Меню Закрити

Еволюція та сучасність валюти в Латвії

Історія цієї невеликої країни в Прибалтиці на всьому її протязі визначалася амбіціями більш сильних сусідів. Спочатку давньоруських князівств, потім Ордена мечоносців, потім Речі Посполитої, Швеції, Російської імперії, Радянського Союзу. Кожен використовував тут свої гроші. У два невеликих періоду незалежності латиське держава емітувала власні, поки не вступила в Євросоюз. Офіційна валюта Латвії у 2023 році ─ євро. Монетарна політика визначається спільно Європейським і Латвійським Центробанками.

валюта Латвії

Історія латвійських грошей

Археологічні розкопки підтверджують ходіння на латвійській території римських монет II століття нашої ери та арабських дирхемів IX століття. Але це заслуга купців. Своїх грошей у латишів не було аж до проголошення незалежності у 1918 році.

 • Рубль, хоч і називався латиською, стали друкувати в березні 1919 року. Коли через три роки був заснований національний банк, з’явився перший лат ─ саме так називалася валюта Латвії до євро.
 • Розмінна монета ─ сантим – з’явилася в наступному році. Банкноти друкувалися в Англії та Швейцарії, там же чеканилася велика монета аж до 1940 року. Дрібну з 1937 року до включення до складу СРСР виробляв власний монетний двір.
 • В кінці 1940-го банк Латвії перетворився у відділення радянського банку. Перший час лат ще використовувався, але з початку 1941 року грошова одиниця в Латвії ─ радянський рубль. Однак ненадовго.
 • Вже восени його змінила рейхсмарка, що протрималася три роки.
 • Наприкінці 1944-го рубль відновив втрачені права на сорок з гаком наступних років.

У 1990 році країна проголосила незалежність і почала відновлювати власну фінансову систему. У 1992 році введено латвійський рубль, прозваний «репшиком» на честь прем’єр-міністра Ейнарса Репше, а в наступному повернулася національна грошова валюта Латвії ─ лат.

Монети вироблялися в Німеччині, номіналом 1 сантим ─ у Норвегії, золоті 1 і 100 латів — у Фінляндії, а біметалічні 2 лати — у Великобританії. Входження в єврозону у 2014 році знову ознаменувався зміною грошей. Зараз латвійська валюта випускається в Німеччині.

Способи розрахунку та банкомати

Латвія дуже затишна і красива, особливо Рига і Юрмала. Краси ризького узмор’я відомі далеко за межами Прибалтики.

Країна отримує істотну частину доходів від туристичної галузі. При цьому туристи в основному прибувають з України та країн колишнього СРСР. Часто їм і приїжджають зі всього світу бізнесменам доводиться міняти гроші в Латвії або вдома, щоб мати можливість гарненько відпочити або продуктивно попрацювати.

Латвія тепер повністю європейська країна, у якій діють єдині кредитно-фінансові правила з використанням основної валюти – євро. Безготівковий розрахунок вітається, число банкоматів поступово знижується, збільшується популяція POS-терміналів.

Розрахуватися банківською карткою можна без проблем в самому зубожілому магазинчику навіть у глибинці.

Звичайно, комісія буде мінімальною, якщо рахунок в євро, а картка емітована міжнародною системою. Найпопулярніші ─ EuroCard, MasterCard, цілком охоче приймаються VISA, American Express, трохи менш охоче ─ JCB, diner’s CLUB, EUROCHEQUE.

Банкомати приймають доларові банкноти. Сума на зняття обмежена максимум €400, а конвертується за курсом, встановленим конкретним банком. Готівковий розрахунок можливий виключно евро.

Валютний курс

національна валюта Латвії до євроУ різні роки історії країни курс латвійського лата було прив’язано до німецької марки, до SDR (від англ. Special Drawing Rights, SDR, SDRs) і євро. Сьогодні курс цікавий лише нумізматам і тим, у кого залишилися лати, – вони досі приймаються в обмін на євро.

Дізнатися поточний курс євровалюти до долара, гривні й так далі легко в будь-якому місцевому відділенні банку або обмінному пункті. Оскільки національна валюта Латвії ─ євро, перед подорожжю можна поцікавитися котируваннями на сайтах:

Може виявитися так, що український регулятор пропонує більш вигідний курс до долара, фунта, ієни або іншим валют, якими ви володієте. І точно курс гривні вдома буде завжди найкращим. Тому купувати євро за гривні завжди вигідніше в Україні.

Можливості обміну

Обміняти валюту в Латвії можна в банківських розрахункових центрах і в обмінних пунктах, які можна знайти в аеропортах, на вокзалах, у великих супермаркетів. Їх багато в основних туристичних зонах.

Вивісок Valutas maiņa (так латиською називаються обмінники в центрі Риги стільки, що здається, ніби вся латвійська столиця перетворилася на майданчик для приватних осіб, які обмінюють валюту. До речі, в історичному центрі курс завжди гірше, ніж в решті частини міста.

Обмін валюти в Латвії в деяких обмінних пунктах без комісії не обходиться. Причому курс встановлюється власниками й може сильно відрізнятися від офіційного.

Біля входу завжди буде табличка з курсами продажу (Pardod) і купівлі (Perk). Обмежень за розмірами суми немає. Якщо вона понад € 8 тис., потрібен паспорт. Касовий чек видають обов’язково.

Що стосується українських банків, то в країні представлений лише “Альфа-Банк”. Ощадбанк в Латвії поки так і не запрацював.

Податки та вивезення товарів без мита

Латвійське податкове законодавство адаптувало переважна більшість норм і вимог, прийнятих в інших країнах ЄС. Податок на додану вартість (ПДВ) тут високий ─ 21 %.

Частина вартості (до 12 %) придбаних товарів можна повернути, оскільки діє єдина для єврозони система повернення Tax Free. Умови наступні:

 • постійне проживання за межами ЄС;
 • сума покупки перевищує 30 латів (близько € 44);
 • товаром не користувалися і він вивозиться протягом трьох місяців після придбання;
 • на послуги пільга не поширюється.

Тільки в Ризі таких торгових точок близько тисячі. Щоб економніше використовувати латвійські гроші, варто скористатися можливостями Global Blue TAX FREE.

Для цього необхідно:

 1. Знайти магазин з відповідним логотипом.
 2. При купівлі оформити чек Tax Refund (термін придатності 6 місяців). Буде потрібно паспорт і заповнення спеціального бланка. Товар опечатується, упаковку розкривати до проходження митного контролю на виїзді забороняється.
 3. На кордоні особисто пред’явити чек (зазначені в чеки та паспорті дані повинні збігатися), самі купівлі та паспорт. Співробітник митниці поставить в чек штампик.
 4. Отримати гроші готівкою, на банківську картку або чеком.

Якщо справа відбувається в аеропорту, це можливо на місці в зоні вильоту. Можна отримати такс-фрі в тому ж магазині під час наступної поїздки.

На території України задача вирішується в пунктах виплати, наявних у Дніпрі, Івано-Франківську, Києві, Львові, Одесі, Ужгороді та Харкові. Деталі можна з’ясувати на сайті Global Blue.

Валютні правила

латвійські латиУ країні прийнятий до виконання єдиний Митний кодекс. Гроші можна ввозити без обмежень у будь-якій формі. Ввезення і вивезення сум, що перевищують еквівалент € 10 тис., вимагає обов’язкового декларування при перетині кордону, що є зовнішньою для ЄС. Причому такий обов’язок поширюється на будь-яке перевозило готівку особа, незалежно від того, чи є він їх власником чи ні.

Перерахунок в євро здійснюється за поточним курсом через латвійські лати. Сюди ж відносяться кошти в чеках, векселях, платіжних дорученнях на пред’явника або у формі, що дає право передачі іншій особі, а також їх незаповнені бланки.

Штраф за порушення вимоги може доходити до € 290 і більше, якщо мова йде про конфіскацію частини (до 50 %) незадекларованої суми.

Перед поїздкою корисно знати

Українці у 2023 році мають всі можливості, щоб без проблем їздити в сусідню країну по біометричному паспорту. Якщо його немає, то справа за малим — відкрити шенген.

Тільки завжди потрібно знати місцеві особливості, мати уявлення про те, скільки і яких грошей мати при собі.

Питання умов, рівня життя, особливостей менталітету латишів розглянуті в статті “Що корисно знати про життя в Латвії“.

Ми зібрали кілька найбільш часто зустрічаються питань і відповіли на них.

 1. Яку валюту брати в Ригу чи Юрмалу краще? Зрозуміло, євро, адже тільки ними можна розплачуватися в поїздці. Всі інші доведеться міняти за курсом, який зазвичай невигідний.
 2. Чи можна розраховуватися євро або доларах? Тільки євровалютою. Ніякі інші готівкові гроші не котируються.
 3. Що краще взяти в Латвії: банківську карту або готівку? Потрібно і те й інше. У всякому разі, невеликий запас готівки до першого банкомату завжди необхідний. Якщо ваш банк не гарантує виведення коштів з мінімальною комісією, варто взяти більше готівки.
 4. Скільки грошей брати в Латвії? Це серйозне питання, але відповідь проста, якщо тривалість і програма перебування в країні визначена. Багато що залежить від способу пересування, раціону, міста і місця проживання. Ціни на продукти тут нижче, ніж у Німеччині, але в перерахунку на гривні вище, ніж в Україні. Готелі коштують недешево (20-25 євро), паливо дуже дороге — 1,2 євро. Якщо користуватися громадським транспортом, жити в хостелі, а харчуватися не в ресторані, то в день на людину необхідно € 100. Якщо готель оплачена, квитки на зворотну дорогу куплені, на розваги, огляд визначних пам’яток, кава і пиво (келих у день) досить € 30.
 5. Чи можна в Латвії розплачуватися карткою Ощадбанку чи Приватбанку? Так, звичайно, тільки якщо це Visa або MasterCard. І врахуйте, що пластик з гривневим рахунком буде обходитися дорого з-за подвійної конвертації.

Висновок

Тепер ви знаєте, яка валюта в Латвії, і розумієте, скільки потрібно грошей. Наостанок кілька порад:

 • запасіться євро ще до приїзду до Латвії та забронюйте готель заздалегідь ─ так буде дешевше;
 • в Ригу літає кілька лоукостерів ─ можна купити квиток зовсім недорого;
 • у Латвії можна розраховуватися українськими банківськими картами, але краще, якщо вони будуть валютними, з відкритим рахунком у євро;
 • краще мати при собі небагато готівки євро, картами можна розрахуватися далеко не за все.

Монети Латвії: Відео