Меню Закрити

Робота для українців у Чорногорії

Невелика європейська держава на Балканах з романтичною назвою Монтенегро користується в останні роки особливою популярністю серед громадян України: хтось бажає приїхати сюди влітку і всією сім’єю відпочити на Адріатичному узбережжі, а когось більше цікавить у 2024 році робота в Чорногорії. Якщо з турпоїздкою ситуація гранично ясна і будь-який, охочий відвідати цю країну, вільно може отримати всю необхідну йому інформацію у туроператора, то питання про перспективи та можливості працевлаштування в Чорногорії потребує більш детального розгляду.

Робота для українців в Чорногорії

Працевлаштування українців у Чорногорії: плюси та мінуси

Ті, хто вирішив поїхати за кордон у пошуках роботи, вибираючи країну, зважують всі за і проти, порівнюють умови, вимоги роботодавців, величину оплати праці та багато іншого. Чорногорія в цьому відношенні поступається більшості європейських країн: не член ЄС, не входить в зону Шенгену, не відрізняється розвиненою економікою, і зарплати тут не дуже високі (за європейськими мірками).

Разом з тим працевлаштування в Чорногорії має ряд переваг, які роблять цю країну привабливою для українців і білорусів:

 • одна з найпростіших у Європі процедур оформлення на роботу;
 • мінімум фінансових витрат на працевлаштування;
 • наявність багатьох культурних і історичних прикладів точок дотику з Чорногорією: православна віра, слов’янська мова, століття дружніх відносин між народами.

Серед плюсів можна також назвати комфортні кліматичні умови, понад 200 сонячних днів у році, тепле море.

Для тих українців, які побажають отримати тут постійну посвідку на проживання, — можливість у перспективі проживати в ЄС і зону Шенгену після приєднання Чорногорії до цих організацій. Нелегальне працевлаштування подібних бонусів не принесе.

Ринок праці в Чорногорії

Ринок праці в цій невеликій балканській країні має особливості, які слід враховувати. Рівень безробіття в країні — 18 %, один з найнижчих серед країн колишньої Югославії. Вакансії в Чорногорії можна знайти практично у всіх галузях протягом усього року.

Якщо говорити про постійну роботу, то серед найбільш затребуваних професій можна назвати такі спеціальності, як IT, медицина (доктора і техперсонал), банківська справа, юриспруденція, бухгалтерський облік, менеджмент та управління персоналом, переклад з іноземних мов (насамперед англійської, італійської, німецької), працівники гірничодобувної галузі.

Широкі можливості для українців відкриває сезонна робота в Чорногорії. Щорічно сюди приїжджає понад 2 млн іноземних туристів (при населенні країни в 630 тис. осіб). У минулому році доходи країни від туризму перевищили 1 млрд євро.

Відповідно, з початком туристичного сезону зростає попит на обслуговуючий персонал:

 • гідів-екскурсоводів;
 • аніматорів;
 • працівників громадського харчування (поварів, посудомийниць);
 • хостес;
 • рієлторів;
 • артистів (співаків і танцюристів);
 • масажистів;
 • інструкторів і тренерів (дайвінг, верхова їзда, гірські лижі, теніс);
 • художників;
 • фотографів;
 • працівників салонів краси.

Багатьох українців приваблює робота в Херцег-Нові, Барі, Будві та в інших курортних містах.

У Чорногорії існує постійний попит на представників робітничих професій: сантехніків, електриків, слюсарів, різноробочих, кваліфікованих будівельників, водіїв, нянь, покоївок, доглядальниць, мийників яхт і машин.

Найпопулярнішими в українців містами в Чорногорії можна вважати Тіват і столицю країни – Подгоріцу. Це найбільший і сучасний місто в країні. Саме тут розташовані основні іноземні представництва, фірми та компанії, банки, державні установи, торгові центри. Тут легше знайти постійну роботу, навіть не володіючи чорногорським, але з обов’язковим знанням англійської мови.

Про що слід знати при працевлаштуванні в Чорногорії

Для українців, які збираються влаштуватися на постійну роботу, важливо знати, що роботодавець зобов’язаний отримати в місцевому бюро по працевлаштуванню дозвіл на оренду іноземного співробітника, а для цього необхідно наявність серйозного обґрунтування для залучення фахівця з-за кордону. Заявка з підтвердженням кваліфікації та досвіду претендента повинна бути розглянута протягом 30 днів.

У разі успіху офіційне працевлаштування передбачає укладання з роботодавцем трудового договору на тривалий або невизначений термін, згідно всім вимогам законодавства: з виплатою зарплати, щомісячними відрахуваннями в фонд соціального страхування.

вакансії в ЧорногоріїУ більшості випадків (за винятком хіба що фахівців IT, інженерів, лікарів вищої категорії, висококваліфікованих будівельників, медсестер, менеджерів) постійні вакансії для українських іммігрантів важкодоступні насамперед через відсутність європейського досвіду і знань місцевої специфіки, незнання мови. Крім того, для працевлаштування необхідно пройти тривалий процес нострифікації українських дипломів.

При влаштуванні на сезонну роботу — від 1 до 8 місяців, роботодавець повинен одержати дозвіл на роботу іноземного працівника на певний термін. По його закінченні дозвіл, при необхідності, можна переоформити.

При укладанні тимчасового трудового договору слід враховувати деякі нюанси:

 • у період туристичного сезону доведеться працювати до 10-12 годин на добу;
 • міняти місце роботи або роботодавця під час дії контракту не можна;
 • дозвіл на роботу слід тримати на робочому місці при собі (покарання — штраф у 200 євро для працівника і 400 євро – для роботодавця);
 • важливі не тільки кваліфікація і досвід, але і володіння мовами: знання англійської мови потрібне практично повсюдно.

Робота в Чорногорії від прямих роботодавців стане доступнішим претендентам, які володіють сербською мовою.

Одна з вимог для отримання дозволу на роботу — наявність місця проживання. Тому при наймі на сезонну роботу фірми надають житло або компенсують працівнику вартість оренди.

Пошук роботи в Чорногорії

Робота в Чорногорії від прямих роботодавцівПошук роботи в Чорногорії можна вести як самостійно, так і через посередників. Самостійний пошук буде більш успішним безпосередньо в Чорногорії, тому бажано мати деякі заощадження, які дозволять прожити 2-3 місяці в країні та присвятити їх своєму працевлаштуванню, пройти при необхідності співбесіди з роботодавцями. Для офіційного оформлення на роботу слід стати на облік в місцевому Бюро з працевлаштування.

Існує кілька варіантів самостійного пошуку. Так, підготовка до літнього турсезону починається в кінці зими. У цей час більшість магазинів, місцевих компаній, готелів починають підбирати персонал і вивішують оголошення про вакансії.

Тим, кого цікавить робота в Будві, Пржно та інших курортних містах, слід почати з місцевої преси. Допомога в пошуку може надати сарафанне радіо, україномовні жителі, іммігранти з України. Корисним у пошуку роботи будуть також чорногорські сайти:

Якщо є бажання працювати в українській компанії в Чорногорії, можна скористатися україномовними форумами в соцмережах.

Тим, хто погано володіє мовами або не знає, як знайти роботу в Чорногорії, слід звернутися за посередницькими послугами в одну з місцевих або міжнародних кадрових компаній.

Що потрібно для працевлаштування іноземця в Чорногорії

Всі питання, пов’язані з міграцією та перебуванням іноземних громадян у Чорногорії, вирішуються відповідно до Закону “Про іноземців” від 14.02.2018. Так, стаття 33 закону визначає три типи підстав перебування на території Чорногорії:

 • boravak — короткочасне перебування (до 90 днів);
 • privremeni boravak — тимчасове перебування для навчання у вузі, підвищення кваліфікації, роботи, проживання у власній нерухомості, стажування;
 • stalni boravak — постійне проживання у країні.

Які документи знадобляться

privremeni boravakДля офіційного працевлаштування на сезонну роботу іноземному громадянину необхідно мати privremeni boravak, на постійну роботу — stalni boravak.

Крім цих основних документів потрібні додаткові:

 • дійсний закордонний паспорт;
 • трудовий контракт;
 • договір оренди або купівлі-продажу житла, довідка від працедавця про поселення в готель або про житло від фірми;
 • документи про кваліфікації (атестати, дипломи, свідоцтва);
 • довідка про відсутність незакритою судимості;
 • медична страховка;
 • підтвердження наявності коштів на банківському рахунку (не менше 10 євро в день передбачуваного перебування в Чорногорії).

Які необхідні дозволи для працевлаштування іноземця в Чорногорії

Іноземні громадяни можуть працювати в Чорногорії лише на підставі посвідки на проживання і дозволу на роботу. В країні існує три види таких дозволів:

 • персональне безстрокове дозвіл на роботу в Чорногорії, яким володіють іноземці, що проживають в країні в статусі постійних резидентів. Такі громадяни не прив’язані ні до робочих місць, ні до роботодавців;
 • дозвіл на проживання та роботу (терміном до року з правом продовження ще на два роки) — на підставі надання іноземцем письмового запрошення від роботодавця з зазначенням конкретної посади, при володіючи достатнім досвідом, наявність необхідної кваліфікації та професійної придатності за станом здоров’я. За дозволом повинен звертатися особисто іноземець, за місцем проживання в Чорногорії;
 • дозвіл на ПНП та сезонну роботу — до 6 місяців (з правом продовження ще на 2 місяці). Іноземний громадянин подає клопотання в країні свого проживання через консульську установу Чорногорії, отримуючи натомість сертифікат із зазначенням строків оформлення дозволу.

Протягом 8 днів з моменту видачі дозволу на проживання та роботу слід укласти трудовий договір та зареєструвати його в Міністерстві праці.

Уряд Чорногорії щорічно (не пізніше 30 листопада) визначає квоту дозволів на працевлаштування іноземних працівників за професіями та видами діяльності, в тому числі на сезонні роботи.

У 2024 році запланована видача 20 450 дозволів на роботу для фахівців з-за кордону. З них 11 900 – для постійної роботи, 3 550 — для сезонної, 5 000 — резерв.

Квотні обмеження не поширюються на іноземців — близьких родичів громадян Чорногорії, викладачів внз, які викладають мовою етнічних меншин країни та отримали роботу в рамках міжнародних договорів, висококваліфікованих спортсменів або тренерів.

Деякі категорії іноземних громадян мають право на роботу до 90 днів у Чорногорії на підставі свідоцтва про реєстрацію праці: викладачі, художники, вчені, журналісти, артисти.

Робоча віза в Чорногорію: порядок оформлення

як знайти роботу в ЧорногоріїЯкщо мета візиту в країну — працевлаштування, то знадобиться наявність робочої візи. Робоча віза оформляється в Чорногорії в місцевому відділенні Міністерства внутрішніх справ за місцем реєстрації іноземця. Іншими словами, перебуваючи в Україні, візу такого виду не відкрити.

Перш ніж звернутися за робочою візою, іноземець повинен:

 • отримати дозвіл на роботу в Чорногорії;
 • нострифікувати документи про освіту в Міністерстві освіти в Подгориці;
 • знайти вакансію;
 • домовитися з роботодавцем надати йому своє резюме, отримати офіційне запрошення на роботу;
 • сплатити мито та плату за картку “боравка” (близько 25 євро);
 • покласти на рахунок у чорногорський банк 3 650 євро (з розрахунку 365 днів за 10 євро) і взяти виписку про це (в день подачі документів, оскільки довідка з банку дійсна лише протягом дня);
 • підготувати пакет паперів та подати його в імміграційні органи.

Терміни оформлення робочої візи — протягом місяця. Слід також знати, що власник тимчасового “боравка” повинен виплачувати щомісячний податок (150 євро).

Розмір зарплати в Чорногорії

Середня зарплата в Чорногорії, особливо в порівнянні з іншими європейськими країнами, невелика – 770 євро на місяць (брутто), після виплати податків — 450-500. Мінімальна зарплата — 193 євро.

Детальне знайомство із ситуацією показує, що більш високі заробітки — у великих містах і на узбережжі Адріатики, менші — у сільських внутрішніх районах. Так, наприклад робота в Подгориці буде оплачуватися у два-три рази вище, ніж у провінції.

Розмір оплати праці багато в чому залежить від професії та кваліфікації. Зарплати лікарів, IT-фахівців, менеджерів в середньому становлять 600-700 євро.

Кращі пропозиції можна зустріти у філіях німецьких, італійських і інших іноземних компаній, що діють у Чорногорії, — до 1000 євро.

У розпал туристичного сезону робота по обслуговуванню туристів, з урахуванням понаднормових і чайових, може приносити дохід від 1 500 до 3 000 євро в місяць. Невеликі доходи частково компенсуються більш низькими повсякденними витратами на житло й харчування.

Оподаткування в Чорногорії

дозвіл на роботу в ЧорногоріїЧорногорія має угоду з Україною про звільнення від подвійного оподаткування. Податкова система країни не відрізняється стабільністю. В останні роки графік процентних ставок найчастіше коливається у бік підвищення, ніж зниження.

Станом на 2024 рік ставка ПДВ становить 21 %. Процентна ставка податків на прибуток — 9 %.

Підприємці, які відкрили свою справу в неохоплених туризмом районах країни зі слабкою зайнятістю населення, користуються пільгами — звільнення на 3 роки від податків.

У Чорногорії практикується досить жорстке оподаткування фізичних осіб. Основна ставка прибуткового податку становить 9 %. Соціальні податки включають:

 • 12 % — на пенсійне страхування;
 • 7,5 % — на медичне страхування;
 • 0,5 % — страхування по безробіттю.

Оподаткування на прибуток в країні прогресивне:

Сума оподатковуваного прибутку (євро) Процентна ставка
до 785 0
785-2 615 0.15
2 615-4 577 274 євро + 19 %
понад 4 577 647 євро + 23 %

Від податку звільнені: прибуток, отримана в якості спадщини, подарунків, виграшів у лотерею та інших азартних ігор, стипендії, пенсії.

Податки в Чорногорії включають також і виконання додаткових обов’язків, які встановлюються місцевими адміністраціями. Так, у столиці розмір додаткового податку становить 15 % від базової суми прибуткового податку, в інших муніципалітетах — до 13 %. Власники нерухомості повинні виплачувати від 0,1 до 1 % від кадастрової вартості житла.

Відкриття власного бізнесу в Чорногорії

робота у ПодгориціБагато українців серйозно розглядають питання про заснування власної фірми в цій балканській країні, оскільки відкрити бізнес у Чорногорії іноземному громадянинові нескладно (якщо він не збирається виробляти зброю або валити ліс в заповідних зонах). Крім того, володіння своєю компанією дозволить автоматично продовжувати “боравак” і не переривати його кожні три роки.

З форм ведення бізнесу найбільшою популярністю серед іноземців користуються ТОВ (DOO), АТ (AD), філії іноземних компаній. Для відкриття ТОВ достатній статутний капітал в 1 євро, для АКЦІОНЕРНОГО товариства — 25 тисяч євро.

Процедура реєстрації компанії проходить в реєстраційній палаті Комерційного суду в Подгориці. Для цього необхідно підготувати статут на державну мову, який разом з актом про заснування фірми передається на реєстрацію.

Сама реєстрація, отримання ідентифікаційного номера та відкриття рахунку в банку займають до двох тижнів. Всі витрати, включаючи послуги адвоката, становлять від 500 до 600 євро.

Замість висновку

Чорногорія, незважаючи на ряд мінусів, — не дуже великі зарплати, середній рівень життя, невисоке розвиток економіки, нестабільна політична ситуація, однак представляє певний інтерес для українців, що бажають відправитися на заробітки в Європу.

Робота в Чорногорії для українців завжди знайдеться: в будівництві, на транспорті, у всіх секторах туристичного бізнесу потрібні робочі руки. Працевлаштування в цій невеликій країні має і певні переваги — більш простий і швидкий механізм оформлення на роботу при мінімальних фінансових витратах.

Також знайдеться робота в Чорногорії для білорусів, українців та інших громадян СНД, які бажають отримати європейський досвід роботи, а згодом стати постійними резидентами в Європі.

Робота в Чорногорії: Відео

Статті по темі