Меню Закрити

Tax Free в Італії: правила виплат

Під час відпочинку на італійських курортах туристи можуть скоротити витрати на покупки, скориставшись прийнятої в Європі системою повернення ПДВ. Якщо ви плануєте не тільки огляд визначних пам’яток Риму, Венеції та Мілана, але й активний шопінг, вам важливо знати особливості оформлення та виплат Tax Free в Італії у 2024 році.

Tax Free в Італії

Система Tax Free

У країнах ЄС для туристів з держав, що не входять в Європейський Союз, діє програма Tax Free. Вона пов’язана з податком на додану вартість (ПДВ), який входить в кінцеву вартість всіх товарів, що продаються. ПДВ спрямовується на розвиток національних соціальних програм, але, оскільки іноземці в цих програмах не беруть участь, вони мають право на повернення ПДВ після виїзду з країни.

Основна ставка цього податку в Італії становить 22 %. Відшкодування ПДВ іноземцям здійснює не держава, а оператори-посередники, які беруть за свої послуги до 50 % вартості виплат.

Тому на практиці відсоток повернення такс фрі в Італії становить 22 %, а набагато менше – зазвичай 11-13 % від вартості покупки.

В Італії працюють великі міжнародні компанії, які оформляють повернення ПДВ: Global Blue, Premier Tax Free і Tax Refund. Менш популярні оператори: Innova Tax Free, Taxfreeservice і Tax Free Worldwide.

Правила повернення

Відшкодування ПДВ проводиться тільки для товарів певних видів, які придбані в магазинах-учасниках програми Tax Free. Таких торгових точок в Італії більше 18 000.

Оформити Tax Free в Італії можна на одяг і взуття, шкіргалантерею та аксесуари, текстиль, ювелірні прикраси, сонцезахисні окуляри та оправи для окулярів, а також вино та інші алкогольні напої (ставка ПДВ-22 %).

На відміну від більшості інших держав ЄС, Італія також здійснює повернення ПДВ на продукти харчування (м’ясо, молоко, овочі та фрукти) по податковій ставці від 4 до 10%.

Є товари, при покупці яких податок не повертається: тютюнові вироби, автомобілі, бензин, ліки, зброю, антикваріат, книги, сувеніри. Немає повернення за оплату послуг.

Початківців мандрівників цікавить, Tax Free в Італії від якої суми починає діяти. У цій країні можна оформити повернення ПДВ на покупки, вартість яких становить не менше 154,94 євро, якщо вони придбані в одному магазині. На них оформляється спеціальний сертифікат.

Але в Мілані в торговому центрі Rinascente для туристів створені ще більш вигідні умови: тут можна робити покупки в різних магазинах на менші суми, а в кінці дня оформити один загальний рахунок (від 155 євро) в офісі компанії Global Blue, розташованому на 6-му поверсі.

Відшкодування ПДВ поширюється також на товари, придбані в інтернет-магазинах.

Для оформлення сертифіката на повернення податку необхідно мати при собі паспорт. Програмою такс фрі можуть скористатися громадяни країн, що не входять в ЄС, у віці старше 18 років. Дітям дозволяється оформляти покупки за сприяння батьків або дорослих супроводжуючих.

Відшкодування виплачується на товари, які вивозяться в країну, що не входить в ЄС. Якщо ви подорожуєте по Європі та після відпочинку в Італії відвідуєте інші країни, то оформлення повернення ПДВ проводиться в тій державі, з якого ви відправляєтесь за межі Єврозони.

Наприклад, якщо український турист з Італії поїхав в Іспанію і звідти повертається в Україну, він може оформити повернення такс-фрі у Валенсії або іншому іспанському місті на покупки, зроблені не тільки в Іспанії, але і в Італії.

Загальні правила повернення поширюються на товари, які можна вивезти з країни в особистому багажі. Якщо кількість покупок перевищує ліміти, які можна взяти з собою на борт літака, рекомендують заздалегідь зв’язатися з митницею та вирішити питання в індивідуальному порядку.

Термін повернення такс-фрі в Італії становить 3 місяці з моменту покупки товарів.

Як розраховується сума виплати

скільки повертають такс-фрі в ІталіїКожного туриста цікавить, скільки повертають такс-фрі в Італії в «чистому» вигляді, тобто точна сума, яку він отримає на руки після вирахування комісійних посереднику. Цю суму підраховує продавець, який оформляє сертифікат і проставляє розмір виплати.

На непродовольчі та продовольчі товари встановлено різні ставки податку. Тому навіть якщо ви купили й те й інше в одному і тому ж магазині або торговому центрі, на речі оформлюється рахунок-фактура, а на продукти – інший.

Розмір Tax Free у 2024 році міжнародні оператори відшкодовують за прогресивною шкалою: чим дорожче покупки, тим більший відсоток буде повернений. На офіційному сайті компанії Global Blue є калькулятор, за допомогою якого можна порахувати приблизну суму повернення.

Де і як оформити Tax Free

Оформлення такс-фрі в Італії виробляється відповідно до певної процедури. Розглянемо її головні складові.

 • Вибрати магазин, на вивісці якого є напис Tax Free.
 • Вибрати товари. Пам’ятайте, що загальна вартість покупок повинна скласти не менше 155 євро (окремо на промислові та продовольчі категорії).
 • Повідомити продавцю, що ви хочете оформити повернення ПДВ. По-італійськи це буде звучати: «Tax Free, perfavore». Ви також можете використовувати слова: Tax Free cheque, Tax Free form або Il Modulo Tax Refund. Це слід зробити до того, як на покупки буде пробитий чек.
 • Оформити сертифікат Fattura. В Італії діє загальна електронна система реєстрації Otello, тому наявність паспорта у покупця є обов’язковим. Продавець вносить в електронний бланк Fattura суму покупки (як у товарному чеку) і суму відшкодування, а також ваші особисті дані, та надсилає заповнену форму на перевірку в податкову інспекцію. Якщо звідти приходить підтвердження угоди, продавець робить роздруківку Fattura, підколює до неї товарні чеки та віддає вам разом з купленим товаром.

Отже, для оформлення Tax Free вам необхідно мати паспорт, товарний чек і Fattura. Далі постає питання про те, як повернути податок на покупки в Італії. Це можна зробити кількома способами.

У місті

Щоб повернути гроші після заповнення форми Tax Free в магазині, не обов’язково чекати вильоту з Італії. В останні роки компанії-посередники відкривають офіси з повернення податку для туристів у різних містах країни. Їх можна знайти в Римі, Флоренції, Мілані, Венеції, Болоньї, Ріміні та Катанні.

Список адрес офісів можна знайти на офіційних сайтах компаній:

Вирушаючи за грошима, ви повинні взяти з собою товарні чеки, Fattura, закордонний паспорт, зворотний квиток (це необхідно для того, щоб компанія передала інформацію про дату вашого вильоту з країни митним службам) та кредитну картку. Співробітники офісу перевіряють чеки, уточнюють дані вашої кредитної картки та виплачують гроші.

Компанія Global Blue вимагає, щоб перед виїздом з Італії ви поставили на чеки та сертифікати Fattura митний штамп і вислали їх поштою на адресу офісу.

Інакше з вашої банківської карти спишуть суму, яку вам виплатили, і штраф за невиконання договору. Для відсилання чеків видається фірмовий конверт. Їх можна відправити, кинувши в спеціальний ящик в аеропорту, або поштою з України.

В Італії в магазинах преміум-класу повернення ПДВ на деякі категорії товарів – дизайнерський одяг, ексклюзивні шуби, ювелірні вироби та парфумерію – може вироблятися на місці. При цьому виплачується відразу 22 % вартості речі, без комісійних. Покупець отримує спеціальний бланк, в якому зазначено, що виплата податку вже зроблена.

В аеропортах

Global Blue Tax Free в РиміНайпоширеніший спосіб отримання виплат з відшкодування ПДВ для туристів – в аеропортах. В Італії пункти виплат розташовуються в аеровокзалах Рима, Мілана, Неаполя, Ріміні, Верони, Болоньї, Пізі.

Бажаючих отримати відшкодування ПДВ в аеропорту зазвичай збирається багато, тому рекомендується приїжджати завчасно, не менше ніж за 3-4 години до часу вильоту. Порядок дій наступний:

 1. Ви проходите процедуру реєстрації на рейс і отримуєте посадковий талон. Якщо реєстрація вже проведена в режимі онлайн, цей етап можна пропустити.
 2. Вирушаєте на митницю і займаєте чергу. Всі речі, за покупку яких ви хочете отримати відшкодування ПДВ, повинні бути з вами. Тому їх не можна заздалегідь здавати в багаж і упаковувати в плівку.
 3. Дочекавшись своєї черги, пред’являєте митному інспектору покупки, чеки та Fattura. Речі не повинні мати слідів використання. Після перевірки митник ставить на чеки штамп.
 4. Ви відправляєтеся в пункт виплати грошей компанії-посередника, який вказаний у сертифікаті. Там перевірять ваші документи та чеки з митними штампами, і виплатять гроші у вигляді готівки євро або безготівковим переказом. Якщо ви вибрали отримання готівкою, то доведеться заплатити комісію – 3 євро з кожного бланка

У кожної компанії є ліміт суми, яку можуть видати готівкою (зазвичай до 1000 євро). Якщо ви вибрали варіант оплати на кредитну карту, то гроші надсилають протягом 14 робочих днів.

З початком роботи електронної системи Otello 2.0 виплати можна буде отримувати не тільки в офісах, але і в спеціальних автоматах, які встановлять в аеропортах.

Aeroporto di Fiumicino (Рим)

Пасажири авіарейсів з України та пострадянських країн відправляються з римського аеропорту Фьюмічіно через термінал T3. Тут можна отримати електронний митний друк через систему Otello прямо в офісі Global Blue, пред’явивши куплені речі, паспорт і посадковий талон.

Офіс Global Blue Tax Free в Римі розташовується поряд з реєстраційною стійкою 330 і працює з 7.00 до 22.00. Максимальна сума для одержання грошей готівкою – 2 999,50 євро на одного пасажира, на карту – 4 999,50 євро для кожної такс-фрі форми.

Якщо ви хочете отримати Tax Free в аеропорту Риму готівковим розрахунком, врахуйте, що за це стягується комісія. При відшкодуванні вище 800, 01 євро вона становить 1 % від суми виплати.

Aeroporto di Milano

Міланський аеропорт Мальпенса першим в Італії перейшов на систему електронної реєстрації Otello 2.0. Отримати електронний митний друк можна в офісах Global Blue, які розташовуються в терміналі Т1 біля виходу А і на 2-му поверсі біля стійки митного контролю 12.

Час роботи – з 05.00 до 23.30. Умови виплат такі ж, як у Римі.

Офіси Premier Tax Free і Tax Refund ви знайдете на 1-му поверсі в зоні Depart (зона посадки B 12) і на 2-му поверсі в зоні Check-in 12. Вони працюють з 6.00 до 24.00.

Aeroporto di Federico Fellini

В аеропорту Ріміні електронна система Otello поки не введена. Офіс Global Blue працює тільки щосереди та щосуботи перед рейсами, в неділю він закритий.

Видачу грошей щодня здійснює компанія-партнер ForExchange з 05.15 до 20:45 – але тільки за сертифікатами Global Blue, отриманими в Італії. За покупки, зроблені в інших країнах ЄС, негайних виплат ви не отримаєте.

Пункти видачі грошей знаходяться на другому поверсі.

Інші аеропорти Італії

Tax FreeУ венеціанському аеропорту імені Марко Поло можна повернути ПДВ в зоні вильоту на 1-му поверсі у двох офісах Global Blue, які працюють з 06.00 до 22.00.

В аеровокзалі Венеції використовується електронна система “Отелло”, є зона для VIP-клієнтів з прискореним обслуговуванням.

У Неаполі можна отримати відшкодування податку в пунктах ForExchange та Alisud, але тільки за сертифікатами, отриманими в Італії.

У Вероні кошти за такс-фрі виплачує компанія ForExchange – партнер міжнародних операторів, і вона повертає податок тільки за італійські покупки.

В Україні

Якщо ви не хочете витрачати час на черги в пунктах виплат в аеропорту або міських офісах, можна отримати компенсацію податків вже вдома, повернувшись в Україну. Головне – всі чеки та бланки повинні мати штампи митниці.

Відправити заявку на отримання виплат необхідно не пізніше, ніж закінчаться 3 місяці з дня вчинення покупок.

В Україні з системою Global Blue співпрацює тільки Правекс-Банк. Знайти список відділень ви можете на офіційному сайті Global Blue.

Отримати виплати від цього оператора можна в таких містах:

 • Дніпро;
 • Івано-Франківськ;
 • Київ;
 • Львів;
 • Одеса;
 • Ужгород;
 • Харків.

Максимальна сума для отримання готівкового відшкодування – 1 500 євро на кожний сертифікат Fattura. Безготівковий переказ на кредитні карти – максимум 5 000 євро. При видачі грошей готівкою стягується додаткова комісія.

Додаткові питання

Початківці мандрівники при користуванні системою безмитної торгівлі допускають помилки, із-за яких у них виникають труднощі з поверненням ПДВ. Розглянемо найбільш часті питання.

 • Уважно перевіряйте сертифікати Fattura – з-за помилок у заповненні бланка вам можуть відмовити у відшкодуванні ПДВ. Рекомендується робити копії усіх чеків та заповнених бланків.
 • Згідно з правилами, для проходження митного огляду перед вильотом товари, за які ви хочете отримати відшкодування податку, повинні бути в оригінальній упаковці та не мати явних слідів використання.
 • При покупці будь-якої техніки Apple (в тому числі айфонів) такс-фрі повертається тільки при зворотному вильоті та тільки в безготівковій формі.
 • Початківці туристи, які приїжджають в Італію, часто не можуть зрозуміти, що таке tax code, який потрібно вводити в багатьох випадках безготівкового розрахунку. Його вимагають при здійсненні банківських переказів, купівлі товарів онлайн або придбанні квитків залізничної компанії Trenitalia. Мається на увазі Codice fiscale – італійський ідентифікаційний номер, якого у туристів немає. Але оскільки графа «Tax code/VAT» на багатьох електронних бланках є обов’язковою, і залишати її порожньою не можна – ви можете згенерувати код за допомогою спеціальної програми.

Duty Free

У країні є ще одне місце, де можна придбати товари без ПДВ. Безмитна зона в Італії – це магазини Duty Free, які розташовуються в аеропортах, на круїзних теплоходах і поромах, які курсують між країнами. Купувати в них товари можуть пасажири міжнародних рейсів, які вже пройшли реєстрацію і прикордонний контроль.

На відміну від Tax Free, послугами італійських магазинів Duty Free можуть скористатися не тільки туристи з третіх країн, але й італійці, а також громадяни інших країн ЄС.

В цінниках товарів, що продаються в Duty Free, вказується вартість без урахування ПДВ. Покупки тут обходяться вигідніше, ніж за системою Tax Free, тому що податок відрахований з ціни речі повністю.

В Duty Free в Мілані та інших містах країни можна купити брендовий одяг, взуття, аксесуари, парфумерію (Armani, Boggi, Furla, Gucci, Hermès, Camiccissima, Bvlgari), годинник і окуляри (Armani, Gucci, D&G), вино.

Великий комплекс безмитної торгівлі, популярний в українців, розташований у Бергамо – аеропорту, звідки літають авіакомпанії-лоукостери.

Висновок

Шопінг в Італії популярний в українців. Ціни на брендові товари в цій країні часто нижче, ніж у Києві, до того ж туристи з України можуть скористатися системою безмитної торгівлі. Покупки в магазинах Tax Free дозволяють заощадити до 11-13 % від ціни кожної речі. Ще більш вигідні умови надають магазини Duty Free в аеропортах, де ціна без урахування ПДВ нижче на 22 %.

Повернення податків Tax Free в Італії: Відео

Статті по темі