Меню Закрити

Яка валюта в Ізраїлі

Ізраїль – країна з унікальною древньою культурою і головний духовний центр трьох світових релігій. Щорічно сюди приїжджають десятки тисяч туристів і паломників з різних країн світу. Якщо ви плануєте відвідати Землю обітовану, краще заздалегідь уточнити, яка валюта в Ізраїлі у 2024 році буде вам зручна.

Яка валюта в Ізраїлі

Історія ізраїльської валюти

Туристи, які звикли до валютного простору долара і євро, не завжди знають, як називаються гроші в Ізраїлі. Тим часом ізраїльська валюта – шекель – йде корінням в глибоку старовину. Задовго до початку нашої ери срібні та золоті шекелі були мірою маси цих металів і стандартної грошовою одиницею євреїв, моавитян, адомитян і фінікійців. Згадувані в Біблії тридцять срібняків, які отримав Іуда за зраду Ісуса Христа, були тирськими шекелями.

Після вигнання євреїв з Палестини шекель був відданий забуттю, і навіть коли Держава Ізраїль почав відновлюватися, грошові розрахунки в країні довго велися в палестинських фунтах (ізраїльських лірах).

Ізраїльська валюта повернула історичну назву в 1980 році, але з-за економічної кризи шекелі почали швидко знецінюватися, та уряд був змушений провести нову реформу. З 1986 року національна валюта Ізраїлю називається «новий ізраїльський шекель». Її міжнародне позначення –NIS (New Israel Shekel) або ILS (Israel Shekel), код 376, символ – ₪ (це комбінація перших літер слів «шекель» і «новий» на івриті).

З 2003 року NIS є вільно конвертованою валютою.

Як виглядають гроші в Ізраїлі

Новий ізраїльський шекель випускається у вигляді купюр і монет. В даний час в обігу знаходяться банкноти номіналом 20, 50, 100 і 200 шекелів, а також монети в½, 1, 2, 5 і 10 шекелів. На купюрах ранніх випусків зображені політичні та культурні діячі, які зіграли важливу роль в розвитку країни: прем’єр-міністр Моше Шарет, письменник Шмуель Агнон, президенти Іцхак Бен-Цві та Залман Шазар.

У 2008 році були випущені нові купюри по 20 шекелів, виготовлені з поліпропілену і мають підвищену зносостійкість. У 2014-2015 роках з’явилися банкноти нової серії, на них зображені відомі поети Ізраїлю: Рахель Блувштейн, Саул Черниховський, Леа Гольдберг і Натан Альтерман.

Обмін валюти в Єрусалимі

Цікава особливість ізраїльських купюр, введених в обіг 1997 році, в тому, що зображення на них розташовані вертикально. На банкнотах, випущених у 2014 році, розташування малюнка горизонтальне, як у більшості світових валют.

На всіх шекелевих монетах є напис «Ізраїль» на івриті, англійською та арабською мовою, а дати написані на івриті згідно з єврейським календарем.

Один новий шекель включає 100 агорот. У минулому випускалися монети гідністю 1, 2, 5 і 10 агорот, але зараз в готівковому обороті залишилися тільки номіналом в 10 агорот.

Де і як обмінювати валюту

Зараз грошова одиниця Ізраїлю має стабільний і досить високий обмінний курс. Один американський долар дорівнює 3,773 NIS, за один євро можна отримати 4,307 NIS. Один новий шекель варто 7,43 гривні.

Оплата товарів та послуг проводиться в шекелях, але обміняти гроші в Ізраїлі можна повсюдно: у банках, обмінних пунктах, готелях, поштових відділеннях і на заправних станціях.

Плануючи поїздку в Землю обітовану, багато мандрівники цікавляться, яка валюта в Ізраїлі для туристів найбільш вигідна. Тут слід враховувати, що в Ізраїлі немає фіксованого курсу національної валюти, тому в різних містах і навіть різних районах одного міста курс на будь-які грошові одиниці може бути різним і істотно відрізнятися. Якщо ви не хочете мати зайвого клопоту з обміном, варто віддати перевагу стабільним вільно конвертованим долару та євро.

Вибираючи, де краще міняти валюту в Ізраїлі, врахуйте, що банки беруть за цю операцію досить високу комісію. Зазвичай вона доходить до 4 %, а в аеропортах – до 10 %. Тому після прильоту краще поміняти на шекелі невелику суму на транспортні та інші поточні витрати, але основний обмін проводити в іншому місці.

Якщо ви шукаєте найвигідніший варіант отримання готівки шекелів, зверніться до поштового відділення або обмінник. Курс в цих закладах цілком прийнятний і комісія за послуги не стягується.

Обмінники можна знайти у великих торгових центрах і на центральних міських вулицях, багато з них працюють цілодобово. Є також автомати для обміну валюти.

В популярних курортних містах (наприклад, в Нетанії або Ейлаті) курс валют менш вигідний, ніж, наприклад, в Тель-Авіві. Тому ви зможете істотно заощадити, якщо обміняєте гроші в столиці й тільки після цього вирушите на курорт.

Обмін валюти в Єрусалимі проводиться приблизно за таким же курсом, як і у Тель-Авіві.

На стійках готелів валюту зазвичай не міняють, але в холах готелів або по сусідству з ними найчастіше можна знайти обмінний пункт або автомат. У деяких приватних магазинах в якості оплати можуть прийняти долари. Щоправда, курс продавець магазину буде встановлювати сам і видасть здачу в шекелях. Але в цілому іноземні валюти в Ізраїлі не в ходу, тому для шопінгу краще запастися шекелями.

Туристи з України цікавляться, чи можна в Ізраїлі поміняти гривні на шекелі. Досвідчені мандрівники цього робити не рекомендують. Гривня в країні не користується популярністю, тому обміняти його можна далеко не скрізь, і курс буде вкрай невигідним. Обміняти гривню за прийнятним курсом можна в обмінному пункті в «російському кварталі Тель-Авіва на вулиці Алленбі.

Ніколи не міняйте валюту з рук. В Ізраїлі багато шахраїв, в тому числі російськомовних. Ви можете стати жертвою обману і залишитися без грошей.

Банкомати та безготівкові платежі

Ізраїль входить в число міжнародних лідерів за об’ємом безготівкових розрахунків в побутовій сфері. В торгових центрах, магазинах, готелях, парках розваг можна розплачуватися банківськими картами. Перевага використання безготівкових розрахунків у тому, що курс, за яким проводиться перерахунок інших валют на шекелі, більш вигідний, ніж при обміні на готівку.

Банкноти в Ізраїлі

Вирішуючи, що краще брати в Ізраїль: долари або євро, виберіть третій варіант – візьміть банківську карту. Перерахунок будь валюти на шекелі в терміналах здійснюється автоматично і незалежно від виду валюти.

У країні багато банкоматів, через які можна перевести в готівку гроші. Ізраїльські банкомати приймають карти всіх популярних міжнародних платіжних систем – VISA, MasterCard, American Express та інших. Не виникне також проблем з отриманням грошей туристичними чеками.

Правила провезення валюти

В недавньому минулому В Ізраїль дозволялося ввозити будь-яку валюту в необмеженій кількості. Але країна увійшла в Групу з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), тому її митні правила зазнали деякі зміни.

На розмір грошових коштів, які дозволені до ввезення або вивезення з Ізраїлю, як і раніше не накладаються обмеження. Але при ввезенні суми, що перевищує еквівалент 50 000 шекелів, ви повинні задекларувати її та відповісти на питання співробітника митної служби з приводу її походження.

При в’їзді в Ізраїль з Йорданії або Єгипту необхідно декларувати всі суми, які перевищують 12 000 шекелів. При цьому враховуються не тільки готівкові банкноти, але і кошти, які знаходяться на банківських картах і туристичних чеках.

Якщо ви не зможете дати вичерпні пояснення з приводу походження грошей, в’їзд для вас буде закритий.

Спроби ухилитися від декларування суворо караються. Відповідно до статті 61(а)(4) Кримінального кодексу Держави Ізраїль, винуватець повинен заплатити штраф у десятикратному розмірі від незадекларованої суми або може бути засуджений на 6 місяців тюремного ув’язнення.

У країну дозволяється ввозити товари, які не входять в список заборонених, на суму не більше 200 доларів США.

Програма Tax Free

Всі покупки в Ізраїлі обкладаються податком (ПДВ), що становить 17 % від загальної вартості. Для іноземних туристів діє система повернення податку, якщо вони купують товари у магазинах, які підтримують програму Tax Free, на суму не менше 400 шекелів. Торговельні заклади, які включені в систему «Тaxvat», мають на вивісці позначення «Change Place – Tax Refund».

Щоб скористатися програмою повернення ПДВ, вам потрібно:

  • Після розрахунку за придбаний товар попросити у продавця чек та бланк Tax Free. У бланку зазначаються паспортні дані покупця, найменування і вартість покупки. Чек разом з товаром кладеться в прозорий пакет та запечатується.
  • При виїзді з країни зайти в офіс Change Place в аеропорту або на прикордонному пункті, пред’явити куплені товари та бланк Tax Free, отримати штамп на бланку повернення.
  • Відправитися в пункт повернення, де у вас перевірять документи та повернуть ПДВ. Гроші можуть видати готівкою або перевести на банківську картку.

В Ізраїлі можна повернути ПДВ не тільки з покупок, але і з вартості проживання в готелях, і за екскурсійні круїзи. Податок не повертається при придбанні електроніки, фототехніки та засобів для фотографування, продуктів харчування, напоїв і тютюнових виробів.

Висновок

Новий ізраїльський шекель – порівняно молода валюта, але за останні 40 років міцно утвердилася в списку стабільних і вільноконвертованих грошових одиниць світу. На території Ізраїлю шекель приймають в якості основного засобу грошових розрахунків. Щоб не мати труднощів з обміном іноземної валюти на шекелі, при подорожі в цю країну українським туристам краще брати з собою не гривні, а американські долари або відразу шекелі.

Як виглядають гроші в Ізраїлі: Відео

Статті по темі