Меню Закрити

Волонтерські програми за кордоном

Програма волонтерського руху активно розвивається у світі, і це не дивно: навіть якщо не оцінювати моральну складову участі в добровільної допомоги людям і природі, це дуже зручний спосіб вибратися в захоплюючу подорож. Бонусом для учасника стане ще й можливість обзавестися новими друзями по всьому світу, а також підтягнути іноземну мову.

У світі активно розвивається програма волонтерського руху

Що дає робота волонтера за кордоном

У волонтерських програмах за кордоном є два основних аспекти, які спонукають людей зважитися на участь у них:

  1. Ви зможете відвідати найцікавіші точки світла, а часто ще й досить важкодоступні та незвідані для туризму
  2. Ви внесете особистий внесок у вирішення глобальних проблем людства: низький рівень базової освіти населення в країнах Африки та Азії, проблеми з екологією, зникнення рідкісних видів диких тварин.

Які вимоги пред’являються до кандидатів

Основна вимога до учасника волонтерської програми очевидно – це знання іноземної мови. У більшості програм потрібно тільки англійська мова, але існують і програми для людей, які володіють французькою, іспанською або німецькою мовами. Але не варто хвилюватися: вимоги до рівня мови досить гнучкі й для участі достатньо уміння чітко формулювати свої думки та розуміти співрозмовника.

Пред’являти сертифікати або проходити тести, як правило, не вимагається, рівень володіння мовою буде оцінений на ввідному співбесіді.

Ми вже сказали, що для участі у волонтерській програмі за кордоном, вам доведеться пройти співбесіду: на ньому оцінять не тільки рівень знання мови, але і ваші особистісні якості. Враховуючи специфіку майбутньої вам діяльності, потенційного волонтера будуть високо оцінені доброзичливість, комунікабельність, стресостійкість та вміння працювати в команді.

Також для участі у волонтерській програмі за кордоном вам знадобиться ряд документів для оформлення візи: закордонний паспорт, медична страховка, довідка з місця навчання (для учнів). Якщо ви плануєте стати волонтером вже в цьому році, то шанси потрапити в волонтерські програми 2024 вище у кандидатів з відкритою шенгенською візою, це якщо немає біометричного закордонного паспорта.

Для оформлення візи знадобиться ряд документів, щоб брати участь у волонтерській програмі

За віком учасників більшість волонтерських програм мають дуже гнучкі умови, запрошуючи кандидатів від 18 до 99 років. Але за статистикою, найчастіше волонтерами стають люди 20-35 років, хоча на довгострокових програмах часто зустрічаються і люди старшого віку. Також існують окремі програми для неповнолітніх: для підлітків створюються міжнародні табори з фокусом не на трудову діяльність, а на створення дружньої атмосфери, формування національної толерантності.

Де шукати волонтерські проекти

Перш за все вам необхідно визначитися з вашими очікуваннями від волонтерської програми:

Визначтеся, скільки часу ви готові присвятити волонтерства, оскільки програми бувають короткострокові та довгострокові. Подумайте, якою діяльністю вам було б цікаво і приємно займатися, а також в яку країну ви хотіли б відправитися.

Оцініть, які витрати ви готові понести в рамках волонтерської програми: як мінімум, вам необхідно самим буде придбати квитки до країни призначення. Відповівши на всі запитання, почніть підбір програми. Для пошуку у вас є два шляхи: самостійно шукати в інтернеті або звернутися в агентство, що спеціалізується на волонтерських програмах.

Самостійний підбір волонтерської програми

В інтернеті ви зможете знайти безліч порад для тих, хто вирішив брати участь у міжнародній волонтерській програмі. І вже на цьому етапі вам знадобляться знання мови, оскільки майже всі ці сайти англомовні.

Самостійний вибір допоможе вам вибрати саме той проект, що ви хочете, при цьому, не приносячи додаткових витрат у вигляді комісій агентствам. Але, в такому разі, всі ризики по виконанню зобов’язань з боку зустрічаючої сторони та умов перебування залишаться на вас і, в разі необхідності, вам доведеться самостійно з ними розбиратися на місці.

Пошук програми через посередників

Послуги посередника дозволять вам бути впевненим, що умови перебування будуть відповідати вашим очікуванням, а зустрічаюча сторона виконає всі зобов’язання, оскільки вся ваша програма зафіксована в договорі зі спеціалізованим агентством. Деякі агентства також зможуть допомогти вам з оформленням необхідних документів, а також знайти квитки за найбільш вигідними умовами. Але послуги агентства можуть коштувати вам від 15 до 25 тисяч.

З оформленням необхідних документів зможуть допомогти деякі агентства

Платні та безкоштовні волонтерські програми за кордоном

В основному волонтерські програми несуть у собі, як мінімум, витрати на квитки, але існують і безкоштовні варіанти. Платні, як правило, передбачають придбання волонтером квитків і оплату адміністративних послуг при оформленні програми, при цьому безкоштовними для учасника будуть тільки харчування і проживання. Безкоштовні волонтерські програми припускають, що всі організатор бере на себе усі витрати, а волонтер виїжджає за кордон безкоштовно.

Популярні програми в Європі

Європейська волонтерська служба (EVS) підтримується ЄС, і для пошуку безкоштовної волонтерської програми в Європі вам варто звернутися в її філія. Для росіян, українців і білорусів доступні поїздки в будь-яку з країн Європи, найбільш популярні Болгарія, Польща, Німеччина та держави Прибалтики.

Також для любителів пішого туризму варто вивчити програми HF Holidays. Вони організовують тури по Греції, Іспанії та Болгарії, для яких щороку набирають гідів та екскурсоводів.

Також цікаві програми у Peace corps: учасники цього проекту займаються відновленням пам’яток архітектури та обладнанням туристичних стежок.

Популярні програми в США

У США є аналог європейського «Peace corps» – організація VSO (в перекладі «добровільні послуги за кордоном»), тому програми варто вивчити на їх сайті. Також центр Appalachian Trail Conference, запрошує волонтерів у Аппалачі гори, що розташувалися на території 2 штатів Мен і Джорджія, і займають понад 250 000 акрів землі. Найбільш затребувані спеціальності в цьому центрі: інженери, будівельники, провідники та екологи, молоді фахівці також можуть брати участь у програмі.

Популярні програми в Африці та Азії

В Судан зможуть поїхати за цікавим і незвичайним досвідом філологи: волонтери навчають школярів англійської мови. Волонтери зазвичай проживають в установі, в якому займаються викладанням і беруть участь в інших волонтерських проектах в Судані. У цій програмі можливо навіть отримати невелику стипендію.

Також є програма Move Nepal, де спочатку волонтерам пропонують 2 тижні вивчати непальська мову, а потім відправитися в різні частини країни для допомоги в лікарнях, монастирях і школах. Проживають волонтери в будинках місцевих жителів.

Англійській мові волонтери навчають школярів в Африці та Азії

Популярні програми в Австралії

В Австралії та Новій Зеландії можна взяти участь в організації екотуризму з компанією ConservationVomunteers. Вони займаються збереженням рідкісних тварин і рослин. Програма платна і внесок складе приблизно 100 доларів. Проживання та харчування включені в суму внеску.

Участь у волонтерських програмах – це унікальна можливість побувати в красивих заповідниках країни, оскільки майже всі програми зосереджені в них. Тривалість програм, як правило, від 3 тижнів.

Волонтери займаються допомогою в будівельних і господарських роботах, облаштовують туристичні стежки, що працюють з відвідувачами заповідників і займаються фото — або відеозйомкою.

Що потрібно для оформлення

Крім документів для оформлення візи, про яких ми писали раніше, багато організатори просять претендента підготувати есе з описом мотивів участі в програмі. Ніяких додаткових документів, як правило, не потрібно.

Підводні камені волонтерства

Ключова проблема, яку виділяють волонтери – ненадійність посередників, які намагаються знайти безкоштовну робочу силу та отримати додаткову вигоду. Тому будьте уважні при виборі посередників і вивчіть відгуки учасників.

На закінчення відзначимо, що участь у волонтерських програмах за кордоном – це прекрасний досвід для розвитку випробування себе і допомоги оточуючим людям. Учасники програм відзначають, що це був незабутній досвід, який дуже допоміг їм розвинути особистісні якості та змінити погляд на життя.

Статті по темі