Меню Закрити

Як організована вакцинація в Іспанії

Вакцинація – один з найбільш спірних медичних питань на всьому пострадянському просторі. Одні впевнені в її крайньої потребі, інші готові ніколи не з’являтися у лікаря, аби відстояти своє право не прищеплювати малюка. У багатьох європейських країнах до цієї дилеми ставляться дуже спокійно. Наприклад, щеплення в Іспанії – справа суто добровільна. Батьки самі мають право вирішувати, піддавати вакцинації своєї дитини, чи ні.

Вакцинація дітей

Вакцинація в Іспанії: бути чи не бути

Щеплення дітей в королівстві не є обов’язковим. Дану процедуру, швидше, можна назвати рекомендованої місцевим МОЗ: змусити пройти вакцинацію в цій країні можуть виключно на підставі судового рішення. При цьому більша частина дитячих лікарів та батьків вважає, що все ж варто дотримуватися календарного плану щеплення, щоб захистити дітей від можливих захворювань та їх тяжких наслідків. Тим не менше останнім часом все частіше лунають голоси тих, хто цю ідею не підтримує.

Причиною зростання непопулярності вакцинації дітей можна назвати саму систему іспанського охорони здоров’я, яка досягла досить високого рівня і продовжує стрімко розвиватись, не поступаючись в питаннях технологічного оснащення таким державам, як Німеччина та Австрія. Крім того, скорочення бажаючих прищепити дітей стало наслідком зменшення кількості випадків деяких серйозних захворювань, наприклад, туберкульозу.

Водночас, Іспанія – одна з небагатьох територій, що приймають мігрантів з Сирії, Афганістану та інших регіонів, неблагополучних в тому числі й з точки зору санітарії. Багато біженці перетинають іспанську кордон, вже будучи зараженими. Так, пару років тому в країну був завезений вірус менінгіту. Це стало причиною включення щеплення від цієї хвороби в графік вакцинації.

Календар щеплень

Всі питання іспанського охорони здоров’я знаходяться у сфері відповідальності регіональної влади. На державному рівні приймаються тільки ключові закони, деталізація яких надалі здійснюється кожним регіоном індивідуально. За цією ж схемою проводиться і вакцинація дітей: МОЗ розробляє загальні рекомендації, на підставі яких у кожному регіоні складається власний план щеплення.

Розробленого місцевою владою календаря повинні дотримуватися всі лікарні в рамках того чи іншого регіону. Проте істотних відмінностей між ними, як правило, не спостерігається. До того ж і самі фахівці дотримуються думки, що повинен бути єдиний план вакцинації для всіх іспанських територій.

На сьогодні в країні діє 19 календарів, що відповідає кількості регіонів. У таблиці наведені дані по Мадриду, Валенсійській спільноті та Каталонії:

Вік дитиниРегіонЗахворювання, від якого проводиться вакцинація
НовонародженаВаленсія, КаталоніяГепатит B
2 місяціВаленсія, Каталонія, Мадридревакцинація гепатит B; гемофільна паличка; дифтерія - коклюш - правець; поліомієліт
Каталоніяменінгокок З
Мадрид
4 місяціКаталонія, Валенсія, МадридРевакцинація: гемофільна паличка; поліомієліт; дифтерія - коклюш - правець; менінгокок (у Валенсії можуть рекомендувати вакцинацію у 2 місяці)
ПіврокуКаталонія, Валенсія, МадридРевакцинація: гемофільна паличка; гепатит B; коклюш - дифтерія - правець; поліомієліт.
КаталоніяРевакцинація: менінгокок З
1 рікВсі три регіонуКір - краснуха - свинка
Валенсія, МадридРевакцинація: менінгокок З
КаталоніяГепатит A
15 місяцівКаталоніяПовторна вакцинація менінгокок З
18 місяцівВсі три регіонуПовторна вакцинація: поліомієліт; коклюш - дифтерія - правець; гемофільна паличка
3-4 рокиВсі три регіонуРевакцинація: свинка - кір - краснуха
5-6 роківВсі три регіонуРевакцинація: правець - дифтерія - коклюш
КаталоніяГепатит A (повторна вакцинація)
11-12 роківМадрид, Каталонія, Валенсіяменінгокок З (повторно), вітрянка
КаталоніяВПЛ (для дівчаток); гепатит A (повторно)
14 роківВсі три регіонуправець - коклюш - дифтерія (повторно)
Валенсія, МадридВПЛ (для дівчаток).

Вартість щеплень

Вакцина, яка необхідна для щеплення дітей у рамках офіційного плану, надається державою безкоштовно. Це стосується і маленьких іспанців, і пацієнтів з родин емігрантів.

Кінець 2012 року ознаменувався реформою у сфері медицини, в результаті якої велика частина іноземних громадян втратила можливість користуватися послугами лікарів на безкоштовній основі. Це право збереглося тільки для дітей до 18 років, включаючи тих, у яких виду на проживання поки немає.

Проте часто трапляється так, що багато сімей, які приїжджають в королівство, вдаються до послуг приватних клінік. Обумовлено це кількома чинниками:

 • приватна страховка є обов’язковою умовою для отримання ВНП. Таким чином, емігранти змушені оформлювати та користуватися нею надалі;
 • приватний поліс дозволяє звернутися за допомогою в будь-який медичний заклад недержавної форми власності, а не лише те, яке розташоване поблизу місця проживання;
 • у приватних клініках рідко бувають черги.

У зв’язку з цим у багатьох виникає питання, чи входить вакцинація в приватну страховку. Тут потрібно враховувати наступне:

 • далеко не всі приватні лікарні мають акредитацію для проведення вакцинації. Якщо вона є, тоді зробити щеплення в рамках офіційного календаря можна без оплати;
 • страхова компанія оплачує візит до педіатра, який повинен видати висновок для проведення процедури;
 • якщо акредитації у клініки немає, прищеплення буде проведено за гроші.

Якщо знадобиться додаткова вакцинація, призначена за рекомендацією педіатра, яка не входить в календар, необхідний препарат слід завчасно придбати в аптеці та принести в день вакцинації. Всі витрати в цьому випадку буде нести пацієнт.

Як проходить процедура вакцинації

Незалежно від того, прибули ви на територію Іспанії або ваш малюк народився вже в цій країні, його необхідно поставити на облік у педіатра. Доктор вам відразу ж видасть Documento de Salud Infantil. Цей документ являє собою книжку, в яку буде вноситися вся інформація про те, які щеплення будуть зроблені маленькому пацієнтові.

Якщо у вас вже є ВНП і страховка від державної компанії, тоді вам слід звертатися в лікарню за місцем свого проживання.

Поки ви користуєтеся приватним полісом, можна вибрати будь-яку медустанову в країні. Припустимо, ви вирішили щепити дитину. В цьому випадку будьте готові до того, що ваш графік щеплень буде нерозривно пов’язаний з візитами до дитячого лікаря.

Для початку вам запропонують заповнити анкету, в якій буде показуватися основна інформація про стан здоров’я малюка:

 • алергії, якщо такі є;
 • хвороби, якими він хворів раніше;
 • відхилення в його розвитку;
 • інші скарги при їх наявності.

Іншими словами, ви можете внести в формуляр все, що вважаєте за необхідне знати лікаря. Але зробити це доведеться іспанською або англійською мовою.

Вакцинація дітей в Іспанії

Обов’язковим етапом вакцинації є попереднє обстеження малюка лікарем. Річ у тім, що вводити препарат можна тільки в тому випадку, якщо дитина абсолютно здорова. Наявність протипоказань (наприклад, нежить, температура) може призвести до серйозних наслідків.

Як бути, якщо якісь щеплення вже були зроблені маленькому пацієнтові раніше, до переїзду? В цьому випадку вам знадобиться лист щеплень, виданий на батьківщині. Однак він повинен бути складений іспанською або англійською мовою. У ньому повинна міститися наступна інформація:

 • найменування хвороби;
 • дата, коли було зроблене щеплення.

Після цього педіатр повідомить, яка щеплення у вас є наступною за графіком. По завершенні процедури вакцинації медсестра проінструктує вас щодо того, яка реакція може настати, що робити в цьому випадку, як бути, якщо підніметься температура, від чого після щеплення краще відмовитися.

Карта щеплень при зарахуванні у навчальний заклад

Всупереч тому, що вакцинація в Іспанії – справа суто добровільна, в країні все ж є деякі навчальні заклади, які настійно вимагають, щоб дитина була захищена від основних хвороб. Водночас, нагадаємо, зобов’язати до проведення вакцинації може тільки суд, який має право прийняти таке рішення, якщо на те є серйозні підстави. Іншими словами, якщо існує реальна загроза життю дитини і його оточення.

Якщо щеплення робилися на батьківщині, не полінуйтеся надати виписку про це шкільного лікаря. Крім того, для отримання ВНП вам потрібно буде побувати у лікаря, який випише висновок про те, що небезпечних захворювань у дитини немає. Цей документ теж можна прикласти до пакета паперів при вступі у школу.

Висновки

Як і більшість інших європейських країн, Іспанія дотримується добровільного порядку проведення вакцинації дітей. Примусити до цього батьків може лише судове рішення, винесене на підставі серйозних показань.

Перше щеплення робиться дитині відразу після народження, надалі батьки повинні дотримуватися офіційного календаря, який у кожному регіоні складається індивідуально.

Щоб провести процедуру вакцинації, доведеться заповнити анкету, надати лист попередніх щеплень та пройти огляд у педіатра. Що стосується вибору медустанови, то це буде залежати від виду вашого страхового поліса.

Вакцинація, щеплення в Іспанії: Відео

Статті по темі