Меню Закрити

Розмір пенсії в Італії

Існуюча у багатьох країнах Європи накопичувальна пенсійна система перебуває у глибокій кризі. Держава з Апеннін не є винятком. Хоча у 2023 році пенсія в Італії дозволяє жити людям похилого віку більш-менш гідно, вже через пару десятків років, не зазнавши змін, справлятися з цим завданням вона не зможе. Ситуацію не полегшує застосування квотного та змішаного типу розрахунку цієї державної допомоги.

пенсія в Італії

Загальні відомості

Пенсійна система Італії веде свою історію з 1898 року. Тоді був створений Національний фонд страхування від старіння та інвалідності промислових робітників. Це суспільство отримувало внески від власників заводів і фабрик, а також від держави.

З 1919 року ці відрахування набули статусу обов’язкових, а в 1933 році фонд отримав нову назву – Національний інститут соціального забезпечення. Після деякого часу були введені пенсійні виплати у зв’язку з придбанням профзахворювань і з втратою годувальника, а також знижений вік виходу працівників на заслужений відпочинок. Крім того, була встановлена величина мінімальних виплат по трудовому стажу.

У 1995 році в пенсійній системі були проведені реформи. Вони визначили вік, в якому дозволяється вихід на пенсію в Італії, і методику розрахунку розміру допомоги залежно від загальної суми внесків до ПФ (далі –Пенсійний фонд). А вже з початку 2012 року пенсії стали нараховуватися за новими правилами.

Різновиди пенсії в Італії

Пенсійний вік в ІталіїВ Італії пенсії бувають двох видів:

 • Соціальні пенсії – державна допомога нужденним і соціально-незахищеним:
  • пенсії літнім людям, які не мають доходу;
  • виплати сім’ям з низьким доходом;
  • пенсії по інвалідності.
 • Трудові пенсії. Вони бувають:
  • по старості;
  • за вислугою років;
  • по втраті годувальника;
  • за постійної інвалідності;
  • надбавка по старості;
  • пенсія громадянам, які вели трудову діяльність за територіальними межами батьківщини. Передбачена Конвенцією про можливості взаємозаліку трудового стажу;
  • надбавка по старості.

Ці виплати залежать від багатьох факторів, мова про яких піде нижче.

Пенсійний вік в Італії

Відповідь, скільки виходять на пенсію в Італії, поки формулюється так: піти на заслужений відпочинок можуть люди, які переступили вікову позначку 66 років.

Вийти на пенсію можна, відзначивши свій 62-й день народження. Але за умови, що тривалість трудового стажу становить не менше 38 років. Цей закон, підписаний президентом Італії Серджо Матарелла.

Звичайно, така норма суперечить світовій тенденції. Адже в соціально розвинених країнах старіння населення прискорюється стрімкими темпами. На цьому тлі було б зовсім не дивно, якби пенсійний вік в Італії для жінок та чоловіків підвищувався. Але тут все з точністю до навпаки. Навіть більше: у вищезгаданому законі містяться положення, що дозволяють достроково піти на заслужений відпочинок жінкам у 41 рік, а чоловікам – у 42 роки.

В цілому час виходу на пенсію в Італії визначається за так званою квотою 100 з застосуванням наступної формули:

ВГ+ТС= 100, де

ВГ – вік громадянина;

ТС – трудовий стаж.

Тобто, наприклад, якщо ТС=36 років, стати на облік у ПФ італієць зможе, досягнувши 64 років.

На думку прем’єр-міністра Луїджі ді Майо, життя пенсіонерів в Італії, як і всіх інших верств населення, від впровадження даного закону тільки покращиться. Прийняття нової правової норми було ініційовано коаліційним урядом, що складається з правопопулістської «Ліги Півночі» і лівопопулістського «Руху п’яти зірок».

Розмір пенсійних виплат

Пенсійна виплата повинна перевищувати соціальну допомогу не менш ніж у півтора раза. Це встановлено італійським законодавством. Враховуючи величину останнього показника, що дорівнює € 458, нескладно вирахувати, що мінімальна пенсія в Італії повинна становити € 687. Але пенсійна реформа гарантує, що люди похилого віку будуть отримувати мінімум 780 євро. Претендувати на більшу суму можуть ті, хто пропрацює всі 38 років.

Звернемо вашу увагу на нюанси в термінології. Наприклад, люди, які ніколи не працювали по причині вродженою чи набутою непрацездатності, отримують не пенсію, а допомога, оскільки внески до ПФ, на основі яких здійснюються виплати, що вони не виробляли. Але ми не будемо відступати від звичних термінів: пенсія по інвалідності в Італії для непрацюючих людей зараз становить не менше € 458.

Продовжуючи розмову про реформу «квота 100»: отримувати пенсію і при цьому працювати людина похилого віку не має права. Гроші нараховуються на спеціальну картку, якою можна розплачуватися в підприємствах торгівлі. А от знімати готівкою допускається в місяць лише € 100.

Реформа передбачає, що пенсія по старості в Італії в розмірі € 780 виплачується громадянину, річний рівень зарплати якого був менше € 9 360. Якщо цей показник вище, розмір допомоги від держави теж збільшується. Офіційно планується, що дана система буде реалізовуватися протягом найближчих 3 років в експериментальному форматі.

Розмір пенсійних виплат Цікаво, на який розмір державної допомоги можна розраховувати при певному рівні доходів від трудової діяльності. Сьогодні середній розмір пенсії в Італії становить приблизно € 1140. У порівнянні з середньостатистичною зарплатою це близько 93,2 %.

В Україні даний показник помітно менше:

 • для чоловіків – 38,8 %;
 • для жінок – 32,9 %.

Згідно з інформацією Національного інституту соціального забезпечення, у справу підтримання ваги пенсій в економіці Апеннінського держави суттєвий внесок вносять і іммігранти. І законодавство країни повною мірою сприяє цьому: пенсія в Італії для іноземців надається практично на тих же умовах, що і для корінних жителів.

Але з урахуванням таких вимог:

 • період сплати внесків до ПФ – не менше 5 років;
 • легально проживати в країні мінімум 10 років;
 • розмір річного доходу – не більше € 5 577.

Основну роль в розмірі пенсії грає не стаж, а кількість і обсяг внесків, перерахованих іноземцем в італійський ПФ.

Пенсіонери з України до Італії

Щоб розібратися, як живуть пенсіонери в Італії, досить вивчити відгуки на інтернет-форумах відповідної тематики. Нижче наведено лише деякі переваги переїзду людей похилого віку з України на Апенніни:

 • Більш високий рівень охорони здоров’я і життя в цілому.
 • Поверненню підлягає частина сплачених за іпотечним кредитом процентів. Причому сума чимала. Майже п’ята частина, а точніше, 19 % від загальних вироблених процентних виплат.
 • Якщо пенсіонер піде з життя, 60 % його пенсії буде виплачуватися щомісяця чоловіку/дружині.
 • Пенсіонер з інвалідністю може клопотати про виплату assistenza sociale – дотації в € 500 на оплату послуг людини, надає допомогу в побуті. Наприклад, коли з-за проблем з опорно-руховим апаратом важко переміщатися по квартирі.
 • Перші 5 років з дати переїзду в Італію дозволено не вказувати у щорічних деклараціях з податку на отриманий прибуток інвестиції та іноземну діяльність.
 • При бажанні повернутися на батьківщину право на отримання італійської пенсії не втрачається.

Де краще жити українським пенсіонерам в Італії

Незалежно від того, яка пенсія в Італії нараховується вихідцю з України, найбільшою популярністю у літніх мігрантів користуються Сардинія і Тоскана. Сонячна Сардинія (300 сонячних днів в році) входить до числа найбільш корисних для здоров’я регіонів. Тоскана славиться багатою культурною спадщиною і прекрасною природою.

Вілли біля моря на Сардинії коштують від 1 млн, а вдома – від 300 до 800 тис. євро. Покупка в Тоскані квартири поблизу морського узбережжя обійдеться в 300-400 тис. євро, а ціна будівлі в сільській місцевості коливається біля позначки в 350 тис.

вихід на пенсію в ІталіїБільш економний варіант – придбання нерухомості на березі Адріатичного моря в регіоні Марке. Ціни на житло в сільських районах – приблизно 175 тис. євро, в той час як на узбережжі – від 350 тис. Можна знайти поблизу пляжу більш дешеві квартири – десь в межах 130-150 тис. євро.

Віце-прем’єр Італії пан Маттео Сальвіні озвучив плани уряду щодо створення на півдні країни – в Калабрії, на Сардинії та Сицилії – «податкового раю» для пенсіонерів. Корінні громадяни та іноземці похилого віку, які переїхали в ці регіони, будуть звільнені від прибуткового податку на 10 років

В Італії вартість життя дешевше, ніж в Іспанії та у Франції, особливо в південних провінціях і в сільській місцевості. Рік проживання обходиться приблизно в 23-29 тис. євро.

Багато переїхали в цю країну пенсіонери, незважаючи на похилий вік, починають нове життя: відвідують музеї, де милуються полотнами художників епохи Відродження, беруть участь у дегустації вин.

Висновок

Всупереч загальносвітовій тенденції, в Італії пенсійний вік не збільшено, а зменшено: він становитиме 62 роки. Але тільки за умови дотримання квоти 100: сума трудового стажу з віком повинна бути дорівнює 100. Розмір мінімальної пенсії в Італії дорівнює € 780.

В Італії знизили пенсійний вік: Відео

Статті по темі