськи не вдасться. Всі дані будуть у рамках закону надані виключно латиською.

Короткий розмовник

чи говорять в Ризі по-русскиОсновою сучасної латиської писемності є літери латинського алфавіту із застосуванням діакритичних знаків. Російська писемність – кирилиця.

Латиська граматика дещо спрощена. Приміром, тут немає властивого російській орудного відмінка, тому загалом їх не сім, а шість. У латиській мові немає двоїстого числа і середнього роду, відмінкового управління у множині. Порядок слів у реченнях є вільним.

Нижче вашій увазі представлений короткий розмовник для туристів, в який увійшли деякі часто вживані фрази:

  • Нема – Не
  • Так – Я
  • Доброго дня! – Лабден! / Свейкі!
  • Привіт! – Чау!
  • Доброго ранку! – Лабрііт!
  • Добрий день! – Лабдієн!
  • Добрий вечір! – Лабвакар!
  • Поки! – Атаа!
  • До побачення! – Узредеешанос!
  • Спасибі! – Палдієс!
  • Будь ласка! – Луудзу!
  • Як ваше ім’я? – Каа Ююс сауц?
  • Моє ім’я… – Мані сауц…
  • Де ви проживаєте? – Курей ту дзійво?
  • Де знаходиться найближча готель? – Курєй шейт тувумаа ір вієсніца?
  • Я хотів би замовити номер. – Ес велос пазуті.
  • Яка ціна цього? – Цвк тас максаа?
  • Ви розмовляєте англійською? – Ту руна англу валода?

Підсумок

Державна мова в Латвійській Республіці одна – латвійська. Володіння нею – необхідна умова отримання посвідки на проживання, громадянства та працевлаштування за багатьма спеціальностями. Відповідаючи на питання про те, якою мовою говорять в Латвії, не варто забувати й про російську, яка хоч і є іноземною, але зрозуміла більшості місцевих жителів.

Латвійська мова перший урок: Відео

Статті по темі