Меню Закрити

Які податки в Ізраїлі для резидентів

Принципи оподаткування в Ізраїлі відрізняються від прийнятих в інших країнах, хоча і засновані на принципі резиденства. Податки з доходу стягуються на особистій основі незалежно від джерела походження. Ті, хто не є резидентами, які сплачують податки в Ізраїлі за територіальним принципом, тобто тільки отримані з ізраїльських джерел. Розберемося, які види податків існують в Ізраїлі у 2024 році та в чому особливості їх сплати.

податки в Ізраїлі

Особливості ізраїльської податкової системи

Історично податкова система Ізраїлю сформувалася на принципах британської моделі оподаткування. Тут затверджені досить високі податки, іноді сукупно перевищують 50 відсотків від податкової бази. Однак, сплата податків вважається обов’язком кожного ізраїльтянина. До того ж для репатріантів, яких в Ізраїлі більшість, передбачені великі податкові послаблення, про які розповімо нижче.

Оподаткування в Ізраїлі побудовано на принципі резиденства. При цьому для визначення особи як ізраїльського резидента використовуються не тільки кількісні, але і якісні показники.

Так, в загальних випадках резидентом визнається той, хто перебуває в Ізраїлі протягом 183 днів у році або 30 днів у поточному році, які в сукупності з минулими двома роками дають загалом 425 днів перебування.

Якщо людина не відповідає зазначеним критеріям, але бажає придбати резиденство і платити “мас ахнаса” (ПДФО) в Ізраїлі, держава дозволяє йому оскаржити кількісний і застосувати якісний критерій – центр життя. У цьому випадку перевіряються родинні зв’язки, місцеперебування особистого майна платника податків, географія економічних інтересів і так далі.

Як і в інших країнах, одержувачі доходу в Ізраїлі зобов’язані щорічно подавати податкову декларацію. Про порядок декларування доходів пізніше.

Які податки в Ізраїлі

Оподаткування громадян Ізраїлю та України, які є ізраїльськими резидентами, здійснюється за дворівневою системою: у країні діють як державні, так і муніципальні податки. До державних належать усі податки на прибуток, митні збори, податок на додану вартість, податок з продажу землі й так далі.

До муніципальних відноситься “арнона”. Не кожному відомо, що таке “арнона” в Ізраїлі: це вид муніципального податку, що заміняє єдиний податок на нерухомість. Його коштом фінансується діяльність місцевих органів влади.

Крім територіальної диференціації, ізраїльські податки традиційно поділяються на прямі та непрямі. Прямими вважаються стягуються з прибутку або приросту капіталу, коригована на платоспроможність людини. Наприклад, той же прибутковий податок в Ізраїлі або який-небудь майновий податок. Як правило, такі податки зазвичай враховують особистісні характеристики платника податків, наприклад, сімейний стан, вік і стан здоров’я.

До непрямих зазвичай відносять збори, що обтяжують споживання або вже понесені витрати. Класичний приклад непрямого податку – ПДВ.

Крім того, збори можна диференціювати залежно від платника: їх сплачують як фізичні, так і юридичні особи.

Оподаткування фізичних осіб

Податки для фізичних осіб визначаються складом майна та видами діяльності суб’єктів. Нагадаємо, жителі Ізраїлю за загальним правилом платять податки як з ізраїльських, так і іноземних джерел.

Вид податку Ставка Примітка
Прибутковий податок 10-50 % Податок на доходи в Ізраїлі стягується за прогресивною ставкою в межах 7 ступенів, які надаються в залежності від рівня добробуту платника.
Податок з дивідендів 0.25 Щодо деяких схвалених державою юридичних осіб, які виплачують дивіденди, ставка податку встановлюється у розмірі 15-20 %.
Податок з процентного доходу 0.25 Процентний дохід від інвестицій цінні папери, що котируються на біржі, оподатковується за ставкою 15 %.
Роялті (дохід від продажу права користування інтелектуальною власністю) 0.265
Податок з орендного доходу 31-50 % Застосовується прогресивна шкала в залежності від суми отриманого доходу.
Застосовуються також пільгові ставки в розмірі 10% від оренди житлової квартири в Ізраїлі
Податок на машину ≈ 92 % Податок на авто в Ізраїлі залежить від вартості транспортного засобу.
Муніципальний податок “арнона” Встановлюється у вигляді фіксованої суми кожним окремо муніципалітетом Сплачується у вигляді похідної податкової ставки за 1 м 2 житла і його площі. Наприклад, в Тель-Авіві та Бат Ямі це 49 шекелів, в Хайфі 63 шекелі й так далі.
Податок на собак 338 шекелів Податок на собак в Ізраїлі стягується виключно за некастрованих тварин.

Оподаткування юридичних осіб

Компанії також є платниками податків. Види податків, що сплачуються підприємствами, залежать від виду їх діяльності. Розглянемо найпоширеніші з них.

Вид податку Ставка Примітка
Податок на прибуток організацій 0.23 Стосовно учасників партнерств застосовується пільгова податкова ставка, яка складає 15 % від суми прибутку кожного партнера.
ПДВ 0.17 Для окремих сфер діяльності ставка ПДВ в Ізраїлі може бути змінена, наприклад, для нерухомості та туризму.
Податок на купівлю-продаж землі 0.025 + 1,2 % стягується за придбання будівель на землі
Страхові внески 0.125 Сплачуються на зарплату співробітника в якості пенсійного внеску

З компаній, зайнятих в сільському господарстві, податки не стягуються.

Податки на нерухоме майно

Під майновими податками в першу чергу розуміється податок на нерухомість в Ізраїлі. Основним податком, який стягується з власників нерухомого майна, є “арнона”. Її розмір встановлюється муніципальною владою у вигляді фіксованої ставки в шекелях за 1 м² житла на рік.

Податки на нерухоме майно

Найвища ставка в Єрусалимі – 74 шекелі/1 м² в рік, в Рамат-Гані – 64 шекелі, в Хайфі – 63 шекелі. Цей податок є основним джерелом поповнення місцевих бюджетів.

Податки при продажу квартири можуть стягуватися як з покупців, так і продавців. Наприклад, при купівлі житла, якщо ціна угоди вище 1 623 320 шекелів, з покупця стягується “мас рехиша” в розмірі 3,5 % від вартості. Податок прогресивний і може досягати 5 %, якщо об’єкт дорожче 1 925 460 шекелів, і навіть 10 % – для покупців житла дорожче 1 6 558 150 шекелів.

З продавців же, якщо вартість квартири, проданої раніше ніж через 4 роки володіння, перевищить вартість її придбання, стягується “мас шевах” – податок на приріст прибутку. Розрахунок податку залежить від безлічі показників і здійснюється окремим управлінням податкової служби.

Ще один податок – “етель ашхаба”, так званий податок на поліпшення. Справляється з власників і довгострокових орендарів нерухомості, які справили поліпшення, що підвищують вартість об’єкта. Це може бути й реконструкція, і ремонт, і проведення інших значною мірою підвищують вартість житла поліпшень.

Податки з зарплати

Переважна більшість населення, що працює, сплачує податки із зарплати в Ізраїлі. У них в першу чергу входить прибутковий податок “мас ахнаса”, обчислюваний щомісяця податковим агентом-роботодавцем.

Базова ставка ПДФО становить 10 % від зарплати в 6,22 тис. шекелів і збільшується по мірі зростання зарплати.

Так, на суму, що перевищує 6,22 тис. шек. і до 8,92 тис. шек. – 14 %; на суму, що перевищує 8,92 тис. і до 14,32 тис. шек. – 20 %. Наступні сходинки складають 31, 35, 48 і 50 % залежно від розміру заробітної плати.

Крім прибуткового податку, працівники виплачують із зарплати страхові внески в Битуах Леумі та внески по страхуванню здоров’я. Вони можуть стягуватись у повному чи скороченому розмірі (визначається розміром зарплати).

Так, сукупно скорочений розмір цих внесків з працівника становить 3,5 % (+3,45 % з роботодавця), а повний розмір 12 % (+7,5 % від роботодавця) від розміру зарплати. Крім них, стягуються збори в пенсійний фонд у розмірі 6 % від зарплати (+12,5 % від роботодавця).

Подвійне оподаткування з Ізраїлем

Оскільки ізраїльські резиденти сплачують податки з джерел по всьому світу, це може призвести до невиправданого подвійному оподаткуванню як в Ізраїлі, так і в країні джерела отримання доходу. Для уникнення такого порушення прав ізраїльтян держава уклала з багатьма країнами спеціальні угоди, що дозволяють уникнути подвійного оподаткування.

Подання декларації

У число підписали угоду про уникнення подвійного оподаткування з Ізраїлем увійшли, зокрема, такі держави:

Країна З якого моменту застосовується
Австрія 1 січня 2018 року
Україна 1 січня 2007 року
Італія 1 січня 1999 року
Естонія 1 січня 2010 року
США 1 січня 1995 року
Білорусь 1 січня 2004 року
Великобританія 4 січня 1961 року
Грузія 1 січня 2012 року
Німеччина 1 січня 2017 року
Нідерланди 4 січня 1970 року
Угорщина 1 січня 1993 року
Греція 1 січня 1999 року
Норвегія 1 квітня 1965 року
Іспанія 1 січня 2001 року
Чехія 1 січня 1995 року
Росія 1 січня 2001 року

З повним переліком країн, що підписали угоду з Ізраїлем, можна ознайомитися на сайті Мінфіну Ізраїлю.

Податкові пільги для репатріантів

Протягом перших 10 років проживання після репатріації євреї-іммігранти звільняються від оподаткування доходів, отриманих із закордонних джерел (нерухомість, цінні папери, оренда і так далі). Крім того, для репатріантів передбачені й інші податкові пільги, наприклад:

  • знижки на ПДФО протягом перших 3 років проживання відповідно до системи пільгових одиниць (3 одиниці протягом перших 18 місяців, 2 одиниці протягом другого року та 1 одиниця протягом 3-го року), складових 2,58 тис. шек.;
  • звільнення від сплати податку на прибуток з валютних заощаджень протягом 20 років після репатріації;
  • звільнення від податку на пенсійні накопичення;
  • звільнення від податку на належні іноземні компанії.

Крім репатріантів, правом на податкові пільги мають і інші категорії населення, в тому числі:

Порядок сплати податків

Більшість жителів Ізраїлю, які є найманими працівниками, не зобов’язані платити прибутковий податок самостійно: якщо мова йде про зарплати, їх податковими агентами є роботодавці або інші особи, що виплачують їм постійний дохід. Вони утримують суму податку та щомісяця кожне 15-е число перераховують її в скарбницю.

Для осіб, які працюють не за наймом, прибутковий податок розраховується виходячи з річного доходу, затвердженого податківцями щодо поданої декларації. Сплата податку провадиться лише після закінчення податкового періоду, з урахуванням вироблених щомісячних авансових платежів.

Що стосується майнових податків, то вони погашаються власниками нерухомості також самостійно протягом 60 днів з моменту здійснення операції. Здійснити оплату дозволяється в тому числі онлайн. Якщо згодом виявиться, що громадянин переплатив, податкове відомство поверне частину грошей.

Подання декларації

Всі платники прибуткового податку зобов’язані подавати податкову службу річну декларацію про ПДФО за встановленою формою. Знайти потрібну форму та надіслати звіт допоможе офіційний сайт податкової служби в Ізраїлі.

Від обов’язку подавати декларацію звільняються всі, чий трудовий дохід в рік нижче, ніж 643 тис. шекелів. Порядок заповнення податкової декларації також можна знайти на сайті IRS.

Всі декларанти зобов’язані подати свої звіти до 30 квітня року, наступного за звітним:

  1. Річний звіт подається за формою 1301 в електронному вигляді.
  2. Для його заповнення можна використовувати підказки на сайті.
  3. На основі введених даних буде розрахований податок.
  4. Після цього декларація роздруковується і передається податковому експертові разом з документами та додатками.
  5. Після остаточної перевірки податковим органом декларант здійснює доплату податку (при необхідності).

Повернення ПДВ для іноземців

Як і в багатьох інших країнах, в Ізраїлі діє система такс-фрі – повернення іноземним туристам сум ПДВ при вивезенні покупок за межі країни. Більш того, не включається ПДВ в оренду транспорту і послуги гіда, немає ПДВ в Ізраїлі при бронюванні готелю і при проживанні в хостелі, при організації екскурсій і харчуванні, організованому в туристичних компанія або в готелях. За ці послуги повернути ПДВ не можна, оскільки він не додається в їх вартість.

Повернення ПДВ для іноземців

Всі інші покупки, які вивозяться за кордон і зроблені в магазинах зі спеціальною позначкою (TAX REFUND) дозволяють повернути податок за системою такс-фрі.

Повернути повний ПДВ можна тільки з суми покупки близько 100 доларів. Чим вище вартість, тим менший відсоток повернення. Якщо говорити про те, з якої суми такс-фрі в Ізраїлі починають виплачувати, то зазвичай це також 100 доларів: оформлення повернення по меншій сумі не має практичного сенсу. Так, при купівлі вартістю до 100-150 доларів повернуть 15-17 %, до 250 доларів -13 %, і так далі.

При купівлі крім квитанції покупцеві потрібно спеціальний магазинний бланк, який разом з товаром доведеться пред’явити на кордоні при виїзді. Якщо на магазині табличка TAX FREE, це означає, що ПДВ вже вирахувано і повернути його не вдасться.

Зверніть увагу, що передбачений навіть повернення ПДВ за медичні послуги в Ізраїлі: оформляє його на практиці лише одна компанія – Change Place; переконайтеся, що у лікарні є з нею контракт.

Здійснивши покупки в дьюті-фрі в аеропорту Бен-Гуріон, туристи та гості Ізраїлю не отримають повернення ПДВ, оскільки він не включений у вартість.

Покарання за ухилення від податків в Ізраїлі

Податкові правопорушення суворо караються в Ізраїлі. Наприклад, порушення податкової звітності тягне штраф в 1 млн шекелів. Несплата податків у розмірі 1 млн шекелів за рік або 2,5 млн шекелів за 4 роки визнається злочином, за який можна отримати до 10 років в’язниці.

Висновок

В Ізраїлі діє складна податкова система європейської моделі. Прибутковий податок стягується за прогресивною ставкою, що досягає 50 % від суми доходів. Нерухомість оподатковується податками як безпосередньо за володіння, так і зборами з покупців і продавців. За ухилення від сплати податків у великих розмірах передбачено кримінальне покарання у вигляді тюремного терміну.

Пільги та податки в Ізраїлі: Відео

Статті по темі